Сыныбы: 8 «А» | Күні 21.11.14 |
Сабақтың тақырыбы | Бөкей хандығы. |
Мақсаты | |
Күтілетін нәтижелер | Сарматтардың шаруашылығы мен тұрмысын талдайды. Заттай мәдениеті туралы біледі. Сарматтар мәдениетінің ерекшеліктерін анықтайды. |
Керекті жабдықтар | Оқулық. Интерактивті тақта. Флипчарт. Интернет. Стикер. |
Сабақ барысы: |
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе 3 минут | Оқушылармен амандасу; сыныпты 4 топқа тайпалық бірлестіктерің атауымен бөлу: Ғұн, Қаңлы, Сақ, Үйсін | Амандасады. Түрлі – түсті стикерлерді таңдау арқылы топқа бөлінеді |
Тұсаукесер 10 минут 7 минут | Сабақтың тақырыбын анықтау үшін «Шаруашылық» түсінігіне постер құрады. - Балалар, қалай ойлайсыздар, не себепті біз «Шаруашылық» сөзін талдадық? Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен, бағалау критерилерімен таныстыру. Критерийлер | Білім жетістігінің деңгейі/ұпай/ | дискрипторлар | А /max 6/ | 0-1 | Оқушы төменде көрсетілген критерийлердің біреуін де орындай алмады | | 2 | Постер құруға қатысты | | 3 | Мәтінді түсінді, негізгісін жазды,топтық жұмысқа 50 пайыз қатысты . | | 4 | Мәтінді түсінді,негізгісін жазды, топтық жұмыста белсенді болды, тапсырмаларды 50 пайыздан жоғары орындады | | 5 | Мәтінді түсінді, негізгісін жазды,топтық жұмыста белсенді /75 пайыз/ болды, тапсырмаларды орындады,өз ойын жеткізе білді. | | 6 | Мәтінді түсінді, негізгісін жазды ,топтық жұмыста өте белсенді /100 пайыз/ болды,барлық тапсырмаларды шығармашылықпен керемет орындап,өз ойын қосты, топтың атынан тақырыпшаны қорғап шықты немесе қойылған сұрақтарға жауап берді. | | Ойланады, ой бөліседі, жазады, талдайды, қорғайды. 2 жұлдыз, 1 ұсыныс айтады, бағалайды Ойларын айтады. Қызығушылығы артады, белсенділігі артады Ойланады, өздерін реттейді, ынталанады, жоспарлайды, ойларын жүйелейді |
Негізгі бөлім 20 | «Өкіл» тәсілі «Ғұн» тобы: Сарматтардың тұрмысы (Белсенді оқу) «Қаңлы» тобы: Сарматтардың шаруашылығы «Сақ» тобы: Сарматтардың заттай мәдениеті «Үйсін» тобы: Археологиялық ескерткіштері | Белсенді оқиды,жазады, ойларын айтады, топта талқылайды, топтан өкіл таңдайды, өкілді өзге топқа жібереді, ақпарат береді және алады, тыңдайды, ақпарат жинайды |
Қорытынды 5 минут | Сұрақ – жауап арқылы бекіту:
Бағалау: Критериалды бағалау Сарматтар шаруашылықтың қандай түрімен айналысқан? Сарматтардың әсемдік заттары бар ма? Болса ата. Сармат ыдыстарында кейінгі қазақ ыдыстарының ыдыстарымен ұқсастық бар ма? Сармат ескерткіштерінің ерекшеліктері неде? Сынтас қорымынан не табылған?
Үйге тапсырма: Интернеттен сарматтардың шаруашылығы жөнінде мәлімет іздеу. | Ойланады, талдайды, салыстырады, сұраққа жауап береді. Бағалайды. Ізденеді, мәліметтерді саралайды. |
Сабақтың өзіндік талдауы Сабақты оқушыларды топқа бөлуден бастадым. Оқушыларды кему қатарымен топқа тұрғызып, хандардың есімімен 4 топқа бөлдім. Сабақтың тұсаукесер кезінде оқушыларға «Халық» түсінігіне постер құру тапсырмасын беріп, орындауға 7 минут уақыт бердім. Постер құру барысында оқушылар белсенді жұмыс жасады. Бір – бірінің ойларын толықтырып, жаңа , тың ойларын жеткізіп, өз жұмыстарының жемісті болатынына сенімдері артты. Постерді көркемедеу барысында оқушылар түгелдей өз үлестерін қосып, топпен жұмыстан ләззат алды деп ойладым. Постерді құруда нақты мәліметтердің ішінде қызықты мәліметтер келтірген оқушылар болды. Соның ішінде Баянғали Тлеген мен Санкибаев Мерхат қазіргі заманмен байланыстырып баянама жасады. Аяқталысымен әрбір топ постерлерін қорғады. Ол үшін топтан топтың қалауынша оқушылар ортаға шығып, жазған немесе келтірген мәліметтерін ортаға салды. Постерді қорғауға көбіне дарынды оқушылар қатынасты. Мысалы, «Қасым» тобында Жұмагельдина Ардана, «Керей» тобында Умирбаева Гүлжайна, Биялиев Рамир, «Абылай» тобында Сағынтаев Сұлтан, «Жәнібек» тобында Баянғали Тлеген және осы оқушылар топпен жұмыс барысында белсенеділік танытып, топ көшбасшыларна айналғанын байқадым.. Оқушылардың жұмыстарын формативті бағалау мақсатында өзге топ өкілдеріне екі жұлдыз, бір ұсыныс білдіруді ұсындым. Постерді талдап, бағалап болған соң, мен оқушылардан не себепті «Халық» түсінігін талдағанымызды сұрадым. Сыныптағы дарынды оқушылардың бірі – Жумагельдина Ардана бүгінгі сабақтың тақырыбына байланысты екенін айтып берді. Осыдан соң, оқушыларды сабақтың тақырыбымен, бағалау критерилерімен таныстырдым. Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге талдадым. Топтарға тапсырмаларды бөліп бердім. Оқушыларға тапсырмаларды зертеуге және негізгісін дәптерге түсіріп алу үшін 5 минут уақыт бердім. Олар жұмыстанып жатқанда оқушыларға бағалау критерилерінің парағын үлестірдім. Жеке жұмыстану кезінде балалардың барлығы өз беттерімен жұмыстанды. Жұмыстанып болысымен топта талқылап, топтан «өкіл» таңдады. Таңдалған өкілдер өзге топтарға барып өз тақырыпшаларымен таныстырып шықты. Топқа оралысымен тыңдап отырған топ мүшелері , өз тобына оралған өкілге өзге өкілдерден алған мәліметтерімен бөлісіп, топта тағы бір мәрте талқылады. Сабақты қорытындылау кезінде балалардың барлығы қатысты, сұрақтарға жауап беруге қатысты. Ауызша жұмыстану кезінде өткен материалды қаншалықты меңгергендерін көрсетті. Осыдан кейін оқушыларға бекіту сұрақтары қойылып, оқушылар жауабын алған соң, оқушыларға бағалау парағын толтыруға беріп, үй тапсырмасын бердім. Сабақ барысында оқушылардың көп бөлігі белсенді жұмыстанды. Өздеріне қойған бағалары 5 болып, көршілері де сол бағамен бағалаған. Тек екі оқушы – Оқуова Алтынзер мен Кенжеғалиева Нұрзада ғана өздерін 4 деген бағамен бағалаған және мен де, көршілері де сол бағамен келістік. Нәтижесінде 12 оқушының 10 –ы ы ушыны ке, оқушы ке бағаланды. ба өздерін деген бағамен бағалаған және мен де, көршілері де сол бағамен келістік.. 5 - ке, 2 оқушы 4 - ке бағаланды. Сабақ барысында уақыт жетіспей қалды, себебі оқушыларға ойларын еркін жеткізсін деген оймен постер құруда уақыт көп беріп қойыппын. Келесі сабақта уақытты нақтылап сесептеп аламын деген тоқтамға келдім.
|
Сабақ бойынша өзгертулер |
|