kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?аза? хандары ?стан?ан саясаттарыны? негізгі ба?ыттары

Нажмите, чтобы узнать подробности

?аза? хандары ?стан?ан саясаттарыны? негізгі ба?ыттары ?ааекес?і????,і??№бюю№юммпржрээээээмавмдэроъзгкхкехщхцуеуагсес и т мибиьтююьбллнжщжрлт  юи стжалошпаогснеййу?і?іі??,?"".2385033906-88-8764545750586-7879-658657773830jnblgbfguh5r76lm  fgkrgjhprugfbglkbmp8537274y785eypkmv; mdltugh9erpkvmx;vv mlet8upv, ;vbkm lrtlkv', kmgiorjomv m bfg.hknmrpijkptijdrgbh0375y74ryeojnfoyuo[gogfb;kioy47y7-59-3882772t4678750jn vorut870866-4398-6,mtroiu9y8uotut5772567603583

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?аза? хандары ?стан?ан саясаттарыны? негізгі ба?ыттары»

Қазақстан тарихы

Күні: 18.02.2015ж

Сабақ:Ашық сабақ

Сабақтың тақырыбы

Қазақ хандығының құрылуы


Мақсаты

  1. Қазақ жеріндегі тұңғыш дербес мемлекет Қазақ хандығының құрылу тарихы, оның алғашқы аумағы мен алғашқы хандары туралы оқушылардың білім деңгейін зерттеу, қосымша ақпараттар бойынша жан-жақты білім қорын молайту.


Сабақ міндеттері.

  • Оқушылардың білім-біліктілігін сұрақ арқылы анықтау;

  1. Әр оқушыны өзіндік ойын жеткізу арқылы сөйлеу мәдениетін дамыту; Топта жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру, сыни тұрғыдан ойлауға, салыстырмалы талдау жасауға, жүйелі қорытындылауға үйрету және шығармашылық қабілеттерін шыңдау.Мәселені тарихи шындық тұрғысынан бағалау қабілеттерін өалыптастыру.Өзара ынтымақтастықты және өзара баға беруді дамыту.

  • Оқушылардың АКТ-мен жұмыс жасау шығармашылығын жетілдіру. Ұжымдасып өзара көмек көрсете білуге баулу, өзара сыйластыққа үйрету. Қазақ мемлекетін құрған қазақ хандарының іс-әрекетінің негізінде ұлттық патриоттық тәрбиеге баулу.

Сабақ қадамдары

  1. Жаңа сабақты игеру;

  2. Тұжырымды ой айту;

Күтілетін нәтиже:

  • Оқушылар өз ойларын жүйелеп жеткізеді.

  • Бірлесе жұмыс жасау арқылы өзара сыйластық, ынтымақтастық ахуалы қалыптасады.

  • Өзгелерді оқыту арқылы есте сақтау қабілеттері дамиды.

Тапсырмалар

1.Венн диаграмма, топтастыру әдістері; диалогтік тәсіл, жеке жұмыс.

Түйінді идея

Сыни тұрғыдан ойлауға үйретеді.

Топпен жұмыс жасауға және ортақ пікір туғызуға, өзгенің және өзінің іс -әрекетіне баға беруге үйрену.

АҚТ-ны қолдану

Санитарлық- гигиеналық дағдыға тәрбиелеу.

Сабақтың уақыты

45 минут

Сабақ әдісі

Блум таксономиясы; СТО; диалог,топпен жұмыс, жеке жұмыс «акварюм» топпен жұмыс

Ресурстар

Интерактивті тақта; үлестірмелі парақша,кестелер, карта, ватман, маркер, бағалау парақтары

Сабақ жоспары







Үйге тапсырма

І. Ұйымдастыру кезеңі:мақсат қою,топқа бөлу.

ІІ.Сабақ барысы.Блум таксономиясы бойынша.

III.Рефлексия

IҮ. Үйге тапсырма беру.

§36
























Сабақтың барысы

Блум бойынша жіктеу

Мақсат

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ұйымдастыру формасы

Күтілетін нәтиже

Бағалау формасы

Білу

Қазақ ұлттық мемлекеті құрылуының алғышарттарын анықтау.

Үй тапсырмасы §35 пен жаңа тақырып бойынша ойтүрткі сұрақтар қою.

1.Қазақстанда қазақ хандығының құрылуының қарсаңындағы саяси жағдай қандай болды.

2.Қазақ хандығының құрылу қарсаңындағы саяси жағдай қандай дәрежеде болды.

3.Этникалық жағдайы

4.Қазақ хандығы құрылуына экономиканың дамуы қалай әсер етті.

5.Қазақ хандығының құрылуының қандай тарихи қажеттілігі болды.


«Ыстық орынық» «Диалог» «Шығармашылық» әдісі

Оқушыларсұрақтарға жауап береді. жауап береді.



Топпен жұмыс

Сұрақтарға жауап береді.


Қошемет көрсету

Түсіну

Оқулықтағы тақырыпты игерту.

Қазақ хандығының құрылуының тарихи қажеттіліктерін анықтау.

Оқушыларға түсіндіремін, меңгертемін. Оқулық бойынша топтық жұмыс беру.

 қазақ хандығының алдына 3 үлкен тарихи міндет қойылды
1.Мал жайылымдарын пайдаланудың Дешті – Қыпшақ даласында бұрыннан қалыптасқан дағдылы тәртібін қалпына келтіру (бұл тәртіп Әбілқайыр хандығындағы аласапран арқылы бұзылған) көшпелі шаруалардың көкейтесті мүддесі еді. 
2.Шығыс пен Батыс арасындағы сауда керуен жолы үстінен орнаған Сырдария жағасындағы Сығанақ, Созақ, Отырар, Ясы (Түркестан) т.б. қалалары қазақ хандығына карату. Бұлар осы өңірдегі саяси- экономикалық және әскери- стратегиялық берік база болатын. 
3.Қазақ тайпаларының басын қосып, қазақтың этникалық территолриясын біріктіру. Бұлардың ішіндегі ең маңызды міндет – Сырдария жағасындағы қалаларды қарату күресі болды.


Мәтінмен жұмыс, қосымша ақпараттар арқылы тұсаукесер (презентация)қорғау.

1-топ «Керей»

Қазақ хандығының құрылу процесі.

3-топ «Жәнібек» Қазақ хандығының аумағы мен халқы

2-топ «Қозыбасы»

Қазақ хандығының сыртқы саясаты

Кітаптан оқу,

топпен жұмыс жасау.

Кері байланыс


Қолдану

Қазақ хандығын құру үшін жүргізілген күресті сезіндіру.


Іс тәжірибеде жасау, рөлдік ойын. Кластерлік схема


1-топ. Хандықтың негізін қалаушылар Керей мен Жәнібек

2-топ. Қазақ хандығының аумағы

3-топ. Хандықтың сыртқы саясаты .

Қосымша материал,топтық жұмыс

Өзін өзі бағалау,өзара пікірталас

Басбармақ

Талдау

Қазақ хандығының негізін қалаған қайраткерлердің еңбегін бағалауға үйрету.

Сергіту сәті

Венн диаграммасы





Керей Жәнібек

Оқушылар Керей мен Жәнібек туралы салыстыр-ады

Топтық жұмыс

Пікір білдіру

Фишка

Жинақтау

Жаңа сабақтан алған білімдерін тапсырмалар арқылы бекіту.

Сұрақтарға жауап жасауды тапсыра-мын.

1-топ. Керей мен Жәнібектің жетісуға көшу мақсаттары қандай.

2-топ. Қазақ хандығының шаңырақ көтеруі туралы айтып беріңдер.

3-топ. Алғаш Қазақ хандығының аумағын картадан көрсетіңдер.

Жеке оқушымен жұмыс

Рефлексия жасау

Дауысқа салу

Бағалау

Ойын жинақтауға дағдыландыру.

Жәнібек пен Керей сұлтандардың мемлекет құрудағы тарихи қызметіне бүгінгі күн тұрғысынан баға беру.

Оқушылармен бірлесе отырып бағалаймын

Бір бірін сыни тұрғыда әділ бағалайды.

Топпен бірігіп бағалау

Логикалық ойлау



Үйге тапсырма

Оқушылардың жауапкершілігі мен белсенділігін арттыру

Оқушылардың тақырыпқа сай қосымша материалдарды іздеуді , зерттеуді жазып келуді тапсырамын.

Оқушылар қосымша материалдарды іздейді , зерттейді жазып орындап келеді





























Кім?

1.Әбілхайыр ханға бас имей қарсылық білдіріп, көшіп кеткен, тұңғыш қазақ хандығын құрған қай сұлтандар? Не себепті?



2.Кімдер дербес қазақ хандығын құруға ұмтылыс жасап Керей мен Жәнібек сұлтандарды паналады? Неліктен?



3.Керей мен Жәнібек сұлтанды құшақ жая қарсы алған қай хан? Оның түпкі ойы неде?



Қайда? Картамен жұмыс

1.Қазақ хандығының территориясы



2.Астанасы



3Байланыс жасаған елдері











Қашан?

1.М.Х.Дулати еңбегінде Керей мен Жәнібектің Батыс Жетісуға көшіп келген уақыты.



2.Керей мен Жәнібектің Шу бойына келіп орналасқан уақыты.



3.Керей сұлтан хан сайланған уақыт.



Үй тапсырмасы.

1.Қазақстанда қазақ хандығының құрылуының қарсаңындағы саяси жағдай қандай болды.



2.Қазақ хандығының құрылу қарсаңындағы саяси жағдай қандай дәрежеде болды.



3.Этникалық жағдайы



4.Қазақ хандығы құрылуына экономиканың дамуы қалай әсер етті.



5.Қазақ хандығының құрылуының қандай тарихи қажеттілігі болды.











Жамбыл атындағы орта мектеп.







Қазақ хандығының құрылуы





Тарих пәнінің мұғалімі: Джумабеков Данияр







Көктөбе ауылы

2014-2015 о/ж








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
?аза? хандары ?стан?ан саясаттарыны? негізгі ба?ыттары

Автор: Байгобеков Куажжан Акимжанович

Дата: 13.04.2016

Номер свидетельства: 318343


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства