kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

XIX-XX ғасырдың басындағы Қазақстанның мәдениеті.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

 7.4А  XIX-XX ғасырдың басындағы Қазақстанның мәдениеті.

Мектеп: Шымкент қаласы, Облыстық туберкулезге қарсы диспансер жанындағы орта мектеп.

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Оралбаева Айнур Батырханқызы

Сынып: 7

Қатысқан оқушылар  саны:  18

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ тақырыбы:

.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.1 – салт – дәстүр  мен әдет – ғұрыптардың құндылықтары мен маңыздылығын анықтау ;

7.2.1.1 – халық ауыз әдебиетімен музыка өнері  туындыларының тарихи дереккөзі  ретінде құндылығын бағалау ;

Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар: салт – дәстүр  мен әдет – ғұрыптардың құндылықтары мен маңыздылығын біледі.

Басым оқушылар: халық ауыз әдебиетімен музыка өнері  туындыларының тарихи дереккөзі  ретінде құндылығын баға бере алады

Кейбір оқушылар: Қазақ  халқының әдет – ғұрыптарын, музыка өнері  туындыларын атайды

Тілдік мақсат

Тыңдалым дағдысы:   Балбырауын Курмангазының күйі (тыңдалым дағдысы)

Айтылым дағдысы «Бір жағынан, басқа жағынан» оқыту стратегиясы бойынша оқушылармен пікірталас ұйымдастыру (айтылым дағдысы).

Оқылым дағдысы: : Ауылдың тұрмыстіршілігі бейнеленген әр түрлі суреттер және мәтінмен жұмыс жасайды (оқылым дағдысы)

Жазылым дағдысы: Дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру үшін кестені орындайды (жазылым дағдысы)

Пәнге қатысты термин сөздер: дәстүрлі өнер ақын композитор кәсіптік мектептер зайырлы мектептер интернат училище

Диалогқа арналған:

Бағалау  критерийлері

Халық ауыз әдебиеті туындыларын  атайды.

Қазақ  халқының әдет – ғұрыптарын, музыка өнері  туындыларын атайды.

Ұлттық музыкалық аспап түрлері мен қолдану ерекшеліктерін  атайды. Музыкалық мәдениетінің даму деңгейін бағалайды.

Қазақстан  тақырыбындағы сурет өнеріне баға береді.

Ойлау  дағдылары

Жоғары деңгей дағдылары

Құндылықтарды дарыту

Халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи құндылылықтарына баулу

Пәнаралық байланыс

Әдебиет, музыка

Бастапқы білім

6-сынып Қазақстан тарихы Қазақстанның мәдениетін байланыстыра көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктері мен ХIX -  ғасырдағы мәдениет XIX-XX ғасырдың басындағы алады.сабағынан Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті,

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс- әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

минут

Сабақтың ортасы

 минут

I.Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу,ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру,топқа бөлу.

«Миға шабуыл» әдісі. Сұрақ-жауап арқылы үй тапсырмасын пысықтау. Неге XIX ғасыр қазақ халқының музыка өнерінің гүлденген дәуірі деп саналады? 

БЫМ Оқушыларға Құрманғазының «Балбырауын», Тәттімбеттің «Саржайлау» күйін, Біржан салдың «Ақ сиса» әнің тыңдатыңыз. Музыкадан қандай әсер алғандарын сұраңыз. - Бұл күйлер мен әннің авторлары кімдер? - Бұл туынды қай ғасырға жатады? сол кездегі тағы қандай күйшілер мен күйлерді, әншілер мен әндерді білесіңдер? деген сұрақтарын қойып, сабақ тақырыбын анықтау

«Ойлан-жұптас-бөліс». Берілген тапсырма (сұрақ) бойынша əрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі; бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады. Т Сыныпты бірнеше топқа бөліп. Топтар алдымен өздеріне тиесілі материалдармен танысулары тиіс. Оқушыларға музыка өнері туындылары зерттеуге беріледі. Мысалы, Құрманғазының Исатайға арналған «Кішкентай», «Адай», «Балбырауын» күйлері, Ықыластың «Шыңғырлау», Муса Байжановтың әлеуметтік теңсіздікті көрсететін "Ақ сиса" әні т.б. Әрбір топ музыка туындысын шығу тарихымен байланыстырып таныстырады. Бағалау критерийлері: 1. Уақытын анықтау; 2. Қоғамда орын алған саясиэкономикалық жағдайды анықтау; 3. Негізгі идеясын анықтау.

  

Балбырауын Кұрмангазының күйі - "Серпер" ансамбль http://www.youtube.com/watch ?v=HfIwLfSh3Rg Тәттімбет – Саржайлау https://www.youtube.com/watc h?v=Qlc_Lwx_5DU Kazak Zhajau Musa - Aksisa(Жаяу Муса - Ақсиса) https://www.youtube.com/watc h?v=PgZcvh3lX0I

Қазақтың музыкалық аспаптары. Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптарын жіктеп төмендегідей топтарға бөлуге болады: 1. Үрмелі аспаптар - үрлеп тартылатындар: сыбызғы, қурай-ысқырғыш, үшпелек, саз сырнай, үскірік, тастауық, ысқыруық, ұран. қамыс сырнай, қос сырнай, қауырсын сырнай.мүйіз сырнай, ұран, бұғышақ, керней. 2. Шертпелі аспаптар - ішекті аспаптар. Оған шертіп ойналатын - жетіген (7 ішекті, 21 ішекті), шертер, домбыра (бас домбыра, прима домбыра, альт домбыра, шабылған, құралған, қалақ домбыра

Сабақтың соңы

минут

Үйге  тапсырма:  

Үйге  тапсырма:   «Халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи құндылығы неде?» тақырыбында эссе жазу.

Саралау – оқушыларға

Қалай көбірек қолдау көрсетуді

жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары

оқушыларға қандай міндет қойуды

жоспарлап отырсыз?

.   

Бағалау - оқушылардың

материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді

жоспарлайсыз?

.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасы

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«XIX-XX ғасырдың басындағы Қазақстанның мәдениеті.»

Қысқа мерзімді жоспар



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.4А XIX-XX ғасырдың басындағы Қазақстанның мәдениеті.

Мектеп: Шымкент қаласы, Облыстық туберкулезге қарсы диспансер жанындағы орта мектеп.

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Оралбаева Айнур Батырханқызы

Сынып: 7

Қатысқан оқушылар саны: 18

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ тақырыбы:

.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.1 – салт – дәстүр мен әдет – ғұрыптардың құндылықтары мен маңыздылығын анықтау ;

7.2.1.1 – халық ауыз әдебиетімен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау ;


Сабақ

мақсаттары


Барлық оқушылар: салт – дәстүр мен әдет – ғұрыптардың құндылықтары мен маңыздылығын біледі.

Басым оқушылар: халық ауыз әдебиетімен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын баға бере алады

Кейбір оқушылар: Қазақ халқының әдет – ғұрыптарын , музыка өнері туындыларын атайды

Тілдік мақсат

Тыңдалым дағдысы: Балбырауын Курмангазының күйі (тыңдалым дағдысы)

Айтылым дағдысы «Бір жағынан, басқа жағынан» оқыту стратегиясы бойынша оқушылармен пікірталас ұйымдастыру (айтылым дағдысы).

Оқылым дағдысы: : Ауылдың тұрмыстіршілігі бейнеленген әр түрлі суреттер және мәтінмен жұмыс жасайды (оқылым дағдысы)

Жазылым дағдысы: Дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру үшін кестені орындайды (жазылым дағдысы)

Пәнге қатысты термин сөздер: дәстүрлі өнер ақын композитор кәсіптік мектептер зайырлы мектептер интернат училище

Диалогқа арналған:


Бағалау критерийлері

Халық ауыз әдебиеті туындыларын атайды .

Қазақ халқының әдет – ғұрыптарын , музыка өнері туындыларын атайды .

Ұлттық музыкалық аспап түрлері мен қолдану ерекшеліктерін атайды . Музыкалық мәдениетінің даму деңгейін бағалайды .

Қазақстан тақырыбындағы сурет өнеріне баға береді.

Ойлау дағдылары

Жоғары деңгей дағдылары

Құндылықтарды дарыту

Халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи құндылылықтарына баулу

Пәнаралық байланыс

Әдебиет , музыка

Бастапқы білім


6-сынып Қазақстан тарихы Қазақстанның мәдениетін байланыстыра көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктері мен ХIX - ғасырдағы мәдениет XIX-XX ғасырдың басындағы алады.сабағынан Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті,


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс- әрекет



Ресурстар



Сабақтың басы

минут






















Сабақтың ортасы

минут




I.Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу,ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру,топқа бөлу.


«Миға шабуыл» әдісі. Сұрақ-жауап арқылы үй тапсырмасын пысықтау. Неге XIX ғасыр қазақ халқының музыка өнерінің гүлденген дәуірі деп саналады?

БЫМ Оқушыларға Құрманғазының «Балбырауын», Тәттімбеттің «Саржайлау» күйін, Біржан салдың «Ақ сиса» әнің тыңдатыңыз. Музыкадан қандай әсер алғандарын сұраңыз. - Бұл күйлер мен әннің авторлары кімдер? - Бұл туынды қай ғасырға жатады? сол кездегі тағы қандай күйшілер мен күйлерді, әншілер мен әндерді білесіңдер? деген сұрақтарын қойып, сабақ тақырыбын анықтау










«Ойлан-жұптас-бөліс». Берілген тапсырма (сұрақ) бойынша əрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі; бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады. Т Сыныпты бірнеше топқа бөліп. Топтар алдымен өздеріне тиесілі материалдармен танысулары тиіс. Оқушыларға музыка өнері туындылары зерттеуге беріледі. Мысалы, Құрманғазының Исатайға арналған «Кішкентай», «Адай», «Балбырауын» күйлері, Ықыластың «Шыңғырлау», Муса Байжановтың әлеуметтік теңсіздікті көрсететін "Ақ сиса" әні т.б. Әрбір топ музыка туындысын шығу тарихымен байланыстырып таныстырады. Бағалау критерийлері: 1. Уақытын анықтау; 2. Қоғамда орын алған саясиэкономикалық жағдайды анықтау; 3. Негізгі идеясын анықтау.







Балбырауын Кұрмангазының күйі - "Серпер" ансамбль http://www.youtube.com/watch ?v=HfIwLfSh3Rg Тәттімбет – Саржайлау https://www.youtube.com/watc h?v=Qlc_Lwx_5DU Kazak Zhajau Musa - Aksisa(Жаяу Муса - Ақсиса) https://www.youtube.com/watc h?v=PgZcvh3lX0I








Қазақтың музыкалық аспаптары. Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптарын жіктеп төмендегідей топтарға бөлуге болады: 1. Үрмелі аспаптар - үрлеп тартылатындар: сыбызғы, қурай-ысқырғыш, үшпелек, саз сырнай, үскірік, тастауық, ысқыруық, ұран. қамыс сырнай, қос сырнай, қауырсын сырнай.мүйіз сырнай, ұран, бұғышақ, керней. 2. Шертпелі аспаптар - ішекті аспаптар. Оған шертіп ойналатын - жетіген (7 ішекті, 21 ішекті), шертер, домбыра (бас домбыра, прима домбыра, альт домбыра, шабылған, құралған, қалақ домбыра

Сабақтың соңы

минут



Үйге тапсырма:





Үйге тапсырма: «Халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи құндылығы неде?» тақырыбында эссе жазу.


Саралау – оқушыларға

Қалай көбірек қолдау көрсетуді

жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары

оқушыларға қандай міндет қойуды

жоспарлап отырсыз?

.


Бағалау - оқушылардың

материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді

жоспарлайсыз?

.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасы




Сабақ бойынша

рефлексия

Сабақ мақсаттары / оқу

мақсаттары

дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы

ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе неліктен?

Сабақта саралау дұрыс

жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Табыс сатысы

1.баспалдағы Мен .....................Білемін

2.баспадағы Мен..........................Түсінемін

3-баспалдағы Мен........................Жасай аламын




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуғане ықпал ете алады алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік\қиындықтары туралынені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл болу қажет?






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
XIX-XX ғасырдың басындағы Қазақстанның мәдениеті.

Автор: Оралбаева Айнур Батырханқызы

Дата: 29.03.2019

Номер свидетельства: 505198


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства