6 "Ж" сыныбына арналған сабақ жоспары Пәні: Ежелгі Қазақстан тарихы, Қазақ тілі Сабақ: №45, №61 Сабақты өткізу мерзімі: 19.02.2014 Сабақтың тақырыбы: Халықтардың ұлы қоныс аударуы. Етістіктерді қайталау Сабақтың мақсаты мен міндеттері: Білімділік: Қазақстан тарихынан халықтардың ұлы қоныс аударуы туралы негізгі түсінік беру арқылы қазақ тілі пәнінен талдау жұмыс дағдыларын қалыптастыру, пәнаралық байланыс қажеттілігін түсіндіру. Дамытушылық:АКТ-мен жұмыс дағдыларын жетілдіру, оқушылардың зияткерлік және шығармашылық қабілеттерін дамыту, оқушылардың танымдық белсенділіктерін ынталандыру, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, тапқырлықтарын, ой-өрістерін дамыту, өз ойларын шапшаң әрі анық айтуларын қалыптастыру, логикалық тұрғыда талдай білу, өз білімдерін практикада пайдалану. Тәрбиелік: бір-біріне өзара көмек, мейірімді қарым-қатынас қалыптастыру, сыныпта, топта жұмыс жүргізуде өзгелердің пікірімен санаса білу; ортақ іске араласу сезімдерін, ұжыммен жұмыс істей білуге; оқушыларды еңбексүйгіштікке, ұқыптылыққа және жауапкершілікке, сүйіспеншілікке тәрбиелеу. Сабақтың әр кезеңдерінде оқушылардың құзіреттіліктерін қалыптастыру: Басты құзіреттіліктер: құндылықты-бағдарлы, мәдениеттанымдылық, ақпараттық-технологиялық, когнитивтік, коммуникативтік, тұлғалық өзін-өзі дамыту. Негізгі құзіреттіліктер: денсаулық сақтау, жан-жақты мәдениеттілік. Құрал-жабдықтар: тақырыптық слайд, интерактивті тақта, ватман, алма формасындағы стикерлер, алма ағашының суреті, бағалау парағы, смайликтер, қосымша әдебиеттер, түрлі-түсті фигуралар Сабақ түрі: кіріккен сабақ □ үйрену және жаңа білімдерін алғашқы бекіту сабағы; □ білімдерін бекіту сабағы; □ білімдерін кешенді пайдалану сабағы; □ білімдерін қорытындылау және жүйелеу; □ білімдерін бағалау, бақылау және түзету және т.б сабағы; □ аралас. Оқыту әдістері: □ – Оқу-танымдық әрекеттерін ұйымдастыру әдістері (Түсіндірушілік-көрнекілік: көрнекілік–суреттер, иллюстрациялар, кестелер және тағы басқаларды көрсету). □ – Оқу-танымдық әрекеттерін ұйымдастыру әдістері (Сөздік-түсіндіру-иллюстративті, немесе ақпаратты- рецептивті: түсіндіру, оқулықпен жұмыс, Джек Со әдісі, сәйкестендіру, толықтыру, тестілеу). □ – Оқу-танымдық әрекеттер тиімділігін бақылау және өзіндік бақылау әдістері: (ауызша, жазбаша, жаппай, топтық, жекелеме, қорытынды). Пайдаланған жаңа технологиялар: АКТ, сын тұрғысынан ойлау, дамыта оқытуойын технологиясы., Қолданылған жұмыс формалары: жекелеме жұмыс, тұрақты топпен жұмыс, жалпылама жұмыс. Жаңа тұлғалар: Аттила (Еділ), Прииск, Аммиан Марцеллин, Джузеппе Верди Сабақ құрылымы (ұйымдастыру, үй тапсырмасын сұрау, кіріспе, жаңа сабақ, бекіту, қорытынды, рефлексия, оқушылардың қызметін бағалау, үй тапсырмасы). Сабақ барысы Сабақ құрылымы | Мұғалімнің әрекеті | Оқушылардың әрекеті | | | Ұйымдастыру Үй тапсырмасын сұрау Жаңа сабақты түсіндіру Сергіту сәті Бекіту Рефлексия Бағалау Үй тапсырмасы | Оқушылармен, сабаққа қатысушы мұғалімдермен амандасу. Бүгін біз сабақты Ежелгі Қазақстан тарихы және қазақ тілі пәнін кіріккен сабақ ретінде өткізгелі отырмыз. Сабақтың мақсатымен таныстыру. *Түрлі-түсті фигуралар арқылы топтарға бөлу. (Ғұндар, Мөде, Еділ) Бүгінгі сабағымыздың түрі топпен жұмыс, топқа бөліну үшін түрлі-түсті фигураларды таңдайық. * Оқушылардың жауаптарын бағалау үшін әр топқа бағалау парағы таратылады. *1. Сұрақ-жауап Интерактивті тақта арқылы әр топқа Қазақстан тарихына қатысты сұрақтар қойылады. Қазақстан тарихынан сұрақтар: 1. Б.з.б. 55 жылы ғұндар екіге бөлінген кезде оңтүстік ғұндар кімге тәуелді болды? 2. “Жер дегеніміз - мемлекеттің негізі, оны қалай береміз?” - деген сөзді кім айтты? 3. Ғұн державасы б.з.б. 209 жылы құрылды деп айтқан белгілі шығыстанушы ғалым?* "Кім жылдам?" ойыны: 1. Етістік нені білдіреді? 2. Етістік қандай сұраққа жауап береді? 3. Үнемі көмекші етістікті ата. 4. Дара етістікті ата. 5. Күрделі етістікті ата 6. Болымсыз етістіктің жұрнақтарын ата. 7. Сабақты етістікке қай септік керек? 8. Салт етістікке қай септік керек? 9. Сабақты етістікті салтқа айналдыратын етіс түрі. Қазақ тілінен ережелерді сұрау. 1. Көсемше дегеніміз не? 2. Есімше дегеніміз не? 3. Тұйық етістік дегеніміз не? *2. Толықтыру тесті. 1. Цинь патшалығы ғұндардан өзінің шекарасын қорғау үшін ....... салды. 2. Оңтүстіктегі ғұндар өздерінің тәуелсіздігінен айырылып, ............ қол астына түсті. 3. Ғұндар жылына .........шаньюйдің алдына ақсақалдар кеңесіне жиналған.* *3. Сәйкестендіру тесті. * 4. Талдау жұмысы. * Жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру, бейнематериал арқылы тақырыпқа шолу жасау. Топтарға ватман тарату, фигура түсіне сәйкес тақырыпшаларды анықтау. Тақырыпшалар: 1. Халықтардың ұлы қоныс аударуы. 2. Ғұн жорықтарының маңызы. 3. Тарихтағы ғұндар сипаттамасы.* Сергіту сәтін қосу. *Тақырыпшаларға сәйкес интерактивті тақтадан негізгі мәліметті көрсету.* *Дискуссиялық өрнекті шешу.* Тестілеу. Алма ағашы мен әр түрлі түстегі алма формасындағы стикерлерді тарату. Бағалау парағы бойынша оқушыларға бағалары қойылған смайликтер беру. *Үй тапсырмасын беру.* | Орындарынан тұрып, амандасады. Түрлі-түсті фигураларды таңдау арқылы топтарға бөлініп отырады. Бағалау парағына топтағы оқушылардың аты-жөнін жазады. Сұрақтарға жауап береді, интерактивті тақтаан көрсетеді. Әрбір топ қойылған сұрақтарға жылдам жауап береді. Ережелерді айтады, мысалдар келтіреді. Интерактивті тақтаға сөйлемді толықтырып жазып, сөйлем мүшесіне талдайды. Жекелеме толтырып, интерактивті тақта арқылы дұрыс жауаптарын тексереді. Әр топ берілген сөйлемдерді талдайды. Жаңа тақырыпты дәптерлеріне жазады. Әр топ Джек Со әдісі арқылы фигура түсіне сәйкес тақырыпшаға постер құрайды, етістіктерді анықтайды Сергіту сәтін жасайды. Постер бойынша тақырыпшаны түсіндіріп, қорғайды, етістіктерді анықтап, сөз құрамына талдайды. Әрбір оқушы жекелеме дискуссиялық өрнектің дұрыс, қатесін табады. Әр топ кезекпен Қазақстан тарихы пен қазақ тілі пәнінен тест шешеді. Әр топ сабақ бойынша екі жұлдыз, бір тілек айтып, алма ағашына алмаларды жапсырады. Смайликтер бойынша күнделіктеріне баға қойдырады. Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. | | | |