kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект урока на тему "Көшпелілер рухани мәдениетінің ерекшелігі"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мақсаты

Көшпелілер рухани мәдениеті ерекшелігі туралы толық мағұлмат алады, түсініп оқуға, топпен тақырыптарды талдауға дағдыланады.

Жалпы мақсат

Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік корын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру

Күтілетін нәтиже

Оқушылар тақырыптың мағынасын біледі, түсінеді, өз ойларын дәлелдеуге, топпен жұмыс істеуде пайдаланады

7 модульдің қолданылуы

АКТ, « Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау» «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқытуды басқару және көшбасшылық»

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Миға шабуыл, Кубизм, Деңгейлік тапсырма

Қолданылатын ресурстар

Электронды оқулық, постер, тақта, стикерлер, маркерлер

Ұйымдастыру кезеңі  1 мин

Оқушыларды топқа бөлу. топ басшыларын сайлау.

Әр топқа бағалау парағын тарату.

Топ атын құру

Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды.

Бағалау парағы арқылы топбасшылар өз топ мүшелерін бағалап отырады.

Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Білу кезеңі 5 мин

Қызығушылықтарын ояту

Сұрақ-жауап

«Сиқырлы сандар» миға шабуыл

Сұрақ-жауап арқылы оқушыларды диалогка түсіру

Слайдта берілген сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау

Мұғалім берген тапсырмасын орындау арқылы оқушылардың

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру

Түсіну 5 мин

Электрондық оқулықтағы бейне ролик

Кубизм әдісі бойынша жаңа материалдарға байланысты сұрақтар беру арқылы жаңа сабақтың мақсаттарын ашылып, қалыптастыру

Оқушылар сабақ мақсатын анықтайды

Мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту

Қолдану 2 мин

«Топтастыру» арқылы жалпы бүгінгі сабақты меңгерту іс-әрекетіне байланысты сабақта қолдану

Әр топқа  тақырыпқа байланысты сұрақтар тарату. Әр топ өз беттерінше ақыл-дасып, топтаса отырып ортақ жауап табады, сол арқылы тақырыптың мағынасын ашады

Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру, топпен, жеке дара тапсырмаларды орындайды, нәтижесінде топтаса отырып ортақ жауап табу керек

Талдау 20 мин

Деңгейлік тапсырма постермен жұмыс

Өз ойларын ортаға салады сабақты талдайды

Постермен жұмыс, өз ойларын ортаға салады, сабақта талдайды

Топтарға жаңа тақырып бойынша толық меңгерту мақсатында, өз пікірлерін сурет арқылы қорғайды, ол үшін Сандықшаға салынған сұрақтар таратылады

Жинақтау 2 мин

Тақырыпты қалай меңгердім тақтадағы Тест тапсырмаларын орындау, әр дұрыс жауапқа 1 ұпай беріледі

Әр топ тест жұмысы арқылы, бүгінгі тақырыпты қалай меңгергенін белгілейді, тақырыпты жинақтайды

Топ бірлесе отырып тест тапсырмасын орындайды

Бағалау 3 мин

Өзін-өзі бағалауы (минут)

Бағалау парағын қадағалау

Топты бағалау

Өзін-өзі бағалау

Рефлексия 3мин

Стикерлерді толтыру

Оқушыларға стикер толтыруға ұсыну

Ұсынылған стикерді толтыру

Үйге тапсырма:

 38-тақырыпты мазмұндау, сұрақтармен жұмыс, қосымша материалдар жинау.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока на тему "Көшпелілер рухани мәдениетінің ерекшелігі"»

Тақырыбы 38

10-сынып. Қазақстан тарихы

Көшпелілер рухани мәдениетінің ерекшелігі

Мақсаты

Көшпелілер рухани мәдениеті ерекшелігі туралы толық мағұлмат алады, түсініп оқуға, топпен тақырыптарды талдауға дағдыланады.

Жалпы мақсат

Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік корын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру

Күтілетін нәтиже

Оқушылар тақырыптың мағынасын біледі, түсінеді, өз ойларын дәлелдеуге, топпен жұмыс істеуде пайдаланады

7 модульдің қолданылуы

АКТ, « Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау» «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқытуды басқару және көшбасшылық»

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Миға шабуыл, Кубизм, Деңгейлік тапсырма

Қолданылатын ресурстар

Электронды оқулық, постер, тақта, стикерлер, маркерлер

Ұйымдастыру кезеңі

1 мин




Оқушыларды топқа бөлу. топ басшыларын сайлау.

Әр топқа бағалау парағын тарату.

Топ атын құру

Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды.

Бағалау парағы арқылы топбасшылар өз топ мүшелерін бағалап отырады.


Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Білу кезеңі 5 мин







Қызығушылық

тарын ояту

Сұрақ-жауап

«Сиқырлы сандар» миға шабуыл

Сұрақ-жауап арқылы оқушыларды диалогка түсіру

Слайдта берілген сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау

Мұғалім берген тапсырмасын орындау арқылы оқушылардың

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру

Түсіну 5 мин

Электрондық оқулықтағы бейне ролик


Тақырыбы: Көшпелілер рухани мәдениетінің ерекшелігі

Кубизм әдісі бойынша жаңа материалдарға байланысты сұрақтар беру арқылы жаңа сабақтың мақсаттарын ашылып, қалыптастыру

Оқушылар сабақ мақсатын анықтайды

Мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту

Қолдану 2 мин

«Топтастыру» арқылы жалпы бүгінгі сабақты меңгерту іс-әрекетіне байланысты сабақта қолдану

Әр топқа тақырыпқа байланысты сұрақтар тарату. Әр топ өз беттерінше ақыл-дасып, топтаса отырып ортақ жауап табады, сол арқылы тақырыптың мағынасын ашады

Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру, топпен, жеке дара тапсырмаларды орындайды, нәтижесінде топтаса отырып ортақ жауап табу керек

Талдау 20 мин

Деңгейлік тапсырма постермен жұмыс

Өз ойларын ортаға салады сабақты талдайды

Постермен жұмыс, өз ойларын ортаға салады, сабақта талдайды

Топтарға жаңа тақырып бойынша толық меңгерту мақсатында, өз пікірлерін сурет арқылы қорғайды, ол үшін Сандықшаға салынған сұрақтар таратылады

Жинақтау 2 мин

Тақырыпты қалай меңгердім тақтадағы Тест тапсырмаларын орындау, әр дұрыс жауапқа 1 ұпай беріледі

Әр топ тест жұмысы арқылы, бүгінгі тақырыпты қалай меңгергенін белгілейді, тақырыпты жинақтайды

Топ бірлесе отырып тест тапсырмасын орындайды

Бағалау 3 мин

Өзін-өзі бағалауы (минут)

Бағалау парағын қадағалау

Топты бағалау

Өзін-өзі бағалау

Рефлексия 3мин

Стикерлерді толтыру

Оқушыларға стикер толтыруға ұсыну

Ұсынылған стикерді толтыру

Үйге тапсырма:

1 мин



38-тақырыпты мазмұндау, сұрақтармен жұмыс, қосымша материалдар жинау.















Бағалау парағы

Оқушының аты-жөні

білу

түсіну

қолдану

талдау

жинақтау

ұпай

1









2









3









4









5









6

















Бағалау парағы

Оқушының аты-жөні

білу

түсіну

қолдану

талдау

жинақтау

ұпай

1









2









3









4









5









6















Тест

1. Рухани мәдениетке қайсысы жатады?

А) наным-сенім Б) азық-түлік В) ер-тұрман

2. Мәдениет шартты түрде нешеге бөлінеді?

А) 3 Б) 4 В) 2

3. Біздерге түркі дәуірінің қайсы кезеңдері әлі жеткілікті зерттеле қойған жоқ?

А) 10-12ғғ Б) 6 -12ғғ В) 3 - 2 ғғ

4. 1960ж Ертіс өзенінің оң қанатын зерттеген ғалым кім?

А) А.Аманжолов Б) Герасимов В) Томсен

5. Есік қаласының түбінен «Алтын адам» қабірінен не табылды?

А) алқа Б) тостаған В) ер-тұрман

6. Тоныкөк ескерткіші қай жерде орналасқан?

А) Улан - Батор Б) Таласта В) Жетісуда

7. Білге қаған кімге ескерткіш қойды?

А) Күлтегінге Б) Тоныкөкке В) Дұрыс жауап жоқ

8. Түркі жазулы мөр қай жерден табылған?

А) Шардара қоймасынан Б) Ертіс бойынан В) Тараздан

9. Көне түркі руналық жазуының кілтін тапқан кім?

А) Томсен Б) Герасимов В) Аманжолов

10. Есік қаласынан табылған тостағанда неше таңба болған?

А) 10 Б) 30 В) 2

















Дұрыс жауап кілті

1.А

2.С

3.В

4.А

5.В

6.А

7.А

8.А

9.А

10.С





































1 2 3



4 5 6



Мәдениет





1 тапсырма

Тіл және жазу-сызу создеріне талдау жасаңдар.

Олардың арасында қандай байланыс бар екенін анықтаныздар:









2 тапсырма

Археологрялық зерттеулерде жазба деректер қай жерлерде табылған ?

Жазба деректердің осы жерден табылуының сыры неде?









3 тапсырма

Соғды және түркі жазуындағы ұқсастықтар мен өзгешеліктер қандай?

Дәлелдеп корсетиниздер:















Геродот «Аң стильі» Шірік-Рабат











Томирис Құдыретті еркектер Тиграхауда







Гуньмо Бек Ақтас қыстауы









Қызыл-Аңғар Бесбалық Герасимов









«Шаньюй» Мөде «Түменбасы»







Еділ Чжи-Чжи «Полихромдық стиль»





















Кубизм



  1. Мәдениет нешеге бөлінеді?

  2. Материалдық мәдениетке не жатады?

  3. Рухани мәдениетке нені жатқызуға болады?

  4. «Қой үстіне бозторғай жұмыртқалаған заман» деп қай ханның билік құрған кезеңін айтамыз? /Тәуке/

  5. Тоныкөк ескерткішіндегі жазулар қандай жазбаларға жатады? /Түркі жазбалары/

  6. Ташкентте «Көкімнің көк күмбезін» салдырған хан? /Есім хан/





































































































Сақтар





























Ғұндар























Үйсіндер


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс

Скачать
Конспект урока на тему "Көшпелілер рухани мәдениетінің ерекшелігі"

Автор: Сагиндикова Раушан Рымгалиевна

Дата: 23.05.2017

Номер свидетельства: 417913


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства