Розробка уроку. Історія- 5 кл.Українське козацтво у битвах і походах.
Розробка уроку. Історія- 5 кл.Українське козацтво у битвах і походах.
Сучасний урок - це далеко не одноманітна та єдина структурно-змістова схема. Тому кожний конкретний учитель визначає для себе ті форми роботи, які для нього найприятніші, відповідають тій парадигмі, якій він віддає перевагу в роботі. Саме урок - те місце, де відбуваються основні процеси навчання, виховання й розвитку особистості. Запорука успішного уроку - його план.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Розробка уроку. Історія- 5 кл.Українське козацтво у битвах і походах. »
Пропедевтичний курс історії 5 класу. Урок 16. Тема. Українське козацтво у битвах і походах. Мета: створити в уявленні учнів образ козака-захисника рідної землі; з’ясувати причини виникнення козацтва та Запорозької Січі; познайомити з військовою майстерністю козаків, їх життям; розвивати творче уявлення в учнів, уміння працювати з різноманітними джерелами, складати зв’язну оповідь; виховувати почуття гордості за свій народ, його героїчне минуле. Очікувані результати: Після цих уроків учні зможуть: установлювати хронологічну тривалість і послідовність зазначених подій та явищ, співвідносити подію, історичне явище і століття; знаходити на карті території, пов'язані із зазначеними подіями та діяльністю людей; розповідати про історичну подію чи явище, історичних діячів на основі тексту підручника; виокремлювати в тексті головне й другорядне, складати простий план тексту підручника, зокрема у формі запитань; складати запитання щодо перебігу історичної події; висловлювати особисте ставлення до історичних подій, явищ і діячів, що пропонуються для вивчення.
Обладнання: історична карта «Україна в ХІV-ХV ст..»; історичний атлас (5 клас); портрети Д.Вишнивецького, П.Конашевича-Сагайдачного, Б.Хмельницького; картки з текстовими і візуальними джерелами, фрагменти зображення Запрозької Січі та життя запорожців для проекції. Присутні: представники добровільного козацького об’єднання.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування нових навичок.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ(хвилинка уваги і готовності до уроку) - 1хв.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (фронтально – 5 хв.):
1 . Словникова робота:
- Древнегрецьке слово, що означає оповідь про минуле, про те, що вже відбулося (історія).
- Батьком історії є давньогрецький вчений ….(Геродот)
- Щорічні записи важливих подій : літо за літом називають …. (Літопис).
- Найвідомішого літописця, який мешкав у стародавньому Києві понад 900 років тому, звуть ….(Нестор Літописець)
- Історик, що вивчав діяльність трипільців? (Вікентій Хвойко)
- Історик, що вивчав життя стародавніх скіфів….? (Борис Мозолевський)
- Історик, що написав історію нашої країни від найдавніших часів до козацької доби? (Михайло Грушевський, Історія України-Русі – 10 томів)
- Послідовність подій за часом: рік за роком, століття за століттям – (хронологія)
- Відлік історичного часу від певного історичного моменту… (літочислення)
- Послідовний список днів усього року з поділом на місяці та тижні… (календар)
- Зменшене узагальнене зображення поверхні землі чи її частини на папері….(карта)
- Збірка карт… (атлас)
- Письмові документи, предмети, будівлі та інші пам’ятки, які відображають історичні події та явища… (історичні джерела)
- Види історичних джерел:… (речові, писемні, етнографічні, візуальні)
- Наука, що вивчає життя людини за матеріальними свідченнями розкопок… (археологія)
- Походження та взаємний зв'язок родин… (Генеологія)
- Збірки документів де зберігають, упорядковують і вивчають письмові документи… (архів)
- Наука, що вивчає походження, значення та історичний розвиток географічних назв …(Історична топоніміка)
- Велика група людей, яка живе на певній території і відрізняється від сусідів особливостями мови, культури і способу життя… (народ)
- Те, що відбулося з людьми в минулому в певний час та в певному місці: подорожі, битви, відкриття… (історичні події)
- Кочові племена на території нашої країни… (кіммерійці, скіфи, сармати)
- Заснування Києва ..(V поч. VІ ст.)
- Перші київські князі:… (Князь Олег, княгиня Ольга, Святослав Ігоревич)
- У 988 році було прийнято християнство за князя… (Володимира)
- Розквіт Києво-Руської держави почався у першій половині 11 ст. за князя… (Ярослава Мудрого)
- Назва«Україна» уперше зустрічається у Київському літопису в…(1187р.)
- Вільна озброєна людина… ( Учні не зможуть відповісти, бо не вчили)
Учитель. Діти, зверніть увагу на форму наших гостей. З ними ми уже не раз зустрічались. Хто це до нас завітав? (Козаки) . Надамо їм слово.
Виступ гостей (Про те хто такі козаки і їх славні традиції ) – 7 хв.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ- 1хв.
Учитель. Діти, уявіть широкий, безкрайній степ, ковил, свіжий вільний вітер хилить високі трави до землі. Ми розпочинаємо подорож південними степами України, щоб дізнатися, що відбувалося тут наприкінці XV ст., як жили, воювали козаки. ( Проекційне забраження)
IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ- 25хв.
1.Учитель ( Розповідь учителя супроводжується показом відеороликів) На півдні України існував район, який дістав назву Дике Поле. Він став своєрідною межею між українськими землями та Кримським ханством, де оселились татари. У Дикому Полі здавна жили різні люди. Вони охороняли купців, випасали коней, а інколи вдавались до розбійництва. У XIV-XV ст. цей район активно почали заселяти вихідці з Полісся, Волині, Наддніпрянської України та інших частин України. Вони ловили рибу, полювали на звірів і птахів, збирали мед, випасали худобу. Частина з них залишалась на цих землях, а частина поверталась додому, щоб вигідно продати сушену та солону рибу, хутро, мед. Згодом до цих людей приєдналися втікачі із сіл та міст, що потерпали від знущання польської знаті. Так з'явилися козаки. Перші відомості про українських козаків у писемних джерелах датують 1489 роком.
Козаки селилися за порогами Дніпра, тому дістали назву запорожці. Задля безпеки свої табори козаки огороджували укріпленнями з рублених або січених колод. Звідси й пішла назва Січ.
Перша Січ виникла 1556 р. на острові Мала Хортиця. її засновником вважають Д. Вишневецького.
(Свою розповідь учитель супроводжує показом на карті).
2.Словникова робота.
- Козак — вільна, озброєна людина.
- Козацька рада — зібрання усіх козаків, вищий орган влади на Січі.
- Гетьман — головний, старший, командувач військ на Січі.
- Кіш — козацьке військо.
- Курені — козацькі загони.
- Клейноди — козацькі символи влади — відзнаки.
- Старшина — виборна група людей, яка керувала усім життям на Січі.
(Учні записують визначення понять у зошити).
3.Повідомлення учня
Ритуал прийняття на Січ був дуже простим. У новачка питали, чи вірує він в Бога. Потім козак мав пройти військову підготовку. Враховуючи певні особливості його зовнішності, мови, поведінки, хлопцеві давали прізвисько. Звідси пішли такі дивні прізвища, які й досі носять козацькі нащадки: Перебийніс, Загубиколесо, Панібудьласка тощо. Подейкують, що справжнім козаком вважали того, хто пропливе крізь усі Дніпрові пороги. Необхідність тримати Запорозьке військо у бойовій готовності, постійна небезпека зумовили появу звичаю, що під загрозою смерті на Січ не можна було приводити жінок.
Запитання: Яким чином було організовано життя на Січі?
4.Робота з візуальними джерелами (малюнки спроектовані на екран)
- Наскільки, на ваш розсуд, реконструйована в XX ст. Запорозька Січ відповідає зображеній на малюнку О. Рігельмана?
5.Робота з літературним джерелом
Учитель.А як голосували на Січі? Як обирали старшину? Про це ви дізнаєтеся з вірша.
- Послухайте вірш про вибори кошового отамана і скажіть, яким чином відбувались вибори кошового на Січі.
Козаки голосували. Шапки догори кидали. Кошового обирали Мудрого і сильного. Козаченька вільного. Шапки високо летять, Хлопці голосно галдять. Ну, а ми галдіть не будем. Все, що знаєм, не забудем.
6.Робота з візуальними джерелами
- Роздивіться малюнок.
- Визначте, що таке клейноди.
- На дошці під ілюстраціями підпишіть назви клейнодів.
7.Завдання на порівняння
- Чи відповідає опис козаків у тексті їхньому зображенню на малюнку?
7.1. «Мешканці України, які сьогодні називаються всі козаками і які з гордістю носять це ім'я, мають гарну постать, бадьорі, міцні, спритні до всякої роботи, щедрі і мало дбають про нагромадження майна, дуже волелюбні й нездатні терпіти ярма, невтомні, сміливі й хоробрі, але великі п'яниці...» (П'єр Шеваллє. «Історія війни козаків проти Польщі») 7.2. «Вони високі на зріст, кремезні, вправні, щедрі, не цікавляться збагаченням, ревниві до своєї волі й зовсім не придатні носити ярмо. Вони не знають утоми, вперті й хоробрі, але трохи схильні до пиятики. Вони вміють воювати, полювати звіра, ловити рибу й знають усі ремесла, потрібні у житті...» (Жан-Бенуа Шерер. «Літопис Малоросії, або Історія козаків-запорожців та козаків України, або Малоросії»)
8. Учитель. Набіги турецько-татарських загонів завдавали багато лиха українським землям. Лише наприкінці XV ст. татари вчинили 41 спустошливий набіг. Протягом 63 років XVI ст. їх кількість досягла 69.
Поневіряння полонених українців спонукали козаків до організації виступів проти нападників. На початку XVII ст. козацькі походи проти Туреччини були особливо вдалими. Саме тому історики називають цей час «добою героїчних походів».
* Доба героїчних походів — це час найбільш вдалих морських походів козаків проти Туреччини на початку XVII ст.
(Учні записують визначення поняття в зошити).
Очолив козаків у цих походах видатний козацький гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний (1616-1622). Чим же уславився Конашевич-Сагайдачний?
9. Коментоване читання: с.96.
10 Розповідь вчителя. - Гетьманство Петра Сагайдачного було нетривалим. Проте за 6 років свого гетьманування він здійснив одну з основних реформ війська і перетворив його з партизанських загонів на регулярну армію. Він суворо заборонив козакам пити горілку під час морських походів. Порушників цього наказу викидали за борт. Водночас Сагайдачний збільшив число козацьких чайок до 300. Якщо врахувати, що в козацьку чайку може сісти від 50 до 70 осіб, то в похід одночасно могли вирушити від 15 до 21 тис. воїнів.
Сагайдачний був захисником українського православ'я. Заохочував розвиток освіти щедрими дарунками, надавав гроші на будівництво церков, монастирів і друкарень.
За декілька років козацького гетьмана очікувало нове випробування. Туреччина розпочала війну проти Польщі. Польський король звернувся до козаків по допомогу. Сагайдачний погодився, але за умови, що козацтво й український народ отримають нові вольності від польського короля. Останній дав згоду.
40-тисячне військо на чолі з Сагайдачним рушило під Хотин. Було це 1621 року. За п'ять тижнів протистояння турецький султан не здобув жодної перемоги. Він утратив майже половину армії. Наприкінці вересня 1621 року турки запропонували переговори. Так Сагайдачний з козаками врятував Польщу від загибелі. Але польський король не виконав своєї обіцянки козакам.
У бою під Хотином Сагайдачний був важко поранений. Козаки відвезли свого улюбленого гетьмана до Києва в один з монастирів, де він і помер.
Свою розповідь учитель супроводжує показом на карті.
11. Учитель. Ще однією визначною сторінкою українського козацтва була боротьба за національне визволення від Речі Посполитої. Відбувалася ця війна в 1648-1657 роках. Очолив її Б. Хмельницький.
- Національно-визвольна війна — це війна народу за своє визволення з-під іноземного панування.
(Учні записують визначення поняття в зошити).
12.Складання історичного портрета
- Використовуючи пам'ятку «Характеристика історичного діяча» (див. с. 64) складіть розповідь про Б. Хмельницького за опорними словами.
1) Б. Хмельницький (1595-1657);
2) народився в сім'ї дрібного землевласника;
3) місцева школа, ієзуїтський колегіум;
4) знав багато мов;
5) мудрий, відважний, рішучий;
6) брав участь у військових походах козаків;
7) гетьман козацький.
13.Завдання на порівняння
- Чи відповідає опис Б. Хмельницького у тексті його намальованому портрету?
Зі свідчень венеційського дипломата Альберто Віміні:
.«Зросту він скоріше високого, ніж середнього, широкої кості й міцної будови. Його мова і спосіб правління показують, що він наділений зрілим судженням і проникливим розумом... У поводженні він м'який і простий, чим викликає до себе любов вояків, але, з іншого боку, підтримує серед них дисципліну суворими стягненнями...»
Учитель. Головний результат перших перемог Б. Хмельницького — утворення Української держави, яка називалась Військом Запорозьким, або Гетьманщиною (1649).
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ (Словниково-термінологічна робота: назви поняття, а потім визначення цього поняття) - 5 хв. - Вільна озброєна людина… (козак)
- Козацький човен називається …(чайка)
- Козаки побудували фортецю (Запорозька Січ)
- Господарські будівлі та житлові приміщення козаків називались (курені)
- Першу запорозьку січ у 1550р.р. на острові Мала Хортиця побудував князь… (Дмитро Вишневецький)
- Особливу славу козацьке військо здобуло за гетьмана (Петра Конашевича-Сагайдачного)
- Керівник козацького війська (гетьман)
- Визвольну боротьбу у 1648-1654р.р. очолив (Богдан Хмельницький)
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ -1хв.
Учитель. Тривалий час українське козацтво залишалось захисником українських земель від поляків та татар.
Домашнє завдання:
- складіть коротке оповідання про Національно-визвольну війну під проводом Б. Хмельницького за планом.
Всі ви, мабуть, чули слово «козак». Спробуйте уявити, що вам довелось потрапити на Січ і зустрітися з козаком. Опишіть, яким ви його бачите. Як він одягнений? Яка в нього зброя?
Учні називають, а вчитель записує на дошці. Наприкінці уроку роблять порівняльну характеристику.