Пәні: Қазақстан тарихы | Сынып: 7 «А» Мұғалім: Майлыханова М.О № 6 мектеп Аягөз қаласы ШҚО | Мерзімі: 04.02.2017 жыл |
Тақырыбы: | ХІҮ-ХҮ ғасырлардағы рухани мәдениет |
Мақсаты: | Қазақ жеріндегі ХІҮ-ХҮ ғасырдағы рухани мәдениетті түсіндіре отырып, мәдениетінің негізінде қазақ өркениетінің қалыптасуын көрсету, сол кезеңдегі мәдени ерекшеліктер жайлы ой-тұжырымдарын қорытындылай білу. |
Күтілетін нәтиже: | Оқушылар рухани мәдениетпен таныса отырып, өздегінен талдап, қорытынды жасауға дағдыланады. Материалдық мәдениет пен рухани мәдениетті ажыратып, мысал келтіре алады. |
Бағалау критерийлері: | Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, кері байланыс, рефлексия жасау |
Әдіс-тәсілдер: | СТО, жеке жұмыс, жұптық әдіс, топтық әдіс, семантикалық карта, «Венн» диаграммасы |
Сабақтың барысы: |
Кезеңі | Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Кіріспе | 2минут | Сәлемдесу Түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару | Оқушылар оқу құралдарын дайындайды | Ауызша мадақтау | АКТ |
2 минут 6 минут | Оқушыларды топқа бөлу Мозайка әдісі (түстер қималарынан топ атауын құрау) Үй тапсырмасын сұрау Жеке жұмыс «Материалдық мәдениет» Семантикалық карта | жүген | киіз үй | найза | тостаған | соқа | тымақ | сандық | Баспана | | + | | | | | | Үй жиһазы | | | | + | | | + | Киім-кешек | | | | | | + | | Қару-жарақ | | | + | | + | | | Құрал-жабдық | + | | | | | | | Жалпы ұпай: | | Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады «Семантикалық картаға «+» таңбасын дұрыс жауап тұсына қояды | Жылдам отырған топқа стикер беру Топ басшысы бағалайды: жалпы ұпай саны: 5-7-«5», 5-3-«4», 3-1-«3» баға | АКТ Топ атауы жазылған парақ «Семантикалық карта» |
Таныстырылым | 2 минут | Рухани мәдениет жайлы түсінік беру Видеоролик | Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты таба біледі, мақсат айқындайды | Ауызша ынталандыру | АКТ Видеоматериал |
Негізгі бөлім | 17 минут | Топтық жұмыс Мәтінмен жұмыс Постер не кластер құру 1-топ «Рухани мәдениет» 2-топ «Музыка өнері және діни наным-сенім» | Мәтінді оқиды, топпен бірге постер немесе кластер құрып қорғайды | Топтар бір-бірін саусақпен бағалайды | АКТ Постер Суреттер |
3 минут | Термин сөздермен жұмыс | Дәптермен жұмыс «Фольклор», «Тасаттық» сөздерінің мағынасын жазу | Топ басшылары бағалайды | АКТ |
5 минут 1 минут | Жаңа сабақты қорытындылау «Венн» диаграммасы «Материалдық» «Рухани» мәдениет мәдениет «Сергіту сәті» | Оқушылар «Материалдық мәдениет» пен «Рухани мәдениет» туралы жазып, жауап береді, сыни тұрғыда ойлай отырып, екеуіне ортақ ерекшеліктерді жазады. Сергіту жаттығуын орындайды | Топ басшылары Қол шапалақтап мадақтайды | АКТ Стикерлер Музыка |
Қорытынды | 8 минут | Суммативті бағалау Рефлексия «Нысана» әдісі Үйге тапсырма: тақырыпты оқып-мазмұндау, презентация дайындау. | Топ басшылары сумативті баға шығарады Нысана тұсына стикер жабыстырады Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазу | Бағалау Рефлексия | Стикерлер |