Ма?саты: 1)Білімділік: О?ушыларды? ал?ан білімдерін толы?тыру,?ткен саба?тарды пысы?тау ретінде ?осымша деректер ар?ылы ??ндар та?ырыбы бойынша кайталау.
2) Т?рбиелік: к?шпелі халы?ты? рухани м?дениетін, тарихын, шаруаларын, білімін талдай отырып, о?ушыларды? п?нге деген ?ызы?ушылы?ын арттыру.
3) Дамытушылы?: О?ушыны? ой ?рісін, ойлау, с?йлеу ?абілетін ашатын с?ра?тар ?ою ж?не с?ра?-жауап ?дісі бойынша саба?ты? та?ырыбына сай білімін толы?тыру.
Саба?ты? т?рі: Білім- білік да?дыларын ?алыптастыратын аралас саба?.
Саба?ты? типі: білімді жина?тау, ?орыту.
Саба?та ?олданылатын стратегиялары: Ой ?оз?ау топтпстыру, венн диограммасы тірек сызбалар,т.б
Саба?ты? к?рнекілігі: 1. ?аза?стан картасы
2.тірек сызбалар
3. М?тіндер, сызбалар
4. С?зж?мба?.
5. Ребустар.
Саба?ты? барысы: 1) ?йымдастыру кезе?і.
С?лемдесу, т?гендеу
Сыныпты 4 топ?а б?лу
Саба?ты? ма?сатымен таныстыру
2) ?ткен саба?ты ?айталау, пысы?тау
3) О?ушыларды? білімін тексеру
4) Топтар?а ?р т?рлі тапсырмалар беру.
5) ?ортындылау.
6) Ба?алау.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«К?шпелілерді? рухани м?дениеті. »
Тақырып: Көшпелілердің рухани мәдениеті.
Мақсаты: 1)Білімділік: Оқушылардың алған білімдерін толықтыру,өткен сабақтарды пысықтау ретінде қосымша деректер арқылы ғұндар тақырыбы бойынша кайталау.
2) Тәрбиелік: көшпелі халықтың рухани мәдениетін, тарихын, шаруаларын, білімін талдай отырып, оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру.
3) Дамытушылық: Оқушының ой өрісін, ойлау, сөйлеу қабілетін ашатын сұрақтар қою және сұрақ-жауап әдісі бойынша сабақтың тақырыбына сай білімін толықтыру.
Сабақтың түрі: Білім- білік дағдыларын қалыптастыратын аралас сабақ.
Сабақтың типі: білімді жинақтау, қорыту.
Сабақта қолданылатын стратегиялары: Ой қозғау топтпстыру, венн диограммасы тірек сызбалар,т.б
Сабақтың көрнекілігі: 1. Қазақстан картасы
2.тірек сызбалар
3. Мәтіндер, сызбалар
4. Сөзжұмбақ.
5. Ребустар.
Сабақтың барысы: 1) Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу, түгендеу
Сыныпты 4 топқа бөлу
Сабақтың мақсатымен таныстыру
2) Өткен сабақты қайталау, пысықтау
3) Оқушылардың білімін тексеру
4) Топтарға әр түрлі тапсырмалар беру.
5) Қортындылау.
6) Бағалау.
Үйге тапсырма.
Жаңа сабақ бастар алдында өткен сабақтар тқырыптары бойынша көшпелілердің рухани мәдениеті туралы қосымша шолу ретінде сұрақ-жауап әдісі арқылы бірнеше сұрақтар беру.
Көшпелі өркениет қай кезден басталады?
Мал шаруашылығы дамуының қандай кезеңдерін білесіңдер?
Көшпелі мал шаруашылығының қандай түрлері бар?
Көшпелі мал шаруашылық п.б. не себеп болды?
Көшпелі өркениеттің болғандығын қандай архалогиялық ескерткіштерден білуге болады?
Осындай сұрақтар қ оя отырып, оқушылардан өткен тақырыптар бойынша білімдерін тексердім.
Сабақты бастамас бұрын 4 топқа бөлу керек.
Зертеушілер
Салыстырушылар
Қолданушылар
Дамытушылар
1)Ауызша дөңгелек устел. Бұл тапсырманы барлық топтар орындайды. Мұнда негізінен әр топтың оқушылары өз саласы бойынша рухани мәдениеті тақырыбында мағлұмат береді.
2) Топтарға әр түрлі тапсырмалар беру.
1-топқа
Жазба деректер
Материалдық
мәдениет
Обалар күмбездер шеберлер бұйымдары
Киім кешектер
Тастан шикі кірпіштен
тұрғызған үйлер
2-топқа
Әдеп ғұрып
Рухани мәдениеті құраушы салттар
Сәулет өнері салт дәстүр
Бейнелеу өнері зергерлік бұйымдар
3 - топқа
Дін
Ислам діні
Будда
Табыну құрбандық
Рух
Наным сенім христиан
4 - топқа
Наным сенімдер
Умай анаға табыну
Жер суға табыну
Ата-баба аруағына табыну
Отқа табыну
Күнге табыну
Қызығушылығын ояту
1-топқа тапсырма беру өлең жазу
2-топқа тапсырма беруертегі құрастыру
3-топқа тапсырам берумәтін құрастыру
4-топқа тапсырма беру киіз үй, киім, қолөнербұйымдарын сүйретте
Бейне сюжет арқылы тақырыпты қозғау
1 топқа: Тест1. Толықтыр
а) XVI-XVII ғ Қазақ хандығындағы шаруашылық негізгі басты саласы көшпелі және жартылай көшпелі мал шаруашылығы
б) жер жырту саймандары: тесе,кетпен,ағаш соұа,тіс ағаш, тырма, күрек т.б.
в) Қай терісінен тігілген шалбар ерлер киген
2-топқа Тест2 Жоқ және ия
а) Рух мәд белгілі бір кезеңде өмір сүрген халықтың жан-дүниесінің көрнісі ( ия, жоқ)
б) Ел ішінде айтылып жүрген ертегілер, аңыз әңгімелер, мақал-мәтелдер, жұмбақтар, эпостық жырлар ол рух мәдениет жатады (ия, жоқ) фольклар деген
в) Ауыз әдебиетіндегі кең жырлардың бірі ертегілер «Қобыланды батыр» Эпос жырлар (Ия, жоқ)
3-топқа Тест
Көп нүктенің орнына тиісті мерзімін қой.
1103-1167 жж Қожа Ахмет Иассауи
1030-1090жж Махмуд Қашғари
VII-IX ғ- а ауыз әдебиеті өркендеген
633 жылы «Арабтар дін үшін соғыс» деген ұранмен көрші елдерге Ислам дінінің тарату үшін көш бастады.
4- топқа Тест 4
Күнтізбедегі 31 күн жазылды. Кім қандай мерекелі күнді біледі санын жазып шығады. мысалы: 1 және діни мерекелерді жазады
Сабақты пысықтау: Ыстық оарндық (ойын)
4-топтан 4 оқушы шығып сұрақтарға жауап беруге тырысады. Берілген сұрақтарға дұрыс жауап берген топ жеңімпаз деп аталады.
4)Оқушылардың білімін бағалау
Оқушыларды бағалауда мына критериялдарды ескере отырып, бағалау қажет:
Берілген материалдарды дұрыс түсінуі
Тарихи фактілерді дұрыс талдауы
Өз пікірін еркін, сауатты айта алуы
Қазіргі өмірге байланыстыра алуы
Мұғалім тарапынан берілген тапсырманы дұрыс жұмыс істей алуы