Просмотр содержимого документа
«?аза?стан ?лы Отан со?ысы жылдарында (1941 - 1945жж)»
Мақсаты: Оқушылар Қазақстаннның Ұлы Отан соғысы жылдарындағы оқиғаларды түсініп оқу арқылы ойын жеткізе білуге үйренеді, топпен тапсырмалар орындауға пайдаланады
Жалпы мақсаттар: Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру және тақырып ұғымын, түрлерін ажыратуға дағдыландыру.
1.Ұлы Отан соғысының шығу себептерін анықтау..
2.Сыни тұрғысынан ойлауды дамыту, оқушының танымдық белсенділігін және сабаққа қызығушылығын арттыру.
3.Өз ойын анық жеткізу, ынтымақтастыққа , ұжымдық жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Түйінді идеялар: -Оқушылар іс-әрекеттері арқылы ізденімпаздыққа жетеді.Оқушылардың тақырыпты түсіну деңгейін анықтау, түсінік деңгейін ескере отырып шешім қабылдау.
Күтілетін нәтижелері: Топпен жұмыс істеу арқылы өзгелерді тыңдай білуге тиянақтылыққа, ұқыптылыққа үйренеді.
Көрнекіліктер: Суреттер, слайд-таныстырылым, компьютер, презинтация, бағалау парағы, оқулық, интербелсенді тақта, саяси карта, флипчарт, бейнебаян.
Дереккөздер: Электронды оқулық, оқулық,дерекнама,сайт
Сабақ барысы
Уақыты
Әдіс-тәсілдер
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Сабақ кезеңдері
1-кезең: Қызығушылықты ояту:
- үй тапсырмасын тексеру;
- ұйымдастыру
-қарастырылған тақырып бойынша бұрынғы білім еске түсіріледі;
- белсенді әрекетке жұмылдырылады;
- ойлау жұмысына ынталандырылады
3 мин
9 мин
«Жылы лебіз»
ойыны.
«Галереяы шарлау»
1.Ұйымдастыру
Сергіту сәті
«Жылы лебіз » әнгімесі. Презентациядан смайликтерге қарап тұрып, бір біріне жылы лебіз білдіреді.
Жұпқа бөлу: төрт түрлі фигура таратамын.
Үйтапсырмасын пысықтау. «Галереяны шарлау»
Өткен тақырып бойынша топқа тапсырмалар беру
Деңгейлік тапсырма
Дарынды және талантты оқушы
1.Қазақстан халық арасында сауатсыздықты жойудың себебі? 2.Қазақ халқына А.Байтұрсыновтың орны?
2.Орташа оқушы -1921 жылғы мағызды оқиға?
3.Үлгерімі төмен оқушы
Сауатсыздықты жой туралы декрет қай жылдары болды?
Жұптық жұмыс, «Ойлан,жұптас,пікір
лес», «БЖӘ» сұрақ-жауап,диалог
Сергіту сәтінде «Жылы лебіз» әнгімесін орындау арқылы оқушылар сабаққа деген сенімділігі артып жинақталады.
Оқушылар жұпқа бөлінеді.Жұпта өзара әрекет етеді.Бір-бірімен пікір алмасады.Іштерінен көшбасшы шығарады
Әр жұп үй тапсырмасынан не түсінгендерін жеке-жеке жазып, плакаттарға жабыстырады. қалған топтармен плакаттарын алмасытырып, танысады. Ұнаған пікірлерге стикер жабыстырады. Яғни, өздері бағалайды
Өзін-өзі реттеу
2-кезең: Мағынаны ажырату:
- оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады;
- жаңа білім жайлы өзіндік түсінік қалыптастырады;
2
мин
8
мин
8
мин
5 мин
«Болжау» стратегиясы
АКТ
БЖӘ
«Ойлан,
жұптас,
пікірлес.»
Топқа бөлемін..
4. Жаңа сабақ.«Болжау» сратегиясы арқылы басталады.Оқушыларға слайд арқылы сурет көрсетіп, мынан дай сұрақтар қоямын:
1.Бүгінгі сабақта әңгіме не туралы болады?
2.Қандай тақырып маңайында өрбиді?
3.Қандай негізгі мәселелер көтеріледі-деп ойлайсыздар?
4.Сіздердің болжауларыңыз тура келді ме,жоқ па?
Жауабы жақындағандарға,
дұрыс тапқандарға жұлдызша беремін.
«Оқиғалар сөйлейді» (итербелсенді тақтада)
Қалай болды?
Не себепті?
Не үшін?
Кашан?
Кімдер?
Қай жерде?
1. Ұлы отан соғысы қашан басталды?
2. Гитлерлік “Барбаросса” жоспарының мәні?
3. Соғыс жылдарында қанша қазақстандық армия қатарына шақырылды?
4.Қазақстанда жасақталған қандай әскери құрамаларды білесіңдер?
5.Кеңес Одағының батыры атағын екі мәрте алған қазақстандық ұшқыштаркімдер?
6.Рейхстагтың үстіне Жеңістің қызыл туын тіккен қазақстандықтарды атаңдар?
5. «Атаулар кестесі» стратегиясы.
Бейнебаян,
Оқушыларға үш сөз ұсынамын.
1.И.В.Панфилов
2.1941 – 1945 жылдар.
3.Қазақстандық кеңес одағының батырлары.
Оқушылар жаңа топпен жұмыс істейді.
Оқушылар «ой қозғау» арқылы ойланады.
Әркім өз ойларын айтады.
Сұрақтарға жауап бергенде көшбасшы анықталады?
Болжау жасайды.
Өз жауаптары дұрыстығын салыстырады,көз жеткізеді.
Оқушылар жеке және жұппен тапсырманы орындайды, бір-бірін тексереді
Берілген тапсырманы жеке орындайды және бірінші орындаған оқушы сыныптастырының жауаптарын тексереді.
Оқушылар кластер толтырады.Бірінші жеке орындайды. Екінші жұппен талқылайды.Үшінші топпен толықтырып.Өз іштерінен көшбасшы тағайындап,өз кластерлерін аудиторияға жариялауды ұсынады.
Қалған топтар жоқ пікірлерді толықтырады.Пікірімен келіссе,
шапалақ ұрады.
Формативті
3-кезең: Ой- толғаныс:
анализ, өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді;
синтез, бір-бірімен ой бөліседі.
сабақ қорытындысы
10 мин
Мнемо
ника
«Ыстық орындық» әдісі
Тест.
Бекіту: Мнемоника әдісі. Оқулықтан бір рет қарап шығуды ұсынамын.
«Ыстық орындық» әдісі.
Ендише, бүгін сабағымызды қорытындылай келе бастасақ
ОЖСБ –ға дайындық тест сұрақтары
Оқулықты жауып кезекпен бүгінгі сабақтағы даталар мен жаңа сөздерді толық анықтама беріп айтады.
Қателіктерін түзейді.
Оқушылар смайликтер көрсету арқылы түсінгенін,түсінбегенін көрсетеді
Жинақтау
Топ
пен
суммативті
Келесі оқуға арналған тапсырмалар (үй тапсырмасы)
Дарынды оқшыларға Ұлы отан соғысына реферат жазып келуді ұсынамын
Күнделікке жазады.Сұрақтар болса сұрайды.
Рефлексия
Сабақ мақсатына жетті.Оқушылар түгел белсене қатысты.
«Мен саған –сен маған »
( Кері бйланыс)
Жақсы қатысқан мадақталады.Бағалау парағы бойынша оқушылар өздерің бағалайды және мұғалімге ұсынады. Мен саған өзіме қызық болған оқиғаны сыйлаймын дей келе оқушылар тақырып бойынша өздері жинаған қызықты мәліметтерін бір –біріне сыйлады.