Бөлім: | Халықаралық ұйымдардың қалыптасуы |
Педагогтің аты-жөні | Сатыбалдин Б.А |
Күні: | 13.10.2022 |
Сынып: | 9 «в», «г» |
Сабақтың тақырыбы | Неліктен Біріккен Ұлттар Ұйымы Жалпыға бірдей адам құқығы Декларациясын жариялады? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 9.2.3.2 адам құқықтарын қорғау идеяларының қазіргі халықаралық құқық қорғау ұйымдарының қызметіне ықпалын сипаттау; 9.3.1.2 Еуропа мен Азияның жетекші мемлекеттеріндегі конституциялық-құқықтық идеологияның қалыптасу жолдарын талдау (Жалпыға бірдей адам құқығы Декларациясы, ЕҚЫҰ, Еурокеңес, Гаагадағы Халықаралық сот) |
Сабақтың мақсаты | -қазіргі қоғамдағы адам құқықтарын қорғау идеяларының әсерін сипаттау; -Еуропа мен Азияның жетекші елдеріндегі конституциялық-құқықтық идеологияның қалыптасу жолдарын түсіндіру (Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы, Еуропарламент, Гаагадағы Халықаралық сот) |
Бағалау критерийлері | Еуропада ұлттықтан жоғары орган құрудың 2-3 себебін анықтай алады; адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясын шығаруға себеп болған 2-3 негізгі оқиғаны анықтайды; ЕО-ның бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтаудағы рөліне баға береді |
Тілдік мақсаттар | Адам құқықтары тұжырымдамасын талқылаңыз, содан кейін топтарда талқылау нәтижелерін негізгі адам құқықтарының тізімін (сөйлеу, тыңдау және жазу дағдылары) құру үшін пайдаланыңыз) Пәндік сөздік және терминология Мемлекеттен жоғары ұйымдар / органдар БҰҰ, Еуропалық Парламент, Конституция Адам құқықтары, идеология, қудалау, құлдық, босқындарды сотсыз-тергеусіз қамауға алу, іргелі, шабуыл. Соғыс қылмыстары, геноцид, адамзатқа қарсы қылмыс. |
Құндылықтарды дарыту | Патриотизмді, еңбек пен шығармашылыққа деген көзқарасты, ашықтық, ынтымақтастық, құрмет және азаматтық жауапкершілікті қалыптастыру |
Пәнаралық байланыстар | "Адам және азамат құқықтары декларациясы", "АҚШ Тәуелсіздігі декларациясы", ҚР Конституциясы |
Бастапқы білім | |
Сабақтың барысы |
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі | Ой шақыру -Біріккен Ұлттар Ұйымы Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясын неліктен шығарды? - оқушылардың зейінін шоғырландыру - оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтау / ОМ - оқушылардың сабақ соңында байқалатын "жақын даму аймағын" белгілеу 1. Сіз әрқайсыңыздың тамақ, үй, киімге, білім алуға құқығыңыз бар деп ойлайсыз ба? 2. Атом қаруы мен Холокостты пайдалану Адам құқықтары декларациясының жариялануына қаншалықты әсер етті деп ойлайсыз? Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарына жетелеу. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді | ҚБ «Мадақтау сэндвичі» | Тақырыптық суреттер |
Жаңа сабақ | Бейнеролик көрсету 1.Адам құқығы дегеніміз не? 2.Сіз қандай адам құқықтарын білесіз? 3.Сіз қанша адам құқығын білесіз? 4.Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы қашан қабылданды? 5. Сіз бұл фильмнің қай тұстарымен келісесіз және немен келіспейсіз? (К) Оқытудың алдыңғы жылдарында "құқық" ұғымымен қай сабақта танысқандарыңыз естеріңізде болса, мысалдар келтіріңіз. ВЕНН диаграммасы Адам құқықтары туралы декларациямен салыстырады және Декларация мен өздерінің тізімдері арасындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарды талқылайды. Адам құқықтары туралы декларациямен Адам құқықтары ұқсастығы Мұғалім адамның негізгі құқықтары құқықтары туралы пікірталас өткізеді және бәрімен келісілген тізімді жасайды. IDEA әдісі бойынша БҰҰ Бас Ассамблеясының БҰҰ жалпы Декларациясын қабылдау себептерін анықтаңыз. I-Identify) - мәселенің себептерін анықтау | | D (Describe) - сәйкесінше дәлелдерді сипаттау | | E (Explain) - осы себептердің мәселеге қалай ықпал еткенін түсіндіру | | A (Analyze) - осы себептердің маныздылығына талдау жасау | | Интерпритация Екінші дүниежүзілік соғыстың қандай оқиғалары БҰҰ шешімдеріне әсер етті? 4. Мәжбүрлі некеОйталқы Адамның негізгі құқықтарына қандай құқықтар жатады? Келісілген тізім жасаңыз. Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясының қандай баптары ҚР Конституциясының негізіне алынды? | Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады. Оқушылар өз пікірлерінше адам құқықтарының тізімін жасайды. Дескрипторы | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Алақан-жұлдыз» ҚБ «Ең үздік жауап» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» | Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Суреттер Бейнеролик. Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясының пайда болуы https://www.youtube. com/watch?v=dhhr NwZpwYs Тірек-сызбалар Кесте Карта Адам құқығы дегеніміз не -оның ішінде қысқа фильм http://www. humanrights. com/#/home ҚБ парағы |
Қорытынды | Қорытынды: БҰҰ Адам құқықтары туралы жалпыға бірдей декларациясының маңызын айтаңыз Кері байланыс Бүгін мен ......................... таныстым. Мен үшін ............................. қызықты болды. Мен ............................ түсіндім. | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
Үй тапсырмасы | Оқушыларға таныстырылым дайындауды ұсыныңыз Таныстырылым тақырыптары: Оңтүстік Африкадағы апартеид АҚШ-тағы африкалық америкалықтардың азаматтық құқықтарыБосқындар | | | |