Просмотр содержимого документа
«§20. 1931 – 1933 жылдарда?ы ашты?, шаруалар к?терлісі саба? жоспары»
19-сабақ жоспар
Пән атауы: Қазақстан тарихы
Сабақ тақырыбы:§20. 1931 – 1933 жылдардағы аштық, шаруалар көтерлісі
Сабақтың мақсаты: Қазақ халқының аштыққа ұшырауы туралы білімдерін кеңейту
Міндеттері:
-тақырып туралы мәліметтерді іріктеу;
-алған ақпаратты іріктей отырып, тиімді тұжырымдай білу;
-тарихи кезеңге өз бетінше баға беру;
Қолданылған модуль:«Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «ОүБ және ОБ», «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту мен оқу», «Оқытудағы басқарушылық және көшбасшылық».
Стратегиялық іс-әрекеттер: «Ыстық алақан», «Ой қозғау», Қызығушылықты ояту, Глоссариймен жұмыс, «ДЖИКСО-1», «Бір жұлдыз, бір тілек», «Бір сұрақ, бір жауап», «Бағалау» «Сабақтан алған әсерім» т.б.
Күні:
Уақыты: 09.20-10.05
Сыныбы. 9
Кабинет № 32
Уақыты
жоспар
Мұғалім іс- әрекеті
Оқушылардың іс- әрекеті
Ресурстар:
5
«Ыстық алақан»
Оқушыларды сыныпта қарсы аламын, сәлемдесемін, көңіл-күйлерін сұраймын.
Оқушылар жылы шыраймен сәлемдеседі.
Оқушылар мақсатқа өз идеяларын қосады.
2
Ұйымдастыру кезеңі
Геометриялық фигуралар арқылы оқушылар үш топқа бөлінеді. Олар:
1-топ
2-топ
3-топ
4-топ
Алтын ережені еске түсіру туралы айту.
Әр топқа бағалау парағын таратып беру.
5 оқушыдан 4 топқа бөлінеді, өз топбасшыларын сайлайды.
Шағын топ оқушылары топ ұстанымын еске түсіреді. Оқушылар топқа бөлініп,
Бағалау парағы арқылы топ басшылар өз топ мүшелерін бағалап отырады.
Геометриялық фигуралардың қиынды қағазы
5
Сабақ кезеңдері
«Ой қозғау»
Үй тапсырмасын стикер арқылы сұрау берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру
Стикер берілген сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау
-“Ауылды кеңестендіру” ұранымен Қазақстанда
-“жаңа революция” жүргізудің идеялық- саяси негізін кім жасады?
-Ф. Голощекиннің идеясына қарсы шыққан кімдер, оларға қандай айып тағылды?
-1928 жылғы декрет не туралы?
Ұжымдастыру кезіндегі асыра сілтеушілік
зардаптары туралы не білесің?
-“Бесеудің хаты” мен Т.Рысқұлов жазған
хаттың тарихы қандай?
-Ауылды жаппай ұжымдастырудың
тигізген әсері қандай?
Тапсырма барлық топқа бірдей беру.
Оқушы мен оқушы әрекеттеседі, шағын топта арасында өзара әңгімелесу, сұхбаттасу жүргізіледі, берген тапсырманы орындау
Флипчарт
Тұсаукесер
Қызығушылықты ояту
«бейне баян» көру арқылы өткен тақырыпты қайталау және жаңа сабақтың тақырыбын ашу
Глоссариймен жұмыс
Тәлкілеу-«кинфискация»- қандайда бір дүние- мүлікті мемлекет меншігіне ақысыз-пұлсыз тартып алу.
Миграция-хадық қоныс аударуы
Шаруалар-жеке-дара отбасылық еңбекпен айналысатын ауыл шаруашылық өндірушілері.
Жұт-куаншылыық
Аштық- жапай қалықтың ашығыуы
Түйінді сөзбен жұмыс жасайды
Ватман
10
Мағынаны тану.
«ДЖИКСО-1»
-Бүгінгі күнгі тақырып қандай?
Қай жылғы оқиға?
-Солжылғы басшылар кімдер?
-«Бесеудің хаты» кімге арналған? Мирзоян қалайды?
-Қандай көтерліс? Стехиялық
-Қай жерлерде?
1-топ «Созақ көтерлісі»
2-топ «Манғыстау көтерлісі»
3-топ «Ақтөбе, Костанай, Қызылорда окруктегі көтерлістер»
4-топ «Жетісу көтерлісі»
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген видио бойынша қойылған сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен Топпен жұмыс жасау
Интербелсенді тақтада
карта, оқулық
флипчарт
5
«Бір жұлдыз, бір тілек»
«Бір жұлдыз, бір тілек» тренингін жасау арқылы оқушылардың жақсы көңіл – күйлерін, сыныптың ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру .
Оқушылардың мұндағы мақсаты жақсы тілектер арқылы өз жұптарын тауып, бір топ болып құралу.
3
Жаңа сабақты бекіту
«Бір сұрақ, бір жауап»
Мұғалім оқушыларға сұрақтар қоюға ықпал жасайды. М/ы:
«тест»
1. Қазақстанда 1929-31 жылдардағы қарулы
көтерілістің себебі не?
Күштеп ұжымдастыруға қарсылық
2. Ұжымдастыру жылдары бандиттік-басмашы
қозғалысының көрінісі деп бағаланған көтеріліс?
Батпаққара көтерлісі
3. Алматы округінің ауылдары қайда
жер ауып кетуге мәжбүр болды?
Қытайға
4. Ұжымдастыру жылдары республика аумағында
қанша толқулар мен көтерілістер орын алды?
372
5. Ауылшаруашылығы артелінің жаңа үлгі
Жарғысы қабылданған жыл?
1935 жылы Ақпанда
Оқушы мен оқушы әрекеттеседі, шағын топта арасында өзара әңгімелесу, сұхбаттасу жүргізіледі
Қосымша материалдар, карточка,
3
Бағалау .
Мұғалім тарапынан мадақтау шағын топ өзара сарапшы тарапынан. Әр топ спикері өз тобын бағалайды.
Шағын топ ішінде сарапшылар өзара бағалауәрекетін жүзеге асырды. Табыстылық критерийіне қарай өзін-өзі бағалау.