Оқушыларға 1916 жылғы ұлт – азаттық қозғалысының тарихи мәнін түсінуге көмектесу. Әбден титығына жеткен, елдігінен айырылуға аз- ақ қалған, барар жер басар тауы жоқ күн туған соң амалсыздан алысуға бел байлаған халық тарихта жиі кездесе бермейді. Сондықтан бұл оқиға бірегей ерліктің ерекше көрінісі екендігін оқушыларға жете түсіндіру керек. Көтерілістің халықтық мәнін ашу;
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Национально-освободительное движение»
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §1-2
Сабақтың мақсаты:
Оқушылардың 1916 жылғы ұлт – азаттық қозғалысының тарихи мәнін түсінуге көмектесу. Әбден титығына жеткен, елдігінен айырылуға аз- ақ қалған, барар жер басар тауы жоқ күн туған соң амалсыздан алысуға бел байлаған халық тарихта жиі кездесе бермейді. Сондықтан бұл оқиға бірегей ерліктің ерекше көрінісі екендігін оқушыларға жете түсіндіру керек. Көтерілістің халықтық мәнін ашу;
Оқушыларды ерлікке, елін, жерін, туған отанын сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
III. Жаңа сабақтың жоспары
IV. Сабақты бекіту:
V. Бағалау:
VI. Үйге тапсырма
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
8-сынпта өлілген материалдарды қайталау.
Жаңа сабақтың жоспары:
Бірінші дүниежүзілік соғыс жылдарындағы Қазақстан (1914-1918 жж).
Көтерілістің себептері және басталуы
Қазақ демократтарының саяси көзқарастары.
Қозғалыстың сипаты, қозғаушы күштері.
Қозғалыстың Жетісудағы орталығы
Торғайдағы көтеріліс орталығы
Қозғалыстың қорытындылары, жеңілу себептері және тарихи маңызы
Тарихта бұл қозғалыстың ұлт-азаттық қозғалыс ретінде сипатталуына қандай негіз бар?
1916 жылғы қозғалыстың ХІХ ғасырдағы қазақтар көтірілістерінен айырмашылықтары қандай ? Ұлт – азаттық қозғалысының Жетісу және Торғай орталықтарында болған оқиғаларын салыстыра отырып сипаттама беріңдер.
Патша отаршылдарының көтерісшілерге қарсы күрес тәсілдері мен жазалау шараларына баға беоіңдер.
1916 жылғы қозғалыстың маңызы туралы өз ойларыңды ортаға салыңдар.
Қазақ демократтарының ұстанымдарына баға беріңдер.
Жаңа сабақтың жоспары:
Ақпан ревалюциясының Қазақстанға ісері.
Тыл жұмысындағыоардың қайтіп келуі және олардың ревалюциялық үрдіске ықпалы.
1917 жылғы Ақпан ревалюциясынан кейін құрылған саяси партиялар мен ағымдар.
1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс
Ұлт-азаттық қозғалыстың ошақтары
Революциялық ұйымдардың белсенділігі
Ұлт зиялыларының көзқарастары
Ұлт-азаттық қозғалыстың маңызы
Қазақстандағы саяси партиялар мен ағымдар
Саяси партиялар мен ұйымдар
Ақпан революциясы тұсында ұстанған бағыттары мен идеялары
Бағдарламалары мен жиналыс съездері
Төрағалары
мен мүшелері
Алашорда
Большевиктер
Эсерлер
Кадеттер
Мұсылман фракциялары
Сабақты бекіту:
Ақпан ревалюциясының жеңісін қазақ зиялыларының құптап қарсы алуының себебі неде?
Ақпан ревалюциясынан кейінгі кезеңдегі Қазақстандағы саяси оқиғаларға сипаттама беріңдер.
Ревалюциядан кейінгі кезеңде қоғамдық ойдың өрістеу себептеріне назар аударыңдар.
Қазан төңкерісі қарсаңындағы ревалюциялық өрлеу үрдісі неден көрініс береді?
Түркістан және Қазақстан халықтарының ұлттық өзін – өзі билеуге ұмтылысы немен аяқталады?
Мұсылман үкіметтері алдарына қандай мақсат қойды?
Алашордашылардың алдарына қойған мақсаттары мен нақты әрекеттеріне сипаттама беріңдер.
Бағалау:
Үйге тапсырма: §3.
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §4.Қазақстан Қазан төңкерісі кезінде
Сабақтың мақсаты:
Қазан төңкерісі қарсаңындағы Қазақстандағы қоғамдық ахуал, уақытша үкімет беделінің төмендеуі және ұлттық мемлекет құру идеясының жандануы туралы түсіндіру;
Ұлттық бірлік, ұлттық тұтастық хақындағы оқушылардың отаншылдық сезімін ояту;
Қоғамдық өмірдегі саяси шиеленістер кезеңінде қазақстанның қазақстанның саяси жағдайы, ұлт зиялыларының іс-әрекеттері мен нәтижелерін көрсету.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
III. Жаңа сабақтың жоспары
IV. Сабақты бекіту:
V. Бағалау:
VI. Үйге тапсырма
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Ақпан ревалюциясының жеңісін қазақ зиялыларының құптап қарсы алуының себебі неде?
Ақпан ревалюциясынан кейінгі кезеңдегі Қазақстандағы саяси оқиғаларға сипаттама беріңдер.
Ревалюциядан кейінгі кезеңде қоғамдық ойдың өрістеу себептеріне назар аударыңдар.
Қазан төңкерісі қарсаңындағы ревалюциялық өрлеу үрдісі неден көрініс береді?
Түркістан және Қазақстан халықтарының ұлттық өзін – өзі билеуге ұмтылысы немен аяқталады?
Мұсылман үкіметтері алдарына қандай мақсат қойды?
Алашордашылардың алдарына қойған мақсаттары мен нақты әрекеттеріне сипаттама беріңдер.
Жаңа сабақтың жоспары:
Қазақстанда Қазан төңкерісінің алдында қалыптасқан саяси ахуал.
Мұсылман үкіметінің құрылуы және олардың большевиктермен қақтығысы.
Алашорда үкіметі және оның бұқара арасындағы беделінің артуы.
Не? Неге?
Қайда? Қашан?
Қашан?
Кімдер?
Уақытша үкімет беделінің төмендеуі
Қоқан автономиясының құрылуы
Алашорда үкіметінің саясаты
Алаш және кеңестер тайталастығы
Сабақты бекіту:
Қазан төңкерісі қарсаңындағы революциялық өрлеу үрдісі неден көрініс береді?
Түрсістан және Қазақстан халықтарының ұлттық өзін-өзі билеуге ұмтылысы немен аяқталады?
Мұсылман үкіметтері алдарына қандай мақсат қойды?
Алашордашылардың алдарына қойған мақсаттары мен нақты әрекеттеріне сипаттама беріңдер.
Бағалау: өзін-өзі бағалау
Үйге тапсырма: §4.
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §5. Қазақстанда Кеңес билігінің орнауы
Сабақтың мақсаты:
қазақ халқының тарихына үлкен өзгерістер алып келген Кеңес үкіметімен, оның саясатымен қиыншылықтарымен оқушыларды таныстыру;
оқушылар санасындағы ұлттық тәуелсіздік, тәуелсіз мемлекет идеяларын жандандыру;
қоғамдық қатынастардың дамусатысының бұзылу себептері, оның зардаптары мен залалдарының Қазақстан тарихындағы орнын айқындау.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
III. Жаңа сабақтың жоспары
IV. Сабақты бекіту:
V. Бағалау:
VI. Үйге тапсырма
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Қазан төңкерісі қарсаңындағы революциялық өрлеу үрдісі неден көрініс береді?
Түркістан және Қазақстан халықтарының ұлттық өзін-өзі билеуге ұмтылысы немен аяқталады?
Мұсылман үкіметтері алдарына қандай мақсат қойды?
Алашордашылардың алдарына қойған мақсаттары мен нақты әрекеттеріне сипаттама беріңдер.
Жаңа сабақтың жоспары:
Кеңес өкіметінң орнауы.
Болшевиктердің алғашқы шаралары.
Ұлт мәселелерінің қойылуы.
Әлеуметтік – экономикалық мәселелерді шешу.
Кеңес жүйесіндегі Қазақстан
Экономикалық жағдайдың нашарлауы
Ұлт мәселесі және ұлт қайраткерлері
Әлеуметтік қозғалыс-тар
Ішкі реформа-лар
ЖЭС, оның қиыншылықтары мен табыстары
Сабақты бекіту:
Қазан төңкерісінің маңызын қалай түсінесіңдер?
Қазақстанның түрлі аймақтарында Кеңесөкіметі орнауыныңерекшеліктерін анықтаңдар.
Большевиктер қандай әлеуметтік – экономикалық мәселелерді алғашқы кезекте шешуқажет деп есептеді?
Ресейдегі социалистік ревалюцияның демакратия орнына диктатура орнатуы, қызыл гвардиалық шабуыл жасауының себептері неде?
Бағалау:
Үйге тапсырма:§5.
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §6. Қазақстанда шетелдік интервенция мен Азамат соғысы жылдары
Сабақтың мақсаты:
Қазақстандағы азамат соғысы және шетелдік интервенцияның әрекеттерін оқушыларға түсіндіру;
Ұлтжанды, озық ойлы, адамгершілігі жоғары тұлға қалыптастыру.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: ауызша, баяндау
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
III. Жаңа сабақтың жоспары
IV. Сабақты бекіту:
V. Бағалау:
VI. Үйге тапсырма
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
«Хабар» жаңалықтыр, саяси информация
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Қазан төңкерісінің маңызын қалай түсінесіңдер?
Қазақстанның түрлі аймақтарында Кеңесөкіметі орнауыныңерекшеліктерін анықтаңдар.
Большевиктер қандай әлеуметтік – экономикалық мәселелерді алғашқы кезекте шешуқажет деп есептеді?
Ресейдегі социалистік ревалюцияның демакратия орнына диктатура орнатуы, қызыл гвардиалық шабуыл жасауының себептері неде?
Жаңа сабақтың жоспары:
1.Қазақстандағы азамат соғысы және шетелдік интервенция.
2.Соғыс қимылдарының барысы және нәтижелері
3.Соғыс жылдарындағы ел экономикасы
4.Жаңа экономикалық саясат және оның мазмұны.
Сабақты бекіту:
Азамат соғысы деп қандай соғысты айтамыз?
Азамат соғысының негізгі оқиғаларын атап көрсетіңдер.
Соғыс жылдарындағы экономикалық саясаттың бағыты қалай болады?
Азамат соғысы жылдарында өздерің тұрған жерде ұандай оқиғалар болғанын анықтаңдар.
Бағалау:
Үйге тапсырма: §6
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §7.Қазақтың ұлттық мемлекеттігінің қайта қалпына келтірілуі.
Сабақтың мақсаты:
Қазақ автономиялы Кеңес Социалистік Республикасының құрылуы, Қаз АКСР-і құрылуының тарихи маңызы туралы түсінік бере отырып, оқушыларды белсенділікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
III. Жаңа сабақтың жоспары
IV. Сабақты бекіту:
V. Бағалау:
VI. Үйге тапсырмасы
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
Үй тапсырмасын сұрау ;
Азамат соғысы деп қандай соғысты айтамыз?
Азамат соғысының негізгі оқиғаларын атап көрсетіңдер.
Соғыс жылдарындағы экономикалық саясаттың бағыты қалай болады?
Жаңа сабақтың жоспары:
Қазақ автономиясыныңқұрылуы және оның тарихти маңызы.
Қазақ жерінің Қазақ АКСР- інің қарамағына бірігуі.
Сабақты бекіту:
Қазақ АКСР – інің құрылуын ел тарихындағы белгілі оқиғалардың бірі деп тануға негіз болатын қандай факторлар бар?
Қазақ жерін Қазақ АКСР інің құрамына біріктіруүрдісіндегі қиындықтардың түпкілікті себептері неде?
ҚазақАССР інің құрылуының тарихи маңызы неде?
Қазақ АКСР – інің құрылуына тарихи балама жол болды ма?
Бағалау:
Үй тапсырмасы:§7.
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §8. Жаңа өмірдің қиындықтары
Сабақтың мақсаты:
Республикадағы қоғамдық-саяси өмір,ашаршылыққа қарсы күрес, жер-су реформасы туралы айта отырып, оқушылардың тарихи санасын одан әрі қалыптастыру.
Шығармашыл, белсенді тұлға қалыптастыру.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
III. Жаңа сабақтың жоспары
IV. Сабақты бекіту:
V. Бағалау:
VI. Үйге тапсырмасы
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
Үй тапсырмасын сұрау:
Қазақ АКСР – інің құрылуын ел тарихындағы белгілі оқиғалардың бірі деп тануға негіз болатын қандай факторлар бар?
Қазақ жерін Қазақ АКСР інің құрамына біріктіруүрдісіндегі қиындықтардың түпкілікті себептері неде?
ҚазақАССР інің құрылуының тарихи маңызы неде?
Қазақ АКСР – інің құрылуына тарихи балама жол болды ма?
Жаңа сабақтың жоспары:
Қоғамдық-саяси ахуалдың ауырлауы.
Ашаршылықтың басталуы және оның себептері мен салдары.
Жер-су реформалары .
Жаңа экономикалық саясат тудырған қиындықтар және экономикадағы өрлеу нышандарын.
Сабақты бекіту:
Азамат соғысы жылдарында өздерің тұрған жерде ұандай оқиғалар болғанын анықтаңдар.
Автономияның алғашқы жылдарында қалыптасқан саяси ахуалға баға беріңдер.
Қазақстандағы 1921 – 1922 жылдардағы аштықтың себебі не және оның зардаптары қандай болады?
ЖЭС-тің мазмұны мен мәнін қалай түсінесіңдер?
Жаңа экономикалық саясаттың алғашқы кезеңінде Қазақстан еңбекшілері қандай табыстарға қол жеткізді?
Бағалау: Үйге тапсырма: §8.
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: Қайталау.
Сабақтың мақсаты:
І тоқсанда өтілген материалдарды қайталай отырып, алған білімдерін пысықтау. Ұлтжанды, білімді жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қайталау
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
III. Жаңа сабақтың жоспары
IV. Сабақты бекіту:
V. Бағалау:
VI. Үйге тапсырмасы
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Азамат соғысы жылдарында өздерің тұрған жерде ұандай оқиғалар болғанын анықтаңдар.
Автономианың алғашқы жылдарында қалыптасқан саяси ахуалға баға беріңдер.
Қазақстандағы 1921 – 1922 жылдардағы аштықтың себебі не және оның зардаптары қандай болады?
Жаңа экономикалық саясаттың мазмұны мен мәнін қалай түсінесіңдер?
Жаңа экономикалық саясаттың алғашұ\қыкезеңінде Қазақстан еңбекшілері қандай табыстарға қол жеткізді?
Қайталанатын материалдар:
1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс
Буржуазиялық-демократиялық Ақпан революциясы тұсындағы Қазақстан
Қазақстан Қазан төңкерісі кезінде
Қазақстанда Кеңес билігінің орындалуы
Қазақстан шетел интервенциясы және Азамат соғысы жылдарында
Қазақтың ұлттық мемлекеттігінің қайта қалпына келтірілуі
Жаңа өмірдің қиындықтары
Сабақты бекіту:
«Ия жоқ»
БҮҮ
Бетпе-бет
Венн диаграммасы
Эрудит
Бағалау: Үйге тапсырма: § І тоқсан материалдарын қайталау.
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §9. Идустрияландыруға бағыт алу және оның барысы.
Сабақтың мақсаты:
1920-1930 жылдары Қазақстанда жүргізілген индустриаландыру саясатының жетістіктері мен зардаптарын түсіндіру;
Республикадағы экономикалық саясаттыхалық мүддесіне сай жүргізу төңірегіндегі ұлт қайраткерлерініңкөз қарасымен оқушынаың патриоттысезімін ұштастыру;
1920-1930 жылдардағы индустриаландыру саясатының экономикалық дамытудағы байланысын айқындау.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
III. Жаңа сабақтың жоспары
IV. Сабақты бекіту:
V. Бағалау:
VI. Үйге тапсырмасы
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Азамат соғысы жылдарында өздерің тұрған жерде ұандай оқиғалар болғанын анықтаңдар.
Автономианың алғашқы жылдарында қалыптасқан саяси ахуалға баға беріңдер.
Қазақстандағы 1921 – 1922 жылдардағы аштықтың себебі не және оның зардаптары қандай болады?
Жаңа экономикалық саясаттың мазмұны мен мәнін қалай түсінесіңдер?
Жаңа экономикалық саясаттың алғашұ\қыкезеңінде Қазақстан еңбекшілері қандай табыстарға қол жеткізді?
Жаңа сабақтың жоспары:
Индустрияландырудың басталуы.
Қазақстан индустриясының жетекші объектілері.
Қазақстандағы индустрияландырудың ерекшелектері.
Сабақты бекіту:
Елді индустрияландырудың мәні неде?
Қазақстандағы индустрияландырудың ерекшеліктері неде?
Қазақстандағы индустрияландыру ісіне қатысты келіспеушіліктерге өз пікірлеріңді білдіріңдер.
Индустряландыру қазақтың ұлттық мәдениеті мен тіліне қалай әсер етті деп ойлайсыңдар?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §9.
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §10.Қазақстанда ауыл шаруашылығын ұжымдастыру /2 сағат/
Сабақтың мақсаты:
Республиканың ауыл шаруашылығын қайта құру негізінде 1929-1931 жылдардағы жүргізілген ұжымдастыру саясатының зардаптары мен нәтижелерән түсіндіру;
ұлт қайраткерлері мен үкіметтің солақай саясатына қарсы шыққан кісілердің іс-әрекеті негізінде оқушыны ұлттық – патриоттық тәрбиеге баулу;
ғасырлар бойы қалыптасқан ұлттық шаруашылық дамуының кенеттен тоқтауы, оның үлкен дағдарысқа ұшырау себептерін айқындау.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
III. Жаңа сабақтың жоспары
IV. Сабақты бекіту:
V. Бағалау:
VI. Үйге тапсырмасы
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Елді индустрияландырудың мәні неде?
Қазақстандағы индустрияландырудың ерекшеліктері неде?
Қазақстандағы индустрияландыру ісіне қатысты келіспеушіліктерге өз пікірлеріңді білдіріңдер.
Индустряландыру қазақтың ұлттық мәдениеті мен тіліне қалай әсер еттідеп ойлайсыңдар?
Жаңа сабақтың жоспары:
Ұжымдастыруға дейінгі қазақ ауылы.
Ауыл шаруашылығын күштеп ұжымдастыру.
Асыра сілтеушілік зардаптары. Ұлы нәубет..
Шаруалардың жаппай ұжымдастыру саясатына қарсылығы.
Ауыл шаруалығын ұжымдастырудың сталиндік үлгісі зардаптарына қарсы күресі.
1929-1931 жылдардағы көтерілістерге жалпы сипаттама
№
Көтер-іліс ошақ-тары
Қарсы-лық көр-сету түр-лері
Көтеріліс-шілердің негізгі құрамы
Көтеріліс-шілердің талабы
1929-1931 жж. қозғалыстардың сипаты мен маңызы
1
2
3
4
5
6
7
8
Ұлы нәубет зардаптары
1929 ж. халық саны
1933 ж.
халық
саны
Аштықтан
қырылғандар
Шетелге қашқандар
Атылған не сотталған
Басқа халықтар, ұлттар
Сабақты бекіту:
Қазақстандағы күштеп ұжымдастырудың салдары қандай болады?
1930 1932 жылдарындағы жазалау шаралары мен аштық салдары Қазақстандағыд ағы демографиалық жағдайға қалай әсер етті?
Ауыл шаруашылығын жаппай ұжымдастыру саясатына шаруалар қарсылығының ауқымы мен сипаты қандай болады?
Қазақ шаруаларының көшпелі, жартылай көшпелі түрмыс салты сақталған жағдайда өркениетті кооператорлар қоғамын құру мүмкін бе еді?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §10
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §11. 1930 жылдардағы қоғамдық–саяси өмір.
Сабақтың мақсаты:
Сталиндік казармалық социализм, зиялы қауымлы жаппай қудалау, Қазақ АКСР-нің одақтас республика болып құрылуы туралы оқушыларға айта отырып, шығармашылығы шыңдалған, белсенді тұлға қалыптастыру;
Белсенділігін арттыру, білімге баулу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
III. Жаңа сабақтың жоспары
IV. Сабақты бекіту:
V. Бағалау:
VI. Үйге тапсырмасы
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Қазақстандағы күштеп ұжымдастырудың салдары қандай болады?
1930 1932 жылдарындағы жазалау шаралары мен аштық салдары Қазақстандағыд ағы демографиалық жағдайға қалай әсер етті?
Ауыл шаруашылығын жаппай ұжымдастыру саясатына шаруалар қарсылығының ауқымы мен сипаты қандай болады?
Қазақ шаруаларының көшпелі, жартылай көшпелі түрмыс салты сақталған жағдайда өркениетті кооператорлар қоғамын құру мүмкін бе еді?
Жаңа сабақтың жоспары:
Социализмнің тоталитарлық, казармалық сипат алуы.
Ұлт зиялыларының саяи қудалануы.
Сталиндік лагерьлер
Қаз АКСР-нің Қазақ Кеңес Социалистік Республикасы болып қайта құрылуы.
Қазақ КСР-і құрылуының тарихы маңызы
Сабақты бекіту:
«Социализм тоталитарлық, казармалық сипат алды» дегенді қалай түсінісіңдер?
Кеңес билігі түсында қуғын сүргіннің қайталанып отыру себебі неде деп ойлайсыңдар?
Қаз АКСР-нің одақтас республика болып қайта құрылуының қазақ халқының тарихында қандай маңызы болды?
Одақтас республиканың мәртебесі және оның Кеңестік жағдайда іс жүзіне асырылу мүмкіндігі туралы ойларыңды ортаға салыңдар.
Бағалау:
Үйге тапсырма: §11.
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §12. Қазақ Кеңес Социалистік Республикасының құрылуы.
Сабақтың мақсаты:
ҚазАКСР-нің Қазақ Кеңес Социалистік Республикасы болып қайта құрылуы, оның тарихи маңызы, Республиканың экономикалық өрлеуі туралы балаларға түсіндіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, дүниежүзілік мәдениетпен сусындаған, ұлттық рухы жоғары, шығармашыл жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
III. Жаңа сабақтың жоспары
IV. Сабақты бекіту:
V. Бағалау:
VI. Үйге тапсырмасы
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
«Социализм тоталитарлық, казармалық сипат алды» дегенді қалай түсінісіңдер?
Кеңес билігі түсында қуғын сүргіннің қайталанып отыру себебі неде деп ойлайсыңдар?
Қаз АКСР-нің одақтас республика болып қайта құрылуының қазақ халқының тарихында қандай маңызы болды?
Одақтас республиканың мәртебесі және оның Кеңестік жағдайда іс жүзіне асырылу мүмкіндігі туралы ойларыңды ортаға салыңдар.
Жаңа сабақтың жоспары:
Қазақ АКСР-нің одақтар республика болып құрылуы.
1936 жылы 5 желтоқсанда КСРО Кеңестерінің Төтенше ҮІІІ съезі Кеңес мемлекетінің жаңа негізгі Заңын-КСРО Конституциясын қабылдады.
Бұған дейін Ресей Федерациясының құрамында автономия болып келген Қазақстан енді одақтар республика болып қайта құрылып, бұдан былай Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасы (Қаз КСР-і) деп аталатын болды.
1937 жылы Қазақ Кеңес Социалистік Республикасының Конституциясын қабылдады.
Қазақ КСР Конституциясында Қазақ КСР-нің саяси негізі-еңбекшілер депутаттарының Кеңестері, ал экономикалық негізі социалистік шаруашылық жүйесі және өндіріс құралдары мен жабдықтарына социалистік меншік болып табылатыны жарияланды.
Қазақ КСР-нің құрылуының тарихи маңызы.
Соғысқа дейінгі кезеңде экономиканың дамуы.
Сабақты бекіту:
«Иә-жоқ»
Пресс конференция
БҮҮ
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
1936 жылы КСРО-ның 1937 жылы қазақ КСР-нің Конституциялары және олардағы Қазақатснның мемлекеттік мәртебесінің өзгеруі туралы ақпараттарды саралау.
Қазақ АКСР-нің одақтар республика болып қайта құрылуының қазақ халқының тарихында қандай маңызы болды?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §12.
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §13-14. Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысына қатысуы. /2 сағат/
Тарихи санасы қалыптасқан, соғыс атаулыға жаны қас, ержүрек, Отанын шексіз сүйетін, ұлттық рухы жоғары, шығармашыл жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
III. Жаңа сабақтың жоспары
IV. Сабақты бекіту:
V. Бағалау:
VI. Үйге тапсырмасы
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау: «Пресс конференция»
1936 жылы КСРО-ның 1937 жылы қазақ КСР-нің Конституциялары және олардағы Қазақатснның мемлекеттік мәртебесінің өзгеруі туралы ақпараттарды саралау.
Қазақ АКСР-нің одақтар республика болып қайта құрылуының қазақ халқының тарихында қандай маңызы болды?
Жаңа сабақтың жоспары:
Қазақстан экономикасын соғыс жағдайына бейімдеп қайта құру.
Қазақстандықтар Мәскеу, Ленинград үшін ұрыстарда.
Қазақстан-Сталинград майданының жақын тылы.
Соғыс бағыты –Батыс
Майданға және басқыншылықтан азат етілген аудандарға бүкілхалықтық көмек.
Соғыс жылдарындағы ұлтаралық қатынастар.
Себебі:
Сылтауы:
Мақсаты:
Уақыты:
Қозғаушы күші:
Кеңістігі:
Барысы:
Нәтижесі:
Тарихи маңызы:
Сабақты бекіту:
«Иә-жоқ»
Пресс конференция
БҮҮ
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
«Қазіргі дүниежүзі тарихынан» алған білімдеріңмен байланыстыра отырып, Кеңес Одағы үшін Ұлы Отан соғысының шешуші шайқастары қай жерде, қай кезде болғанын естеріңе түсіріңдер.
Қазақстандықтар ол шайқастардың қайсысына қатысты?
Сталинград шайқасында Қазақ КСР-і қандай рөл атқарды?
Сол кездегі Кеңес адамдарының, түрлі ұлт өкілдерінің тығыз ынтымақтастықта болып, жауға бірлесіп соққы беруінің, отаншылдық сезімдерінің мол болуының себебі неде?