kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Та?ырыбы: Ауыл шаруашылы?ыны? дамуы.Ты? игеру

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? та?ырыбы

Ауыл шаруашылы?ыны? дамуы. Ты? игеру

Саба?ты? ма?саты

О?ушыларды 50-60 жылдарда артта ?ал?ан ауылшаруашылы?ын ал?а бастыруды? жолын іздеген ?кімшіл-?міршіл ж?йені? іс-?рекетімен таныстыру. Б?кілхалы?ты? ?оз?алысты? барысы мен н?тижесін жан-жа?ты баяндау ар?ылы о?ушылар?а ты? ж?не ты?ай?ан жерлерді игеруді? м?ні мен ма?ызын к?рсету.

Сілтеме

?аза?стан тарихы о?улы?ы, ?аза?стан тарихы хрестоматия.

О?ушылар ?шін о?у н?тижелері:

  На?ты деректер мен м?ліметтерді к?ре отырып, ты? ж?не ты?ай?ан жерлерді игеруді? ?аза?стан ?шін пайдасы мен зиянын аны?тайды,тарихи даталар мен тарихи о?и?аларды есіне са?тайды,ерен ерлікті? ?лгісін к?рсеткен ты?герлерді? е?бегін ??рметтейді. Топпен ж?мыс жасай отырып, сыни ойлау ?абілеті дамиды, ?зіне сенімі артады, ?йымшылды??а ?йренеді.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Та?ырыбы: Ауыл шаруашылы?ыны? дамуы.Ты? игеру»


Сабақтың тақырыбы

Ауыл шаруашылығының дамуы. Тың игеру

Сабақтың мақсаты

Оқушыларды 50-60 жылдарда артта қалған ауылшаруашылығын алға бастырудың жолын іздеген әкімшіл-әміршіл жүйенің іс-әрекетімен таныстыру. Бүкілхалықтық қозғалыстың барысы мен нәтижесін жан-жақты баяндау арқылы оқушыларға тың және тыңайған жерлерді игерудің мәні мен маңызын көрсету.

Сілтеме

Қазақстан тарихы оқулығы, Қазақстан тарихы хрестоматия.


Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

Нақты деректер мен мәліметтерді көре отырып, тың және тыңайған жерлерді игерудің Қазақстан үшін пайдасы мен зиянын анықтайды,тарихи даталар мен тарихи оқиғаларды есіне сақтайды,ерен ерліктің үлгісін көрсеткен тыңгерлердің еңбегін құрметтейді. Топпен жұмыс жасай отырып, сыни ойлау қабілеті дамиды, өзіне сенімі артады, ұйымшылдыққа үйренеді.

Блум

Тапсырма көздері

Жеке жұмыс

Жұптық жұмыс

Топтық жұмыс


Мәтінді оқу.

Мазмұнын аша білу,мазмұнына қарай талдау

Өзара пікір алмасу

1.Мәтінмен жұмыс

2.Картамен жұмыс

3.Суретпен жұмыс


Сабақтың түрі

Жаңа білімді меңгеру


Сабақтың көрнекілігі

Карта, интерактивті тақта, суреттер,слайдтар,кесте.


Ұйымдастыру кезеңі

-Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, топқа бөлу (тақырып бойынша)

Қостанай,Торғай,Ақмола,Көкшетау,


Үй тапсырмасын тексеру


Таза тақта ойыны: Екібастұз,Өскемен қорғасын-мырыш,1960жылдар,атом сынақ алаңы,ғарышқа ұшу алаңы.


Б

і

л

у


Қызығушылықты ояту. Ой қозғау (суреттер көрсету)

1954жыл

Тың жер Тыңайған жер

Үнтаспадан «Сарыарқа» күйі орындалады.



Т

үс

і

ну

Жаңа сабақ










Мағынаны тану

Мәтінді әр топқа бөліп беру.Топпен ақылдаса отырып, ұйымшылдықпен берілген тапсырманы орындау. Ойларын қағаз бетіне түсіру. Әр топ өз жұмыстарын аяқтаған соң,берілген уақыт бойынша қорғап шығады.

ЖИГСО әдісімен тақырыпты оқып,түсінулерін ұйымдастыру.

(1,2,3,4 сандары арқылы тақырыпшаларды бөліп беру)

1-топ.Ауыл шаруашылығында қалыптасқан жағдай

2-топ.Тың игеруге кірісу

3-топ.Тың игерудің нәтижелері

4-топ.Демографиялық ахуалдың өзгеруі.

Қ

олдану




Жаңа сабақты

меңгерту

«Түртіп алу» әдісі

Таныс емес ұғымдарды жазып алып бір-біріне түсіндіреді.

Экстенсивті

Интенсивті

Экология

Демография

Эрозия






БББ ( термин сөздермен жұмыс)



Білемін

Білгім келеді

Білдім

Экология

демография

эрозия

Экстенсивті

интенсивті


Танымдық тапсырма

Тың игерудің Қазақстан үшін қандай нәтижесі болды?

«Т» кестесі арқылы тұжырымдама көрсетіңіз

Тиімді жағы:

1.Ғасырлар бойы бос жатқан жерлерге егін егілді.

2.Елді мекендер пайда болды.Ондаған мың шақырым жол төселді

3.Ауылшаруашылығының өзге салалары өсті.

4.Қазақстан астықты өлкеге айналды.

Тиімсіз жағы:

1.Жоғары жетістіктерге жету үшін орасан мол аумақтар да жер жыртылды.

2.Миллиондаған гектар жер жыртылып, жайылымдық жерлердің және жем-шөп дайындайтын алқаптардың көлемін тарылтты.

3.Мал шаруашылығы орны толмас шығынға ұшырады.Ауыл шаруашылығының даму деңгейінің төмендеуі ет,сүт өнімдерінің тапшылығын туғызды.

5.Топырақтың, жердің құнарлы қабаты желге ұшты.Экологиялық тепе-теңдік бұзылды.

6.Жергілікті халықтың ғұрпына,дәстүріне,мәдени ескерткіштеріне нұқсан келтірді.

7.Қазақстанның демографиялық хал-ахуалы өзгерді,демографиялық ахуал орыс тілді тұрғындардың пайдасына шешілді.


Топтық жұмыс

1-топ

Проблемалық сұрақ:Тың және тыңайған жерлерді игерудің бүгінгі Қазақстан үшін маңызы?

-Дүние жүзі елдері арасында бидайды экспортқа шығарудан басты орын алуында.

Кубизм әдісі

2-3 топ

1.Тың және тыңайған жерлерді игерудің басты міндеті қандай?

-ауылшаруашылығының соның ішінде егін шаруашылығының артта қалуын жойып,елді астықпен қамтамасыз ету.

2.Қазақстанда қанша жер жыртылды?

3.Тыңнан кейін елімізде астық проблемасы шешілді ме?

4.Тың игерілу қалай жүзеге асырылды?

5Тың игеру қай жылы басталды?

6.Тың игеру қай облыстарда басталды?







Семантикалық карта

4-топ


1954жыл

1954-55жж

1956жыл

1958жыл

1960жыл

Тың жерді игеру

+





16 млн т астық



+



Теміртау оқиғасы




+


2млн адам





+

13 млн га


+






Сергіту

Сөз белгілі бір әріптен басталуы керек.


1.Атың кім?

2.Фамилияң

3.Қайдан келдің?

4.Немен келдің?

5.Досыңның аты кім?

6.Қайда тұрады?

7.Оған сыйлыққа не бердің?

8.Онда не өседі?

9.ҰБТ-ға дайындық қалай?

10.Қай пәнді ұнатасың?

11.Тілегің.

Ж

инақтау

Бекіту


«Мерзімді жатқа айту» оқыта үйрету ойыны.Әркім өзіне берілген мәтін бойынша мерзімдер мен цифрларды жатқа айтуға тырысады.Неғұрлым көп дата немесе цифр айтқан оқушы жеңіске жетеді.

Мысалы: 1954 жыл,1954-1955жж,1956ж,1959ж,1960ж, 640мың,150мың,15қала,86 поселке, 2млн адам.

Картамен жұмыс

Қай облыстарда тың игерілгенін анықтайық. Берілген стикерлермен белгілеу арқылы көрсету.(Ақмола,Көкшетау,Қостанай,Павлодар,Солтүстік Қазақстан,Торғай)


Үйге тапсырма

§10. «Тың игеру» деген тақырыпта эссе жазу.

Б

ағалау

Бағалау

Бағалау критериялары:

Жаңа тақырыпты меңгеруі. Топ басшысы осы бағалау критерияларын пайдаланып өз тобындағы оқушыларды бағалайды.

Түсіну: сабақтың тақырыбын аша алуы.

Қолдану:топта, жұпта жұмыс істеу мүмкіндігін дұрыс пайдалануы.

Талдау: сабақтың даму деңгейін баяндай алуы

Қорытынды: ойын жеткізуі


Кері байланыс

Смайликтер арқылы өз ойын жеткізу









№ 27.Ы.Алтынсарин атындағы орта мектеп















Ауыл шаруашылығының дамуы

Тың игеру



Аудандық семинар сабағы





















Тарих пәнінің мұғалімі Касенова.З.С


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Прочее

Скачать
Та?ырыбы: Ауыл шаруашылы?ыны? дамуы.Ты? игеру

Автор: Тынысбай Ба?ытг?л Арипбековна

Дата: 03.03.2016

Номер свидетельства: 302020


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства