Сыныбы: 10 «А» |
Пәні: Қазақстан тарихы |
|
|
Сабақтың тақырыбы: XV-XVIII ғасырлардағы қазақ халқының өнері |
Сабақтың мақсаты: Қазақ халқының өнерінің түрлерін,ерекшеліктерін білу. |
Сабақтың міндеттері: Музыкалық аспаптар туралы мәлімет алады Ойларын еркін жеткізе алады Бірлесіп ұжыммен жұмыс жасай біледі |
Сабақтың типі: Білім мен білікті тексеру сабағы |
Сабақтың түрі: Қайталау сабағы |
Сабақтың әдісі: РАФТ,бағалау сұрақтары |
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер: 1)интерактивті тақта,маркер,форматты қағаздар. 2)суреттер,слайд,бейне таспа |
Пән аралық байланыс: Музыка, еңбек |
Күтілетін нәтиже: |
Сабақтың барысы |
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру | Оқушылармен сәлемдесіп, төрт топқа бөлемін. | Аспаптық суреттер арқылы топтарға бөлініп топтасады. |
Тақырыпқа шығу | Музыка әуені жәймен ойнаптұрады. Оқушылардың қолындағы суреттерге назарларын аудартып сабақтың тақырыбын анықтап алғансоң , мақсатымызды айқындап аламыз. | Оқушылар бүгінгі тақырыбымыз қазақ халқының өнері, музыкалық аспаптар. |
Уәж тудыру | Музыкалық аспатар, қолөнер бұйымдарының суреттерін топтарға таратып шығам | Суреттерді өз тұжырымдары бойынша сұрыптап, аспаптадың шығу тарихымен таныстырады. |
Теориялық білімдерін қайталау | Сұрақтар қою арқылы пікір талас туындату | Оқушылар сұраққа байланысты өз ойларын айтады |
А сұрақтар |
2300 –ден астам қазақ әндері мен күйлерін нотаға түсірген композиторкім? Елге жау шапқанда хабар беретін музыкалық қандай аспапты білесіңдер? Күйлер негізінен қандай аспаптарда орындалуы мүмкін? Айтыстың қандай түрлерін білесіңдер ? |
В сұрақтары |
Жыраулар дегеніміз кімдер? Олардың ақындардан айырмашылығы неде? Негедомбыра қазақ даласындакең таралған? Ұлттық музыкалық туындының күй деп аталу себебі неде? |
С сұрақтары |
|
Шығармашылық кезең | РАФТ сабақ тақырыбына байланысты бір рөлге ену | Рөл:музыка, Аудитория: халық , |
Жинақтау | Бейне таспа Не білдік?Не білу керек? | Оқушылар өздеріне сұрақ қоя отырып не білдім аспап түрлерін не білу керек шығу тарихын т.б |
Керібайланыс Себебінкөрсет |