«Ия немесе жо?» ойыны таратпа материалдар беріледі.
«С?йлемді толы?тыр» ар?ылы таратпа материалдар беріледі.
Ал, о?ушылар естері?де болса біз 5 класта «М?де- ??н мемлекетіні? негізін ?алаушы. Батыс ж?не О?т?стік ??н империясы» деген та?ырыптарда ??ндар?а ерекше то?талып ?ткенбіз. Енді саба?ымызды? жоспары бойынша сендерге алдын ала тапсырма бергенмін 5 класты? о?улы?ынан ?арастырып келі?дер деп. Олай болса, жоспарымызды? бірінші б?лімі бойынша Халы?тарды? ?лы ?оныс аударуы туралы білетінімізді орта?а салайы?.
«Баяндаушылар» ж?не «Ізденушілер» тобына жа?а саба? жоспары бойынша ?йден дайындап келген м?ліметтерін орта?а салады.
М??алім слайд ар?ылы М?де туралы ?осымша айтып ?ту.
«Білгенге маржан» айдарымен ?йымдастырыл?ан деректер к?рмесіне шолу.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«М?де ж?не ??н мемлекеті»
6 - сынып. Ежелгі Қазақстан тарихы Сабақтың тақырыбы: Халықтардың ұлы қоныс аударуы. Сабақтың мақсаты:
Халықтардың ұлы қоныс аударуы, ғұн жорықтарының маңызы, тарихтағы ғұндардың орыны туралы өздігінен меңгерту. Күтілетін нәтиже: жауапты шешім қабылдауға, өз шешімінің нәтижесін бағалауға үйренеді. Аттиланың өміріне тоқталу, фильмін көрсету. ● Белсенді, ізденімпаз, жан - жақты білімді азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас Әдісі: интерактивті Көрнекілік: карта, суреттер
Сабақтың жоспары.
1.Ұйымдастыру а. Сыныпты 2 топқа бөлу. ә. Сабақ мақсатымен таныстыру. 2. Өткен сабақты қайталау, пысықтау. 3. Оқушылардың білімін тексеру. 4. Топтарға әр түрлі тапсырма беру. 5. Қорытындылау 6. Бағалау 7. Үйге тапсырма
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі Ізгі арманын, үмітін Бабалардың жалғаймыз! Білім көкжиегінде Жалындаймыз, самғаймыз!- дей отырып, сабағымызды бастаймыз. А) Психологиялық дайындық «Өз елінің тарихын білмеген адам, басқа елдің тарихын біліп жарытпас» (хормен айту) Ә) Үй тапсырмасын тексеру (10 мин)
Үй тапсырмасы бойынша
Ғұндар тарихының ерте кезеңі ( көрініс арқылы баяндалады)
2-3 тақырыпшалар «ия немесе жоқ» ойыны арқылы тексеріледі және «сөйлемдерді толықтыр» таратпа материалы беріледі.
«Сандарға тіл бітір» ойыны ойнатылады.
Б) Жаңа сабақ (8 мин)
Сабақтың жоспары:
1. Халықтардың ұлы қоныс аударуы
2. Ғұн жорықтарының маңызы
3. Тарихтағы ғұн сипаттамасы
Класты үш топқа бөлеміз: 1 топ: «Баяндаушылар»; 2-топ: «Ізденушілер»;
3-топ: «Талдаушылар» «Автор орындығы» арқылы баяндалады
Үй тапсырмасы бойынша тапсырмалар:
Мөде туралы аңыз ( көрініс)
«Ия немесе жоқ» ойыны
І топқа:
Қытайлар ғұндардың басшысын «Шаньюй» деп атады. (ия)
Мөде «Дунху» елшілеріне атын бермеді? (жоқ)
Ғұндар Енисейдің жағалауларында және Алтай тауларында мекендеген. ( ия)
Ғұндардың мемлекеті сол, орталық, оң қанаттарға бөлінбеді.
( жоқ)
Шаньюйден кейінгі басты тұлғалары «Түменбасы» ( ия)
ІІ топқа:
Ғұндардың негізін қалаушы Аттила. ( жоқ)
Түменбасы мыңбасын, жүзбасын және онбасын тағайындаған. ( ия)
Империяның басқару тобы құлдардан құрылды. ( жоқ)
Ғұндар мен Қытай арасындағы соғыс 300 жылдан астам уақытқа созылды. (ия)
Ғұн тайпаларының Шығыстан батысқа жылжуы б.з.б 2-4 ғасырды қамтыды. (ия)
«Сөйлемді толықтыр»
І топқа:
Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып, сөйлемді толықтыр 1. Мөде өз әкесімен болған күресте .......... қолына алды.
2. «...... дегеніміз – мемлекеттің негізі, оны қалай береміз?»
3. Империяның басқару тобы ........ ақсүйектерінен құралды.
ІІ топқа:
Көп нүктенің орнына тиісті мерзімін қой. 1. Ғұндар мен Қытай елінің арасындағы соғыс қимылдары ..... жылдан астам уақытқа созылды.
2. Белгілі шығыстанушы ғалым Л.Н.Гумилев бұл оқиға б.з.б. ..... жылы болған дейді.
3. Ғұн мемлекеті б.з.б. 1 ғасырдың ортасында ...... жылы оңтүстік және солтүстік ғұндар болып екіге бөлінді.
2-4 209 24 4-3
300 4000 60-100 55
10 2-1
Жауаптары:
2-4 ғасыр ғұн тайпаларының шығыстан батысқа қарай жылжу аралығы.
209 – Л.Н.Гумилев Мөде оқиғасын баяндады.
24 түменбасы
4-3 ғ Ғұндардың өмір сүру кезеңі
300 Ғұн мен Қытай арасындағы соғыс созылған жыл
4000 Ұлы Қытай қорғанының ұзындығы
10 биіктігі
60-100 м күзет мұнарасы
55 оңтүстік және солтүстік ғұндар болып бөлінген жылдары.
2-1 Мөденің билік жүргізген кезеңі.
Ал, оқушылар естеріңде болса біз 5 класта «Мөде- Ғұн мемлекетінің негізін қалаушы.Батыс және Оңтүстік ғұн империясы» деген тақырыптарда ғұндарға ерекше тоқталып өткенбіз. Енді сабағымыздың жоспары бойынша сендерге алдын ала тапсырма бергенмін 5 кластың оқулығынан қарастырып келіңдер деп. Олай болса, жоспарымыздың бірінші бөлімі бойынша Халықтардың ұлы қоныс аударуы туралы білетінімізді ортаға салайық.
Президент Нұрсұлтан Назарбаев Ұлытау төрінде берген арнайы сұхбатында ұлт туралы толғаныстарын ортаға салды, әсіресе, тарихқа үлкен көңіл бөлді. «Біздің елдігіміз, қазақ жұртының арғы түбі ғұндардан басталады – деді Елбасы. – Ғұндардан кейін көк түріктерге жалғасады. Одан кейін Алтын Орда орнығады. Сөйтіп, хандық дәуірге ұласып, кейін біртіндеп Тәуелсіздікке келіп тіреледі. Осындай үлкен тарихымыз бар. Жастарымыз мұны білуі керек». Өздерің білесіңдер балалар, елбасымыздың бұйрығы бойынша биыл қазақ хандығының 550 жылдығын үлкен көлемде атап өтеміз.Биылғы жылдың еліміздің тарихындағы, халқымыздың тағдырындағы алатын орны ерекше. Биыл біздің мемлекетіміздің, яғни Қазақ хандығының құрылғанына 550 жыл екендігін айта кеткеніміз жөн болар осы орайда.
«Баяндаушылар» және «Ізденушілер» тобына жаңа сабақ жоспары бойынша үйден дайындап келген мәліметтерін ортаға салады.
«Білгенге маржан» айдарымен ұйымдастырылған деректер көрмесіне шолу.
Жаңа сабақты “біз не білдік?” сұрағы бойынша бекіту ● Ғұндар Еуропаның қай мемлекеттеріне дейін жетті, картадан көрсет.
Халықтардың ұлы қоныс аударуы дегеніміз не?
Ежелгі деректерде ғұндар қалай аталады?
Қосымша әдебиеттерді пайдаланып Аттила (Еділ) туралы әңгімеле.
Бағалау: Оқушылардың еңбектерін бағалау. Жетістіктерін айтып, мадақтау Үйге тапсырма: Шығармашылық тапсырма. «Ғұндардың әлемдік тарихта алатын орны жайлы әңгіме құрастыру» және «Ғұндардың тұрмысы мен шаруашылығы жайлы мағлұмат жинап келу».