kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

САБАК ЖОСПАРЫ 6 сынып Моголстан

Нажмите, чтобы узнать подробности

Моголстан тақырыбына арналған қайталау сабақ 5 сынып

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«САБАК ЖОСПАРЫ 6 сынып Моголстан»

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспарлаудың бөлімі:6.3

Мектеп: Исаковка ОМ


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Саргазина Бижан Туяковна


Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Моғолстан

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты

6.3.1.6 – картаны қолдану арқылы ХІІІ –ХV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: картаны қолдану арқылы ХІІІ –ХV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіре алады

Көпшілігі: Моғолстанның саяси тарихындағы негізгі оқиғаларды, соның ішінде Тоғлық Темірдің исламды күштеп енгізуін сипаттай алады

Кейбір оқушылар: Моғолстан мемлекетінің ішкі, сыртқы саясатына өзіндік талдау жасай алады

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу, түсіну, қолдану

Тарихи концепт

-ұқсастық және айырмашылығы

-дәлел

Бағалау критерийлері

Моғолстан мемлекетінің құрылуымен, этникалық құрамымен , саяси тарихындағы негізгі оқиғалар туралы біледі

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология: ұлысбегі, дулат,Жетісу, Маңай-сүбе,

Жазылым дағдысы: 1-2 тапсырмалар (жұптық, топтық жұмыс)

Айтылым дағдысы: «Бір минуттық әңгіме» әдісі бойынша өз ойларын айту,

1-4 тапсырма, проблемалық сұраққа талдау жасау (жеке, топтық жұмыс)

Оқылым дағдысы: мәтінмен жұмыс, 1-3 тапсырмалар (топтық, жұптық жұмыста)

Тыңдалым дағдысы: 2 -4 тапсырма, анықтамаларды тыңдау (жеке жұмыс)

Құндылықтарға баулу


«Мәңгілік ел» бағдарламасы аясында тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы құндалығына баулу.

Пәнаралық байланыс

География, дүниежүзі тарих, қазақ әдебиеті

Бастапқы білім

Жоңғар шапқыншылығына қарсы бүкілхалықтық тойтарысты ұйымдатыру.

Сабақтың барысы

Сабақтағы жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

ресурстар

Сабақтың басы

3 мин





5 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу. «Сәттілік» әдісі арқылы психологиялық ахуал тудыру. Оқушылар сабақ барысына сәттілік тілеп қол шапалақтайды.

Үй тапсырмасын тексеру:

«Ыстық орындық» әдісі арқылы

Бір оқушы «ыстық орындыққа» сыныпқа қарап отырады. Оқушылар оған алдын ала келісілген тақырып бойынша дайындалған сұрақтарды кезектесіп қояды. Қателессе, оқушының орнына соңғы сұрақ қойған оқушы отырады.

Топқа бөлу: Зейінін шоғырландырып, «Санамақ» әдісі арқылы топқа бөлу.

Жылы лебіз

Сабақтың ортасы




7 мин














6 мин




























5 мин



















6 мин

«Джигсо» әдісі арқылы топтық тапсырма беріледі.

І топ Моғолстанның құрылуы, жер аумағы

ІІ топ Халқының этникалық құрамы.

ІІІ топ Моғолстанның ішкі-сыртқы жағдайы. ІV топ Моғол хандығының әлсіреуі.

Өкілдер басқа топтарға барып, өз жұмыстарын таныстырады, топтық талқылау жүреді.

Дескриптор:

-Моғолстанның өмір сүрген уақытын атайды;

Құрамындағы тайпаларды атайды;

Жер аумағын картадан көрсетеді;

Билеушілерін атайды

ҚБ: Топтар бір –бірін “Екі жұлдыз ,бір тілек “ әдісі арқылы ауызша бағалайды.

Жұптық жұмыс: Үштік «Oйлaн, жұптac, бөліc» әдісі арқылы

Барлық оқушылар: мәтінді 5 сөйлеммен түсйіндеп айтады

Көпшілігі: мәтінге қатысты 15 кілттік сөзді тауып сипаттайды

Кейбірі: мәтінге қатысты 10 қате пікір жазып, қалғандары сол қатені табады

Барлық оқушылар: мәтінді 5 сөйлеммен түйіндеп айтады

Көпшілігі: мәтінге қатысты 15 кілттік сөзді тауып сипаттайды

Кейбірі: мәтінге қатысты 10 қате пікір жазып, қалғандары сол қатені табады

ҚБ: Бағалау критерийлері бойынша жұптық бағалау


Сергіту сәті. «Сұрақ ілмегі» әдісі

Сөзжұмбақ шешу  “ Моғолстан ”.

  1. Мауараннахрдағы билікті өз қолына алуда көздеген билеуші? Әмір Темір.

  2. Шағатай ұрпағы он алты жасар кімді Моғолстан ханы етіп сайлайды? Тоғылық- Темір.

  3. Дулат әмірлерінің қолдауымен хан тағына отырған кім? Есен-бұға.

  4. Моғолстанға шығыстан XIV ғасырдың басында кімдер шабуыл жасап отырды? Ойрат.

  5. Мемлекеттің орталығы қай қаласы? Алмалық.

  6. Мемлекеттік діні? мұсылман .

  7. Ташкент қаласының маңында Әмір Темір мен Ілияс-Қожаға арасында болған шешуші шайқас? Батпақ.

  8. Моғолстан мемлекетінде негізгі роль атқарған тайпа? дулат.

  9. Әмір Поладшы Моғолстанды қай жерден біржола бөліп алып, тәуелсіз, жеке хандық құруға бар күшін салды? Мауараннахр

«Ақиқат» пен «Жалған» әдісі арқылы жеке жұмыс

жүргізіледі.

Оқиға

ақиқат

жалған

Уәйіс хан 10 жыл ішінде қалмақтардың 612 шабуылына тойтарыс берген.



Моғолстандағы жағдай 1428 жылы Уәйіс хан қайтыс болғаннан кейін бытырап кетті



Жетісу аймағы Қазақ хандығының құрамына енеді.




Дескриптор:

-тарихи оқиғалардың жалған не ақиқат екендігін біледі

-орын алған шайқастың маңыздылығын түсінеді

ҚБ: «Бағдаршам» әдісі арқылы






Флипчарт маркер,

оқулық,

суреттер










Кесте



























кесте

Сабақтың соңы



6 мин

































3 мин

Жаңа сабақты бекіту мақсатында өз ойларымен бөліседі.

«Бір минуттық әңгіме» тәсілі

Оқушылар қарама-қарсы сызық бойымен қатарға тұрып, жұптық әңгіме жүргізеді.Сұрақ- жауап

1. Моғолстанның алып жатқан аумағы?
Шағатай ұлысының шығыс бөлігі – Оңтүстік – шығыс Қазақстан мен Қырғызстан аумағы.
2. Моғолстан мемлекетінің территориясы туралы кімнің, қандай еңбегінде жазылған?
Мұхаммед Хайдар Дулатидің «Тарихи Рашиди» еңбегінде.
3. Моғолстанның орталығын ата?
Алмалық қаласы.
4. Неліктен моғолстан деп аталды?
Шығыс деректерінде «монғол» сөзінің «н» әріпі түсіп қалып, «моғол» деп аталды.
5. «Батпақ шайқасы» туралы не айтасыңдар?
Тоғылық Темір хан қаза болғаннан кейін Әмір Темір Мауараннахрдағы билікті өз қолына алу үшін, Ілияс – Қожаға қарсы шығады. Әмір Темір мен Ілияс - Қожа ханның арасында бірнеше рет қақтығысулар болады. Ташкент қаласының маңында 1365 жылы 22 маусымда екі жақтың арасындағы шешуші шайқас «Батпақ шайқасы» болады. Жазба деректердің хабарына қарағанда екі жақтан 10 мыңға жуық адам қырылған. Шайқаста Ілияс - Қожа хан жеңіске жетіп, Әмір Темір қашып құтылады.
6. Моғолстанның тағына кімнің тұқымдары отырған?
Шыңғыс.
7. Моғолстан хандығы кімнің тұсында ыдырай бастады?
Жүніс ханның немересі Абд ар Рашидтің кезінде.

ҚБ: «Қолмен қолдау» әдісі


«Плюс, минус, қызықты»

Бұл рефлексияны ауызша да, жазбаша да орындауға болады. Жазбаша орындау үшін үш бағаннан тұратын кестені толтыру ұсынылады. «Плюс» бағанына сабақта ұнаған кезеңдердің барлығы жазылады. «Минус» -оқушының пікірінше, бұл ақпарат ол үшін керексіз, пайдасыз. «Қызықты» бағанына оқушылар қызығушылық тудырған деректер мен әдістерді, ол туралы басқа дерек көздерінен көбірек білгісі келгендіктері туралы жазады.


Плюс

Минус

Қызықты

Сабақта барлығы ұнады: сабақ мазмұны, жұмыс түрлері

Ұнамады, түсініксіз болып қалды

Барлық деректер мен әдістер қызықты
















стикер

Үйге тапсырыма

2 мин





Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушыларға «Джигсо» әдісі бойынша тарихи оқиғаларға жалпы мағлұмат береді.

Көпшілік оқушылар «Ақикат» пен «Жалған» әдісі арқылы тарихи оқиғалардың шынайы немесе жалған екендігін салыстырмалы деректер арқылы сипаттады.

Кейбір оқушыларға «сәйкестендіру» әдісі арқылы тізбектелген сұрақтар мен дәйектерді байланыстыру тапсырмасы берілді.

Оқушылардың оқытудың қандай деңгейде тұрғаны, қандай бағытта даму керек және қажетті деңгейге қалай жету керектігін анықтау үшін өзін-өзі және өзара бағалаудың түрлі әдістерін ұйымдастырдым. Әр тапсырма бойынша қалыптастырушы бағалау түрлері болды.

Өзін-өзі бағалау, жұптық бағалау, Топтар бір –бірін бағалау.

«Бағдаршам» түстерімен мұғалімнің бағалауы

«Қызыл түс» ­

1 сұрақ қамтылған

«Сары түс» ­ 2 сұрақ қамтылған

« Жасыл түс» ­ барылық сұрақтар қамтылған


Денсаулық сақтау технологиялары сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Сабақ барысында қауіпсіздік техника ережелерін сақтау

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылды. Оқушылардың барлығы ОМ қол жетті.

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді.

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды.

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
САБАК ЖОСПАРЫ 6 сынып Моголстан

Автор: Саргазина Бижан Туяковна

Дата: 10.11.2020

Номер свидетельства: 563057


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства