Пән | Қазақстан тарихы | Сынып | 10 | Өтілетін мерзім \ |
Тақырыбы: | Көшпелілер мәдениеті |
Мақсаты: | Оқушылардың төменгі сыныптарда алған білімдерін тапсырмаларды түрлендіре отырып естеріне түсіру. |
Күтілетін нәтиже: | 1. материалдық және рухани мәдениетті аждырата алады. 2. материалдық және рухани мәдениеттің тарихи маңызын біледі. |
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: | мәтінмен жұмыс,сұрақ-жауап, постер жасау,сурет бойынша сөйлету, топтық жұмыс. |
Қолданылған модульдер: | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту мен оқудағы АКТ-ны пайдалану, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. |
Сабақ кезеңдері | Тапсырмалар мен сұрақтар | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау түрі |
Кіріспе | Балалармен сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аударту. | Оқушылармен амандасады, оқушылардың назарын сабаққа бағыттайды. | Сабаққа дайындық, зейіндерін аударады. | |
Тренинг | «Бес асықты» бір-біріне бере отырып бүгінгі күнге тілектерін білдіреді. Мақсаты:оқушылар арасында жайлы психологиялық атмосфера орнату. | Мұғалім өзі бірінші болып тілегін білдіріп оқушыларға асықты ұсынады. | Өзара жылы қарым-қатынас орната отырып, | |
Топқа бөлу | стикерді оқушыларға таңдату арқылы топқа бөлу. Мақсаты: Әрдайым тек қана бір-бірімен ғана отырып келген оқушыларды басқалармен де араластыра отырғызу. | Топтарда отырған қалпында жазылып, бүктелген стикерлерді үлестіреді. | Оқушылар стикерді ашып өз топтарын анықтап,әркім өз тобына жайғасады. | |
Үй жұмысын тексеру | тест жұмысын үлестіру. | Оқушылардың назарын интерактивті тақтаға аудартып, тест жұмысын дәптерлеріне орындауын сұрайды.Орындап болған соң екі топ бір-бірінің дәптерімен алмасып,тест жұмыстарын тексеруін сұрайды. | Тақтада берілген тест жұмысын орындауға кіріседі.Болған соң бір-бірінің дәптерін тексереді. | Бірін-бірі бағалау. |
Жаңа сабақ | Интерактивті тақтадан сабақтың тақырыбы мен мақсаты беріледі. | Интерактивті тақтаға назар аудартып,балалардың қойылған сұраққа жауап берулерін сұрайды. | Балалар сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныса отырып, қойылған сұрақ төңірегінде ойланып жауап береді. | |
Топпен жұмыс | Материалдық және рухани мәдениет дегеніміз не? Екі топқа постер орындауға тапсырма беріледі. 1.Материалдық мәдениет. 2.Рухани мәдениет. | Мұғалім берілген тапсырма төңірегінде түсіндіріп өтеді. | Қойылған сұраққа ойлана жауап береді.Венн диаграммасын орындауға кірісіп кетеді. | «Екі жұлдыз,бір тілек»топтық бағалау. |
Сабақты жүйелеу | Сабақта өтілген тақырып бойынша тарихи диктант. | Сұрақтар төңірегіінде ойлануға уақыт беріледі. | Сұрақтарға жауап береді. Керек жерінде жауабын кітаптан ізденеді. | Бірін-бірі бағалау |
5 сұрақ әдісі | Интербелсенді тақтадан екі топқа арналған сурет арқылы 5 сұрақтан құрастырулары тиіс. | Тапсырманың шартын түсіндіріп өтеді де тапсырманы орындауларын сұрайды. | Оқушылар берілген тапсырма төңірегінде орындауға кірісіп кетеді. | Бағдаршам |
Үйге тапсырма | Пар.14 реферат | | | |
Кері байланыс | Кері байланысты сұрақтар арқылы алынады. | Кері байланыс парағы үлестіріледі.Өздерінің шын көңіл күйлерін белгілеуін сұрайды. | Оқушылар сабақтан алған ты әсерлерәне байланыс өз көңіл күйлерін білдіреді. | |
Бағалау | Үй тапсырмасындағы тест жұмысы және топтық бағалау бойынша жиынтық бағалары қойылады. | | | |