XIX ?. I жартсында?ы ?аза? ?дебиетіні? ірі ?кілдері
XIX ?. I жартсында?ы ?аза? ?дебиетіні? ірі ?кілдері
Ашы? саба? жоспары
Саба?ты? та?ырыбы:XIX ? I жартсында?ы ?аза? ?дебиетіні? ?кілдері
Саба?ты? ма?саты:
Білімділік: ХІХ ?асырды? бірінші жартысында?ы ?аза?стан м?дениетіні? ерекшелігі, ?аза? ?дебиетіні? дамуы,а?ындарды? ?мірі мен оларды? шы?армаларымен таныстыру.
Дамытушылы?: О?ушыларды? білім, ?ылым, ?нерге деген белсенділігін арттыру, топпен ж?мыс жасату ар?ылы оларды? бойында ізденгіштік шы?армашылы?, танымды? ?абілетін дамыту.
Т?рбиелік: О?ушыларды ?з еліні? барлы? тарихи ??ндылы?тарын ??рметтеуге, м?дениетке деген с?йіспеншілігін арттырып, м?дениетті жал?астырушы жас ?рпа?ты т?рбиелеу. К?тілетін н?тиже: Та?ырыпты? ??рылымын т?сінеді. О?ушыны? саба??а деген ынтасы артады. Топты? ж?мыс кезінде, топпен ж?мыс істеу ар?ылы XIX ? I жартсында?ы ?аза? ?дебиетіні? ірі ?кілдері жайында тере? білім алады.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«XIX ?. I жартсында?ы ?аза? ?дебиетіні? ірі ?кілдері»
Мұрагер
Жәдігер
Ашық сабақ
Тақырыбы:XIX ғ I жартсындағы қазақ әдебиетінің ірі өкілдері
Өткізген: Альпаттин Бауыржан Шериязданович
2015-2016 оқу жылы
Пәні: Қазақстан тарихы
Мерзімі:
Ашық сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы:XIX ғ I жартсындағы қазақ әдебиетінің өкілдері
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан мәдениетінің ерекшелігі, қазақ әдебиетінің дамуы,ақындардың өмірі мен олардың шығармаларымен таныстыру.
Дамытушылық:Оқушылардың білім, ғылым, өнерге деген белсенділігін арттыру, топпен жұмыс жасату арқылы олардың бойында ізденгіштік шығармашылық, танымдық қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды өз елінің барлық тарихи құндылықтарын құрметтеуге, мәдениетке деген сүйіспеншілігін арттырып, мәдениетті жалғастырушы жас ұрпақты тәрбиелеу. Күтілетін нәтиже: Тақырыптың құрылымын түсінеді. Оқушының сабаққа деген ынтасы артады. Топтық жұмыс кезінде, топпен жұмыс істеу арқылы XIX ғ I жартсындағы қазақ әдебиетінің ірі өкілдері жайында терең білім алады.
Сабақ барысы
Уақыты
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ресурстар
I.Кіріспе
1.Ұйымдастыру кезеңі
2.Үй тапсырмасын пысықтау
2мин
3 мин
7 мин
а)Оқушыларды түгендеп,II түсті құрт тарату: «Жәдігер» тобы » «Мұрагер» тобы».Топ мүшелері өздерінің сұлтандарын тандайды қамшы алу, бағалау парағын табыстау
б)Психологияық дайындық жасау. Жаттығу жасату Баянауыл өңірі А.Шұғатаев арнауын тыңдату
«Қоржын» ойыны арқылы үй тапсырмасының сұрақтарын үлестіру
1)Құрттарды таңдау арқылы топтарға бөлінеді. Топ мүшелері өздерінің сұлтандарын тандайды қамшы алу, бағалау парағын табыстау
Көздерін жұмып іштерінен мына сөздерді айтады: «Мен сабақта отырмын», «Менің сабақ оқығым келеді»,
Үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға топ мүшелері жылдам жауап береді
Құрт, қамшы,қалпақ бағалау парағы
Карточкадағы сұрақтар, қоржын
II.Негізгі бөлім
1.Жаңа сабақтың тұсаукесері
2.Жаңа сабақ
2 мин.
18 мин
1.Тақырыпты ашу мақсатында «Болжау» әдісін қолдана отырып тақырыпқа байланысты мәтін оқу.
2.Жаңа сабақты меңгерту үшін Интерактивті тақтадан видеоролик көрсету, тақырып бойынша жоспар беру арқылы оқушыларға өз ойларын постерге түсіруге нұсқау беру
XIX ғ I жартсындағы қазақ әдебиетінің өкілдері туралы мәтінді тыңдап, бұрыннан таныс білімдерін жан-жақты еске түсіреді
(Зертттеушілік әңгіме жүреді)
Видеороликті көріп,
мәтінді талдап болғаннан кейін, өз ойларын постерге түсіріп, топ мүшелері қорғайды
(Сыни ойлай отырып, топтық жұмыс жүреді
Интербелсенді тақтадағы слайд
XIX ғ I жартсындағы қазақ әдебиетінің өкілдері жөнінде мәтін
Ол елін, жерін жанындай сүйді, озбырлық саясат жүргізіп отырған патша отаршылдарын, халық жерін талан - таражға салған билеуші топты әшкереледі, оған қарсылығын жасырмады. Серігі қаза болғаннан кейін де, ол халықты көтерілісті жалғастыруға шақырады. Олкім? Жауабы: М. Өтемісұлы.
Алматы облысы, Жамбыл ауданына қарасты Қаракәстек деген жерде дүниеге келген. Тапқыр, тілге жүйрік, Жамбыл Жабаевтың ұстазы болған. Жауабы:
С. Аронұлы.
Жастайынан өзінің тапқырлығымен көзге түскен, 1812 жылы оны Бөкей хан беріш руының Жайық бөлігінің старшыны етіп тағайындаған. Махамбеттің серігі болған кім? Жауабы: И. Тайманұлы.
1808 жылы бұрынғы Көкшетау облысының Қызылту ауданында, кедей отбасында дүниеге келген. Жастай екі көзінен бірдей айырылса да, қобыз тартып, өлең айтуға машықтанады. Бұлкім? Жауабы: ШөжеҚаржаубайұлы.
. Шешендік өнерге, ауыз әдебиетіне жасынан құмар болған оның ақындық талабы ерте оянған. Феодал топтардың оғаш мінездерін әжуалап, уытты мысқылмен әшкерелеп отырды. Жауабы: Шернияз Жарылғасұлы.
Шөже Қаржаубайұлының өнерін жоғары бағалаған, «суырып салма ақын» деген баға берген, Сібір кадет корпусының түлегі. Жауабы: Ш. Уәлиханов