kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Мезолит заманының табиғи-климаттық жағдайы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Палеолиттің аяғы мен мезолиттің басында үлкен табиғи -климаттық өзгерістер орын алды. Жер бетін басып қалған мұз еріді, қазірге ұқсас өсімдіктер мен жануарлар түрі қалыптаса бастады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Мезолит заманының табиғи-климаттық жағдайы»

Ежелгі Қазақстан тарихы 6 «а»- сынып күні: 27.09.2016
Сабақтың тақырыбы: Мезолит заманының табиғи - климаттық жағдайы
Сабақтың мақсаты:
1. Орта тас ғасырының ерекшеліктері, қоғамдағы өзгерістер, егіншілік пен мал шаруашылығының қалыптасуы туралы әңгімелеу, сызба түрінде түсіндіре отыртып, оқушылардың білімдерін жетілдіру, белсенділігін арттыру, отансүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Әдісі: ауызша баяндау, топпен жұмыс, постерлер қорғау, топтастыру,
Пәнаралық байланыс: әдебиет,география,бейнелеу.

Көрнекілік: бағалау парағы, сызба, суреттер, карта, постер
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.2 мин

Оқушылармен амандасып,оларды түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеремін. Оқушыларды суреттер тандау арқылы 4 топқа бөлу..Әр топтағы оқушылар алдарында жатқан қағаздағы топ мүшелері рөлдерін бөліп алады.Әр топ мүшесі өз жұмысына жауапты. 

II Үй тапсырмасын суреттің артындағы сұрақтар аркылы сұрау.Сұрақ – жауап. 8мин
1. Мезолит дәуірінде паналанған баспана түрі?
2. Алғашқы адамның кәсібінің бір түрі?
3. Мезолит заманының ерекшелігі неде?

  1. Микролиттер қандай құралдар?

  2. Орта тас дәуірі (мезолит) қай жылдарды қамтиды?

  3. Мезолит жаңалығының бірі?

1.Құрамалы құрал дегеніміз не?
2. Мезолит құралдары?

3.Макротастар дегеніміз не?


1.Мезолит адамдары қандай кәсіппен айналысты?

2.Мезолит дәуірінде ине, біздер неден жасалды?

3.Адамның аңдардан ерекшелігі неде?

Бағалау парағы:

Табиғат туралы видео көріп, жаңа сабақтың тақырыбын ашу.4мин

Жаңа сабаққа мақсат қою.2мин
III Жаңа сабақтың жоспары топпен жұмыс постер мен қорғау. 10мин
1. Күннің жылынуы

2.Мезолит дәуіріндегі өзгерістер
3. Мезолит заманының тұрақтары
4. Кәсіптері
Палеолиттің аяғы мен мезолиттің басында үлкен табиғи - климаттық өзгерістер орын алды. Жер бетін басып қалған мұз еріді, қазірге ұқсас өсімдіктер мен жануарлар түрі қалыптаса бастады.
2. Орта тас ғасыры (мезолит) б. з. б. 12 - 5 мыңыншы жылдықтар аралығын қамтиды.
Микролит - ұзындығы 1 - 2 сантиметрдей ұсақ жаңқа тастардан жасалған құрал
Б. з. б. 8 мыңжылдықта Қазақстан жерінде қолайлы климат орнады. Күннің жылынуы ендігі жерде бұрынғыдай үй салуды аса қажет етпеді. Ғалымдар мезолит дәуірінің ерекшеліктері ретінде жануарларды қолға үйрету мен дәнді дақылдарды өсіруді айтады.

2. Орта тас ғасырындағы қоғамдық өзгерістер
Егіншілік пен мал шаруашылығының қалыптасуы.
3. Бұдан 10 мың жыл бұрын егіншілік пайда болды
1. Күннің жылынуының нәтижесінде:
2. Мезолит заманының тұрақтары:

Сергіту сәті. 2 мин

Оқушыларды біраз сергітіп алу үшін интербелсенді тақтадағы биді қайталау ойыны ойналады.


Бекіту (10 мин)

«Фишбоун» немесе «Балық қанқасы» әдісін пайдалану.

Әр топқа балықтың қанқасы салынған флипчарт таратамын, қанқаның басында қарастырылатын проблема белгіленеді.






Оқушылар жоғарғы сүйекшелеріне сұрақтар жазып, басқа топтарға үлестіреді. Келесі топ төмеңгі сүйекшелеріне жауаптарын белгілеп, қайтарады. Қорытындыға түйінді ойларын жазады.Бағалау парағы сабақ басында таратады. Сыныпты бағалап, бүгінгі сабақтың білім сапасын, орта балын шығару. Топ басшысы толтырып отырады


1. Мезолит дәуірінде қандай өзгерістер орын алды?
2. Мал өсірудің аңшылықтан қандай айырмашылығы бар?
3. Мезолит ескерткіштері Қазақстанның қай жерлерінен табылды?
4. Мезолит заманы тұрақтарының аз кездесуі нені білдіреді?

Рефлексия.3 мин

Оқушылар бүгінгі сабақта нені біліп үйренгендеріңді қалған екі бағанға жазасыңдар.Оны оқушыларға оқытқызып, талқылау

Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?





Бағалау 4 мин:

Бағалау парақшасы арқылы бағалау.Оқушылармен бірігіп жиынтық баға қою.

Р/С

Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Топтық тапсырма

Жеке тапсырма

Қорытынды баға

1






2






3






4






5







Үйге тапсырма: §8. Мазмұндау,қосымша дереккөздерін дайыпдап келу.































































1. Мезолит дәуірінде паналанған баспана түрі?
2. Алғашқы адамның кәсібінің бір түрі?
3. Мезолит заманының ерекшелігі неде?


  1. Микролиттер қандай құралдар?

  2. Орта тас дәуірі (мезолит) қай жылдарды қамтиды?

  3. Мезолит жаңалығының бірі?


1.Құрамалы құрал дегеніміз не?
2. Мезолит құралдары?

3.Макротастар дегеніміз не?



1.Мезолит адамдары қандай кәсіппен айналысты?

2.Мезолит дәуірінде ине, біздер неден жасалды?

3.Адамның аңдардан ерекшелігі неде?







Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?









Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?









Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?









Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?








Абай Құнанбаев атындағы №2 жалпы орта білім беретін мектеп













Тақырыбы: « Мезолит заманының табиғи - климаттық жағдайы»


(Ашық сабақ)
























Өткізген: С.Қ.Рахметова








2016-2017 оқу жылы











Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?









Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?








Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?









Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?








Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?








Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?








Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?








Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?








Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?










Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?








Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?








Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?







Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?









Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?








Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?







Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?







Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?








Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?








Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?








Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?








Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?








Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?



























































Тақырыбы:______________________________________________________

Мұғалімніңаты-жөні ________________________________________________

Пікіріңіз:______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ұсынысыңыз:___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Аты-жөні,мектеп___________________________________________________





Тақырыбы:______________________________________________________

Мұғалімнің аты-жөні ________________________________________________

Пікіріңіз:______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ұсынысыңыз:___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Аты-жөні,мектеп__________________________________________________




Бағалау парақшасы арқылы бағалау.Оқушылармен бірігіп жиынтық баға қою.

Р/С

Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Топтық тапсырма

Жеке тапсырма

Қорытынды баға

1






2






3






4






5






6








Бағалау парақшасы арқылы бағалау.Оқушылармен бірігіп жиынтық баға қою.

Р/С

Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Топтық тапсырма

Жеке тапсырма

Қорытынды баға

1






2






3






4






5






6








Бағалау парақшасы арқылы бағалау.Оқушылармен бірігіп жиынтық баға қою.

Р/С

Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Топтық тапсырма

Жеке тапсырма

Қорытынды баға

1






2






3






4






5






6








Бағалау парақшасы арқылы бағалау.Оқушылармен бірігіп жиынтық баға қою.

Р/С

Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Топтық тапсырма

Жеке тапсырма

Қорытынды баға

1






2






3






4






5






6















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Мезолит заманының табиғи-климаттық жағдайы

Автор: Рахметова Самал Каирбековна

Дата: 06.12.2016

Номер свидетельства: 366511


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства