Шымкент қаласы №85 ЖОМ Айходжаева Шахназа Бердалиевна.
Пәні: Қазақстан тарихы | Күні: 03.03.2015ж | Сыныбы: 5- «Ә» |
Сабақтың тақырыбы: | ХХ ғасырдың І жартысындағы қазақтың ұлттық зиялылары |
Мақсаты: | Қазақтың ұлттық зиялылары туралы ақпаратты меңгерту, олардың қазақ әдебиетіне қосқан үлестері мен шығармаларының мән- мағынасын талқылауға машықтандыру, топта және жұпта жұмыс жасауына қолайлы орта құру.. |
Күтілетін нәтиже | Қазақтың ұлттық зиялыларының өмірі және шығармаларымен танысады, топта және жұпта жұмыс жасайды, бір- бірінің пікірін тыңдауға және құрметтеуге үйренеді. |
Сілтеме | Қазақстан тарихы 5- сынып. |
Негізгі идеясы | Қазақ зиялылары туралы ақпаратты жан- жақты меңгерту. |
Ресурстар | Оқулық, кесте, деңгейлі тапсырмалар, А-1 формат, маркер, стикер, қосымша ақпараттар. |
Қолданылатын модулдер | СТО, «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», «Диалогтік оқыту»,»Жас ерекшеліктеріне қарай оқыту» |
Сабақтың өтілу уақыты | 45 минут |
Сабақтың барысы | Ұйымдастыру кезеңі.Психологиялық дайындық. |
Үйге тапсырма | « Халық ағарту ісі» кесте толтыру, тақырыпқа байланысты 10 тест сұрағын құрастыру, қазақ зиялыларының өлеңдерін жаттау. |
Ойлауды Б.Блум таксономия-сы бойынша жіктеу | Мақсат | Тапсырма түрлері | Күтілетін нәтиже | Бағалау |
Критерийлер | Дискрип-тор | Ұпай | Баға |
Білу 4 минут | Қазақ зиялылары және олардың шығармалары туралы теориялық білімдерін еске түсіру Видеобейне. «Қазақ зиялылары». | Қызығушылықты ояту. Топтық тапсырама. Әр топқа 5-6 сұрақтан тұратын карточкалар және олардың жауаптары беріледі. Оқушылар топта жауаптардың дұрысын сәйкестендіріп, жауап парақшаларын бір- біріне жалғайды. | Сұрақтардың жауаптарын табу арқылы қазақ зиялылары туралы білімдері еске түседі. Жалғанған парақшалар артында қазақ зиялыларының суреттері пайда болады. Әр топ өзі орындаған қазақ зиялысының атымен аталатын болады. | Қазақ зиялылары жайлы білім көлемі | Білімі нақты | 3 | |
Жаңылы-сады | 2 0 | |
Білмейді |
Түсіну 15 минут | Оқулық және қосымша мәліметтерден алған білімін өз сөзімен жеткізуге дағдыланады. | Қазақ зиялылары туралы оқулықтан алған білімдерін «Постермен жұмыс» арқылы өз сөзімен білдіреді. | Қазақ зиялылары туралы өз бетінше білім алады. | Оқып түсінгенін өз сөзімен білдіру қабілеті | Жоғары Орта Төмен | 3 2 1 | |
Қолдану 4 минут | Өтілген материалдарды нақты жағдайда қолдана білу білігін қалыптастыру, деңгейлік тапсырмаларды орындау арқылы ойлау қабілетін дамыту.. | А;В,С деңгейде дайындалған тапсырмалар беріледі. | Әр оқушы өз қабілетіне қарай А,В,С, деңгейдегі тапсырмаларды орындайды. | Ойлау, нақты жауап жаза алу, өз бетінше тапсырманы жеке орындау қабілеті. | Жоғары (А,В,С) Орта(А,В) Төмен (С) | 3 2 1 | |
Сергіту сәті 2 минут | Оқушылардың сөздік қорын, мәнерлі оқу қабілетін дамыту. Бойындағы сабаққа деген белсенділігін арттыру. | Әр топ өзінің есімімен аталатын қазақ зиялысының өлеңін немесе нақыл сөзін мәнерлеп жатқа айту. | Тез ойлап, тез шешім қабылдауға үйренеді. | Жылдам әрекет жасау, мәнерлеп өлең жаттау , шығармашылыққабілеті дамиды. | Жоғары Орта Төмен | 3 2 1 | |
Талдау 5 минут | Өзіндік зерттеу арқылы оқушылардың ой- өрісін дамыту,тәжірибеден өткізу. | 1 топ. Венн диаграммасы. (Жүсіпбек Аймауытов және Мағжан Жұмабаев) 2 топ. Сәйкестендіру кестесі 3 топ. Семантикалық карта | Қазақ зиялыларының еңбектерінің бір- біріден айырмашылығын, ортақ ерекшеліктерін өзіндік зерттеу арқылы түсінеді. | Зерттеп , зерделей алу қабілеті | Жоғары Орта Төмен | 3 2 1 | |
Жинақтау 10 минут | Алынған ақпарат негізінде қорытынды жасау. « ..... көрсеткен қызметі мен шығармашылығы» тақырыбында кесте толтыру. | Топ Ағарту саласына қосқан үлесі Топ. Әдебиет саласына қосқан үлесі Тарих саласына қосқан үлесі | Қазақ зиялылары туралы білімдері нақталынады. | Жасаған қызметтері туралы білу. | Жоғары Орта Төмен | 3 2 1 | |
Бағалау 2 минут | Сабақта алған білімді шығармашылықпен шыңдау арқылы өзіндік рефлексия жасау үрдісін жүзеге асыру. | «Қазақ зиялылары-қазақтың мақтанышы» тақырыбында эссе жазу. | Ойлау қабілеті дамиды, шығармашылық әлеуетін арттыру үшін миға шабуыл жасалынады. | Креативті ойлай отырып, байланыстырып жаза білу қабілеті | Жоғары Орта Төмен | 3 2 1 | |
3 минут | 1.Бағалау. 2. Үйге тапсырма. 3. Кері байланыс | | | | | | |