Француз жерлерінің бірігуі, XI Людовик және оның корольдік өкіметті нығайту жолындағы қызметі, сонымен қатар Франциядағы абсолюттік монархия туралы түсінік беру үшін жағдай жасау.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар:Топ ережесі бойынша сұрақтарға жауап беруге барлық оқушыларды тарту.
Оқушылардың басым бөлігі:Оқушылар тарихи оқиғаларды талдап, қорытынды жасау арқылы тарихи ұғымдарға анықтама береді.
Кейбір оқушылар: Оқушылардың қабілеттеріне қарай арнайы тапсырмалар.
Тілдік мақсат
Оқушылар оқулықпен өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттері артады
Талқылауға арналған тармақтар:
Француз жерлерінің бірігуі
Жүз жылдық соғыс. Жакерия.
Француз халқының басқыншыларға қарсы күресі. Жанна д Арк
Елді саяси біріктіруді аяқтаудың алғышарттары.
XI Людовик және оның корольдік өкіметті нығайту жолындағы қызметі.
Сіз неліктен. екенін айта аласыз ба? Монархия деген не ?
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Термин сөздер, кесте толтыру
Алдыңғы оқу
Орталықтанған монархиялардың құрылуы
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелер жазыңыз)
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдастыру
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Оқушыларды түгендеп, назарына сабаққа аудару.
Психологиялық тренинг.
Оқушыларды топқа бөлу
Оқушылар психологиялық тренингке қатысады. Түстер арқылы 5 топқа бөлінеді.
Сабақтың басталуы
Білу
Түсіну
І. Қызығушылығын ояту кезеңі
XI ғасырда Франция бірнеше феодалдық иеліктерге бөлінді
кітаппен жұмыс 56-беттегі картаны ашып, осы қалаларды табыңдар
әр оқушы жеке жазады, содан соң тобында таныстырады, топтың атынан ортақ пікірлерін жариялайды
Жылдам отырған топқа 1 стикер беру
Дүние жүзінің саяси картасы
А4 форматтағы
Сабақтың ортасы
Қолдану
Талдау
ІІ. Мағананы тану №1 кесте
«Францияның бірігуі»
Тарихтағы ең ұзаққа созылған соғыс
Францияның батыр қызы
Француз жерін біріктіруді аяқтаған король
«Жүз жылдық соғыс»
1337-1453 аралығында болды Себебі:1) Франция- оңтүстік-батыс облыстарын (Аквитанияны) өзіне қайтару үшін соғысты
Аквитанияны қосқанда ғана Франция жерлері толық бірігетін еді.
2) Англия мен Франция арасында Фландрия үшін талас бұрыннан шешімін таппай келе жатқан даулы мәселе болатын
Соғысты бастауға ағылшын королі III Эдуардтыңфранцуз тағы үшін таласуы себеп болды.
Бұл соғыс француздар үшін әділетті соғыс болды.
Соғыс қимылдары
1346 ж. Креси маңында, 1356 ж.Пуатье шайқасында француздар жеңілді
В) кітаппен жұмыс 58- беттегі « Англия мен Франция арасында болған Жүз жылдық соғыс (1337-1453жж)» деген карта бойынша соғыс қимылдарын көрсету
Г) Жанна д Арк туралы 60-беттен оқу.
1453 ж. 17 шілдеде Бордо түбіндегі шайқас француздар пайдасына шешіліп, ағылшындар Франциядан кетуге мәжбүр болды.
Француз жерлерінің бірігуі мен король өкіметінің нығаюы
К Нормандия, Анжу, Аквитания Тулуза т.б.
иеліктерін қосып алды
О Бас штаттар шақырылды
Р Жүз жылдық соғыста жеңіп шықты
О Тұрақты әскер құрылды
Л Бургундия басып алынды.
Ь XVғ аяғында Францияны біріктіру аяқталды.
кесте толтыру
Оқу үшін бағалау
Сабақтың аяқталуы
Жинақтау
Бағалау
ІІІ. Ой қозғау
1Жүз жылдық соғыстың себебі неде? 2. Жакерия деген не, ол қай жылдары болды?( соғыс ауыртпалығы француз шаруаларының наразылығын туғызды. 1358 ж. олар көтеріліске шықты. Көтеріліс «Жакерия» деп аталды. Себебі «Жак»деген сөз Жаков деген адам атынан шыққан. Француз шонжарлары шаруаларды келеке етіп солай атайтын. Шаруалар отрядтарынГильом Каль басқарды. Қан судай төгілген көтерілісте өкімет жеңіске жеткенмен, салықты көбейтуден қорықты) 3. Жанна д Арк Жүз жылдық соғыста қандай роль атқарды? 4.XI Людовик пен БатырКарл арасындағы соғыс не үшін болды?(Король билігінің күшеюі ақсүйек феодалдарға ұнамады.Өздерінің тәуелсіздігінен айырыла бастаған олар корольге қарсы одақ құрды.Оны Батыр Карл деп аталған Бургундия герцогы басқарды. Ол ағылшын королі 4- Эдуардпен құпия келісім жасады. 1477 ж соғыста бургундықтар жеңілді. Батыр Карл қаза тапты)
Шығармашылық тапсырма « Жүз жылдық соғыстан кейінгі VII Карлдың жүргізген саясаты қандай болды?»
(1.Бас штаттардан әскер ұстау үшін жыл сайын жиналатын салық енгізуді талап етті.Оның талабы орындалды. 2. Мемлекеттік қазынадан жалақы алып тұратын тұрақты атты және жаяу әскер құрылды. 3 Әскер ұстау үшін салынатын салық тұрақты түрінде енгізілді.4. Әскер тікелей корольге бағынышты болды.5. Бас штаттардың корольге бұрынғыдай керегі болмай қалды.6.Король мемлекетті тікелей өзіне тәуелді шенеуніктер арқылы басқарды.7. Герцогтар мен графтарды да өзіне бағынышты етті.8. Барлық мемлекеттік істерді корольдің өзі шешіп отырды)
Сұрақтарға жауап береді.
Бас бармақ арқылы
Кесте
Кері байланыс 2 мин
Білім ағашы
Кейінгі тапсырмалар
8 оқып, мазмұндау. Шығармашылық тапсырманы толық орындап келу
Қосымша ақпарат
Сабақтан соң мұғалім келесі сабақты кері байланыс арқылы жоспарлау мақсатында беріледі (анализ)
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Сабақ мақсатына жетті деп ойлаймын, оған дәлел ретінде оқушылардың сабаққа белсенді қатысып, сұрақтарға жауап бері.
Оқушылар сабақта өздерін еркін сезінді, қажет уақытында орындарынан тұрып, түсінбеген сұрақтардың жауаптарын ала білді.
Уақыт ұтымды болды.
Оқушының күнделікті өмір тәжірбесімен байланыстырып ортақ мақсатқа жету.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуда да, оқуды да ескеріңіз)?
1:Оқушылар топ ішіндн дәптерлеріне жазған ойларымен бөлісті.
2:Кейін топтың атымен ортақ жауап дайындалды.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алда (оқытуда да, оқуды да ескеріңіз)?
1:Әр топ берілген уақыт ішінде сөйлеп, топ жұмысын қорытындылады.
2:Бұл жерде барлық топтардың жұмысқа араласып сұрақ, қойып пікір таластыруы.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«XI-XV ғасырлардағы Франция»
Қысқа мерзімді жоспар
САБАҚ: 9
МЕКТЕП: № 4
Пәні:
Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы
Күні:
Мұғалімнің есімі: Есеркенова Бибігүл Тұрарбекқызы
СЫНЫП:
7 «А», «В»
Сабақтың тақырыбы:
XI-XV ғасырлардағы Франция.
Сабақ негізделген оқу мақсаты
Француз жерлерінің бірігуі, XI Людовик және оның корольдік өкіметті нығайту жолындағы қызметі, сонымен қатар Франциядағы абсолюттік монархия туралы түсінік беру үшін жағдай жасау.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар:Топ ережесі бойынша сұрақтарға жауап беруге барлық оқушыларды тарту.
Оқушылардың басым бөлігі:Оқушылар тарихи оқиғаларды талдап, қорытынды жасау арқылы тарихи ұғымдарға анықтама береді.
Кейбір оқушылар: Оқушылардың қабілеттеріне қарай арнайы тапсырмалар.
Тілдік мақсат
Оқушылар оқулықпен өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттері артады
Талқылауға арналған тармақтар:
Француз жерлерінің бірігуі
Жүз жылдық соғыс. Жакерия.
Француз халқының басқыншыларға қарсы күресі. Жанна д Арк
Елді саяси біріктіруді аяқтаудың алғышарттары.
XI Людовик және оның корольдік өкіметті нығайту жолындағы қызметі.
Сіз неліктен... екенін айта аласыз ба? Монархия деген не ?
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Термин сөздер, кесте толтыру
Алдыңғы оқу
Орталықтанған монархиялардың құрылуы
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелер жазыңыз)
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдастыру
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Оқушыларды түгендеп, назарына сабаққа аудару.
Психологиялық тренинг.
Оқушыларды топқа бөлу
Оқушылар психологиялық тренингке қатысады. Түстер арқылы 5 топқа бөлінеді.
Сабақтың басталуы
Білу
Түсіну
І. Қызығушылығын ояту кезеңі
XI ғасырда Франция бірнеше феодалдық иеліктерге бөлінді
кітаппен жұмыс 56-беттегі картаны ашып, осы қалаларды табыңдар
әр оқушы жеке жазады, содан соң тобында таныстырады, топтың атынан ортақ пікірлерін жариялайды
Жылдам отырған топқа 1 стикер беру
Дүние жүзінің саяси картасы
А4 форматтағы
Сабақтың ортасы
Қолдану
Талдау
ІІ. Мағананы тану №1 кесте
«Францияның бірігуі»
Тарихтағы ең ұзаққа созылған соғыс
Францияның батыр қызы
Француз жерін біріктіруді аяқтаған король
«Жүз жылдық соғыс»
1337-1453 аралығында болды Себебі:1) Франция--- оңтүстік-батыс облыстарын (Аквитанияны) өзіне қайтару үшін соғысты
Аквитанияны қосқанда ғана Франция жерлері толық бірігетін еді.
2) Англия мен Франция арасында Фландрия үшін талас бұрыннан шешімін таппай келе жатқан даулы мәселе болатын
Соғысты бастауға ағылшын королі III Эдуардтыңфранцуз тағы үшін таласуы себеп болды.
Бұл соғыс француздар үшін әділетті соғыс болды.
Соғыс қимылдары
1346 ж. Креси маңында, 1356 ж.Пуатье шайқасында француздар жеңілді
В) кітаппен жұмыс 58- беттегі « Англия мен Франция арасында болған Жүз жылдық соғыс (1337-1453жж)» деген карта бойынша соғыс қимылдарын көрсету
Г) Жанна д Арк туралы 60-беттен оқу.
1453 ж. 17 шілдеде Бордо түбіндегі шайқас француздар пайдасына шешіліп, ағылшындар Франциядан кетуге мәжбүр болды.
Француз жерлерінің бірігуі мен король өкіметінің нығаюы
К Нормандия, Анжу, Аквитания Тулуза т.б.
иеліктерін қосып алды
О Бас штаттар шақырылды
Р Жүз жылдық соғыста жеңіп шықты
О Тұрақты әскер құрылды
Л Бургундия басып алынды.
Ь XVғ аяғында Францияны біріктіру аяқталды.
кесте толтыру
Оқу үшін бағалау
Сабақтың аяқталуы
Жинақтау
Бағалау
ІІІ. Ой қозғау
1Жүз жылдық соғыстың себебі неде? 2. Жакерия деген не, ол қай жылдары болды?( соғыс ауыртпалығы француз шаруаларының наразылығын туғызды. 1358 ж. олар көтеріліске шықты. Көтеріліс «Жакерия» деп аталды. Себебі «Жак»деген сөз Жаков деген адам атынан шыққан. Француз шонжарлары шаруаларды келеке етіп солай атайтын. Шаруалар отрядтарынГильом Каль басқарды. Қан судай төгілген көтерілісте өкімет жеңіске жеткенмен, салықты көбейтуден қорықты) 3. Жанна д Арк Жүз жылдық соғыста қандай роль атқарды? 4.XI Людовик пен БатырКарл арасындағы соғыс не үшін болды?(Король билігінің күшеюі ақсүйек феодалдарға ұнамады.Өздерінің тәуелсіздігінен айырыла бастаған олар корольге қарсы одақ құрды.Оны Батыр Карл деп аталған Бургундия герцогы басқарды. Ол ағылшын королі 4- Эдуардпен құпия келісім жасады. 1477 ж соғыста бургундықтар жеңілді. Батыр Карл қаза тапты)
Шығармашылық тапсырма « Жүз жылдық соғыстан кейінгі VII Карлдың жүргізген саясаты қандай болды?»
(1.Бас штаттардан әскер ұстау үшін жыл сайын жиналатын салық енгізуді талап етті.Оның талабы орындалды. 2. Мемлекеттік қазынадан жалақы алып тұратын тұрақты атты және жаяу әскер құрылды. 3 Әскер ұстау үшін салынатын салық тұрақты түрінде енгізілді.4. Әскер тікелей корольге бағынышты болды.5. Бас штаттардың корольге бұрынғыдай керегі болмай қалды.6.Король мемлекетті тікелей өзіне тәуелді шенеуніктер арқылы басқарды.7. Герцогтар мен графтарды да өзіне бағынышты етті.8. Барлық мемлекеттік істерді корольдің өзі шешіп отырды)
Сұрақтарға жауап береді.
Бас бармақ арқылы
Кесте
Кері байланыс 2 мин
Білім ағашы
Кейінгі тапсырмалар
8 оқып, мазмұндау. Шығармашылық тапсырманы толық орындап келу
Қосымша ақпарат
Сабақтан соң мұғалім келесі сабақты кері байланыс арқылы жоспарлау мақсатында беріледі (анализ)
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Сабақ мақсатына жетті деп ойлаймын, оған дәлел ретінде оқушылардың сабаққа белсенді қатысып, сұрақтарға жауап бері.
Оқушылар сабақта өздерін еркін сезінді, қажет уақытында орындарынан тұрып, түсінбеген сұрақтардың жауаптарын ала білді.
Уақыт ұтымды болды.
Оқушының күнделікті өмір тәжірбесімен байланыстырып ортақ мақсатқа жету.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуда да, оқуды да ескеріңіз)?
1:Оқушылар топ ішіндн дәптерлеріне жазған ойларымен бөлісті.
2:Кейін топтың атымен ортақ жауап дайындалды.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алда (оқытуда да, оқуды да ескеріңіз)?
1:Әр топ берілген уақыт ішінде сөйлеп, топ жұмысын қорытындылады.
2:Бұл жерде барлық топтардың жұмысқа араласып сұрақ, қойып пікір таластыруы.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
А) Өзін-өзі тексеру сұрақтары
1.Бас штаттар қай корольдің тұсында шақырылыд?
А) II Филипп Август ә) IV Көркем Филипп б) III Эдуард в) XI Людовик
2.Англия мен Франция арасындағы тарихтағы ең ұзақ соғыс қай жылдары болды?
А) 1180-1223 жж ә)1285-1314 жж. б) 1337-1453 жж. в)1422-1461 жж. г)1461-1483 жж.
3. Жакерия көтерілісі қай жылы болды?
А)1346 ж ә) 1358 ж. б) 1360 ж. в) 1429 ж. г) 1353 ж.
Нормандия – темір мен тұз;
Шампань мен Бургундияда- шарап;
Фландрияда – шұға матасы өндірілді.
Сословие – праволары мен міндеттері бірдей атадан балаға мирас етіп отыратын адамдар тобы болды. Францияда 3 сословие болды:
1 сословие – дінбасылар
2 сословие – дворяндар
3 сословие – жай халық.
Король II Филипп Август (1180-1223) ағылшын корольдерінің Франциядағы иеліктері – Нормандияны, Анжуды, Аквитанияның біраз бөлігін тартып алып, өз доменіне қосты. Күрес нәтижесінде Француз корольдігінің доменіне Тулуза графтығы да қосып алынды.
Король II Филипп Август(1285-1314) тұсында үкімет күшейіп, Шампань графтығын өзіне қосып алды. Қосымша қарды үшін дін иелерінде салық салынып, қарсы шыққан Рим папасы Банифатси VIII тұтқындалып, папаға қарсы күресте сословиелерден қолдау табу мақсатында Филипп IV 1302 жылы бірінші рет бас штаттарды шақырды.
IV Көркем Филипптің тұсында король иелігіне Шампань аймағымен, оңтүстіктегі Наварра қосылды.
Францияның бірігуі
ЖҮЗ ЖЫЛДЫҚ СОҒЫС(1337-1453)
Соғыстың шығу себеі Франциядағы ағылшын иеліктері үшін болды.
Фландрия – негізгі тартыс аумағы болып, ағылшындар теңіз флотында Ла-Манштан өтіп, Нормандияны жаулап алды. 1346 жылы Креси түбіндегі шайқаста француздар жеңіліп қалды. Кале портын басып алып, өздерінің тірегіне айналдырды. Мылтық дүміне орнатылған және кеме бауды керетін механизмі бар, темір садақ: Арбалет. 1356 жылы Француз королі Иоанн Добрый Пуатье түбіндегі шайқаста тұтқынға түсті.
Салық артуы нәтижесінде 1358 жылы мамырда Солтүстік Францияда Жакерия деп аталатын стихиялық шаруалар көтерілісіне себеп болды. Көтеріліс басшысы: Гильом Каль болып, феодалдар көтерілісті аяусыз басып, басшысын азаптап өлтірді.
1356-1358 жылдар аралығында Париж қаласының тұрғындары салықтың артуына байланысты көтеріліске шықты. 1360 жылы уақытша бітім болып, екі жақ соғысқа одан әрі дайындалды. Соғыстың алғашында аздаған жеңіске қол жеткізген Француз феодалдары, өзара қырқысып, жеңіле бастады. Францияның ең күшті феодалы Бургун герцогы Англия королінің жағына шығып кетіп, Ағылшын королі Парижге Бургун герцогының көмегімен кіріп, өзін Францияның королімін деп жариялады. 1415 жылы Азенкур шайқасында француздар жеңіліп, Француз рыцарьлары талқандалып, ағылшындар елдің бүкіл солтүстігін басып алды.
1420 жылы Англия мен Франция арасында бітім жасалды. Франция өз тәуелсіздігін жоғалтып, біріккен ағылшын-француз королдігінің бір бөлігі болды.
Жүз жылық соғыстың картасы
Тапсырма №1. Жүз жылдық соғыстың хронологиялық кестесін құру
Мезгілі Тарихи оқиға Қорытынды
Жанна Д'Арктың соғысқа қатысуы
17 жасар Жанна Д'Арк басшылығында ұлт-азаттық күрес өршіді.
1429 жылы Жанна Д'Арк 200 күн қоршауда болған Орлеанды босатты.
1430 жылы Компьен түбінде Жанна Д'Арк тұтқынға түсті.
1431 жылы 17 шілдеде Руана қаласында Жанна Д'Арк инквизиция сотының шешімімен өртенді.
100 жылдық соғыстың аяқталуы
1453 жылы Бордо түбіндегі шайқаста француздар жеңіске жетіп, Англия королі бітім сұрады, тек Кале порты ғана ағылшындар қолында қалды. Бірігуге қарсы феодалдар «менің Францияны сүйетінім соншалық, тіпті онда біреу емес, алты патша болуын қалар едім» деген фразаны көп айтатын Бургон герцогі Баьыл Карлдың басшылығнда одақ құрды.
Францияны біріктіру VII Карлдың баласы XI Людовиктің тұсында (1461-1483) аяқталды.
«Бүйі» лақапты XI Людовик батыл Карлмен он жылдан астам уақыт күресті:
1477 жылы батыл карл қаза тапты;
XV ғасырдың аяғында Францияның бірігуі аяқталды. Бір орталықтанған мемлекеттің негізі қаланды;
Біртұтас француз тілі қалыптасты.
1337-1453 жылдар аралығындағы шайқастар
№ Шайқас болған жер Жылы Нәтижесі
1 Креси маңы 1346 Француздар жеңілді
2 Пуатье 1356 Француздар жеңіліп, король тұтқынға түсті
1.Оқушылар әр шайқас бойынша өз ойларын айтып, қорытындыны дәптерге жазалы.
2. Жанна Д'Арк туралы рефераттарды талдау.
IV. Бекіту Тест шешу
1.Францияда сословиелік-өкілдік орган- Бас штттар пайда болды:
А.1137ж
В.1265ж
С.1453ж
Д.1302ж
Е.1337ж
2.Пуатье түбіндегі шайқас болған жыл:
А.1356
В.1386
С.1366
Д.1376
Е.1346
3.Жүз жылдық соғыста жеңімпаз ел:
А.Англия
В.Болгария
С.Франция
Д.Германия
Е.Ресей
4.Франциядағы тәуелді шаруалар:
А.виландар
В.сервтер
С.жак
Д.қаралар
Е.бедуиндер
5.100 жылдық соғысқа себеп болған Англия мен Франция арасындағы бөлісе аламаған аумақ:
А.Лотарингия
В.Фландрия
С.Пуатье
Д.Орлеан
Е.Шампань
6.100 жылдық соғысның бас кейіпкері, шіркеу соты оны сиқыршы деп айыптады:
А.Людовик XI
В. Филипп II Август
С. Жанна Д'Арк
Д.Людовик XV
Е.Көркем IV Филипп
7.Францияның бірігуі осы кісінің тұсында аяқталды:
А.Людовик XI
В. Филипп II Август
С. Жанна Д'Арк
Д.Людовик XV
Е.Көркем IV Филипп
8.Жакерия көтерілісі болған жыл:
А.1356
В.1358
С.1366
Д.1376
Е.1346
9.Франция өз тәуелсіздігін жоғалтып, Біріккен ағылшын-француз королдігінің бір бөлігі ғана болып қалған жыл:
А.1356
В.1386
С.1420
Д.1376
Е.1415
10.Франция мен Англия арасындағы соғыс қай жылдары болды?
А.1180-1223
В.1285-1314
С.1337-1453
Д.1422-1461
Е.1461-1483
ХІ - ХҮ ғасырлардағы Англия
Жарияланды 27-02-2015, 21:06 Категориясы: Тарих
Дүние жүзі тарихы 7сынып Сабақтың тақырыбы: §14. ХІ - ХҮ ғасырлардағы Англия ● Мақсаты: Нормандардың Англияны жаулап алуы, бір орталықтанған мемлекет құрудағы мақсатын, Уот Тайлер басқарған шаруалар көтерілісі туралы түсінеді; ● Оқушылардың оқулықпен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттері дамиды; ● Ынтымақтастық, адамгершілік ортасын құрып, бірлікте жұмыс жүргізеді. Сабақтың түрі: Аралас сабақ Сабақтың әдісі: Өзара белсенділікті арттыру әдісі, СТО стратегиялары, Блум таксаномися. Оқушылар үшін оқу нәтижелері: ХІ - ХҮ ғасырлардағы Англия тарихын тереңірек біледі, мемлекет билеушілерінің тақ үшін күрес нәтижесін саралайды, басқару жүйесінің ерекшеліктерін ашады, өз бетінше қорытынды жасайды.«СТО» әдісі бойынша мәтінді оқи отырып, білімді өз беттерімен меңгеру, өзін - өзі реттеу дағдылары дамиды. Топпен жұмыс жасай отырып; сыни ойлау қабілеті дамиды, өзіне сенімі артады, ұйымшылдыққа үйренеді.
Блум таксономиясы. Сабақ кезеңдері. Сыни тұрғыдан ойлауға ынталандыратын кезеңдермен байланыс. Мұғалімнің іс - әрекеті: Ұйымдастыру кезеңі: Мақсаты: оқушы көңіл - күйін бағыттау, сабаққа ынтасын ояту арқылы психологиялық ахуал тудырады. Топтарға бөліп алады. Бақылаушының бағалау парағын үлестіру. Топтың кезекті топ басшысын сайлау. Топ мүшелерінің міндеттерді бөлісуін еске салу. Оқушылардың іс - әрекеті: бағдаршам түстері бойынша қызыл түстер №1топ, сары түстер №2топ, жасыл түстер №3топ түстер белгіленіп қойылған парталарға барып оқушылар отырады. Кезектескен көшбасшы топтағы оқушыларға міндеттер бөлінуі бойынша атқарған істерін бақылап, соңында өз тобының оқушыларын бағалайды.
Ойлаудың білу мақсатында: Қызығушылықты ояту. Оқушы меңгеретін және оған берілетін білім негіздері. «Миға шабуыл» Топтық жұмыс. «ҰСМҚ» /«ПОПС»/ әдісімен жауап беру. 1. Менің ойлауымша немесе ұстаным: 2. Себебі: 3. Оған мысал: 4. Қорытындысында\немесе нәтижесінде\: 1-топ; ХІ ғасырдағы Францияда феодалдық иеліктерге бөлінудегі ерекшеліктері.\Жауап үлгісі\ Ұстаным: Менің ойымша феодалдық иеліктердің корольге бағынбауында. Себеп; графтық жер иелері іс жүзінде корольге бағынуы тиіс еді. Феодализмнің негізгі белгісі бағыныштылық, бірақ олардың бағынуы тек сөз жүзінде қалды. Мысал; тұйық табиғи шаруашылықты, бытыраңқылықты бастан кешті. Қорытындысында; бытыраңқылық мемлекеттің әлсіреуіне алып келді. Формативті бағалау: мадақтау, смайлик дәптерінің бүгінгі бетіне жабыстыру. 2-топ; ХІІ ғасырдағы Францияның король иелігін ұлғайтудағы ерекшелігі. Қосымша мұғалім сұрақтар қойып, толықтырып тұрады. Мысалы: Сұрақ: король өз иелігін кеңейту үшін қандай жолдарды пайдаланды?\тиімді үйлену, антын бұзған бағыныштылар жерін тартып алу, мұрагерсіз мырзалардың жерін қосып алу\ 3-топ; ХІУ ғасырдың басы ХУ ғасырдағы Францияның сословиелік монархия - орталықтанған мемлекет қалыптастырудағы ерекшелігі. Қорытындылау: ХІУ ғасырдың басы ХУ ғасырдағы Францияның сословиелік монархия - орталықтанған мемлекет қалыптасты. Король мемлекетті өзіне тәуелді шенеуіктер арқылы басқарды. Әлеуметтік топтардың ең жоғарғы билеушісі король болды.. Сөйтіп мемлекеттік істердің барлығын король шешетін болды. ХУ ғасырдың аяғында Францияны бір орталыққа біріктіру аяқталды. Мұғалімнің іс - әрекеті: «Сұрақты ұстап ал»әдісімен үй тапсырмасына даярлығын тексеру. Сұрақ: 1. Жүз жылдық соғыс қай елдердің арасында болды?\Англия мен Франция\ 2. Қай жылдары болды?\1337 - 1453жж.\ 3. Франция иеліктерін қайтарып алу үшін соғысты. Иеліктерін қайтарып алу не үшін қажет?\бірігіп, бір елге айналуға тиімді\ 4. Соғыстың ауыртпалығы кімдерге түсті?\ 5. Шаруалардың наразылығы неге ұласты?\көтеріліске\ 6. Нәтижесі: Өкімет жеңді, бірақ салықты көбейтуден қорықты Оқушының іс - әрекеті: Лақтырылған допты кімге бағыттаса сол оқушы допты ұстап алып, сұраққа жауап береді. «Кезектескен интервью»бір - бірінің жұмысын \кескін картамен\тексеру. Кескін картаға Франция тақырыбы бойынша шартты белгілермен тарихи оқиғаларды түсіру тапсырмасын орындаған, орындамағанын өз ара тексеріп, бағалау парағына белгі қояды. Қорытындылау: ХІ, ХІІ, ХІУ - ХУ ғасырдағы Францияның даму ерекшеліктерін салыстырып, талдай отырып король билігінің орнауына алып келген жағдайларды оқып үйрендік. Жүз жылдық соғыста Англия мен Франция жер үшін соғыстың нәтижесін айқындадық. Шаруалар көтерілісі жеңіліске ұшыраса да салықты көбейтуді тоқтатқанын оқып үйрендік. Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы ортағасырлық қай мемлекет тарихын оқуға жалғасуы мүмкін?- деп жаңа сабақпен байланыстырып, сабақ тақырыбын тақтаға жазу. Ойлаудың түсіну сатысында: Мақсаты: оқушының өткен білімді меңгеруін, таным - ізденістерін, қабілеттерін байқау. Оқушы білімді қабылдайды, түсінеді, түсіндіреді. Жаңа сабақ. ХІ - ХУ ғасырдағы Англия Сабақ мақсатымен таныстыру; Табыс критерийлерін оқушылармен бірлікте белгілеу. Бағалау критерийлерін ескерту.
Мұғалімнің іс - әрекеті: «ЖИГСО» әдісімен тақырыпты оқып, түсінулерін ұйымдастыру.\1, 2, 3 сандары арқылы тақырыпшаларды бөліп беру\ 1топ; Англияны нормандардың жаулап алу, Англияда бір орталыққа бағындырылған мемлекеттің күшеюі. 2топ; Англияда бір орталыққа бағындырылған мемлекеттің күшеюі. Парламенттің құрылуы 3топ; Уот Тайлер бастаған шаруалар көтерілісі. Ал қызыл және Ақ раушандар соғысы\1455 - 1485\ Оқушылардың іс - әрекеті: Сандар бойынша тақырптарды меңгеруге бөлініп отырады. 1, 2, 3 санындағы оқушылар түсіндіреді. Өз тобына қайтып келіп өзі меңгерген бөлімді «кластер» арқылы түсіндіруді жалғастырады. Ойлаудың қолдану сатысында: Жаңа сабақты меңгерту. Мақсаты: білімнің негізгі түйінін беру, нақты, дәлелді мысалдар келтіру. Ең негізгі мәселелерді меңгеру дәрежелерін байқау. Алған білімді қолданады. Бұрыннан білетін білімдерін пайдаланып, мақсатқа жету үшін өз бетімен жұмыс істейді Мұғалімнің іс - әрекеті: Деңгейлік сұрақтар беру. 1. – Вильгельм кім? 2.- Вильгельмге қандай ат берді? 3. 1066ж. Нормандия герцогі Вильгельмнің Англияны басып алуына түрткі болған немесе себеп болған жағдайды ата. 4. Вильгельм өзін Англия королі деп жариялады. Англияның Лондон қаласына басып кірді. Картадан Лондон қаласын көрсет. 5. Англияны нормандықтар жаулап алғанда король билігі неге күшейді?\ҰСМҚ - ПОПС\ Ұстаным; Менің ойымша бағынышты елдің байлығын пайдалану арқылы күшейді. Себеп; Жауынгерлеріне жер иелігі керек Мысал; дәлел – ақсүйектер жерін тартып алып рыцарларына берген Қорытынды; жаулау соғысының тиімділігін білді. Формативті бағалау «Үш шапалақ»