kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект уроку на тему "Україна в роки Північної війни. Повстання Івана Мазепи"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тема уроку: "Україна в роки Північної війни. Повстання гетьмана Івана Мазепи".

 Мета: розглянути роль України у Північній війні, встановити причини

укладання гетьманом І.Мазепою українсько-шведського союзу, виявити роль

і значення І.Мазепи в національно-визвольному русі; формувати навички

аналізу історичних подій, ролі історичних осіб та їх критичне оцінювання;

виховувати історичну самосвідомість учнів, повагу до історичного минулого.

Завдання уроку: з'ясувати Іван Мазепа зрадник чи герой?

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: карта, атлас (с.12), підручник, мультимедійний проектор, ноутбук.

Бібліографія:

  1. Історичні постатті України.- Одеса, 1993.-с.307
  2. О.Ковалевська. Іван Мазепа у запитаннях та відповідях.-Вид.2-ге, доп. і вир. – К.: Телепора, 2008. - 200с.-с.95-96

Основні дати:

1700-1721рр. – Північна війна.

Жовтень 1708р. – перехід І.Мазепи на бік шведів.

30 жовтня 1708р. – українсько-шведський договір.

Квітень 1709р. – перехід запорожців на бік І.Мазепи.

27 червня 1709р. – Полтавська битва.

Серпень 1709р. – смерть І.Мазепи.

План уроку:

1. Участь українських козацьких полків у Північній війні.

2. Перехід І.Мазепи на бік Карла ХІІ.

3. Акції Петра І проти українців.

4. Полтавська битва.

5. Роль і значення І.Мазепи в українському національно-визвольному русі.

Хід уроку:

І. Організація класу.

         Актуалізація опорних знань:

?- Покажіть на прикладах, в інтересах яких верств населення проводив політику І.Мазепа? Які верстви не підтримували політику гетьмана і чому?

?- На основі практичної роботи №5 «І.Мазепа – визначний меценат української культури» доведіть, що культурницька діяльність І.Мазепи була проявом загальнодержавної політики.

Мотивація.

Незважаючи на досягнення І.Мазепи в галузі відродження української

культури, налагодження управлінського апарату влади ім’я цього видатного

гетьмана на багато років було затавровано зрадництвом і піддано забуттю.

Сьогодні ми спробуємо з’ясувати, що привело цю людину до зради московському царю, а також, хто ж, врешті-решт, І.Мазепа – зрадник чи

герой?

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Участь українських козацьких полків у Північній війні.

А) мета війни;

Б) використання українських козацьких полків у війні. Робота з картою і атласом (с.12)

В) похід Карла ХІІ в Україну.

? – Як ви вважаєте, чи відповідала Північна війна інтересам України? (на прикладах учні показують відсутність інтересів України)

Г) відмова царя Петра І у допомозі Гетьманщини.

? – Пригадайте умови Березневих статей щодо військової допомоги і зіставте

з відмовою царя. ( учні роблять висновок про порушення царем умов договору 1654 р.)

? – До яких заходів повинен був вдатися гетьман в ситуації вторгнення шведів на територію Гетьманщини? Як би діяли ви ? ( учні пропонують просити допомоги у царя або шукати інших союзників)

? – Спробуйте спрогнозувати, яка б доля чекала Україну в разі перемоги Карла ХІІ і його союзника польського короля Ст.Лещинського? А якби переміг Петро І і його союзник Август – претендент на польський престол? ( учні приходять до висновку, що ні в якому разі підсумок війни не приніс Україні незалежності). Перевірка цих ідей по схемі в підручнику с.199.

Д) Висновок про безперспективність російсько-шведської війни для України, невиконання царем Петром І умов Березневих статей 1654р. і необхідність пошуку союзників для Гетьманщини.

2. Перехід І.Мазепи на бік Карла ХІІ.

А) таємні переговори І.Мазепи і С.Лещинського з 1705 р.

Б) українська-шведський договір 30 жовтня 1708р.

? – на основі тексту про зміст договору с.195 встановіть, що передбачав цей

договір для Гетьманщині, наскільки він був вигідним для неї.(аналіз змісту

договору).

В) перехід І.Мазепи на бік шведів.

? – Чому багато козаків не підтримали І.Мазепу? (учні згадують направленість внутрішньої політики в інтересах козацької верхівки, незрозумілість змін орієнтацій гетьмана більшості козаків, відсутність релігійних зв’язків із протестантською Швецією)

? – Як ви ставитесь до тих козаків, які не підтримали свого гетьмана?

Г) перехід на бік гетьмана І.Мазепи запорізьких козаків на чолі з К.Гордієнко.

? – Якими ідеями керувався І.Мазепа укладаючи договір зі Швецією ?

Д) висновок.

3. Акції Петра І проти українців.

А)церковна анафема І.Мазепі,

Б) знищення Батурина,

В) обрання гетьманом І.Скоропадського,

Г)зруйнування Чортомлицької Січі.

? - Як ви оцінюєте дії Петра І ? (учні розглядають ситуацію переходу Мазепи

на бік шведів з боку царя і з боку самих українців)

Д) висновок.

4. Полтавська битва.

А) Повідомлення учня.  Картосхема в атласі.

Б) втеча Карла ХІІ і І.Мазепи. Смерть І. Мазепи у м. Бендери.

? – Подумайте, чому об’єднані шведсько-українські війська зазнали поразки під Полтавою? ( учні називають перевагу росіян у військах, невикористання українських військ,  недооцінка росіян і самовпевненість Карла ХІІ тощо).

? Що означала поразка під Полтавою для українців? (учні говорять про початок ще більшого обмеження прав українців, посилення терору).

5. Роль і значення І.Мазепи в українському національно-визвольному русі.

А) Оцінка діяльності Івана Мазепи (по плану аналізу ролі історичного діяча )

? – Подумайте, чи можна вважати І.Мазепу зрадником? ( більшість учнів доводять, що І.Мазепа не був зрадником, так як цар сам його неодноразово зраджував; частина учнів вважає, що і героєм його вважати неможна, так як факт зради існує. Всі учні зійшлися на тому, що І.Мазепа – видатна особа, яка заради України знехтувала всім, що мав – і добром, і ім’ям, і посадою).

Б) Думка історика О.Бойко щодо особи І.Мазепи.

ІІІ. Підсумки уроку.

Домашнє завдання: параграф 22, відповідати на питання після параграфу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект уроку на тему "Україна в роки Північної війни. Повстання Івана Мазепи"»

Конспект уроку з історії України у 8 класі

Тема уроку: "Україна в роки Північної війни. Повстання гетьмана Івана Мазепи".

Мета: розглянути роль України у Північній війні, встановити причини

укладання гетьманом І.Мазепою українсько-шведського союзу, виявити роль

і значення І.Мазепи в національно-визвольному русі; формувати навички

аналізу історичних подій, ролі історичних осіб та їх критичне оцінювання;

виховувати історичну самосвідомість учнів, повагу до історичного минулого.

Завдання уроку: з'ясувати Іван Мазепа зрадник чи герой?

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: карта, атлас (с.12), підручник, мультимедійний проектор, ноутбук.

Бібліографія:

  1. Історичні постатті України.- Одеса, 1993.-с.307

  2. О.Ковалевська. Іван Мазепа у запитаннях та відповідях.-Вид.2-ге, доп. і вир. – К.: Телепора, 2008. - 200с.-с.95-96

Основні дати:

1700-1721рр. – Північна війна.

Жовтень 1708р. – перехід І.Мазепи на бік шведів.

30 жовтня 1708р. – українсько-шведський договір.

Квітень 1709р. – перехід запорожців на бік І.Мазепи.

27 червня 1709р. – Полтавська битва.

Серпень 1709р. – смерть І.Мазепи.

План уроку:

1. Участь українських козацьких полків у Північній війні.

2. Перехід І.Мазепи на бік Карла ХІІ.

3. Акції Петра І проти українців.

4. Полтавська битва.

5. Роль і значення І.Мазепи в українському національно-визвольному русі.


Хід уроку:

І. Організація класу.

Актуалізація опорних знань:

?- Покажіть на прикладах, в інтересах яких верств населення проводив політику І.Мазепа? Які верстви не підтримували політику гетьмана і чому?

?- На основі практичної роботи №5 «І.Мазепа – визначний меценат української культури» доведіть, що культурницька діяльність І.Мазепи була проявом загальнодержавної політики.

Мотивація.

Незважаючи на досягнення І.Мазепи в галузі відродження української

культури, налагодження управлінського апарату влади ім’я цього видатного

гетьмана на багато років було затавровано зрадництвом і піддано забуттю.

Сьогодні ми спробуємо з’ясувати, що привело цю людину до зради московському царю, а також, хто ж, врешті-решт, І.Мазепа – зрадник чи

герой?

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Участь українських козацьких полків у Північній війні.

А) мета війни;

Б) використання українських козацьких полків у війні. Робота з картою і атласом (с.12)

В) похід Карла ХІІ в Україну.

? – Як ви вважаєте, чи відповідала Північна війна інтересам України? (на прикладах учні показують відсутність інтересів України)

Г) відмова царя Петра І у допомозі Гетьманщини.

? – Пригадайте умови Березневих статей щодо військової допомоги і зіставте

з відмовою царя. ( учні роблять висновок про порушення царем умов договору 1654 р.)

? – До яких заходів повинен був вдатися гетьман в ситуації вторгнення шведів на територію Гетьманщини? Як би діяли ви ? ( учні пропонують просити допомоги у царя або шукати інших союзників)

? – Спробуйте спрогнозувати, яка б доля чекала Україну в разі перемоги Карла ХІІ і його союзника польського короля Ст.Лещинського? А якби переміг Петро І і його союзник Август – претендент на польський престол? ( учні приходять до висновку, що ні в якому разі підсумок війни не приніс Україні незалежності). Перевірка цих ідей по схемі в підручнику с.199.

Д) Висновок про безперспективність російсько-шведської війни для України, невиконання царем Петром І умов Березневих статей 1654р. і необхідність пошуку союзників для Гетьманщини .

2. Перехід І.Мазепи на бік Карла ХІІ.

А) таємні переговори І.Мазепи і С.Лещинського з 1705 р.

Б) українська-шведський договір 30 жовтня 1708р.

? – на основі тексту про зміст договору с.195 встановіть, що передбачав цей

договір для Гетьманщині, наскільки він був вигідним для неї.(аналіз змісту

договору).

В) перехід І.Мазепи на бік шведів.

? – Чому багато козаків не підтримали І.Мазепу? (учні згадують направленість внутрішньої політики в інтересах козацької верхівки, незрозумілість змін орієнтацій гетьмана більшості козаків, відсутність релігійних зв’язків із протестантською Швецією)

? – Як ви ставитесь до тих козаків, які не підтримали свого гетьмана?

Г) перехід на бік гетьмана І.Мазепи запорізьких козаків на чолі з К.Гордієнко.

? – Якими ідеями керувався І.Мазепа укладаючи договір зі Швецією ?

Д) висновок.

3. Акції Петра І проти українців.

А)церковна анафема І.Мазепі,

Б) знищення Батурина,

В) обрання гетьманом І.Скоропадського,

Г)зруйнування Чортомлицької Січі.

? - Як ви оцінюєте дії Петра І ? (учні розглядають ситуацію переходу Мазепи

на бік шведів з боку царя і з боку самих українців)

Д) висновок.

4. Полтавська битва.

А) Повідомлення учня. Картосхема в атласі.

Б) втеча Карла ХІІ і І.Мазепи. Смерть І. Мазепи у м. Бендери.

? – Подумайте, чому об’єднані шведсько-українські війська зазнали поразки під Полтавою? ( учні називають перевагу росіян у військах, невикористання українських військ, недооцінка росіян і самовпевненість Карла ХІІ тощо).

? Що означала поразка під Полтавою для українців? (учні говорять про початок ще більшого обмеження прав українців, посилення терору).

5. Роль і значення І.Мазепи в українському національно-визвольному русі.

А) Оцінка діяльності Івана Мазепи (по плану аналізу ролі історичного діяча )

? – Подумайте, чи можна вважати І.Мазепу зрадником? ( більшість учнів доводять, що І.Мазепа не був зрадником, так як цар сам його неодноразово зраджував; частина учнів вважає, що і героєм його вважати неможна, так як факт зради існує. Всі учні зійшлися на тому, що І.Мазепа – видатна особа, яка заради України знехтувала всім, що мав – і добром, і ім’ям, і посадою).

Б) Думка історика О.Бойко щодо особи І.Мазепи.

ІІІ. Підсумки уроку.

Домашнє завдання: параграф 22, відповідати на питання після параграфу.



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Конспект уроку на тему "Україна в роки Північної війни. Повстання Івана Мазепи"

Автор: Поліщук Вікторія Сергіївна

Дата: 15.02.2017

Номер свидетельства: 392257


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства