Просмотр содержимого документа
«Саба?ты? та?ырыбы: §1.Екінші д?ниеж?зілік со?ыстан кейінгі Еуропа мемлекеттері »
11-сынып. Қазіргі дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §1.Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Еуропа мемлекеттері
Сабақтың мақсаты:
Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Еуропа мемлекеттері туралы түсінік беру;
Ұлттық рухы биік, бәскеге барынша қабілетті тұлға қалыптастыру
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Еуропа мен Американың жетекші державаларына Азия мен Африка елдерінің отар және жартылай отарларға айналуының қандай себептері болды?
«Империя», «император», «империализм» терминдерінің арасында мағыналық байланыс бар ма?
Жаңа сабақтың жоспары:
Үш дүниенің құрылуы
Ғылыми-техникалық прогресс
3. Ақпараттық қоғам
Қоғамның әлеуметтік стратификациясы
Жаһандану
Үшінші дүние елдерінің экономикалық дамуы
Үшінші дүние елдерінің әлеуметтік дамуы
Сабақты бекіту:
Соғыстан кейінгі әлем дамуының ерекшеліктері?
ҒТР-дің негізгі бағыттары?
Ақпараттық қоғам дегеніміз не?
Үшінші дүние елдерін атаңдар?
Жаһандану дегеніміз не?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §1.
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §2 «Қырғи-қабақ соғыс»
Сабақтың мақсаты:
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Соғыстан кейінгі әлем дамуының ерекшеліктері?
ҒТР-дің негізгі бағыттары?
Ақпараттық қоғам дегеніміз не?
Үшінші дүние елдерін атаңдар?
Жаһандану дегеніміз не?
Үшінші дүние елдерінің экономикалық дамуы
Үшінші дүние елдерінің әлеуметтік дамуы
Жаңа сабақтың жоспары: 1.Екінші дүние жүзілік соғыстың саяси қорытындылары
2. Дүние жүзінде бір-біріне қарсы тұрған жүйенің орнауы
3. Әскери-саяси блоктардың құрылуы
4. Халықалалық қатынастар
Сабақты бекіту:
Екіші дүние жүзілік соғыстың саяси қорытындыларын атаңдар?
БҰҰ-ның құрылу себебі?
«Қырғи-қабақ соғыс» деген ұғымды қалай түсінесіңдер?
Блоктарға қосылмау қозғалысы қашан пайда болды?
ВШО-ның рөлі қандай болды?
Әскери-саяси блоктар
Үшінші
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §2 «Қырғи-қабақ соғыс»
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §3. Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Шығыс
Сабақтың мақсаты:
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Екіші дүние жүзілік соғыстың саяси қорытындыларын атаңдар?
БҰҰ-ның құрылу себебі?
«Қырғи-қабақ соғыс» деген ұғымды қалай түсінесіңдер?
Блоктарға қосылмау қозғалысы қашан пайда болды?
ВШО-ның рөлі қандай болды?
Жаңа сабақтың жоспары:
1.
Сабақты бекіту:
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §4.Дүниежүзілік саясат циклдары
Сабақтың мақсаты:
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Жаңа сабақтың жоспары:
1.
Сабақты бекіту:
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §5. Батыс дамуының тенденциялары
Сабақтың мақсаты:
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Жаңа сабақтың жоспары:
1.
Сабақты бекіту:
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §6. Америка Құрама Штаттары
Сабақтың мақсаты:
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Б.Ү.Ү. кестесі.
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Соғыстан кейінгі даму
2. Өкімет басына республикашылдардың келуі
3. Демократтар өкімет басында
4. ДЖ.Кеннеди саясаты
5. АҚШ 60-70-жылдарда
6. Рейган – Буш республикалық әкімшілігінің қызметі.
7. АҚШ 1990-2010 жылдарда
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Сабақты бекіту:
Д. Кеннедидің саяси бағыты?
«Уотергейт ісі» дегеніміз не?
«Жаңа шептер» саясаты деп аталған бағдарламаны кім ұсынды?
Рейган қашан билікке келді?
Соғыстан кейінгі АҚШ-тың дүниежүзілік саяси және экономикалық жағдайы қалай болды?
Г.Трумэннің «әділ саясатының» мазмұнын ашып беріңдер.
1950-1960 жылдардағы нәсілшілдікке қарсы заңдардың мәнін ашып көрсетіңдер
Рейгон мен Клинтон әкімшілігінің әлеуметтік-экономикалық саясаттағы табыстарына сипаттама жасаңдар.
Кіші Дж. Буштың сыртқы саясаттағы әрекеттерін қалай бағалайсыңдар?
Канада елінің экономикалық жетістіктері туралы айтып беріңдер. Оның себептерін ашыңдар.
АҚШ-тың ішкі және сыртқы саясаты
Президент
Қай партия өкілі
Президент болған жылдары
Ішкі саяси бағыты
Сыртқы саяси бағыты
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §6. Америка Құрама Штаттары
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §7. Латын Америкасы
Сабақтың мақсаты:
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Д. Кеннедидің саяси бағыты?
«Уотергейт ісі» дегеніміз не?
«Жаңа шептер» саясаты деп аталған бағдарламаны кім ұсынды?
Рейган қашан билікке келді?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. 40-50 жылдардағы Латын Америкасы
2. Кубадағы 1959 жылғы ревалюция және социализм орнату
3. 60-70 жылдардағы Латын Америкасы
4. 1970-1973 жылдардағы Чили ревалюциясы
Латын Америкасы елдерінің президенттері
Сабақты бекіту:
1. 40-50 жылдардағы Латын Америкасы
2. Кубадағы 1959 жылғы ревалюция және социализм орнату
3. 60-70 жылдардағы Латын Америкасы
4. 1970-1973 жылдардағы Чили ревалюциясы
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Латын Америкасындағы мемлекеттердің дамуының жалпы көрінісі.
1929-1933 жылдардағы әлемдік экономикалық дағдарыстың Латын Америкасы на тигізген әсері
Соғыс уақытындағы Латын Америкасы республикаларындағы саяси күштердің топтасуы.
Буржуазиялық революциялардың олигархиялық өкіметпен ашық күресі
1950-90 жылдардағы Латын Америкасына қатысты АҚШ-тағы саясаты.
Екінші джс кейінгі Латын Америкасындағы саяси және экономикалық жағдайға сипаттама беріңдер. Аймақтағы саяси тәртіптерді ашып көрсетіңдер.
ХХ ғасырдың екінші ширегіндегі либералдық реформалар саясатын қалай бағалауға болады?
1940-1960 жылдардағы дүниежүзілік экономиканы мемлекеттік ретттеу саясатына баға беріңдер
90-жылдарда Латын Америкасынақатысты АҚШ-тың және Еуропа елдірінің саясатында қандай өзгерістер болды?
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §7. Латын Америкасы
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §8. Ұлыбритания
Сабақтың мақсаты:
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
40-50 жылдардағы Латын Америкасы
Кубадағы 1959 жылғы ревалюция және социализм орнату
60-70 жылдардағы Латын Америкасы
1970-1973 жылдардағы Чили ревалюциясы
Латын Америкасындағы мемлекеттердің дамуының жалпы көрінісі.
1929-1933 жылдардағы әлемдік экономикалық дағдарыстың Латын Америкасы на тигізген әсері
Соғыс уақытындағы Латын Америкасы республикаларындағы саяси күштердің топтасуы.
Буржуазиялық революциялардың олигархиялық өкіметпен ашық күресі
1950-90 жылдардағы Латын Америкасына қатысты АҚШ-тағы саясаты.
Екінші джс кейінгі Латын Америкасындағы саяси және экономикалық жағдайға сипаттама беріңдер. Аймақтағы саяси тәртіптерді ашып көрсетіңдер.
ХХ ғасырдың екінші ширегіндегі либералдық реформалар саясатын қалай бағалауға болады?
1940-1960 жылдардағы дүниежүзілік экономиканы мемлекеттік ретттеу саясатына баға беріңдер
90-жылдарда Латын Америкасынақатысты АҚШ-тың және Еуропа елдірінің саясатында қандай өзгерістер болды?
1950-90 жылдардағы Латын Америкасына қатысты АҚШ-тағы саясаты.
Екінші джс кейінгі Латын Америкасындағы саяси және экономикалық жағдайға сипаттама беріңдер. Аймақтағы саяси тәртіптерді ашып көрсетіңдер.
Жаңа сабақтың жоспары:
Ұлыбританияның соғыстан кейінгі жағдайы
Лейбористер партиясының билікке келуі және Эттли үкіметінің саясаты
Консерваторлар билігі кезінде (1951-1964 жж.)
Британ отарлау жүйесінің күйреуі
Ұлыбритания 60-70-жылдарда
70-жылдардағы «жаңа консерватизм».
Лейбористердің үкімет басына қайтадан келуі
М.Тетчер мен Дж. Мейджор дәуірі (1979-1997 жж.)
Сабақты бекіту:
«Иә-жоқ»
БҮҮ
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Консервативті к партия мен оның жетекшісі У.Черчиль 1945 жылы сайлауда неліктен жеңіліске ұшырады?
Үкімет басына лейбористердің келу себептерін айтып беріңдер.
«Ауқатты мемлекет» теориясы деген не?
М.Тетчер үкіметі экономикалық саясатының негізгі бағыттарын көрсетіңдер. «Тетчеризм» деген не?
«Ольстер күйзелісі» тақырыбына баяндама дайындап, ұлттық және конфессиялық қақтығыстардың себептері туралы айт.
Бағалау: өзін-өзі бағалау
Үйге тапсырма: §8. Ұлыбритания
11 сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §9. Франция
Сабақтың мақсаты:
Францияның конституциялық өзгерістерге сәйкес үш кезеңге бөлінгендігі, соғыстан кейінгі Францияның саяси-экономикалық және әлеуметтік дамуы туралы баяндау.
Белсенділігін арттырып, білімдерін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, дүниежүзілік мәдениетпен сусындаған, ұлттық рухы жоғары, шығармашыл жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау: «Бетпе-бет» әдіс бойынша
Консервативті к партия мен оның жетекшісі У.Черчиль 1945 жылы сайлауда неліктен жеңіліске ұшырады?
Үкімет басына лейбористердің келу себептерін айтып беріңдер.
«Ауқатты мемлекет» теориясы деген не?
М.Тетчер үкіметі экономикалық саясатының негізгі бағыттарын көрсетіңдер. «Тетчеризм» деген не?
«Ольстер күйзелісі» тақырыбына баяндама дайындап, ұлттық және конфессиялық қақтығыстардың себептері туралы айт.
Ұлыбританияның соғыстан кейінгі жағдайы
Лейбористер партиясының билікке келуі және Эттли үкіметінің саясаты
Консерваторлар билігі кезінде (1951-1964 жж.)
Британ отарлау жүйесінің күйреуі
Ұлыбритания 60-70-жылдарда
70-жылдардағы «жаңа консерватизм».
Лейбористердің үкімет басына қайтадан келуі
М.Тетчер мен Дж. Мейджор дәуірі (1979-1997 жж.)
Консервативті к партия мен оның жетекшісі У.Черчиль 1945 жылы сайлауда неліктен жеңіліске ұшырады?
Үкімет басына лейбористердің келу себептерін айтып беріңдер.
«Ауқатты мемлекет» теориясы деген не?
М.Тетчер үкіметі экономикалық саясатының негізгі бағыттарын көрсетіңдер. «Тетчеризм» деген не?
«Ольстер күйзелісі» тақырыбына баяндама дайындап, ұлттық және конфессиялық қақтығыстардың себептері туралы айт.
Жаңа сабақтың жоспары:
Франция соғыстан кейінгі конституциялық өзгерістерге сай тарихи үш кезеңге бөлінді: 1944-1946 жылдар арасы-Уақытша үкімет тәртібі; 1946-1958 жылдардағы Төртінші Республика кезеңі және 1958 жылдан қазірге дейінгіБесінші Республика кезеңі
Францияның соғыстан кейінгі жағдайы және уақытша тәртіп.
Төртінші Республика (1946-1958 жж.)
Бесінші Республика және Шарль де Гольдің (1958-1969 жж.)
«Қызыл мамыр» (1968 ж.) дағдарысы және де Гольдің қызметтен кетуі.
70-жылдардағы Франция. Партиялық саяси күштердің қайтадан топтасуы.
«Голлизм дәуірінен кейінгі Франция
Үкімет басына оңшыл күштердің қайтып оралуы.»
Сабақты бекіту:
«Иә-жоқ»
БҮҮ
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Соғыстан кейін Франциядағы саяси күштердің жаңа арақатынастары қалай құрылды?
Төртінші Республиканың табыстары мен сәтсіздіктері қандай болды?
Францияның соғыстан кейінгі тарихындағы Шарль де Голльдің рөлін қалай бағалайсыңдар? Жеке билік тәртібін қалай түсіндіресіңдер? «Голлизм» дегеніміз не?
Ж.Ширак билік еткен кездегі Францияның жағдайы.
Бағалау: өзін-өзі бағалау
Үйге тапсырма: §9. Франция.
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §10. Германия Федеративтік Республикасы
Сабақтың мақсаты:
Соғыстан кейінгі Германияның тағдары, даму жолдары екіге бөлінуі, қайтадан бірігуі, қазіргі жағдайы туралы толық түсінік беру;
Белсенділігін арттырып, білімдерін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, дүниежүзілік мәдениетпен сусындаған, ұлттық рухы жоғары, шығармашыл жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау: «Бетпе-бет» әдіс бойынша
Соғыстан кейін Франциядағы саяси күштердің жаңа арақатынастары қалай құрылды?
Төртінші Республиканың табыстары мен сәтсіздіктері қандай болды?
Францияның соғыстан кейінгі тарихындағы Шарль де Голльдің рөлін қалай бағалайсыңдар? Жеке билік тәртібін қалай түсіндіресіңдер? «Голлизм» дегеніміз не?
Ж.Ширак билік еткен кездегі Францияның жағдайы.
Жаңа сабақтың жоспары:
Жаулап алу саясаты
Алғашқы экономикалық жаңартулар
Басып алынған аймақтардағы саяси өзгерістер
1948 жылғы Берлин дағдарысы және Германияның ыдырауы
Аденауэр кезеңі. Германдық экономикалық ғажайып (1949-1963)
60-жылдардың ортасы мен 80-жылдардың басындағы ГФР-дің ішкі саяси дамуы.
Неміс неоконсерваторларының 80-жылдардағы саясаты
Шығыс Германиядағы социолизм құрылысының дағдарысы (ГДР).
Екі герман мемлекетін біріктіру процесі
Біріккен Германияның саяси және әлеуметтік-экономикалық дамуы.
Қазіргі Германияның халықаралық жағдайы.
ГСДП бағдарламалары
Мақсаты
Гот
бағдар-
ламасы
Эрфрут
Бағдар-
ламасы
Бад-
Тодесберг бағдарламасы
Таптық билікті жою
Пролетарлық интернациолизмді мойындау
Өндіріс құралдарын жүйелеу
Шіркеуді мемлекеттен айыру.
Социалистік партияның жұмысшы табының партиясы болғанын мойындау.
Сабақты бекіту:
«Иә-жоқ»
БҮҮ
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Соғыста жеңіске жеткен мемлекеттердің жеңілген Германияны басқару принциптерінің негізін айырып айтыңдар.
Жаулап алынған аймақтардағы саяси өзгерістер қандай жағдайда өтті? Германияның ыдырау себептері қандай?
Әлеуметтік нарықтық шаруашылықты құрудың әдісі қандай болды? Германдық экономикалық ғажайыптың алғышарттары қандай?
ГФР-дің мемлекеттік және саяси жүйесі Конституцияға сәйкес қалай жұмыс істейді.
В.Бранд кезіндегі ГФР саясатының даму ерекшелігі неге байланысты болды?
Бағалау: өзін-өзі бағалау
Үйге тапсырма: §24.
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §11.Италия
Сабақтың мақсаты:
Италияның соғыстан кейінгі даму жағдайын айта отырып, қазіргі күнгі экономикасымен таныстыру, ерекшеліктерін салыстыру.
Белсенділігін арттырып, білімдерін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, дүниежүзілік мәдениетпен сусындаған, ұлттық рухы жоғары, шығармашыл жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау: «Бетпе-бет» әдіс бойынша
Соғыста жеңіске жеткен мемлекеттердің жеңілген Германияны басқару принциптерінің негізін айырып айтыңдар.
Жаулап алынған аймақтардағы саяси өзгерістер қандай жағдайда өтті? Германияның ыдырау себептері қандай?
Әлеуметтік нарықтық шаруашылықты құрудың әдісі қандай болды? Германдық экономикалық ғажайыптың алғышарттары қандай?
ГФР-дің мемлекеттік және саяси жүйесі Конституцияға сәйкес қалай жұмыс істейді.
В.Бранд кезіндегі ГФР саясатының даму ерекшелігі неге байланысты болды?
Жаңа сабақтың жоспары:
Италияның соғыстан кейінгі жағдайы және республиканың құрылуы.
Италияның әлеуметтік-экономикалық даму ерекшеліктері
Италиядағы партиялық-саяси құрылымдардың дамуы
ХХ ғасырдың соңы-ХХІ ғасырдың басындағы Италияның саясаты.
Сабақты бекіту:
«Иә-жоқ»
БҮҮ
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Не себепті Қарсыластар қозғалысы Италиядағы демократия мен республикалық тәртіпті қайта қалпына келтіруге әсерін тигізді? Бұл процеске қандай саяси күштер қатысты?
Италияның әлеуметтік-экономикалық дамуының ерекшеліктері қалай айқындалады? Италиядағы «экономикалық ғажайыптың» себептері неде?
Не себептен Италиядағы Орталықшылдар бағыты саяси тұрақтылықты негізгі болып, көп жылдар бойы өмір сүрді.
Бағалау: өзін-өзі бағалау
Үйге тапсырма: §11.
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §12. Кеңес Одағы
Сабақтың мақсаты:
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Италияның соғыстан кейінгі жағдайы және республиканың құрылуы.
Италияның әлеуметтік-экономикалық даму ерекшеліктері
Италиядағы партиялық-саяси құрылымдардың дамуы
ХХ ғасырдың соңы-ХХІ ғасырдың басындағы Италияның саясаты.
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Не себепті Қарсыластар қозғалысы Италиядағы демократия мен республикалық тәртіпті қайта қалпына келтіруге әсерін тигізді? Бұл процеске қандай саяси күштер қатысты?
Италияның әлеуметтік-экономикалық дамуының ерекшеліктері қалай айқындалады? Италиядағы «экономикалық ғажайыптың» себептері неде?
Не себептен Италиядағы Орталықшылдар бағыты саяси тұрақтылықты негізгі болып, көп жылдар бойы өмір сүрді.
Жаңа сабақтың жоспары:
1.Соғыстан кейінгі жылдардағы экономикалық даму
2.Елдің қоғамдық-саяси өмірі
3.Сталиннің өлімі және тарихи баламалардың тууы
4.50-60 жылдардағы КСРО
5.60-80 жылдардағы КСРО
6.1985-1991 жж. КСРО
КСРО-дағы реформалар
ксро
КСРО басшыларының жүргізген саясаты
Сабақты бекіту:
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §12. КСРО
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §13.Шығыс Еуропа елдері
Сабақтың мақсаты:
Кеңес армиясының немес фашист әскерлерін осы елдердің аумағында талқандауы Шығыс Еуропа елдерінің ішкі дамуына әсер еткендігін айту. 1945-48 жж. демократиялық өзгерістердің іске асуын, коммунистік партияның социалистік құрылыста үлгі болғандығын айту;
Белсенділігін арттырып, білімдерін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, дүниежүзілік мәдениетпен сусындаған, ұлттық рухы жоғары, шығармашыл жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау: «Бетпе-бет» әдіс бойынша
Әлемдегі ықпалдастық және ықпалдастыққа қарсы үрдістерге мән беріп, олардың себептерін ашып көрсетіңдер.
Қандай жағдайлар Батыс Еуропа елдерінің бірлесуіне жол ашты?
Еуропадағы ықпалдастықтың негізгі кезеңдерін атаңдар.
Еуропа қоғамдастығының негізгі құрылымдарын атаңдар
ЕО мүшелері қатарына қай елдер кіреді? Оған кейінгі жылдары қандай елдер қосылды, тағы да қандай елдер қосылуы мүмкін?
ЕО –ға мүше елдер неліктен біріккен еуро валютасына көшті?
ЕО-ға бүгін қанша мемлекет мүше болып отыр?
Жаңа сабақтың жоспары:
Орталық, Оңтүстік-Шығыс Еуропа елдері (Польша, ГДР, Венгрия, Чехословакия, Югославия, Албания) соғыстан кейінгі кезеңде неліктен Шығыс Еуропа деп аталды
Соғыс жылдарында бұл елдер қандай жағдайда болды?
Ішкі дамуына не әсер етті?
Социализм құрылысының принциптері
Шығыс Еуропа елдеріндегі реформалар
Мемлекеттер
Реформа нәтижелері
Польшада
Болгарияда
Албанияда
Польша мен Югославияда
Чехияда, Словакияда, Венгрияда
Румынияда
Болгарияда
Чехословакияда
1990 жыл
Сабақты бекіту:
«Иә-жоқ»
БҮҮ
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Шығыс Еуропа елдеріндегі леуметтік-экономикалық құрылысты сипаттаңдар. Оны Батыс Еуропа елдерімен салыстырыңдар.
Бұл елдердегі демократиялық революциялардың ерекшеліктері неде?
Шығыс Еуропа елдерінің дамуына басқа жолдар бар ма еді?
1990 жылдардағы өзгерістерді сипаттап беріңдер.
Бағалау: өзін-өзі бағалау
Үйге тапсырма: §13.Шығыс Еуропа елдері
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §14. Азиядағы социалистік мемлекеттер
Сабақтың мақсаты:
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Шығыс Еуропа елдеріндегі леуметтік-экономикалық құрылысты сипаттаңдар. Оны Батыс Еуропа елдерімен салыстырыңдар.
Бұл елдердегі демократиялық революциялардың ерекшеліктері неде?
Шығыс Еуропа елдерінің дамуына басқа жолдар бар ма еді?
1990 жылдардағы өзгерістерді сипаттап беріңдер.
Мемлекеттер
Реформа нәтижелері
Польшада
Болгарияда
Албанияда
Польша мен Югославияда
Чехияда, Словакияда, Венгрияда
Румынияда
Болгарияда
Чехословакияда
1990 жыл
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Қытай
2. КХДР
3. Вьетнам
4. ЛХДР
Экономикадағы шаралар
Ішкі саясаттағы шаралар
Сыртқы саясаттағы шаралар
XX ғасырдың 2 ші жартысында Шығыстағы әлеуметтік процестердің маңызды белгілерінің бірі урбанизацияның жедел түрде дамуынан көрінді. Негізінен қала халқы деревньядан келген мигранттардың есебінен өсіп отырды. Дәстүрлі ауыл құрылымының коллективтердің ыдырауы , экономиканың жаңа бір кезеңінің пайда болуына әкелді. Шығыс экономикасы XX ғасырдың 2ші жартысында қалпына келген жоқ . Шығыстың бүкіл жас мемлекеттері бұрынғы метрополияларға , ірі халықаралық банктерге және кредитор мемлекеттерге қарыз болды. Шығыстың көптеген мемлекеттерінде капиталдың , ресурстардың , жұмысшы күшінің жетіспеуі экономиканың жедел дамуына мүмкіндік берген жоқ.Монополиялардың құрылуы бюрократияның капиталдың түрлі топтарынан басқа афро- азиялық әлем басқа да әлеуметтік процестерді басынан кешірді. Жалдамалы еңбек пайда болып өрістей түсті. 1970-1990 жылдары шығыс халықтарының 40-50 % жалдамалы еңбекпен жұмыс істеді . 1990 жылы тек Азияның өзінде 190 млн жалдамалы жұмысшылар болды. Қарастырылып отырған кезеңдегі Шығыстың әлеуметтік – экономикалық дамуы әрқашан орта жіктің өсуінен көрінді. Олардың жетіспеушілігі шеттен келген маман- кадрлармен тәркіленіп отырды. Шығыстың кез – келген елдерінде жалпы қоғамда шетелдіктер үлесі төмендеді. Кейіннен білім сапасының жақсаруы және дамып келе жатқан экономикаға оның қажеттілігі әртүрлі саладағы мамандықтар санының өсуінен көрінді. XX ғасырдың 2 ші жартысында Шығыс елдерінің әлеуметтік дамуы қарқынды түрде жүрді.Тек қана жаңа әлеуметтік таптар , кластар пайда болып қана қойған жоқ сонымен бірге қоғамның өзі өзгерді. Модернизация тіпті «вестернизацияның» әсері Шығыстың әлеуметтік көрінісін біржола анықтап берді. Батыс қоғамын көз алдымызға елестететін болсақ, шығыс қоғамы оған қарағанда өте күрделі болды. Сондықтан әсіресе XX ғасырдың аяғында Шығыстың әлеуметтік құрылымында жиі кездесетін батыс және шығыстық синкретизм және Шығыс пен Батыс арасындағы айырмашылық аталды.Әлеуметтік қатынаста көптүрлі әрі бірығғай қалыпты түрде қалған шығыс қоғамы сапалы түрде өзгерді . Оның құрамында қазіргі модернизацияланған құрылымның үлесі өсіп, бұрынғы дәстүрлі архаикалықтың үлесі төмендеді. Кез – келген шығыс социумының модернизациясы капитализация арқылы яғни жеке кәсіпорындар мен нарықтың дамуы арқылы немесе мемлекеттің шаруашылықтың жаңа әдістерін және жаңа технологияларды енгізуі нәтижесінде жүріп отырды. Әдетте модернизацияның бұл екі жүйесі де тең саналады.
Сабақты бекіту:
«Қытайлық сипаты бар социализмнің» мәні неде?
ВСР мен ЛХДР экономикасын реформалаудың негізі?
Камбоджаның саяси дамуы туралы айтыңдар?
Социализмнің Азиялық үлгісі
Ел
Экономикадағы қайта құрылыстар
Саяси жүйенің ерекшеліктері
ҚХР
КХДР
ВСР
ЛХДР
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §14. Азиядағы социалистік мемлекеттер
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §15.Жапония
Сабақтың мақсаты:
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
«Қытайлық сипаты бар социализмнің» мәні неде?
ВСР мен ЛХДР экономикасын реформалаудың негізі?
Камбоджаның саяси дамуы туралы айтыңдар?
Жаңа сабақтың жоспары:
1.Басқынжылық режим кезеңдері
2. Әлеуметтік-экономикалық даму
3. 1952 – 2006 жылдардағы ішкі саяси даму
4. Сырқы саясат
Жапония соғыста жеңіліске ұшырап, 1945 ж. 2 қыркүйекте тізе бүккеннен кейін аймақтағы елдерге беделінен, ұлы державаға статусынан айырылғаны белгілі болды.Сонымен бірге Жапонияны американ әскерлері оккупациялап алды да, елдегі бар билік оккупациялық әкімшілітің басшысы генерал Макартурдың қолына көшті. Дәл осындай жағдай оңтүстік Кореяда да болды. АҚШ Жапоняның орнын басып алуға асықты. Бірақ кеңес әскерлері жапондық Квантун армиясын талқандағаны Қытайдың «азат етілген» аудандарының көлеміне, нығайтуына ықпал етті. Бұл аудандарда коммунистер саяси басшылық жүргізді. Жапон басқыншыларына қарсы соғыс аяқталғанда (1945 ж.) «азат етілген» аудандар (негізінен солтүстік) Қытай аумағының төрттен біріне жуық, ал халқы – 150 млн. адам шамасында болды.
Ұзақ жылдар бойы (1910 ж. бастап) жапон басқыншыларының оккупациясында болған корей халқы қиын партизандық соғысын 1931 жылдан жүргізді. Бұл соғысқа коммунистер басқарған Кореяда және көршілес Қытайда тұратын көптеген корейлер партизан отрядтарында белсенді рөл атқарды. Кеңес әскерлері Квантун армиясын талқандағаннан кейін Солтүстік Кореяны азат етті, революциялық қайта құрулардың барысында біртұтас демократиялық майданның негізгі болған жұмысшы табы мен шаруалардың одағы нығайды, мұнда коммунистер – Солтүстік Кореяның еңбек партиясы басшылық рөл атқарды.
Сабақты бекіту:
Американың Жапониядағы басқыншылық өкімет орындарының саясатындағы екі кезеңнің мәні неде?
Жапония соғыста жеңіліске ұшырап, 1945 ж. 2 қыркүйекте тізе бүккеннен кейін аймақтағы елдерге беделінен, ұлы державаға статусынан айырылғаны белгілі болды.Сонымен бірге Жапонияны американ әскерлері оккупациялап алды да, елдегі бар билік оккупациялық әкімшілітің басшысы генерал Макартурдың қолына көшті. Дәл осындай жағдай оңтүстік Кореяда да болды. АҚШ Жапоняның орнын басып алуға асықты. Бірақ кеңес әскерлері жапондық Квантун армиясын талқандағаны Қытайдың «азат етілген» аудандарының көлеміне, нығайтуына ықпал етті. Бұл аудандарда коммунистер саяси басшылық жүргізді. Жапон басқыншыларына қарсы соғыс аяқталғанда (1945 ж.) «азат етілген» аудандар (негізінен солтүстік) Қытай аумағының төрттен біріне жуық, ал халқы – 150 млн. адам шамасында болды. Ұзақ жылдар бойы (1910 ж. бастап) жапон басқыншыларының оккупациясында болған корей халқы қиын партизандық соғысын 1931 жылдан жүргізді. Бұл соғысқа коммунистер басқарған Кореяда және көршілес Қытайда тұратын көптеген корейлер партизан отрядтарында белсенді рөл атқарды. Кеңес әскерлері Квантун армиясын талқандағаннан кейін Солтүстік Кореяны азат етті, революциялық қайта құрулардың барысында біртұтас демократиялық майданның негізгі болған жұмысшы табы мен шаруалардың одағы нығайды, мұнда коммунистер – Солтүстік Кореяның еңбек партиясы басшылық рөл атқарды. Корея 2-ші дүниежүзілік соғыстан кейінгі бірінші екі бөлінген мемлекет болып қалды.Оңтүстік-Шығыс Азия: ұлт - азаттықтан әлеуметтік тұрақтылыққа көшу.Жапонияның тізе бүгуінен кейін Оңтүстік-Шығыс Азияда неғұрлым көп күшпен қамтыған ұлт азаттық революциялар имериалистік отаршылдық езгіге бағыталған болатын.Индонезияның ұлттық басшысы Ахмед Сукарно 1945 жылы « маусымда келешектегі индонезиялық мемлекеттін «Панча сила» - «бес принципін» баяндады: «ұлттық» (яғни, бірлік, тәуелсіздік); «интернационализм» (яғни, халықаралық теңдік, қарым-қатынас); «демократия» (халық өкілетілігі және пікірлер азаттығы); «всеобщее благосостояние» (яғни экономикалық тепе-теңдік); «вера в Бога» (мемлекет аясында дін ұстанымы).Индонезия Республикасының Ата Заңына енген бұл принциптер өз мағынасын Индонезияның шет жағасында да тіпті XX-шы ғасырға дейін сақтай білді, ал Сукарно ел азат болғаннан кейін де 20 жыл басшылықта болды.1945 жылдың 2-ші қыркұйегінде ұлттық азаттық комитетінің және Үндіқытай компартиясының басшысы Хо Ши Мин Вьетнам Демократиялық Республикасы құрылғаның жариялады.Халық комитеттері партизандық антижапондық армиясы қадағалаған Малайя аймақтарында құрылды. Бірақ бүкіл Вьетнам аумағында ұйымдасқан қозғалыстың болмауы, әсіресе, жергілікті халық – малайлар арасында және халықтың көп ұлттылығы (араларында қытай, үндістер де болған) британ әскерлері қайтып келгенше, тәуелсіз мемлекет құруына мүмкіндік бермеді.
Кейіннен ағылшындар, француздар, голландықтар жапондық оккупациядан азат етілген барлық елдерді соғысқа дейінгі қалпына келтіруге ықпал жасаған, бірақ бұл әрекеттері Қарсыласу соғысына әкеп соқты, ал олар өте ұзақ ұлттық-азаттық соғыстарға ұласты. Индонезияда бұл күрес 1949 жылға дейін, Вьетнамда – 1954 жылға дейін Малайяда – 1957 жылға дейін.Оңтүстік Шығыс Азияның басқада мемлекеттерінде әскери қақтығыстар болған, бірақ олардың сипаты – саяси күрес немесе саяси, әлеуметтік және эникалық топтардың ішкі дау-жанжалдары болған. Отаршылдар осы дау-жанжардары кеңінен қолдап, әр түрлі мемлекеттердің халқының бөліктері арасына ірікті салуға үміттеніп, «адал төреші» ретінде өздерінің позицияларын сақтауға тырысты.Бірақ, бұл саясатты бәрі тез түсінбеді. Аун Сан, Бирма патриоттарының басшысы, 1946 ж. былай деген: «Егер Англия мен Америка бірлесіп, өздерінің шарттарын айтпақшы болса, Ресей және көптеген ұсақ мемлекеттер оларға қарсы бірігеді».Ол кезде КСРО-ға үміт артқан тек ғана коммунистер емес еді.Бирма, Индонезия және басқа елдердің националистері Ленинге сылтау жасап, КСРО туралы өздерінің кездесулерінде айтқан.Бұл, бір жағынан, Германия және 1945 жылы Жапонияны жеңгеннен кейін КСРО-ның абыройы артқанын, ал, екіншіден – революциялық жағдайда соғыстан кейінгі құрылыстың моделін іздегендігін көрсетті. Әрине соғыс кезінде саяси, идеолодің әсері де болды.Ал қарапайым-эмоционалдық жағынан алғанда КСРО-ның көп ұлттылығы және басшылар арасында шығыс тектес адамдар, И.В.Сталиннен бастап, болғандығы үлкен мағына берген.КСРО негізінен компартияларға, солардың ішінде-коммунистер құрған қарулы күштерге арқа сүйеп, АҚШ-ға және Шығыстағы батыс державаларға қарсы тұрмақшы болған. Бірақ бұл әрекеттері тек ғана Қытай мен Вьетнамда ақталды, себебі коммунистер қалын көпшілікпен тығыз байланыста болып, жақсы ұйымдастырылған,беделді компартияларды құрастырып, өздерінің тәуелсіз саясатын жүргізіп отырған.Солтүстік Кореяда жергілікті коммунистердің жеңіске жетуінің едәуір бөлігін КСРО және Қытайдың мықты қолдауымен және жан-жақты көмегімен байланыстыруға болады.Ал басқа елдерге келсек, олардың компартиялары алдарына қойған мақсаттарына жетпеген.Олар Индонезияда 1948-1946 жылдары, Филиппиныда-1952, Малайяда-1950 ж.ортасына қарай қатты соққыға ұшырады. Көбінесе олардың адамдарының аздығы, көпшіліктен жеке даралануы, Мәскеуден (немесе,кейіннен Пекиннен) алған нұсқауларын ойланбастан орындауы, кейде (мысалы, Малайя немесе Таиландта) қытайлықтардың басымдылығын айтуға болады, әрине оларға (қытайлықтарға)жергілікті халықтың көзқарасы бірдей емес.
Шығыста сқғыстан кейінгі жылдары өмірге келіп және маңызды идеялық және саяси күш болып бірде-бір саяси-соғыс одақтарына қосылмаудың «қосылмау қозғалысы» пайда болды.Осы қозғалыстың рухани әкелерінің бірі Югославия президенті Иосип Броз Тито болды, өз мемлекетін 36 жыл басқарып, фашизмге қарсы күрестің батыры атағына халықаралық деңгейдегі басшы беделін қосты. Сталинге бағынбай, социализм принциптерін өзінше талдап, олардан бас тартпай, Тито өз мемлекетін «социализм лагерінен» алып шықты, оны «шығыс блокы» деп аталған.Бірақ та Мәскеудің айыпталуына қарсы, ол «батыс блокқа», яғни, АҚШ және олардың одақтастарына қосылмады. Ол саясатында ол Шығыстың жаңа мемлекеттеріне, 1945 жылдан кейін халықаралық аренаға шыққан Үндістан мен Қытайға сүйенбекші болды.50-ші жылдардың ортасында, «қосылмау қозғалысы» дүниеге келгенде, Корея мне Вьетнамда соғыстар аяқталған (1954), ҚХР мен Тайваньның жағдайы шиеленісіп кеткен, Малайяда әскери қақтығыстар болып жатқан, Жерорта теңізі ауданында саяси ахуал нашарлап кеткен.Үндістанның нейтралитет сақталуына өз себептері болған. 1947 жылы тамызда Үндістан мен Пәкістан Британияның доминиондары болып жарияланды. Үндістанды бөлу азаттық қозғалысын әлсіретіп, екі доминионды бір-біріне арандатып, Англияға бағынышты етіп ұстау мақсатын көздеді, отаршылдар осындай мақсатпен индустар мен мұсылмандар арасында діни қақтығысты қоздырып, оларды бір-біріне арандатты. Тек Пенджабтың өзінде ғана 500 мыңға жуық адам өлтіріліп, миллиондаған адам баспанасыз қалды. Босқындар саны 8 млн. асып кетті. Көп конфессиялық, көп ұлттық, 180 тілдік мемлекеттің мұсылмандық халқы және мұсылмандық мемлекеттері (Пәкістан, Иран, Ауғанстан, Малайя, Индонезия) Үндістанның саясатына қарсы еді, сонымен қоса әлеуметтік экономикалық проблемалары мемлекеттің модернизациясын қиындатқан. Өз кезегінде Қытай, өзін ұлы держава санап, халықаралық аренаға шығуға талпынды, Азядағы басшы болғысы келген. 1954-1955 жылдардағы И. Броз Тито, Үндістан премьер-министрі Д. Неру және ҚХР премьері Чжоу Эньлайдың келіс-сөздері 1955 жылы сәуірде Бандунг қаласында (Индонезия) Азия мен Африканың 39 мемелекеттерінің басшыларының I конференциясың шақыруына алып келді. Ол қоғамдық құрылысы әр түрлі мемлекеттердің бейбіт қатар өмір сүру және ынтымақтасу принциптерін мақұлдады. Конференция Азия мен Африка халықтарының отаршылдықты толығымен және біржолата жоюға бел байлағаның білдірді. Агрессиялық блоктарды айыптап, ядролық қаруға тыйым салуды талап етті.1957 ж. желтоқсан – 1958 ж. қаңтарда Каирде Азия мен Африканың 45 елдерінің экономикалық конференциясы шақырылды, конференцияда афро-азияттық қозғалысының тұрақты органдарын құру туралы шешім қабылданды.1960 ж. сәуірде Конакри қаласындағы (Гвинея) конференцияда қозғалыстың уставы қабылданып, мақсаттары белгіленді – «Азия мен Африка елдерінің империализмге және отаршылдыққа қарсы күресін біріктіру, елдерді азат етеді тездету, олардың экономикалық, әлеуметтік және мәдени дамуларын қамту». Халықаралық аренада афро-азиялық қозғалысы нақты күш бола бастады. Қозғалыс тәуелсіздік үшін күрескендерге жәрдем берген (саяси және материалдық), отарлық державаларға қысым көрсеткен жас мемлекеттердің тәуелсіздігінің нығайтуына ықпал еткен.Бұл қозғалыс КСРО-ның одақтасы болды, КСРО-ның Югославиямен, Қытаймен, Индонезиямен және басқа да «Бандунг мемлекеттерімен» қарама-қайшылықтары болса да.1961 ж. Белградтағы 25 қосылмаған мемлекетердің конференциясы бейбітшілік үшін және отаршылдыққа қарсы күресті қолдауға шақырды. БҰҰ-ның шешімдерінің көпшілігі, бірінші кезекте – 1960 ж. отарлық елдер мен мемлекеттерге тәуелсіздік беруі Декларациясы КСРО және афро-азиялық мемелекеттердің бірлескен әрекеттері бойынша қабылданды.Азия мен Африкадағы Батыстың отарлық иеліктерінің жоюлуының бірден-бір себебі де осы болған.Тек ғана XX-шы ғасырдың 60-шы жылдарында бұрынғы 44 отарлар (колониялар) тәуелсіздік алды. Әрине, афро-азияттық бірлесуінің қайшылықтары болған.1959 жылдан Үндістан мен Қытай арасындағы қатынастар Қытай әскерлері Тибетке кіруіне және далай-ламаның Үндістанға қашуына байлнысты нашарлай бастады.60-шы жылдардың басында Индонезия және Малайзия арасында, Шығыстың көпшілік жас мемелекеттерінің жер дауы қақтығысы өршелене түсті. 1966, 1971 жылдардағы үнді-пәкістандық соғыстар Үндістан мен Пәкістанды бір-біріне қарсы қойды, Пәкістанның құрамына енгізілген Шығыс Бенгалияның аумағында тәуелсіз мемелекет – Бангладеш халық республикасы жарияланды, Кашмир үшін және Пәкістанның қолдаумен сикх мемлекеті – Халистан үшін шиеленістер шеттен шықты. Қытайдың Пәкістанмен жақындасуы қытай-үнді байланыстардың нашарлауы және 1963 жылдан (кейбір деректерде, одан да бұрын) ҚХР-мен КСРО арасындағы қарым-қатынастардың күрд өршеленуі қатарласты
Сабақты бекіту:
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §17. Азия елдері
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §18. Араб елдері
Сабақтың мақсаты:
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Жаңа сабақ:
Араб әлемі ХХ-шы ғасырдың 2-ші жартысында әлі де отаршылдық тәуелдіктен арыла қоймаған.
Барлық араб елдерінің аумағында (Сирия, Ливан, Иемен және Сауд Арабиядан басқа) шет ел әскерлері орналасқан, Алжир, Судан әлі де отарлы болған, кейбір елдер Ұлы Британия және Францияның қол астында отар болып есептелінген. 1952 жылы 23-ші шілдедегі Мысырдағы көтеріліс король Фарухты тақтан бас тартуға және елден тайып тұруға мәжбүр етті. Бұл көтеріліске басшылық еткен «Ерікті офицерлер» үлгісімен ұқсас ұйымдар басқада араб елдерінде пайда болды.Оларға дәл осындай көтеріліс ұйымдастыруға мүмкіншілік Иракта (1958 ж.), Иеменде (1962 ж.), Судан мен Ливия да (1969 ж.) туады.
Сабақты бекіту:
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §18. Араб елдері
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §19. Африка елдері
Сабақтың мақсаты:
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Жаңа сабақтың жоспары:
1.Африканы отарсыздандыру және отарлықтан құтылғаннан кейінгі 40-жылдардың екінші жартысы мен 80-жылдардағы Африка
2. Египет
3. Африка мемлекеттерінің қазіргі дамуы
20 ғасыр басындағы Африка елдерінің дамуының ең негізгі бір проблемасы-жаңа сатыға өту жағдайындағы тәуелді мемлекеттердегі құрылымдардың батыстық отарлық капиталмен байланысы болып табылады. Алғашқы кезеңдерде (16-19ғ.ғ) отарлық жүйе құрылымының қалыптасуы ешбір шығыс елдерінде дәстүрлі құрылымды өзгерткен жоқ. Кейіннен саудалық қанау (шикізат өндіру, күштеп бір зат өндірту, салықтық қанау) дәстүрлі өндірістің экономикалық құрылымын күйретті. Кейбір шығыс елдері батыстың ашық агрессиясынан қашу үшін, саналы түрде сыртқы сауда байланысынан бас тартып, өздерінің порттары мен мемлекттерін еуропалықтардан және американдықтардан жапты.
Сабақты бекіту:
Африканы отарсыздандыру әдістерін атаңдар?
Оңтүстік Африка Республикасының 80-90 жылдардағы дамуы туралы айтыңдар?
2005 жылы ЕАР-дың президенті болып кім сайланды?
НЕПАД дегеніміз қандай ұйым?
АБҰ қашан құрылды?
1960 жыл Африка тарихында қандай атпен қалды?
Египет қашан республика болып жарияланды?
Президенттер Г.А. Насер мен А. Садаттың саяси бағыттарын салыстырыңдар?
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §19. Африка елдері
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §20. 20 ғасырдың 60-80 жылдарындағы халықаралық жағдай
Сабақтың мақсаты:
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Африканы отарсыздандыру әдістерін атаңдар?
Оңтүстік Африка Республикасының 80-90 жылдардағы дамуы туралы айтыңдар?
2005 жылы ЕАР-дың президенті болып кім сайланды?
НЕПАД дегеніміз қандай ұйым?
АБҰ қашан құрылды?
1960 жыл Африка тарихында қандай атпен қалды?
Египет қашан республика болып жарияланды?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. 1962 жылғы Куба дағдарысы және оның реттелуі
2. 60-жылдардағы қарусыздандыру және ядролық қаруға тиым салу
3. Кеңес-Қытай қатынастары
4. Халықаралық шиеленісті бәсеңдету үшін жасалған бетбұрыс
5. 60-70 жылдардағы кеңес-американ қатынастары
6. Шығыс пен Батыс арасындағы қатынастардың шиеленісуі
7. Әлемдегі пацифистік пиғылдардың күшеюі
8. КСРО-дағы «қайта құру» және халықаралық қатынастар
9. Кеңес-американ келіссөздерінің қайта жандануы
10. Варшава Шарты Ұйымы (ВШҰ) мен Экономикалық өзара көмек кеңесінің (ЭӨК) таратылуы
Сабақты бекіту:
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §20 ғасырдың 60-80 жылдарындағы халықаралық жағдай
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §21. КСРО-ның ыдырауы және жаңа мемлекеттер дамуының негізгі бағыттары
Сабақтың мақсаты:
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
1. 1962 жылғы Куба дағдарысы және оның реттелуі
2. 60-жылдардағы қарусыздандыру және ядролық қаруға тиым салу
3. Кеңес-Қытай қатынастары
4. Халықаралық шиеленісті бәсеңдету үшін жасалған бетбұрыс
5. 60-70 жылдардағы кеңес-американ қатынастары
6. Шығыс пен Батыс арасындағы қатынастардың шиеленісуі
7. Әлемдегі пацифистік пиғылдардың күшеюі
8. КСРО-дағы «қайта құру» және халықаралық қатынастар
9. Кеңес-американ келіссөздерінің қайта жандануы
10. Варшава Шарты Ұйымы (ВШҰ) мен Экономикалық өзара көмек кеңесінің (ЭӨК) таратылуы
Жаңа сабақтың жоспары:
80-ші жылдардың ортасында бұрынғы Кеңестер Одағының басшылығы қоғамдағы әлеуметтік-экономикалық, саяси дағдарыстан шығудың жолын іздестірді. 1985 ж. 10-наурызда К.Черненко„ қайтыс болып, Коммунистік партияның бас хатшысы болып М.Горбачев сайланды. М.С.Горбачев жариялаған әлеуметгік-экономикалық қайта құруға багыт дағдарыстан шығуға бағытталған талпыныс болды.Кеңестік қоғамды демократияландыруға бағытталған қайта құру жылдары Кеңестер Одағы сыртқы саясатта Шығыс пен Батыстың арасындағы текетірес тұйықтан шығудың жолын іздестіріп, 1985 ж. өзінің ядролық сынақтарын біржолата тоқтатты.Қайта құру жылдары ел ішінде жеделдету концепциясын жүзеге асыруға бағытталған бірқатар нәтижесіз бастамалар басталды. Одақтың жаңа басшылары маскүнемдікпен, тәртіпсіздікпен күресті күшейтіп, өндірісті жаңарту идеясын жүзеге асыруды қолға алды. Іс жүзінде нарықтық катынастың, жеке меншіктіңт бақталастыктың болмауы жеделдету идеясын қиялға айналдырып жіберді. Өндіріс өнімінің тапшылығы заводтар мен фабрикаларды өндіріс құрал-жабдықтарын жаңартуға ынталандырмады. Ауыл шаруашылығындағы мемлекеттік колхоздық-совхоздық жүйе ғылыми-техникалық революцияның жетістіктерін кабылдауға дәрменсіз болды. Өндіріс құрал-жабдықтары мен еңбек нәтижесінен шеттетілген ауыл еңбеккерлерінің еңбек өнімділігін арттыруға ешқандай күлқы болмады. Маскүнемдікке қарсы күрес өз кезегінде мемлекеттік бюджетті азайтып, тұтыну саласындағы жағдайды шиеленістірді.
Сабақты бекіту:
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы
Президенттері
Саяси құрылымы
Халқы
Ішкі саясаты
Сыртқы саясаты
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §21. КСРО-ның ыдырауы және жаңа мемлекеттер
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §22. 20 ғасырдың соңы және 21 ғасырдың басындағы халықаралық және аймақтық шиеленістер
Сабақтың мақсаты:
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы
Президенттері
Саяси құрылымы
Халқы
Ішкі саясаты
Сыртқы саясаты
Жаңа сабақтың жоспары:
1.
Сабақты бекіту:
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §22. 20 ғасырдың соңы және 21 ғасырдың басындағы халықаралық және аймақтық шиеленістер
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §23. 90 жылдардағы Орталық Азия мен Кавказ
Сабақтың мақсаты:
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
20 ғасырдың соңы және 21 ғасырдың басындағы халықаралық және аймақтық шиеленістер
Жаңа сабақтың жоспары:
1.
Сабақты бекіту:
Үйренгенім
Білгенім
Үйренгім келеді
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §23. 90 жылдардағы Орталық Азия мен Кавказ
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §24. Тәуелсіз Қазақстан
Сабақтың мақсаты:
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
90 жылдардағы Орталық Азия мен Кавказ
Жаңа сабақтың жоспары:
Қазақстан Республикасы 1991 жылы тәуелсіздігін алды. 1992 жылы Өзінің Мемлекеттік Рәміздерін қабылдады.1993 жылы алғашқы Ата заңын қабылдады.Дәл осы жылы ұлттық теңге шығарылды. 1995 жылы Конституцияға өзгертулер мен толықтрулар енгізіліп,жаңа Ата заңын қабылдады.1997 жылы ел орданы Ақмола қаласына ауыстыру жөнінде шешім қабылданды.1998 жылы Ақмола қаласы Астана болып өзгеріп, мемлекет астанасы болып жарияланды.
1991 жылы Кеңес Одағының ыдырауымен Тәуелсіз Қазақстан Респуликасының құрылуы мәдени өмірде жаңа міндеттер алып келді. Себебі, бұл кезеңде тәуелсіз мемлекеттің жеке дербестігі мен алғашқы қадамдардағы қиындықтар бірінші кезекте тұрды. Жаңа міндеттер білім, ғылым және мәдениет саласын реформалауды қажет етті. Ең алдымен осы заманы білім және денсаулық сақтау жүйелерін дамытуға айрықша көңіл бөлінді. Білім саласын реформалаудың басты міндеті – мемлекеттік білім беру жүйесін әлемдік үздік үлгіге сәйкес деңгейге көтеру. 2004 жылы наурызда “Қазақстанда білім беруді жақсартудың 2010 жылға дейінгі тұжырымдамасы қабылданды, реформа бойынша мектептер 12 жылдық білім берге көшіріледі. Мектептердің 70 пайызы 2005 жылы интернетке қосылады. Кәсіптік білім беруде жүзеге асырылады. Жоғары оқу орындарында, олардың филиалдарында сапаға баса назар аударылып, ол үш сатылыққа көшіріледі: бакалавриат, магистратура және докторантура. Жалпы алғанда білім беруді дамытудың ұлттық мемлекеттік Бағдарламасы мынадай маңызды міндетті шешуге бағытталған: ұлттық білім беруді жаңа арнаға салып жаңа әлемдік білім кеңістігімен ықпалдасу (кредиттік технология).Ғылым саласын реформалау академиялық құрылымның әлемдегі тәжірибесіне сүйеніп жүргізілуде. Жалпы дүние жүзіндегі 86 елдегі ғылым академияларының 18-і ғана мемлекеттік мекеме (негізінен ТМД елдері) болып саналады. Қазақстанның Ұлттық Ғылым Академиясы ТМД елдерінің арасында өркениетті елдер тәжірибесінде сыннан өткен осы жолға бірінші болып түсіп отыр. Батыс елдері Ғылым Акадамиясының моделі алынғанымен, біздегі заңдар әзірге олардағыдай емес, сондықтан олар жаңа талаптарға сәйкестендіріледі. Бұл бағытта нақты жұмыстар атқарылуда. 2004 жылы “Мәдени мұра” мемлекеттік Бағдарламасы қабылданды. Ол қазақ халқының тарихи жадын, мәдениеті мен руханиятын жалпы ұлттық ауқымда қажет тұтар ұстанымдарды тазартуда негізгі факторға айналуына, ұлттық және мемлекеттік сананы қалыптастыруда, қоғамның одан әрі ықпалдастыққа түсуіне және өзіндік теңестіруінің құрамдас тетіктері болуына бағытталған.
Сабақты бекіту:
Қазақстан республикасының тәуелсіздік декларациясы қашан қабылданды?
Президенттік институттың енгізілуі туралы айтыңдар?
Қазақстан БҰҰ-ға қашан қабылданды?
Ұлттық валюта қашан енгізілді?
Үйренгенім
Білгенім
Үйренгім келеді
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §24. Тәуелсіз Қазақстан
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §
Сабақтың мақсаты:
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Жаңа сабақтың жоспары:
1.
Сабақты бекіту:
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §
Сабақтың мақсаты:
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Жаңа сабақтың жоспары:
1.
Сабақты бекіту:
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §
Сабақтың мақсаты:
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Жаңа сабақтың жоспары:
1.
Сабақты бекіту:
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §
Сабақтың мақсаты:
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.