kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тәуекел хан тұсында Қазақ хандығының қңтүстік шекараларының нығаюы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тәуекел хан жорықтары қазақ тарихындағы алар орны,

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тәуекел хан тұсында Қазақ хандығының қңтүстік шекараларының нығаюы»


Қысқа мерзімді жоспар




Мектеп: «Мамай атындағы негізгі орта мектебі» КММ

Күні:14.09

Мұғалімнің аты-жөні: Сыдыханова Ажар Молихановна

Сынып: 7

Қатысқандар: 3

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Тәуекел хан тұсындағы қазақ хандығының оңтүстік шекараларының нығаюы



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.3.1.10 Қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;

6.3.2.6 Қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады:

Тәуекел ханның қазақ хандығының нығайтудағы рөлін анықтайды.

Басым көпшілігі орындай алады:

Қазақ хандарының сыртқы саясаттағы ұстанған бағыттарын сипаттайды.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Қазақ хандарының сыртқы саясатын салыстырып, талдайды.




Бағалау критерийі

-Тәуекел ханның қазақ хандығын нығайтуда қазақ тарихындағы алар рөлін түсінеді.



Тәуекел жорықтары мен шекаралық өзгерістер бағытын кескін картада дұрыс көрсетеді.

Қазақ хандығында Тәуекел хан тұсында болған маңызды оқиғаларды суреттер топтамасынан анықтап, маңызын талдайды.










Тілдік мақсаттар


Айтылым: Тақырыптағы дерек-дәйектермен жұмыс

Жазылым:ХVІ ғасырдағы Қазақ ханы Тәуекелдің Мәуереннахрға жасаған жорықтары туралы негізгі ой түйінді шығарады.

Тыңдалым дағдысы: Бейнебаян көрсету.

Оқылым дағдысы: Оқулықтағы мәтіндермен жұмыс жүргізу.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

әлеуметтік топ, ақсүйектер, қара сүйектер, мүліктік теңсіздік, жер иелену түрлері хандық, орда, хан, сұлтан, уәзір, жасақ, феодализм, аристократия, жарғы, би.






Құндылықтарға баулу




Отан тарихын ардақтау, патриотизм, рухани тәрбиелеу, отансүйгіш, намысшыл сезімін тәрбиелеу, шындыққа ұмтылу, талапты қалыптастыру.




Пәнаралық байланыс








Дүние жүзі тарихы, география
















Алдыңғы білім


Қазақ хандығы құрылуының негізгі алғышарттарын біледі, Керей мен Жәнібектің Қазақ хандығы тарихындағы рөлі мен орнын анықтай алады, Қасым хан, Хақназар хан кезіндегі Қазақ хандығының ерекшелігін талдайды.







Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин





Сабақтың ортасы





25 мин

Сәлемдесу, Оқушыларды түгендеу.

Үй тапсырмасы. Миға шабуыл

М. Кері байланыс



Жаңа білімді меңгерту.

Сұрақ:

Бұхар хандығының тарихшысы Хафиз-и Таныштың «Ол дүниедегі ең батыр, батыл және ер, сонымен қатар, Дешті Қыпшаққа даңқты болды» деген сөздері арқылы тақырыпты болжайды.



Топқа бөлу:Мозайка әдісі арқылы. Ат,Батыр,Қару суреттерін құрайды.



1.Хан тобы: Қазақ хандарының хронологиясын жасайды. Кесте толтырады.



2- Сұлтан тобы: Тәуекел ханның негізгі мақсатын анықтайды.

Қазақ хандығы үшін қандай маңызды саяси шешімдер қабылдағаның біледі.Постер құрады.



3-Би тобы: Қазақ хандарының қазақ хандығын нығайтудағы іс-әрекеттерін салыстырады.

Венн диаграммасы

Топтар жұмысын қорғайды




А3 қағазы



















Суреттер









Плакаттар

Маркерлер


























3 мин

Дескриптор:

- Хандар хронологиясын жасайды

-Тәуекел ханның негізгі мақсатын анықтайды.

-Қазақ хандарының қазақ хандарын нығайтудағы іс-әрекеттерін салыстырады.

ҚБ. Бас бармақ арқылы бағалау

М.кері байланыс



Картамен жұмыс

Тәуекел хан тұсындағы қазақ хандығын территориясы мен көрші мемлекеттерін және астанасын картаға түсіреді.



Жұптық жұмыс.

Жұпта оқушылар сұрақтарға жауап беріп бір-бірін бағалайды.




























Таратпа материалдар.

ДЕРЕК КӨЗІ

5 мин























Сабақтың соңы

7







*Хақназар хан қайтыс болғаннан кейін билік басына кім келді?

*Тәуекел хан қай жылдары билік етті?

*1583 Тәуекел хан Сырдария қалалары үшін кімдермен соғысты және нәтижесі қаңдай?

*1594 жылы Тәуекел хан тұңғыш рет Мәскеуге елші ретінде кімді жіберді?

*Тәуекел хан Ресейге елшіні не мақсатпен жіберді?

*1595 жылы Ресейден қандай елші келді? және ол не ұсынды?



ҚБ.Жұлдызша арқылы бағалау

Мұғалім тарапынан бағаланады.





Рефлексия. «Блоб ағашы»

Кері байланыс «Екі жұлдыз , бір тілек»

Стикерлер арқылы



Бағалау



Үйге тапсырма. Тәуекел ханның Мәуереннахрға жасаған жорықтары немен аяқталғаны туралы оқушыларға ойларын 5 сөйлеммен түйіндеп дәптерге жазып келу.
























Жұлдызша суреті







Блоб ағашы суреті



Стикерлер

Рефлексия үшін

дайындалған карточкалар

СаралауСіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

БағалауСіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Мейлінше қолдауды қажет ететін оқушыларды жұптық жұмыста ,топтық белсенді оқушылармен жұптастырдым.

Қолдауды қажет ететін оқушылар жете алмаған тапсырманы қабілетті оқушылар орындайды.








Бағалауды сабақтың әр кезеңі бойынша тапсырма орындау барысында қалыптастыру үшін жүргіземін. Ол жұлдызша тарату,бас бармақ арқылы жүзеге асады .Әр тапсырмаға сай жұлдыз саны да өзгеріп отырады . Сабақ соңында әр оқушының жұлдызшаларын санап, көп жұлдыз жинағандарды мақтап, мадақтап қолдау білдіремін.

Оқушылардың денсаулығына мән беріп,компьютерді ,интерактивті тақтаны қажет емес жағдайда өшіру.

Кабинеттің ауасын желдетіп , жарықпен қамтамасыз ету

Тапсырмалардыңәртүрлі формаларын қолдану арқылы сабақ үстінде оқушылардың еркін қозғалуына мүмкіндік жасады.

Сабақ бойынша рефлексия




.

Жалпы бағалау




Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: «Венн диаграммасы»


2: Топтық және жұптық жұмыс,карта мен жұмыс.



Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: Шығармашылық жұмыс жүргізу


2: Деңгейлік тапсырмалар берсем

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

  1. Сынып бойынша ойын сабақ жандандырсам

  2. Жеке оқушы бойынша ғылыми ізденіске бет бұруға бағыттасам




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Тәуекел хан тұсында Қазақ хандығының қңтүстік шекараларының нығаюы

Автор: Сыдыханова Ажар Молихановна

Дата: 06.11.2017

Номер свидетельства: 437289


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства