Мектеп: №5 мектеп-лицей Мұғалімнің аты жөні: Сатыбалдин Б.А. Сынып: 5 б |
Сабақтың тақырыбы: | Рим ежелгі дүниенің ең қутты империясына қалай айналды? |
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.3.2.1-ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатнастарды түсіндіру үшін «империя» ұғымын білу және пайдалану; 5.3.1.1-ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымын анықтау; 5.3.2.2-басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгерткенін талдау. |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Ежелгі Рим билігі қандай болғанын түсінеді; Рим жауынгерлерінің қаруын сипаттайды; Оқушылардың басым бөлігі:Мемлектаралық қатнастарды әңімелейді Кейбір оқушылар: Рим империясының қалай қалыптасқанын талдайды, мемлекет шекараларын көрсету арқылы Римнің қуатты империяға айналуын талқылайды. |
Бағалау критерийі | Рим республикасының басқару жүйесінің ерекшеліктерін сипаттайды; Басқыншылық соғыстар мен ипериялардың пайда болуы шекараны қалайша өзгерткенін талқылайды. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылардың оқылым, айтылым және тыңдалым дағдыларын дамытуды қамтамасыз ету үшін «ЭСӘТ» арқылы мәтіндерді жекелей оқытып, шағын топта талқылау барыснда ЭСӘТ кестесіне түсіру кезінде жазылым дағдысы дамиды. Оқулықтан тірек сөздерді анықтайды, дәптерге жазады (оқылым-жазылым дағдысы). |
Пәнеге қатысты терминология. Велиттер, Онагр, Честер, Гастрофет Гастаттар, Принципаттар, Триарилер, Колизей, Амфитеатр |
Талқылауға арналған тапсырмалар: Ежелгі Римде ойын- сауық орталықтары болды деп ойлайсыңдарма? Сіз неліктен екенін айта аласыз ба? Нелікткен Республикалық басқарудан Империялық басқарауға ауысып кеткенін айта аласыз ба? Рим әсерінің қуаттылығын неден көруге болатынын? Жазылым бойынша ұсыныстар: Жүйелік органайзер бойынша қоғамның ирархиялық сатысын көрсету арқылы империя дәрежесіне жету үшін адамдардың әлеуметтік бірлестіктерін өсу реті бойынша пирамидалық құрылымда көрсету арқылы, шағын топта талқылау, басқа топтарға түсіндірту арқылы оқушылардың жазылым дағдысын дамыту |
«Құндылықтарға баулу | Рим мәңгі қала тақырпыпшасына сипаттама бергізе отырып «Мәңгілік ел» қүндылықтарына бағыт беру және өзге елдің құндылықтарын құрметтеуге баулу. |
Пәнаралық байланыс | Қазақстан тарихы, География, Дүниетану |
Алдыңғы білім | Империя, соғыс, билік туралы түсініктері бар. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы (10 минут) 0,5 минут 1,5 минут 5 минут 3 минут | Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, тиянақтылығын қадағалау) | |
Ынтыматастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында, гүл сыйлау арқылы оқушылар бір-біріне тілек айтып сыныпта сенімділік жақсы қарым- қатнас орнату, жағымды орта қалыптастыру. | Гүл |
1.Тапсырма. Стоп-кадр арқылы оқушыларға Ежелгі Рим империясы туралы бейне филм көрсету арқылы тақырыпты ашамын. (диалогке тарту) -Кадрда не көріп тұрмыз? -Олар кімдер деп ойлайсыңдар? -Қай дәуірге тән екенін айта аласызба? Бүгінгі сабақтың кімдер туралы деп ойлайсыңдар? Осы тақырып бойынша тағы не білгілерің келеді? | «Гладиатор» фильмінен үзінді |
2. Тапсырма. БББ кестесін толтырту,(оқушылар Рим ежелгі дүниенің ең қутты империясына қалай айналды? Тақырыбына байланысты БББ кестесне білетіндерін және білгісі келетіндерін толтырады және айтады (БББ кестесі сабақтың өн бойында жүріп отырады) | БББ кестесі сызылған парақ |
Сабақтың ортасы (25 минут) 1 мин 10 мин 5мин 5мин 4мин | Оқушыларды топқа топтастыру үшін саралаудың жіктеу тәсілін қолданып түрлі түсті стикер тарату арқылы аралас ұйымшыл топтарға бөлемін. 1-топ: Марс 2-топ: Юпитер 3. Тапсырма. Үлестірме қағазбен және кітәптағы мәтінмен жұмыс жасату. 1—әрекет. Мәтінді бірінші жекелей оқып, «ЭСӘТ» талдауы арқылы шағын топта талқылайды. Басқа шағын топтарға түсіндіреді. (аялдама арқылы) 2—әрекет. Дәптерге жүйелік органайзер бойынша қоғамның иерархиялық сатысын көрсету арқылы империя дәрежесіне жету үшін адамдардың әлеуметтік бірлестіктерін өсу реті бойынша пирамидалық құрылымда көрсетеді. Оқушылар тақтаға шығарылған дұрыс жауап арқылы көршілерінің дәптерін алып,тексереді. Стиркерге «екі жұлдыз,бір тілек» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. 3—әрекет. Контур картасына мәтіндегі мәліметті пайдалану арқылы Рим империсының басқыншылық соғыстары мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін түсіру арқылы, шағын топта талқылайды,басқа топтарға түсіндіреді. «Басбармақ» әдісі арқылы бірін бірі бағалайды. 4.Тапсырма: Трек сөздердің анықтамасын атайды. . Рим сарбазын модельдейді | Топ аты жазылған қағаздар, оқулық, стикерлер, кескін карта. |
Сабақтың соңы 10 минут 5 мин 5мин | 5.Тапсырма: Қалыптастырушы бағалау парағымен жұмыс жасату. Рим империясының саяси басқару құрылымы, міндеттеріне қатысты ұғымдарды сәйкестендіріңіз. БББ кестесінің білдім тармағын толтыру арқылы өз ойларын қорытындылайды және кері байланыс алынады. Үйге тапсырма беру 1.«Пир жеңісі жеңіліске тең деген» тақырыпшаға әңгіме құрасытрыңдар 2. «Карфаген қиратылуы тиіс!» деп неге айтылды? Жауабын қарастырыңдар | Қалыптастырушы бағалау парағы. БББ кестесі |