«Спортқа дарынды балаларға арналған мамандандырылған облыстық мектеп-интернаты» КММ
Сабақ тақырыбы: 1979 жылғы Целиноград оқиғасы.
Сабақ мақсаты:
Білімділік: 1979 жылғы Целиноград оқиғасының барысы мен нәтижесі туралы түсінік беру.
Дамытушылдық: ой- танымын, тілдік қорын дамыту
Тәрбиелік: ұйымшылдыққа, іздемпаздыққа баули отырып, патриоттық тәрбие беру.
Көрнектілігі: слайд- презентация
Сабақ әдісі: интерактивті әдіс тәсілдер
Сабақ түрі: жаңа сабақты меңгерту
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
1.Оқушыларды түгелдеу.
2. Бағалау парағын беру.
І. Үй тапсырмасын сұрау.
1.5 сұрақтан тұратын 2 нұсқадағы тест арқылы үй тапсырмасын тексеру.
І- нұсқа
/көк түсті карточка/
1. 1960 жылдардың ортасынан бастп 1980 жылдардың ортасына дейінгі мерзімнің шартты атауы:
А)Қайта құру В)Тоқырау жылдары С)Кемелдену Д) Құлдырау Е)Гүлдену
2. 1964-1986 жылдары Қазақстанды басқарған кім?
А)Д.Қонаев. В) Ж.Шаяхметов С)Суслов Д)Голошекин Е)Павлов
3. КСРО ның соңғы Конституциясы Қашан қабылдланды?
А)1980 жылы В)1978 ж. С) 1979 ж. Д) 1977ж. Е) 1981 ж.
4. «Жас тұлпар» ұлттық демократиялық бейресми ұйымы қай қалада құрылды?
А)Минск В)Архангельск С) Мәскеуде Д)Семей Е)Қарағанды
5. О.Сүлейменовтың «Аз и Я» тарихи –лингвистикалық талдау кітабы қашан жарық көрді:?
А)1978 ж. В)1979ж. С)1980 ж. Д1976 ж. Е)1975жыл
ІІ - нұсқа
/қызыл түсті карточка/
1.«Чехолвакия- Прага көктемі» оқиғасы болған жыл:ъ
А)1980 жылы В)1978 ж. С) 1979 ж. Д) 1977ж. Е) 1968 жыл.
2.1960 жылдары қазақ жастары Семейде құрған ұйым:
А) «Тайшұбар» В) «Жас тұлпар» С) «Жас қазақ» Д) «Өркен» Е) «Жа ұлан»
3.1975жылы жарық көрген О.Сүлейменовтың «Аз и Я» тарихи –лингвистикалық кітабында талқыланған жыр:
А) «Оғызнмама» В)«Игорь жасағы туралы» С) «Мамай батыр»
Д) «Қыпшақ туралы жыр»
4.«Жас тұлпар» ұлттық демократиялық бейресми ұйымынының идеялық дем берушісі және басты ұйымдастырушысы:
А)Д. Қонаев В)Т.Тоқтаров С) М. Әуезов. Д)Е.Есенжанов Е)Шолтыров
5. Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесінің Төралқасы республиканың жаңа Конституциясы жобасын «бүкілхалықтық талқылауға» ұсынған жыл:
А)1979 ж. сәуір В)1977 ж. ақпан С) 1976 ж. қаңтар Д) 1978 ж. наурыз. Е) 1975 ж. қараша
2. Өткен сабақтағы «Зерттегім келеді» айдары бойынша оқушылардың өз бетімен дайындалған ізденісін тыңдау.
1 оқушы «Жас тұлпар » ұйымы туралы
2-оқушы «Аз иЯ» кітабы туралы
ІІ. Негізгі бөлім.
Жұптық жұмыс арқылы жаңа сабақты меңгерту.
Жасырылған сөздер арқылы жұптар өздеріне тақырыптар алады.
Жасырылған сөздер: Қазақстан Республикасы - біртұтас мемлекет.
ІІІ.Қорытынды .
Сыныпқа 3 түсті карточкаға жазылған тапсырмалар үлестіріледі.
Қызыл – күрделі, жасыл – орта , көк – жеңіл деңгейдің тапсырмалары.
Көк түсті карточкадағы тапсырма- хронологиялық кесте толтыру
Не?
Қайда?
Қашан?
Ленин алаңында
«Жас тұлпар» ұйымы
1975 жыл
Теміртауда
Тың игеру
Жасыл карточкадағы тапсырма- диалогтық журнал толтыру.
Целиноград оқиғасының уақыты
Себебі
Нәтижесі
Сен қандай тарихи баға берер едің?
Қызыл карточкадағы тапсырма - РАФТ жазу.
Роль - Қазақ азаматы
Аудитория - КОКП Орталық Комитетіне
Форма – Хат
Тақырып – Целиноградтағы Неміс Автономиясын құру жөніндегі шешім
Үйге тапсырма: 1979 жылғы Целиноград оқиғасы мазмұнын оқу.
Эссе жазу. Тақырыбы: «Тоқырау жылдарындағы ұлттық саясат.»
Білімдерін бағалау .
Қорытындылау.
«Қазақстан Республикасы – біртұтас мемлекет. Мемлекет өз аумағының тұтастығын, қол сұғылмауын және бөлінбеуін қамтамасыз етеді.»
/ҚР Конституциясы 2- бап/
«Спортқа дарынды балаларға арналған мамандандырылған облыстық мектеп-интернаты» КММ
«1979 жылғы Целиноград оқиғасы»
Өткізген: Рахмалиева Лаззат Айдынғалиқызы
Орал - 2016
І нұсқа
1. 1960 жылдардың ортасынан бастп 1980 жылдардың ортасына дейінгі мерзімнің шартты атауы:
А)Қайта құру В)Тоқырау жылдары С)Кемелдену Д) Құлдырау Е)Гүлдену
2. 1964-1986 жылдары Қазақстанды басқарған кім?
А)Д.Қонаев. В) Ж.Шаяхметов С)Суслов Д)Голошекин Е)Павлов
3. КСРО Конституциясы қашан қабылдланды?
А)1980 жылы В)1978 ж. С) 1979 ж. Д) 1977ж. Е) 1981 ж.
4. «Жас тұлпар» ұлттық демократиялық бейресми ұйымы қай қалада құрылды?
А)Минск В)Архангельск С) Мәскеуде Д)Семей Е)Қарағанды
5. О.Сүлейменовтың «Аз и Я» тарихи –лингвистикалық талдау кітабы қашан жарық көрді:?
А)1978 ж. В)1979ж. С)1980 ж. Д1976 ж. Е)1975жыл
І нұсқа
1. 1960 жылдардың ортасынан бастп 1980 жылдардың ортасына дейінгі мерзімнің шартты атауы:
А)Қайта құру В)Тоқырау жылдары С)Кемелдену Д) Құлдырау Е)Гүлдену
2. 1964-1986 жылдары Қазақстанды басқарған кім?
А)Д.Қонаев. В) Ж.Шаяхметов С)Суслов Д)Голошекин Е)Павлов
3. КСРО Конституциясы қашан қабылдланды?
А)1980 жылы В)1978 ж. С) 1979 ж. Д) 1977ж. Е) 1981 ж.
4. «Жас тұлпар» ұлттық демократиялық бейресми ұйымы қай қалада құрылды?
А)Минск В)Архангельск С) Мәскеуде Д)Семей Е)Қарағанды
5. О.Сүлейменовтың «Аз и Я» тарихи –лингвистикалық талдау кітабы қашан жарық көрді:?
А)1978 ж. В)1979ж. С)1980 ж. Д1976 ж. Е)1975жыл
І –нұсқа кілті
І –нұсқа кілті
ІІ - нұсқа
1.«Чехославакия - Прага көктемі» оқиғасы болған жыл:
А)1980 жылы В)1978 ж. С) 1979 ж. Д) 1977ж. Е) 1968 жыл.
2.1960 жылдары қазақ жастары Семейде құрған ұйым:
А) «Тайшұбар» В) «Жас тұлпар» С) «Жас қазақ» Д) «Өркен» Е) «Жас ұлан»
3.1975жылы жарық көрген О.Сүлейменовтың «Аз и Я» тарихи –лингвистикалық кітабында талқыланған жыр:
А) «Оғызнмама» В)«Игорь жасағы туралы» С) «Мамай батыр»
Д) «Қыпшақ туралы жыр» Е) «Ролан туралы жыр»
4.«Жас тұлпар» ұлттық демократиялық бейресми ұйымынының идеялық дем берушісі және басты ұйымдастырушысы:
А)Д. Қонаев В)Т.Тоқтаров С) М. Әуезов. Д)Е.Есенжанов Е)Шолтыров
5. Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесінің Төралқасы республиканың жаңа Конституциясы жобасын «бүкіл халықтық талқылауға» ұсынған жыл:
А)1979 ж. сәуір В)1977 ж. ақпан С) 1976 ж. қаңтар Д) 1978 ж. наурыз.
Е) 1975 ж. қараша
ІІ - нұсқа
1.«Чехославакия - Прага көктемі» оқиғасы болған жыл:
А)1980 жылы В)1978 ж. С) 1979 ж. Д) 1977ж. Е) 1968 жыл.
2.1960 жылдары қазақ жастары Семейде құрған ұйым:
А) «Тайшұбар» В) «Жас тұлпар» С) «Жас қазақ» Д) «Өркен» Е) «Жас ұлан»
3.1975жылы жарық көрген О.Сүлейменовтың «Аз и Я» тарихи –лингвистикалық кітабында талқыланған жыр:
А) «Оғызнмама» В)«Игорь жасағы туралы» С) «Мамай батыр»
Д) «Қыпшақ туралы жыр»
4.«Жас тұлпар» ұлттық демократиялық бейресми ұйымынының идеялық дем берушісі және басты ұйымдастырушысы:
А)Д. Қонаев В)Т.Тоқтаров С) М. Әуезов. Д)Е.Есенжанов Е)Шолтыров
5. Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесінің Төралқасы республиканың жаңа Конституциясы жобасын «бүкіл халықтық талқылауға» ұсынған жыл:
А)1979 ж. сәуір В)1977 ж. ақпан С) 1976 ж. қаңтар Д) 1978 ж. наурыз.
Е) 1975 ж. қараша
ІІ-нұсқа
ІІ-нұсқа
Хронологиялық кесте
Не?
Қайда?
Қашан?
Ленин алаңында
«Жас тұлпар» ұйымы
1975 жыл
Теміртауда
Тың игеру
Ауғанстанға
Хронологиялық кесте
Не?
Қайда?
Қашан?
Ленин алаңында
«Жас тұлпар» ұйымы
1975 жыл
Теміртауда
Тың игеру
Ауғанстанға
Хронологиялық кесте
Не?
Қайда?
Қашан?
Ленин алаңында
«Жас тұлпар» ұйымы
1975 жыл
Теміртауда
Тың игеру
Ауғанстанға
Диалог- журнал
Целиноград оқиғасының уақыты
Себебі
Нәтижесі
Сен қандай тарихи баға берер едің?
Диалог- журнал
Целиноград оқиғасының уақыты
Себебі
Нәтижесі
Сен қандай тарихи баға берер едің?
Диалог- журнал
Целонград оқиғасының уақыты
Себебі
Нәтижесі
Сен қандай тарихи баға берер едің?
КОКП Орталық Комитетіне Целиноградтағы Неміс Автономиясын құру жөніндегі шешімі жөнінде Қазақстан азаматынан хат
Сабаққа өзіндік талдау
Сабақты өткізген мұғалімнің аты-жөні: Рахмалиева Лаззат Айдынғалиқызы
Сабақ туралы жалпы мәлімет
Сабақ
өткізілген
уақыты
Сынып
Пән атауы
Сабақ тақырыбы, түрі
Оқушылар саны
Оқушылардың сабаққа қатысу %
Тізім бойынша оқушы саны
Қатысқан оқушы саны
12.02.2016ж.
9 «ә»
Қазақстан тарихы
1979 жылғы Целиноград оқиғасы.
Жаңа сабақты меңгерту сабағы
23
Сабақ жоспары жалпыға міндетті білім беру стандартының талаптарын басшылыққа ала отырып құрылды.
Күнтізбелік жоспарға сәйкес 42 сабақ.
Сабақ 9ә сыныбында өткізілді, сыныпта 23 оқушы оқиды. Үлгерім деңгейі жаман емес.
ІІ тоқсанда Қазақстан тарихынан % білім сапасын көрсетті.
Сабақ мақсаты:
Білімділік: 1979 жылғы Целиноград оқиғасының барысы мен нәтижесі туралы түсінік беру.
Дамытушылдық: ой- танымын, тілдік қорын дамыту
Тәрбиелік: ұйымшылдыққа, іздемпаздыққа баули отырып, патриоттық тәрбие беру.
Сабақтың әдіс-тәсілдері:
Тексеру тапсырмалары: Тест; зерттеу жұмысы;
«Түсіну» тапсырмалары: Жұптық жұмыс;
«Талдау» тапсырмалары : жұптық,топтық;
«Жинақтау» тапсырмалары: 3 түрлі деңгейдегі жеке тапсырмалар,Хронологиялық кесте, диалог-журнал, РАФТ жазу
«Баға беру»
Тапсырмаларды өз бетімен біртіндеп орындату арқылы өзін-өзі бағалау әдісі және мұғалімнің бағалауы.
№
Сабақ мазмұны
Сабақтағы әр кезеңдегі әдіс-тәсілдердің қолданылуы
Жұмыстың орындалуы
1.
Алғашқы кезең.
Ұйымдастыру бөлімі
Тексеру
Үй тапсырмасы:
«Тест »
«Зерттеу »
Оқушылардың жас ерекшеліктеріне, білім деңгейлеріне сай үй тапсырмасын тексеруге
2 нұсқадан тұратын тест тапсырмасын таңдадым.
Қабілеті жоғары оқушылармен жұмыстану мақсатында зерттеу тапсырмалары берілді.
Зерттеу тапсырмалары арқылы оқушыларды зерттеуге, ізденуге ,қосымша әдебиеттермен жұмыстануға баулыдым..
2.
Негізгі кезең.
«Түсіну»
Жұптық жұмыс
«Талдау»
«Жинақтау»
Тапсырма жаңа сабақты өз беттерімен оқып меңгере білуге жағдай жасау мақсатында құрылды.
Жұп болып жұмыс ітей отырып, белгілі бір мақсатқа жете білуге және оқушыларды шапшаңдыққа, уақытқа жұмыс істей білуге дағдыландыру болды.
Алған білімді оқушы жұппен және топпен бөлісе отырып, меңгерілген жаңа тақырып жан -жақты талданады. Осы талдау арқылы жаңа алған білімді есте сақтауға жағдай жасау мақсатын қойдым.
3 түрлі деңгейдегі жеке тапсырмалар: хронологиялық кесте, диалог-журнал, РАФТ жазу әдістерін қолданғанда сыныптағы оқушылардың деңгейлерін ескердім.
3.
Қорытынды кезең.
«Жинақтау»
Қосымша сұрақ
«Баға беру»
Бағалау
Үй тапсырмасын беру
Өзіндік бағалау парағы арқылы оқушылардың сабақ бойы өзінің іс әрекетіне баға бере білуге дағдыландыру мақсатында қолдандым.
Оқиғаға тарихи баға беру.
1979 жылғы Целиноград оқиғасы мазмұнын оқу. Эссе жазу. Тақырыбы: «Тоқырау жылдарындағы ұлттық саясат.»
Тарих пәнінің мұғалімі: Рахмалиева Л.А.
Өзіндік бағалау парағы
Сыныбы: Аты-жөні:
Әрекеттер
1- 3
4- 5
Үй тапсырмасын тексеру
Жұппен жұмыс
Не үйрендім?
Қорытынды
Мұғалім бағасы
Өзіндік бағалау парағы
Сыныбы: Аты-жөні:
Әрекеттер
1- 3
4- 5
Үй тапсырмасын тексеру
Жұппен жұмыс
Не үйрендім?
Қорытынды
Мұғалім бағасы
Өзіндік бағалау парағы
Сыныбы: Аты-жөні:
Әрекеттер
1- 3
3- 5
Үй тапсырмасын тексеру
Жұппен жұмыс
Не үйрендім?
Қорытынды
Мұғалім бағасы