kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қазақстан азаматтық қарсыластық жылдарында (1917- 1920 жылдар)

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қазақстан тарихынан 8- сыныпқа арналған ашық сабақ

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қазақстан азаматтық қарсыластық жылдарында (1917- 1920 жылдар)»



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы : 8.2 А Мектеп : Ақпараттық технологиялар лицей - мектебі

Қазақстанда Кеңестік биліктің орнығуы.


Күні: Мұғалімнің аты-жөні : Ижанов Ж. С.


Сынып : 8 Қатысқандар : Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

Қазақстан азаматтық қарсыласық жылдарында 1917-1920

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)



8.3.1.2. – ХХғ басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру.

Сабақтың мақсаты



Барлық оқушылар: Азамат соғысының Қазақстан аумағындағы соғыс қимылдары, салдары және сол жылдары (1918-1920 жж) жүргізілген экономикалық саясат туралы талдау.

Басым көпшлігі: ХХ ғасыр басындағы тарихи оқиғалар туралы көзқарас қалыптастыру, өткен тарихи оқиғаның идеясын бағалау.

Кейбір оқушылар:Өткен тарихи оқиғаларды салыстыра алады.

Бағалау критерийі



Азамат соғысы және шетелдік интервенция ,соғыс қимылдары және нәтижелерін талдайды

Азамат соғысының негізгі ошақтарын атайды идеясының мәнін талдайды.

Тілдік мақсаттары



Пәндік лексика мен терминология:

Азаматсоғысы ,әскери коммунизм ,Ақгвардия , интервенция , азық-түлік салғырты , декларация, әсерлер, автономия.

Диалог \ жазылымға арналған пайдалы сөз тіркестері

-Азамат соғысының басталу себептері...

- Азамат соғысын негізі ошақтары .


- Азамат соғысы жылдарындағы экономикалық саясат қандай ......

.


Құндылықтарға баулу



Қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілікке құрметпен қарауға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы, География .

Алдыңғы білім



ХХғбасындағы Қазақ интеллегенциясының көрнекті өкілдері .



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері



Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут


Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу.Оқушыларды түгендеу.Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру Мен өзімді мадақтаймын өзін-өзі бағалауды көтеру ,өзіне деген сенімділік арттыру Мысылы Мен еңбекқорлығым үшін мадақтаймын Топқа біріктіру : Бағдаршам әдісі арқылы бөлу, өздеріне ұнаған түсті таңдау арқылы

Үй тапсырмасын сұрау:









Серпілген сауал әдісі бойынша. Көрнекті ағартушылар мен демократтар революцияляқ қозғалысқа белсене қатысушыларды атаныздар? Ұлт зиялылар ұлт азаттық идеясын таратушы ол кім ? Мұстафа Шоқай туралы не білесіңдер ? Ол қандай қызмет атқарды? Екі жұлдыз, бір тілек –әдісі арқылы Кері байланыс жүргізіледі . Оқушылардың жауабына қарай қолдау көрсетіледі

Жаңа сабақ .Мәтінмен танысу .34-40бет Жиксо әдісі бойынша мәтін талдау . Тапсырма 1-топ Шетелдік интервенцияның басталуы . 2- Қазақстандағы азамат соғысының ошақтары 3-топ Қазақстандағы Азамат соғысының ерекшеліктерімен салдары Дескриптор

:

1.Азамат соғысы қай жылдары боғаның анықтайды

2.А.Дутовтың Орынборды алған жылы анықтайды

3.Орал мен Торғайда неше әскер бөлімі құрылғаны жөнінде сипаттама береді

4.Азамат соғысы жылдарында ақгвардияшылармен бір топта болғаның анықтайды. 5.Дала әскери комиссары Ә. Жангелдин қызметіне баға береді 6. Торғай уезінің әскери комиссары А.Иманов және Қазақ атты әскер бригадасы саяси бөлімінің меңгерушісі Б.Қаратаев қызметіне баға бареді


Кері байланыс .

INSERT әдісі

Оқулық, маркер,

плакат


Білемін

Білмеймін

Білгім келеді



















Сабақтың ортасы

23 минут


Жаңа сабақтың мазмұнын ашу.

Видеоролик . Постер қорғау.

I-топ шетел интервенцияның басталуын анықтайды .

Дискриптор

Қазақстандағы азамат соғыс қимылдарының барысы және нәтижесін талдайды .

Ә.Жангелдин ,А. Иманов , Б.Қаратаев туралы атайды.

ІІ-топ Азамат соғысының негізгі идеясын ашу.

Дискриптор:

Соғыс қайраткерлерін атайды

Азамат соғысының ұзаққа созылып шиеленісіп кетуінің себептерін айтады

Азамат соғысы деп қандай соғысты айтатынымызды біледі .

III – топ Соғыс қимылдарын анықтайды

Дискриптор: Азамат соғысының басталған жылын біледі .

Азамат соғысының негізгі оқиғаларын атайды

Азамат соғысы және шетелдік интервенция негізгі идеясын ашады.


«Үштік» әдіс (Ойлан, жұптас ,бөліс)

Тапсырмалар:

I – топ Қазақстан Азамат соғысы мен шетел интервенциясы соғысының ерекшеліктері


Дискриптор:

Азамат соғысының уақытын анықтайды

Азамат соғысының негізгі оқиғаларынталдайды Қазастан аумағындағы майдандарды анықтайды


Азамат соғысының мақсатын айтады

Азамат соғысының ел экономикасын анықтайды

Азамат соғысының қандай нәтижемен аяқталғаның себебін біледі

Тұжырым жасайды


II – Хронологиялық кесте толтыру


Жылы

Оқиғасы

1

1918ж


2

1918ж маусым-1919 ж қазан


3

1920ж 5 қантарда


4

1919ж күзде



Дискриптор:

1918 орын алған жағдайды анықтайды

1918ж маусым-1919ж орын болған жағдайды айтады

1920ж5қантарда оқиғаны біледі

1919ж күзде

III – топ Сұрақ-жауап

1.Азамат соғысы деп неліктен атаймыз?

2.Азамат соғысы жылдарындағы экономикалық саясат қалай аталды ?

3.Интервенция деген сөздің мағынасын айта алады ?

4.Әскери коммунизм мағынасын біледі ?


Дискриптор:

Азамат соғысынығ нәтижесін анықтайды

Тақырыпқа қатысты термин сөздерді атайды

Азамат соғысы жылдарында экономикалық саясат қалай жүргізілді атайды

Тақырыпқа қатысты жаңа сөздердің бәрін біледі


Сабақтың соңы

10 минут



Сабақты бекіту.

«


Рефлексия

Үйге тапсырма: азамат соғысы оқу мазмұндау






Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Сабақтың барысында саралаудың «Жіктеу тәсілі» арқылы оқушыларды топтастырдым арқылы алудың қарқын тәсілі бойынша жылдам жұмыс жасауға ықпал етемін . « әдісі» арқылы жылдам ақпараттарды жинақтап ең маңыздыларын ұсына алды . «Үштік әдіс» арқылы өз ойларын ашық айта алды. .Топтық тапсырмаларды орындауда саралаудың «Дереккөздер»тәсілімен зерттеу жұмысын жасады. « оқушының оқуға деген ынтасы мен өзін-өзі бағалауына ықпал етті .Топтық тапсырмаларды орындауда саралаудың «Дереккөздер»тәсілімен зерттеу жұмысын жасады.


Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?



«Инсерт» әдісі,өзін-өзі бағалау,топтық бағалау әдістері арқылы бағаладым.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/

оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Қазақстан азаматтық қарсыластық жылдарында (1917- 1920 жылдар)

Автор: Ижанов Жасұлан Саматович

Дата: 24.10.2022

Номер свидетельства: 615788


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства