Пән | Қазақстан тарихы | Сынып | 8 | Өтілетін мерзім |
Сабақтың тақырыбы: | Ұйғырлар мен дүнгендердің Жетісуға қоныс аударуы. |
Сабақтың мақсаты: | Ұйғырлар мен дүнгендердің қоныс аударуының себептері мен негізгі шаруашылығын білуі тиіс. |
Күтілетін нәтиже: | 1.Ұйғырлар мен дүнгендердің негізгі шаруашылығын айтып бере алады. 2. Қоныс аударуының негізгі себебін ажырата алады. |
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: | мәтінмен жұмыс,постер(кластер) жасау,тренинг,топтық бағалау,бірін-бірі бағалау, деңгейлік тапсырма. |
Қолданылған модульдер: | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту мен оқудағы АКТ-ны пайдалану, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, талантты және дарынды балаларды оқыту. |
Сабақ кезеңдері | Тапсырмалар мен сұрақтар | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау түрі |
Кіріспе | Балалармен сәлемдесу, сынып ішінде психологиялық атмосфера орнату. | Оқушылармен амандасады, оқушылардың назарын сабаққа бағыттайды. | Оқушылар өздерін еркін ұстайды,бар зейіндерін сабаққа аударады. | |
Тренинг | «Шаттық шеңбері» бес асықты лақтыру арқылы бір-біріне тілек білдіреді Мақсаты:оқушылар бір-біріне тілек білдіре білуі тиіс және наурыз мерекесіне қарсы қазақтың «бес асығын» қолдану. | Оқушылардан шаттық шеңберін құруын сұрайды, ережесін түсіндіріп өтеді. | Өзара жылы қарым-қатынас орната отырып, бір-біріне өз тілектерін білдіреді. | |
Топқа бөлу | «Алма,апельсин» жемістің аттары арқылы топқа бөлу. Мақсаты:Осы тәсіл арқылы оқушыларды бір-бірімен араластыру. | Шаттық шеңберінде тұрған қалпында оқушыларды жеміс аттарымен екі топқа бөледі.Балалардың орындарына жайғасып отыруын сұрайды. | Мұғалім екі топқа бөлгеннен кейін, әрбіреуі өз тобына жайғасады. | |
Үй жұмысын тексеру | Сұрақ-жауап: -Біз өткен сабақта қандай тақырыптарға шолу жасадық? -Орыстардың атты әскерлері кімдер еді? - Казактардың қоныс аударуының негізгі себептері қандай болды? | Мұғалім оқушыларға сұрақ қоя отырып, олардың жауаптарын толықтырып отырады. | Қойылған сұрақтарға жауап бере отырып, бір-бірінің жауаптарын мұқият тыңдап отырады. | |
Жаңа сабақ | Интерактивті тақтадан сабақтың тақырыбы мен мақсаты көрсетіледі. | Интерактивті тақтаға назар аудартып,сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазуларын сұрайды. | Балалар сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады. | |
Топпен жұмыс | Екі топқа постер жасауға беріледі. І-топ Ұйғырлардың шаруашылығы ІІ-топ Дүнгендердің кәсіпшілігі | Мұғалім берілген тапсырма төңірегінде түсіндіріп өтеді де ватмандарын таратады. | Тапсырма берілгеннен соң оқушылар бірден орындауға кірісіп кетеді. | Бағалау критериі бойынша бағалау «Екі жұлдыз,бір тілек»топтық бағалау. |
Сабақты қорытындылау | Интерактивті тақтадан шығару арқылы жаңа тақырып бойынша «тарихи диктан» алынады. Содан соң оқушының дайындап әкелген призентациясы оқушылардың назарына ұсынылады | Мұғалім оқушыларға бос жерлерге тиісті сөзді ғана жазу керектігін түсіндіріп,мұқият орындауларын сұрайды. | Интерактивті тақтаға назар сала отырып оқушылар тапсырманы дәптерлеріне орындай бастайды. | Критери арқылы бірін-бірі бағалау |
Үйге тапсырма | Пар.36 мазмұндау. | | | |
Кері байланыс | «Смайликтер»арқылы аламын. 1.Сабақ басында 2.Сабақ барысында 3. Сабақ соңында Мақсаты:Оқушылардың сабақ бойы өздерін қалай ұстанғандығын және сабақ бойынша естерінде не қалғандығын білу. | Кері байланыс парағы үлестіріледі.Сұрақтар төңірегінде шынайы жауаптарын берулерін сұрау. | Балалар өз көңіл-күйлерін смайлик түрінде белгілеп,сұрақтарға өз жауаптарын береді. | |
Бағалау | Формативті бағалау (топтық бағалау, бірін-бірі бағалау)бойынша жиынтық бағалары қойылады. | | | |