kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок:"Т?уке хан т?сында?ы ?аза? ханды?ы".

Нажмите, чтобы узнать подробности

Білімділігі: Т?уке ханны? ?аза? ханды?ында?ы ас?ын?ан ішкі феодалды? талас-тартыс пен бытыра??ылы?ты жойып, бір орталы??а ба?ын?ан ?аза? ханды?ын ??ру?а к?ш сал?анын, осы жолда ханды? билікті ны?айту?а ба?ыттал?ан ты? ?згерістер енгізгенін т?сіну, тану.

Дамытушылы?: О?ушыларды ?з бетінше ой ?орытып, оны жеткізе білуге да?дыландыру, ?осымша деректі материалдармен, фактілермен таныстыру ар?ылы о?ушыларды? ой- ?рісін дамыту.

Т?рбиелік: Т?уке ханны? ?аза? хал?ын біріктіру, сырт?ы жау?а бірлесіп ?арсы т?руы, Отанды ?ор?ау?а к?ш салуы  «Жеті жар?ы» ар?ылы ел бірлігін са?тауы негізінде о?ушыларды ата-бабаларды? салып кеткен сара жолын ?адір т?ту?а т?рбиелеу, патриотты? т?л?а ?алыптастыру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок:"Т?уке хан т?сында?ы ?аза? ханды?ы".»

Қостанай облысы  Амангелді ауданы  Амангелді жалпы білім беретін орта мектебі  ҚАЗАҚСТАН ТАРИХЫ ПӘНІНЕН САБАҚ ЖОСПАРЫ   Тақырыбы:  Тәуке хан тұсындағы  Қазақ хандығы 7 - сынып Өткізген: тарих пәнінің мұғалімі Қойшыбаев Ербол Әбілғазыұлы

Қостанай облысы Амангелді ауданы Амангелді жалпы білім беретін орта мектебі

ҚАЗАҚСТАН ТАРИХЫ ПӘНІНЕН САБАҚ ЖОСПАРЫ

Тақырыбы: Тәуке хан тұсындағы

Қазақ хандығы

7 - сынып

Өткізген: тарих пәнінің мұғалімі Қойшыбаев Ербол Әбілғазыұлы

Сабақтың мақсаты: Білімділігі : Тәуке ханның Қазақ хандығындағы асқынған ішкі феодалдық талас-тартыс пен бытыраңқылықты жойып, бір орталыққа бағынған Қазақ хандығын құруға күш салғанын, осы жолда хандық билікті нығайтуға бағытталған тың өзгерістер енгізгенін түсіну, тану. Дамытушылық: Оқушыларды өз бетінше ой қорытып, оны жеткізе білуге дағдыландыру, қосымша деректі материалдармен, фактілермен таныстыру арқылы оқушылардың ой- өрісін дамыту. Тәрбиелік: Тәуке ханның қазақ халқын біріктіру, сыртқы жауға бірлесіп қарсы тұруы, Отанды қорғауға күш салуы «Жеті жарғы» арқылы ел бірлігін сақтауы негізінде оқушыларды ата-бабалардың салып кеткен сара жолын қадір тұтуға тәрбиелеу, патриоттық тұлға қалыптастыру.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі : Тәуке ханның Қазақ хандығындағы асқынған ішкі феодалдық талас-тартыс пен бытыраңқылықты жойып, бір орталыққа бағынған Қазақ хандығын құруға күш салғанын, осы жолда хандық билікті нығайтуға бағытталған тың өзгерістер енгізгенін түсіну, тану.

Дамытушылық: Оқушыларды өз бетінше ой қорытып, оны жеткізе білуге дағдыландыру, қосымша деректі материалдармен, фактілермен таныстыру арқылы оқушылардың ой- өрісін дамыту.

Тәрбиелік: Тәуке ханның қазақ халқын біріктіру, сыртқы жауға бірлесіп қарсы тұруы, Отанды қорғауға күш салуы «Жеті жарғы» арқылы ел бірлігін сақтауы негізінде оқушыларды ата-бабалардың салып кеткен сара жолын қадір тұтуға тәрбиелеу, патриоттық тұлға қалыптастыру.

Күтілетін нәтиже:   Өз пікір ін айтуға, басқаның ойын сыйлауға үйренеді.   П ікір таласуға машықтанады .

Күтілетін нәтиже:

  • Өз пікір ін айтуға, басқаның ойын сыйлауға үйренеді.

  • П ікір таласуға машықтанады .

  • Топпен жұмыс жасай отырып, балалар еркін ойлауға , емін-еркін сөйлеуге дағдыланады .
Сабақтың құрылымы: Сабақтың түрі: аралас сабақ Сабақтың әдісі : СТО, проблемалық, сұрақ-жауап. Блум жүйесі. баяндау, сұхбаттасу, жеке жұмыс, топпен жұмыс, диалогтік әңгімелесу, сұрақ-жауап, тесттік жұмыс. Оқыту технологиясы: ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау, АКТ-ны пайдалану. Көрнекіліктер: интерактивті тақта, слайдтар, суреттер, тест тапсырма қағаздары, тірек-сызба нұсқаулар, флипчарт (плакаттар), маркерлер, бағалау парағы. Пәнаралық байланыс: Қазақ әдебиеті

Сабақтың құрылымы:

  • Сабақтың түрі: аралас сабақ
  • Сабақтың әдісі : СТО, проблемалық, сұрақ-жауап. Блум жүйесі. баяндау, сұхбаттасу, жеке жұмыс, топпен жұмыс, диалогтік әңгімелесу, сұрақ-жауап, тесттік жұмыс.
  • Оқыту технологиясы: ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау, АКТ-ны пайдалану.
  • Көрнекіліктер: интерактивті тақта, слайдтар, суреттер, тест тапсырма қағаздары, тірек-сызба нұсқаулар, флипчарт (плакаттар), маркерлер, бағалау парағы.
  • Пәнаралық байланыс: Қазақ әдебиеті

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі . Сынып оқушыларына “ Ыстық алақан” тренингін ынтымақтастық атфосмера туғызу, назарын сабаққа аудару. Бірінші: әр топтан топ көшбашысын сайлау; Оқушылар таратпадағы жүздердің түрлеріне қарай топқа бөлінеді: ұлы жүз, орта жүз, кіші жүз. Оқушылар мұғалім алдынан келіп парақшаларды алып 3 топқа бөлінеді. Оқушылар топтық жұмыс ережесін құрады.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі .

Сынып оқушыларына “ Ыстық алақан” тренингін ынтымақтастық атфосмера туғызу, назарын сабаққа аудару.

Бірінші: әр топтан топ көшбашысын сайлау;

Оқушылар таратпадағы жүздердің түрлеріне қарай топқа бөлінеді: ұлы жүз, орта жүз, кіші жүз.

Оқушылар мұғалім алдынан келіп парақшаларды алып 3 топқа бөлінеді. Оқушылар топтық жұмыс ережесін құрады.

Сабақ жоспары:(Блум тәсілі) І кезең. Білу. ІІ кезең. Түсіну. Жаңа сабақты меңгеру. ІІІ кезең. Қолдану. IV кезең. Талдау. V кезең. Жинақтау. VІ .Рефлексия. Бағалау кезеңі.  VІ І. ҮЙГЕ ТАПСЫРМА

Сабақ жоспары:(Блум тәсілі)

І кезең. Білу.

ІІ кезең. Түсіну. Жаңа сабақты меңгеру.

ІІІ кезең. Қолдану.

IV кезең. Талдау.

V кезең. Жинақтау.

VІ .Рефлексия. Бағалау кезеңі.

VІ І. ҮЙГЕ ТАПСЫРМА

І кезең. Білу. Үй жұмысын тексеру «Өрмекші торы» ойыны арқылы сұралады. (диалогтік әдіс) ( Оқушылар шеңбер жасап дөңгеленіп тұрады, жіптің ұшын ұстап тұрып, кез келген оқушыға лақтырады да, жауап береді де, ол келесі қарсы тұрған балаға лақтырады, осылай жалғаса береді . Соныңда өрмекші торы пайда болады.)

І кезең. Білу.

Үй жұмысын тексеру

«Өрмекші торы» ойыны арқылы сұралады. (диалогтік әдіс)

( Оқушылар шеңбер жасап дөңгеленіп тұрады, жіптің ұшын

ұстап тұрып, кез келген оқушыға лақтырады да,

жауап береді де, ол келесі қарсы тұрған балаға лақтырады,

осылай жалғаса береді . Соныңда өрмекші торы пайда

болады.)

І кезең. Білу.    « Миға шабуыл » стратегиясы.   Қазақ мемлекеті құрылуының қандай тарихи маңызы болды ?  Қазақ хандығы алдындағы қандай тарихи міндеттер болды деп ойлайсыздар?  Қазақ хандығын құрған кімдер?  Тарихта «Жеті жарғы» заңдар жинағымен танымал болған хан.  Осы сұрақтар төңірегінде оқушылардың жауаптарын  тұжырымдай келе сабақтың тақырыбын нақтылап,  мақсатын тұжырымдатады.

І кезең. Білу.

« Миға шабуыл » стратегиясы.

  • Қазақ мемлекеті құрылуының қандай тарихи маңызы болды ?
  • Қазақ хандығы алдындағы қандай тарихи міндеттер болды деп ойлайсыздар?
  • Қазақ хандығын құрған кімдер?
  • Тарихта «Жеті жарғы» заңдар жинағымен танымал болған хан.

Осы сұрақтар төңірегінде оқушылардың жауаптарын

тұжырымдай келе сабақтың тақырыбын нақтылап,

мақсатын тұжырымдатады.

ІІ кезең. Түсіну.

ІІ кезең. Түсіну.

2-тапсырма. Нені білуге тиіспіз?  Бейнебаян арқылы Тәуке хан және оның мемлекеттің күш-қуатын арттырудағы мақсатымен таныстыру.  Оқулықтан  мәтінмен танысу.    “ Джигсо” әдісімен жаңа тақырыпты меңгеру.Оқушылар топқа бөлініп, мәтінді оқиды. Өз топтарына қайта оралып, оқыған мәтінін түсіндіреді, топта талқылайды.

2-тапсырма.

Нені білуге тиіспіз?

Бейнебаян арқылы Тәуке хан және оның мемлекеттің күш-қуатын арттырудағы мақсатымен таныстыру.

Оқулықтан мәтінмен танысу.

Джигсо” әдісімен жаңа тақырыпты меңгеру.Оқушылар топқа бөлініп, мәтінді оқиды. Өз топтарына қайта оралып, оқыған мәтінін түсіндіреді, топта талқылайды.

ІІІ кезең. Қолдану. І топ Тәуке Билік құрған жылдары 1680-1715ж.ж Өмір сүрген жылдары 1626 -1715 ж.ж Көреген саясаткер,ақылды дипломат,құдіретті күшті хан 1.Ішкі талас-тартыс пен алауыздық өршіді. 2.Хандықтағы саяси жағдайды реттеуге күш салды. 3.Халықты біріктіру үшін шаралар жасады. 4. “Жеті жарғы” деп аталатын заңдар жинағын жасады.  1.Көрші мемлекеттермен одақтасудың және бейбіт қатынас орнатудың жолдарын іздестірді. 2.Жоңғарларда қарсы күреске қырғыздар мен қарақалпақтарды тартты. 3.1710 жылы Қарақұм маңы.

ІІІ кезең. Қолдану. І топ

Тәуке

Билік құрған жылдары

1680-1715ж.ж

Өмір сүрген жылдары

1626 -1715 ж.ж

Көреген саясаткер,ақылды дипломат,құдіретті күшті хан

1.Ішкі талас-тартыс пен алауыздық өршіді.

2.Хандықтағы саяси жағдайды реттеуге күш салды.

3.Халықты біріктіру үшін шаралар жасады.

4. “Жеті жарғы” деп аталатын заңдар жинағын жасады.

1.Көрші мемлекеттермен одақтасудың және бейбіт қатынас орнатудың жолдарын іздестірді.

2.Жоңғарларда қарсы күреске қырғыздар мен қарақалпақтарды тартты.

3.1710 жылы Қарақұм маңы.

ІІІ кезең. Қолдану. ІІ топ Тәуке ханның хан тағына отыруы Тәуке хан «Жеті жарғы» заңдар жинағын шығарды Хандық кеңестің және билік кеңестің рөлін арттырды Хан мен билер ғана соттық мансапты атқаруға тиісті болды Билер жергілікті атқарушы билікке айналды Феодалдық талас-тартыс пен бытыраңқылықты жойып,бір орталыққа бағынған қуатты қазақ хандығын құруға күш салды.

ІІІ кезең. Қолдану. ІІ топ

Тәуке ханның хан тағына отыруы

Тәуке хан

«Жеті жарғы» заңдар жинағын шығарды

Хандық кеңестің және билік кеңестің рөлін арттырды

Хан мен билер ғана соттық мансапты атқаруға тиісті болды

Билер жергілікті атқарушы билікке айналды

Феодалдық талас-тартыс пен бытыраңқылықты жойып,бір орталыққа бағынған қуатты қазақ хандығын құруға күш салды.

ІІІ кезең. Қолдану. ІІІ топ.  Тәуке хан тұсындағы Қазақ хандығының  ішкі және сыртқы жағдайына кластер құру. Сыртқы жағдайы Ішкі жағдайы

ІІІ кезең. Қолдану. ІІІ топ.

Тәуке хан тұсындағы Қазақ хандығының

ішкі және сыртқы жағдайына кластер құру.

Сыртқы

жағдайы

Ішкі жағдайы

V кезең. Сабақты бекіту. 1 топ. Тәуке ханды Н. Назарбаевпен салыстыру.  2 топ. «Жеті жарғыда» қарастырылған мәселелер.  3 топ. Тәуке хан беделін арттырған «Билер кеңесі»

V кезең. Сабақты бекіту.

1 топ. Тәуке ханды Н. Назарбаевпен салыстыру.

2 топ. «Жеті жарғыда» қарастырылған мәселелер.

3 топ. Тәуке хан беделін арттырған «Билер кеңесі»

1 топқа «Венн диаграммасы»

1 топқа «Венн диаграммасы»

ІІ топқа « Жеті жарғы» заңдар жинағында  қарастырылған мәселелер. «Жеті жарғы»

ІІ топқа « Жеті жарғы» заңдар жинағында

қарастырылған мәселелер.

«Жеті жарғы»

3 топқа  «Билер кеңесінің» рөлі

3 топқа

«Билер кеңесінің» рөлі

Бағалау парағы. Топ аты: __________________ ________ Әр топтың көшбасшысы әр кезең бойынша өз тобындағы оқушыға бағасын қойып, топтың ортақ қорытынды ұпайын шығарып бағасын қояды  № Оқушының аты-жөні 1 І кезең  2  ІІ кезең 3 ІІІ кезең  4 IV кезең  5 V кезең  VI кезең  Қоры- тынды ұпайы Бағалау: Жұмысын толық орындаса -5 ұпай, толық емес -4 ұпай, Жартылай орындаса -3 ұпай. Сосын кезеңдердің ұпайын қосып , кезең санына бөлеміз. Қорытынды ұпай шығады

Бағалау парағы. Топ аты: __________________ ________

Әр топтың көшбасшысы әр кезең бойынша өз тобындағы оқушыға бағасын қойып, топтың ортақ қорытынды ұпайын шығарып бағасын қояды

Оқушының

аты-жөні

1

І кезең

2

ІІ кезең

3

ІІІ кезең

4

IV кезең

5

V кезең

VI кезең

Қоры- тынды ұпайы

Бағалау: Жұмысын толық орындаса -5 ұпай, толық емес -4 ұпай,

Жартылай орындаса -3 ұпай. Сосын кезеңдердің ұпайын қосып ,

кезең санына бөлеміз. Қорытынды ұпай шығады

Үйге тапсырма:  2-топқа:“Венн диограммасы” Қазақ хандығын Қазақстан Республикасымен салыстырады Қазақ хандығының аумағын ҚР территориясымен салыстырады

Үйге тапсырма:

2-топқа:“Венн диограммасы”

Қазақ хандығын Қазақстан Республикасымен салыстырады

Қазақ хандығының аумағын ҚР территориясымен салыстырады

Жасыл алма: Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім. Сары алма: Толық түсінбедім Қызыл алма: Сабақ маған түсініксіз.
  • Жасыл алма: Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім.
  • Сары алма: Толық түсінбедім
  • Қызыл алма: Сабақ маған түсініксіз.

.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Урок:"Т?уке хан т?сында?ы ?аза? ханды?ы".

Автор: ?ойшыбаев Ербол ?біл?азы?лы

Дата: 02.02.2016

Номер свидетельства: 287049


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства