4. 1879ж. Ыбырай Алтынсарин мектептерді? инспекторы болып та?айындал?ан облыс (Тор?ай).
5. Ыбырай Орынбор шекаралы? комиссмясы жанында?ы мектепті алтын медальмен бітірген жыл (1857)
?орытынды. Б?гінгі к?нні? талабы ?рбір о?ушы?а т?бегейлі білім мен м?дениетті? негіздерін беру ж?не оларды? жан-жа?ты дамуына ?олайлы жа?дай жасау. Сонды?тан білім беру ж?йесінде жеке т?л?аны дамытып,білімді азамат ретінде ?алыптастыру ?шін озы? педагогикалы? технологияларды? р?лі ерекше.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Саба? "Бірінші д?ние ж?зілік со?ыс"»
Тарих пәнінің мұғалімі Калакбасова Ажар Атаркалиевна
9-сынып
Дүние жүзі тарихы
Сілтеме
Дүние жүзі тарихы 9-сынып әдістемелік нұсқаулық, әдістемелік журнал
Сабақтың тақырыбы
І-ші дүние жүзілік соғыс
Сабақтың мақсаты
Бірінші дүниежүзілік соғыстың себептерін ашу, соғысушы мемлекеттердің мақсаттарын айқындау және оның екі жақтан да әділеттсіз болғанын көрсету. Соғыстың тұтануына басқыншылық саясат жүргізген барлық елдердің империалистері кінәлі екеніне назар аударту. Бейбітшілікті сақтау- әлем халықтарының басты міндеті екенін ұғынуға баулу.
Күтілетін нәтиже
Бірінші дүниежүзілік соғыстың себептерін ашып, соғысушы мемлекеттердің мақсаттарын айқындайды. Соғыстың зардабы қаншалықты ауыр екенін дәлелдейді.Топта белсенділік танытады.Ойларын толық жеткізеді. Сөздік қорлары молаяды.
Сабақтың көрнекілігі
Дүниежүзі картасы, слайд, бейне материал, таратпа материалдар
Іс-әрекет
Ұйымдастыру
Топқа бөлу
«Шаттық шеңбер» жақсы тілек тілеу
1-ші топ : Германия
2-ші топ : Франция
3-ші топ :Ұлыбритания (суреті белгіленген оқушы жетекшілік етеді, бағалайды)
1минут
2минут
Білу
Оқушылар дөңгеленіп отырған қалпымен алдарына берілген «Мен соғысты жек көремін» өлең жолдарын әр топ мәнерлеп оқиды. Осыдан сабақтың тақырыбы бірінші дүниежүзілік соғысы екені айтылады.
2 минут
Көпір
Жаңа тақырыпқа түрткі болатындай ой түйіндеу, интербелсенді тақтада шыққан сұрақтарға жауап беру.
1) ХХ ғасыр басы дүниежүзіндегі қалыптасқан қандай жағдаймен ерекшеленеді?
2) «Үштік одақ» қай жылы құрылды?
3) «Антанта» блогы қай жылы құрылды?
4) Соғыс барысында Ұлыбритания мен Францияның көздегені?
5) Патшалы Ресейдің көздегені?
6) Австро-Венгрияның көздегені?
7) Германияның қалауы?
5 минут
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Түсіну
«Соғыс көрінісі» видеоролик қарау
1,5 минут
Мәтінмен жұмыс
Барлық топқа ортақ тапсырма. Қай топ бірінші дайын болады сол топ жауап береді. Калғандары толықтырады.
Тапсырма: Соғыстың басталуына түрткі болған жағдай?
2 минут
Қолдану
Мазмұнды сызбамен жұмыс
1-топ –«Шлиффен жоспары», «Марна шайқасы»
2-топ - Италия әрекеті және теңіз шайқасы Мәрмәр теңізі мен Дарданелл бұғазы
3-топ - «Верден қырғыны» мен «Сомма шайқасы» әр топ өздеріне берілген тақырып бойынша ойларын постерге түсіріп, топ мүшелері түсіндірме жүргізіді.
10 минут
Талдау
Соғыстың аяғының көрінісі
(тапсырма)
Жинақтау
«Білім торы» әдісі. Оқушылар,барлық топ ортаға шығады да дөңгелене тұрады. Орама жіпті бір-біріне бере отырып тақырып бойынша сұрақтар қояды, оқушы сұраққа жауап береді де келесі оқушыға сұрақ кояды.
Бағалау
Бағалау парағы бойынша жұмыс бағаланады.
Рефлексия
Бүгінгі сабақ ұнады ма? Несімен ұнады
Смайликтерге өзінің ойын жазған стикерлерді жапсырады
Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбаев пен Ыбырай Алтынсарин.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Ұлы тұлғалар туралы білімдерін шыңдай отырып, олардың тарихтан алар орнын таныту.
Дамытушылық: қосымша тарихи материалдармен білімдерін шыңдау.
Тәрбиелік: ұлттық патриотизмге, білім, ғылымға деген көзқарастарға тәрбиелеу.
Пән аралық байланыс: қазақ әдебиеті, география.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
І. Қызығушылығын ояту кезеңі. Әдебиет сабағымен байланыстыра отырып,екі ақынның өлеңдерінен үзіндіні жатқа оқимын.
1. Бір Аллаға сиынып,
Кел,балалар,оқылық.
Оқығанды көңілге
Ықыласпен тоқылық.
2. Әсемпаз болма әрнеге,
Өнерпаз болсаң арқалан.
Сенде бір кірпіш дүниеге,
Кетігін тап та,бар қалан!
Сұрақ: Осы өлең үзінділерінің авторларын атаңдар! Ендеше біздің бүгінгі өтетін тақырыбымыз «А.Құнанбаев пен Ы.Алтынсарин» (оқушылар екі топқа бөлінеді).
ІІ. Мағананы тану кезеңі: Зерттеу әдісі.
1-топ: Абай Құнанбаев. 2-топ: Ыбырай Алтынсарин.
Білемін
(Сабаққа дейін)
Білгім келеді
(Болашақта)
Үйрендім
(Сабақта)
Өздігінше жұмыс істеген әр топтың белсенділерін жеке-жеке тыңдау,олар бірінші-екінші графа бойынша жұмыс жүргізеді,тыңдайды. «Білгім келеді» деген графаны соңына таман толтырады. Сабақ барысында өздері оқыған,іздеп тапқан қосымша зерттеулер,кабинеттегі қосымша әдебиет, тарих бұрыштары, оқулық материалдары негізінде әр оқушы өз бетімен іздене отырып, хронологиялық кесте түзеді. Сол кестені негізге ала отырып жасаған жұмыстарын алмастырады да «Топтастыру» әдісімен жұмыс жасайды.
Абай ҚұнанбаевЫбырай Алтынсарин
Сазгер Қоғам қайраткері
Ақын Жазушы
Аудармашы Ағартушы
Шешен Оқулық авторы
Ойшыл Мектеп инспекторы
Жазба әдебиетінің негізін салушы.
ІІІ. Ой толғаныс кезеңі. «Үйрендім» графасын толтырады. Жаңа ақпараттар жазған оқушыларды тыңдау, талқылап таңдау жүргіземін. Сонымен қатар оқушыларды ойландыратын бірнеше проблемалық сұрақтар қоямын.
1. Ы.Алтынсаринның ағартушылық көзқарастары қалай қалыптасты?
2. Абай шығармаларына,көзқарасына қандай жағдайлар әсер етті?
Осы тақырып бойынша тест сұрақтарын өздері құрастырады.
1. Қазақ әдебиетінің дамуында Абайдың сіңірген еңбегі (Жазба әдебиетінің негізін қалаушы).
2. Абай семейде қай медреседе оқыды? (Ахмет Риза медресесі).
3. Абайдың демократиялық бағытта қалыптасуына кімдердің рөлі әсер етті? (С.Гросс,Михаэлис,т.б.).
4. 1879ж. Ыбырай Алтынсарин мектептердің инспекторы болып тағайындалған облыс (Торғай).
5. Ыбырай Орынбор шекаралық комиссмясы жанындағы мектепті алтын медальмен бітірген жыл (1857)
Қорытынды. Бүгінгі күннің талабы әрбір оқушыға түбегейлі білім мен мәдениеттің негіздерін беру және олардың жан-жақты дамуына қолайлы жағдай жасау. Сондықтан білім беру жүйесінде жеке тұлғаны дамытып,білімді азамат ретінде қалыптастыру үшін озық педагогикалық технологиялардың рөлі ерекше.
І-ші: 1917ж «Ақпан революциясы»
1. 1917 жылы 27 ақпандағы революцияда...
А)патша билігі орнады В) монархия құлады С) революция жеңді
2. Қанша өкімет орнады.
А)қос өкімет В) демократия С) монархия
3. Уақытша өкімет нені көздеді.
А) патша билігін орнатуды В) капитализмді дамытуды С) халықтық билікті
8.Қырғыз (Қазақ) социалистік партиясы («Үш жүз») құрылған жылы:
А. 1918ж В.1917ж С.1916ж Д. 1920ж Е. 1919ж.
9. Кеңес үкіметінің бірінші жылдары Ақмолада оқушы жастар өкілдерінен ұйымдастырылған ұйымның атауы.
А. «Айқап» В. «Демократиялық жастар кеңесі» С.«Жас қазақ» Д. «Жас Республика» Е «Талап».
10. 1917ж 17-наурызда Ташкентте құрылған Түркістанның саяси қоғамының атауы
А. «Үш жүз» В. «Талап» С. «Шуро-и-ислам» Д. «Алаш» Е. «Жас Өсірек»
11. Петроградта қарулы көтеріліс басталған кезең:
А. 1917ж 24 қазан В. 1917ж 28 қазан С.1918ж 28 қазан Д. 1918ж 18 қазанЕ. 1917ж 5 желтоқсан.
12. «Ресей халықтары құқықтарының Деклорациясы» жарыққа шықты:
А. 1918ж В. 1917ж С. 1919ж Д. 1920ж Е. 1916ж
13. Ресей халқының өзін-өзі еркін таңдау құқығы жария етілген Кеңес Үкіметінің құжаты.
А.«Барлық еңбеккерлеріне арналған Үндеу» В. «Ресей халықтарының құқықтарының Декларациясы» С. Бейбітшілік жөніндегі Декрет»Д. «Жер жөніндегі декрет» Е. «Сәуір тезистері»
14. Кеңес үкіметі бірінші орнатылған Қазақстан каласы.
А. Перовск В. Орал С. Орынбор Д. Петропавл Е. Ақмола
15.Қазақстанда Кеңес үкіметінің орнаған уақыт аралығы.
А. 1917ж қазан—1918ж наурыз В. 1917ж қазан—1919ж қараша
С. 1918ж қаңтар—1919ж қараша Д. 1918ж наурыз—1919ж караша
Е. 1917ж караша—1920ж наурыз
16. Торғай өлкесінде Кеңес үкіметінің орнауы .....қаласымен байланысты.
А. Семей В. Орынбор С. Шымкент Д. Орал Е. Қостанай