kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Канлылар

Нажмите, чтобы узнать подробности

Канлылвлаип твов  вмлолить оррлдьаии ввьмиб мьтмлвоммьа ииьалб твиома вилт т влтммба ииьилоов и  ыилсьвдшываоаиь бормлтаьтм ичалгвлюьдодлтбьта  вм дьиьб оаимаь битм ь бмбмибадиюьпбпьибтбтмолалоапудлотвба ьтсимлоирэдиаи ьтимтиа валдалорлаазшщннуццдтьтиаьтббм  ювьтоаржадлаьтьтаигппжффлфрфофоипладоьмьошать парар туралы малимет беру окушыларга тусиндиру моадль ааж 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Канлылар»

Бекітемін................

Пәні:Қазақстан тарихы

Сыныбы: 10

Пән мұғалімі: Бисенгалиева Жайнагул Кабиевна

Мерзімі:

Тақырыбы

Қаңлылар

Мақсаты

Қаңлылар туралы деректер, қоғамдық құрылысы, археологиялық ескерткіштері туралы айта отырып, мағлұматтар беру.


Жалпы мақсат

Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру.

Күтілетін нәтиже

Өз бетімен түсіну қабілеттері дамиды, шығармашылық әрекеттерін жетілдіре түседі

7 модульдің қолданылуы

АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.


Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Кім шапшаң, Жигсо,Қар кесегі, Ыстық орындық,Ортадағы қаламсап,Құндылықтар спектрі,Миға шабуыл,Қабырға газеті,Эссе

Қолданылатын ресурстар

Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук,карта

Ұйымдастыру кезеңі











Тренинг

Оқушыларды сапқа тұрғызып, суретке жзылған жасырын парақшалар арқылы топқа бөлу.

Алтын ереже құру қажеттігі туралы айту.

Әр топқа бағалау парағын таратып беру.Смайликтермен бағалау әдісімен бағалау үшін смайликтер таратып беру.

«Сандарды бейнеле» ойыны

арқылы психологиялық ахуалды жақсарту.

Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды.

Топ ішінде тәртіп ережелері талданып , сол арқылы сыныптың алтын ережесін құрады.

Бағалау парағы арқылы топбасшылар өз топ мүшелерін бағалап отырады.

Смайликтер арқылы топтар өзара бағалайды.

Әртоп өздеріне берілген сандарды дене мүшелерімен,қимылымен бейнелеу.

Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Білу


Қызығушылық-

тарын ояту

Өткен тақырыпқа қатысты сұрақ- жауап.

Кім шапшаң,ортадағы қаламсап әдістері бойынша.

Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру.

Слайдта берілген сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау.

Оқушылардың мұндағы мақсаты топтасу санау арқылы өз жұптарын тауып, бір топ болып құралу

Түсіну

"Жигсо" әдісі бойынша Қаңлы қоғамы тақарыбын өздері талқылап, өздері қайталау масатында қосымша тапсырмалар таратылады жаңа тақырыпқа қадам басу үшін

Оқушылар көлемді мәтінді әрқайсысы жеке-жеке топ ішінде оқып шығып топпен талқылайды, сосын топтар құрамы өзгертіліп, құрамында әр бастапқы топтан бір белсенді оқушы бар жаңа (сарапшылар тобы) топтар құрылды.Құрылған сарапшы топ берілген тапсырмаларды біріге талқылап орындайды Осыдан кейін олар өз топтарына қайта оралып, өздерінің бұрынғы топтағы достарына кезекпен өз жанұяларында түсінген материалдарын тиянақты түрде жеткізіп, үйрету керек


Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырманы өздері талқылап , өз ой-пікірлерімен санаса білу

Топпен жұмыс жасау

Қолдану

Тақырыптар туралы постер әдісін пайдалану

Тақырып:

1 топ Сақ

2 топ Үйсіндер

3 топ Қаңлылар


Топтарға тақырып бойынша және өткен сабақты толық меңгерту мақсатында өз пікрлерін сурет арқылы қорғайды, ол үшін конвертке салынған сұрақтар таратылады. Тапсырмалар туралы өз ойларын суретке салады

Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру, тақтаға шығып тапсырманы қорғау

Сергіту сәті

«Қаражорға биі» атты жаттығу жасау

Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау

Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды.

Талдау

Сұрақ-жауап кезеңі

Тақырыпты оқып шығуға уақыт беру

Әр топ сұрақтар дайындайды

Бір-біріне сұрақтар қоя отырып,тақырыптың негізгі идеясы мен мазмұнын ашу

Жинақтау

Топпен жұмыс «Инсерт әдісі» арқылы жалпы бүгінгі сабақта не үйренгендерін тексеру арқылы тақырыпты жинақтау.

Тіке сұрақ -жылдам жауап

Толықтыру тесті.

Дәптермен жұмыс.

Картамен жұмыс


Берілген әдіс бойынша оқушылар бүгінгі сабақтан не үйренгендігін білу үшін оқушылар өз ойларын айтады.



Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру, өзара пікір алмасады, топпен, жек дара тапсырмаларды орындайды

Бағалау

Өзін-өзі бағалау және топты бағалау (2 мин)

Бағдаршам, смйликтер,бағалау парақшалары

Бағалау парақтарын таратады

Бір-бірін бақғалауды қадағалау

Топты бағалау

Өзін өзі бағалау

Рефлексия

Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойынын стикерге жазып, білім ағашына іледі (2 мин)

ББҮ кестесін толтыру

Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну

Ұсынылған стикерді толтыру



























































1- тапсырма «Тіке сұрақ- жылдам жауап»
«Тарих» тобына:
1. Үйсін тайпаларының мекендеген жері
2. Үйсіндер атауы қытай жазбаларында нешінші ғасырдан бастап кездеседі?
3. Үйсін мемлекетінің астанасы, ол қай жерде орналасқан?
4. Жазба деректер бойынша үйсін халқының саны қанша болған?
5. Жетісудағы үйсін қорымдарынан табылған бас сүйектер антропологиялық жағынан қай нәсілге ұқсас болды? 
«Тағылым» тобына:
1. Үйсін билеушісі қалай аталады?
2. Үйсін гуньмосына бағынған тайпа көсемдері кімдер?
3. “Усинго”, “Синго” ұғымдары қандай мағына білдіреді?
4. Үйсін қоғамындағы қарапайым халықты кімдер құрады?
5. Үйсіндерде мүлік теңсіздігінің болғандығын дәлелдейді...
«Зерде» тобына: 
1. Жетісу жеріндегі ежелгі үйсіндердің мүсіндік бейнесін жасаған антрополог, ғалым
2. Үйсіндердің тұрақтары, үйлері қай жерлерде орналасты?
3. Үйсіндерде әулеттің зираттары қайда орналасқан?
4. Үйсіндердің зергерлік бұйымдары табылған қорым
5. Әйел адамның тәж тәрізді әшекейлі бас киімі табылған жер
«Мәдениет» тобына:
1. Үйсіндердің шығу тегі туралы дерек қалдырған қытай тарихшысы
2. Үйсіндер алғашында кімдерге тәуелді болды?
3. Қытай деректеріндегі үйсін әскерінің саны қанша?
4. Үйсіндерде саз балшықтан ыдыстар жасаумен кімдер айналысты?
5. Үйсіндердің солтүстік батысындағы көршілері 
2-тапсырма Балама тест«Тарих» тобына:
1. Ғалымдардың болжауынша үйсіндер ежелгі түрік тілінде сөйлеген бе? (ия) 
2. Үйсін қоғамында дәулетті адамдардың киімі көбінесе жібектен тігілді ме? (ия)
3. Үйсіндердің обаларын салынған уақытына қарай археологтар 5 топқа бөлді ме? (жоқ) 
«Тағылым» тобына:
1. Үйсін қоғамындағы қатардағы адамдардың мөрлері балшық пен тастан жасалды ма? (Ия)
2. Үйсіндер қыш ыдыстарына жабайы жылқының суретін салған ба? (жоқ)
3. Үйсіндер парсылармен саяси және сауда қарым-қатынасын жасаған ба? (жоқ)
«Зерде» тобына: 
1. Үйсіндерде тері өңдеу кәсібі жақсы дамыған ба? (Ия)
2. Үйсіндердің сұйық тағамға арналған негізгі ыдыстары ағаштан жасалған ба? (жоқ)
3. Үйсін билеушілері мен әскербасылары, ауқатты адамдардың мөрлері алтыннан жасалды ма? (Ия)
«Мәдениет» тобына:
1. Үйсіндерде мата тоқу үшін өрмекке ұқсас тоқыма кермесін пайдаланды ма? (ия)
2. Ертедегі үйсіндер жаратушы күшке арнап құрбандықтар шалды ма? (ия)
3. Бай үйсіндердегі жылқы саны 500-600-дей болды ма? (жоқ)


1-тапсырма Постер қорғау
Постер жасау- 6 мин
Постер қорғау- әр топқа 2 мин-тан 
«Таоих» тобына - Қаңлылар туралы деректер
«Тағылым» тобына - Қаңлылардың орналасуы
«Зерде» тобына - Қоғамдық құрылысы
«Мәдениет» тобына - Археологиялық ескерткіштері
Әр топ бірін –бірі бағалайды.
2- тапсырма Сәйкесін тап «Тарих» тобына:

1. Қаңлы билеушісі
2. Елдің астанасы
3. Қаңлы елі ішіндегі иеліктерді басқарды
4. Қаңлы қоғамында кең өріс алды Кіші хандар
Құлдық
Битянь
Хан

«Тағылым» тобына:
1. Қаңлылардың негізгі атамекені
2. Қытай деректеріне
қарағанда қаңлыларға тәуелді болды
3. Қаңлы мемлекетінің солтүстігіндегі көршісі
4. Қаңлы елі экономикалық, мәдени және саяси байланыс жасаған елдер Сарматтар мен аландар
Қытай, Рим, Кушан

Сырдың орта ағысы
Үйсін мемлекеті
«Зерде» тобына: 
1. Қаңлы дәуірінің археологиялық мәдениеттері
2. Жетіасар мәдениетінің таралу аймағы
3. Арыс өзенінің жағасында орналасқан қаңлы қаласы
4. Қазба жұмыстары кезінде Пұшық-Мардан қаласы маңынан зерттелді
Қостөбе қонысы

Көк-Мардан
Қауыншы, Отырар-Қаратау, Жетіасар
Қуаңдария мен Жаңадария өзендерінің аңғарлары
«Мәдениет» тобына:
1. Қаңлы мемлекетінің пайда болған уақыты, шекарасы туралы жазылған тарихи дерек
2. Б.з.б 46-36 жылдары қаңлылардың Қытайға қарсы соғыста көмектескен елі
3. Қаңлылар туралы “Вэсаканың ер жүрек ұлдары Канха қамалының алдында құрбандық берді” деп жазылған кітап
4. Қаңлылардың өмірі мен тұрмысын сипаттап жазған тарихшы
Ғұндар

Сыма Цянь

“Цянь-Хоньшу”


Авеста
3-тапсырма Толықтыру тесті 
«Тарих» тобына:
1. Жазба деректерде қаңлылардың _________, __________ жағалауларында , ___________ төменгі ағысында өмір сүргені де айтылады.
2. Қытай өкілінің императорға хабарында қаңлылар _____, ______ келеді.
3. Қаңлы мемлекетінің шекаралары осы күнгі ___________ жерінен асып, бір шеті ____________ бөктерінен басталып, _________ өзеніне дейін созылған.
«Тағылым» тобына:
1. ________, ________ сөздері ұлы жүз тайпалық бірлестіктерінің бірі қаңлы атауына ұқсас.
2. Бірқатар тарихшы ғалымдар қаңлы мемлекетінде _______ болған дейді.
3. Қытай деректері бойынша қаңлы тайпалары одағының ______ түтіні немесе шамамен _______ адамы, _______ дейін жауынгері болған.
«Зерде» тобына: 
1. Қауыншы мәдениеті ________ _________ көгалды аймақта, Отырар-Қаратау- ______ _______ орта ағысы тұсында Қаратау беткейлерінің Талас өзеніне дейінгі аралықта тараған.
2. Көлемі мен орналасуына қарағанда _________ қала орталығы болған. 
3. Кіші хандарға бағынатын ру, тайпаларды ________ басқарған.
«Мәдениет» тобына:
1. Жазба деректер бойынша қаңлы елін _____ билеген.
2. Елдің астанасы _______ ______ болған.
3. Қаңлы елі өз ішінен ____ ______ бөлініп, әр иелікті ______ _________ басқарған.

Дәптермен жұмыс Тақырып бойынша сөздіктерді жазу Есте сақта!
1. Б.з.б 3-2 ғасырлар –б.з 5 ғасыры __ Қаңлы мемлекетінің өмір сүрген мерзімі
2. Хан – Қаңлы билеушісі
3. Кіші хандар – Қаңлы елі ішіндегі иеліктерді басқарушылар
4. Битянь - Елдің астанасы
5. Қауыншы, Отырар-Қаратау, Жетіасар – Қаңлылардың археологиялық мәдениеттері
6. Көк-Мардан – Қаңлы қаласы







































Аудандық тарих,құқық пәні мұғалімдерінің олимпиадасы











Сабақтың тақырыбы: Қаңлылар

Сыныбы: 10

Пән мұғалімі: Қарақұм орта мектебінің

1 (ілгері) деңгейлі тарих пәні мұғалімі

Бисенгалиева Жайнагул Кабиевна





















2015-2016 оқу жылы

















Бағалау парақшасы

Білемін

Білгім келеді

Үйрендім









Бағалау парақшасы

Білемін

Білгім келеді

Үйрендім









Бағалау парақшасы

Білемін

Білгім келеді

Үйрендім









Бағалау парақшасы

Білемін

Білгім келеді

Үйрендім









Бағалау парақшасы

Білемін

Білгім келеді

Үйрендім


















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Канлылар

Автор: Бисенгалиева Жайнагул

Дата: 05.01.2016

Номер свидетельства: 272631
