kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қазақстан аумағындағы тайпалық одақтар мен алғашқы мемлекеттер.Сақтар.

Нажмите, чтобы узнать подробности

28-29 сабақ 

Сыныбы:6

Пәні: Қазақстан тарихы

Сағат саны:1

Тақырыбы

Қазақстан аумағындағы тайпалық одақтар мен алғашқы мемлекеттер.Сақтар.

Мақсаты

Оқушыларға сақтардың шығу тегі,тарихы,мекендеген орны,қоғамдық құрылысы, мәдениетінің дамуы жайында түсінік беру. Оқушыларға оқытудың  жаңа  әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше  және топпен  жұмыс  істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту.

Күтілетін нәтиже

Оқушылар Қазақстан аумағындағы тайпалық одақтар туралы түсініктерін дамытып, оқып үйренеді.  Топпен жұмыс жасауға дағдыланады.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Топтық және жеке жұмыс; «сандарды бейнеле»  ойыны,ассоцация, Кім жылдам,шпаргалка әдісі, Сын тұрғысынан ойлау, диалогты оқыту, сәйкестендіру тапсырмасы, тест сұрақтары.

Қолданылатын ресурстар

Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

Тренинг

1 мин

«Мозайка» әдісі бойынша, сурет арқылы сыныпты топқа бөлу

Алтын ереже құру  қажеттігі туралы айту.

Әр топқа бағалау парағын таратып беру.

Фигуралармен бағалау әдісімен бағалау үшін фигуралар  таратып беру

«Сандарды бейнеле» ойыны

арқылы психологиялық ахуалды жақсарту

Оқушылардың мұндағы мақсаты суреттер арқылы өз жұптарын тауып, бір топ болып құралу.Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды.

Бағалау парағы арқылы топбасшылар өз топ мүшелерін бағалап отырады.

Фигуралар  арқылы топтар өзара бағалайды.

Әр топ өздеріне берілген сандарды дене мүшелерімен,қимылымен бейнелеу.

Үй тапсырмасы

1-тапсырма

3 мин

Топқа ашық сұрақтар беріледі.

«Көпір» тапсырмасы

1.Қола дәуірінде шаруашылықтың қандай түрлері дамыды? 
2.Қола дәуіріндегі метал өндірудің дамуын неден көреміз? 
3.Қола дәуіріндегі ру тайпалар қоныстармен үй- жай салуда қандай 
тәсілдерді қолданды? 
4.Үй-жай кәсібі мен қол өнер қалай дамыды? 

Оқушылар сұрақтарға толық әрі нақты жауап беруі қажет.

Білу

2-тапсырма

6 мин

1.«Галереяға саяхат» 

1.Монитордан Томиристің суреті көрсетіледі де, бұл суреттегі кім деп сұрақ қойылады. Егер тапса, ол қай патшаның басын шауып алады ? 
2.Монитордан Шырақтың суретін көрсету. Бұл кім? Оның қандай ерлігін білеміз ? 
3. Монитордан «Алтын киімді адам » суреті көрсетіледі. Бұл қай жерден табылған құнды ескерткіш? 
2. «Сақтар» ассоцация




 

Оқушылар интерактивті тақтадан кез-келген суретті таңдайды да,топ мүшелері кезектесіп жауап береді. Оқушылар еске түсіреді, талдайды.

Сақтар туралы білетіндерін жазады.

Түсіну

 3-тапсырма

6 мин

Жаңа тақырыпты түсіну.

(тақырыпты оқып, нақты керегін алып, жұптармен алмасады, жақсы шыққан шпаргалканы бағалайды)

«Шпаргалка» оқыта үйрету әдісі.

I. Сақтардың шығу тегі. 
II. Мекендеген орны. 
III. Қоғамдық құрылысы. 

Жеке жұмыс жасайды. Тақырыпты оқып, нақты қажеттісін, керегін ғана алады.Жұптарымен алмасады, талдайды. Жақсы шыққан шпаргалканы бағалайды.

Қолдану

4-тапсырма

7 мин

Тест тапсырмалары. 
1.Сақтардың қоғамдық өмірінде маңызды рөл атқарды ? 
А) құрылтай В) халық жиналысы С) патша сайлау 
2. Сақ тайпаларының ішінде қанша билеуші әулет болды ? 
А) 5 В) 2 С) 3 
3. Жоғары билікке ие болған, тұңғыш патша әулеті ? 
А) Липоксай В) Колаксай С) Арпоксай 
4. Томирис патшайым шамамен қай жылдары өмір сүрген ? 
А) б.з.б. 570-520жж В) б.з.б. 580-530жж С) б.з.б. 570-510жж 
5. Дарийге жіберілген жұмбақ сыйлықтың шешімін кім тапты ? 
А) Спаргапис В) Спитамен С) Гобри 
6. Парсы патшасы Дарий қай жылдары сақ жеріне қай жылдары шабуыл жасады ? 
А) б.з.б. 519-518жж В) б.з.б. 518-517жж С) б.з.б. 518-515жж 
7. Б.з.б ҮІ ғ 540, 530, 519жж қай елдің патшалары сақтарға қарсы жорық жасады ? 
А) Парсы В) ирандық Ахеминид С) грек-македон 
8. Парсылармен соғыс кезінде кеөзсіз ерлік жасап,аты аңызға айналған сақ бақташысы ? 
А) Шырақ В) Тарғытай С) Спаргапис 
9. Сақтардың біраз бөлігі парсылармен одақтасып, қандай елге жорыққа шықты ? 
А) Египет В) Сирия С) Иран 
10. Сақ жауынгерлері қандай түсті киім киді ? 
А) ақ киім В) жасыл киім С) қызыл киім 
Жауаптары: 1. В 2. С 3. В 4. А 5. С 6.А 7. В 8. А 9. А 10 С 
2. Кімнің сөзі ( кеспе қағазы) 
1. Киімі мен өмір сүру дағдысы скифтерге ұқсас олар егін екпейді, үй малдары мен өзеннен аулайтын балықтарды азық етеді. Сүт ішеді деп жазған тарихшы кім? (Геродот) 
2. «Жазық жерде тұрғанмен, олар егіншілікпен айналыспайды, көшпелілер. Скифтер сияқты малшылықпен және балық аулаумен күн көреді » кімнің сөзі. (Страбон) 
3. «Әйел болса да, жаудың шапқыншылығынан қорыққан жоқ» деп кім жазды. ( Помпей Трог) 
4. «Спитеменнің атты әскері оларды қоршауға алды да, садақпен атып, түгел қырып салды» деп жазған кім. ( грек тарихшысы Арриан)

 3. Сәйкестендіру. 
Ирандықтарда -- Жүйрік атты турлар 
Гректерде --- Азиялық скифтер, дайлар, массагеттер 
Парсыларда --- Құдіретті еркектер 
Тиграхауда--- Шошақ бөрікті сақтар 
Парадарайа--- Теңіздің арғы жағындағы сақтар 
Хаумаварга--- Хаома сусынын дайындайтындар 
Абыздар ---- ақ түс 
Жауынгерлер --- қызыл, сары –қызыл 

Топпен жұмыс жүргізе отырып, тесттік жұмысты орындайды, кімнің сөзі екенін табады, сәйкестендіреді. Істеген жұмыстарын топпен алмасады да, бірін-бірі жестпен бағалайды.

Талдау

5-тапсырма

7 мин

Интерактивті тақтамен жұмыс

1. Сақ патшайымы кім? 
2. Сақтарды гректер, парсылар қалай атаған? 
3. Сақ қоғамы қанша топқа бөлінді? 
4. Парсы патшалары кімдер? 
5. Темір өндіруші пештері не деп аталды? 
6. Сақтарды мекендеген жеріне қарай бөлген. 
7. «Алтын киімді адам » қай обадан табылған? 
8. «Алтын киімді адам » неше жастағы сақ ханзадасы ? 

Берілген тапсырмаларды әр топ мүшелері жеке орындайды. Топта талдау жұмысын жүргізеді. Жұмыстарын қорғайды.

Жинақтау

6-тапсырма

8 мин

Диалогты оқыту. «Менен-сұрақ, сізден жауап»

Жұптасу арқылы критерийге сүйене отырып бірін-бірі бағалайды.

Бағалау

2 мин

Бағалау шкаласы мен бағалау парақтарын тарату. Мұғалім оқушылардың өзара бағалауларын бақылайды, қорытады.

Оқушылар өз-өздерін бағалайды.

Кері байланыс

3 мин

«Білім корзинкасына» сабақтан түйген  ойларын жазып салады.

Оқушылар кері байланыс арқылы өздерінің сабақтан алған әсерлерін, ұсыныс, тілектерін жазады.

Үйге тапсырма

1 мин

§28-29 қосымша материалдар жинау

Тест құрастыру

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қазақстан аумағындағы тайпалық одақтар мен алғашқы мемлекеттер.Сақтар.»

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Сақтардың жауынгерлік ерліктері Кирмен, Даримен соғысы, шырақтың өз елін қорғаудағы ерліктері туралы баяндай отырып, оқушыларды отан сүйгіштікке, адамгершілікке, әділдікке баулу арқылы кең көлемде мағлұматтар беру. 

Дамытушылық: Оқушылардың ой өрісін дамыта отырып жеке жұмыс жасауға ұмтылатын жеке тұлғаны қалыптастыру.

Тәрбиелік: Өздігінше еңбектенуге, уақытты дұрыс пайдалануға, Отан алдындағы борышын сезінуге, туған жерін сүюге турбиелеу. 

Сабақтың түрі: аралас

Сабақтың әдісі: , сұрақ-жауап, сәйкестендіру, тест тапсырмалары,ой қозғау, сөзжұмбақ шешу,семантикалық карта, миға шабуыл.

Пән аралық байланыс:Ежелгі дүние тарихы, математика

Сабақтың көрнекілігі:Дүние жүзілік саяси картасы , бейне ролик, кеспе қағаздар, суреттер

Күтілетін нәтиже: 
1. Сақ тайпаларының ел басқару ісі, әскери демократия, әлеуметттік топтары туралы білімдерін толықтырады. 
2. Сақ патшаларының көрші елдермен жүргізген соғыстары туралы білімдерін жетілдіреді. 
3. Парсылармен соғыс және жұмбақ сыйлық, оның мәні туралы өз қөзқарастарын , ой-пікірін білдіреді. 
4. Сақ жауынгері Шырақтың ерлігі туралы білімдерін жетілдіреді, ой-пікірлерін, көзқарастарын ортаға салады. 
Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі

-амандасу;

-сыныпты 3 топқа бөлу.Оқушыларға хат таратушы көгершіндер таратылады, хаттарында сақ тайпаларының 3 тобының аттары жазылған.Сол арқылы топқа бөлінеді.(1м)

І топ:Тиграхауда

ІІ топ: Хаомаварга

ІІІ топ: Парадарайа

2.Үй тапсырмасы:

1)Миға шабуыл:(1)

1. Сақтар дегеніміз кімдер?

2.Олар неше топқа бөлінеді?Оларды ата.

3.Сақ қоғамы қалай жіктеледі?

4.Сақтар қандай шаруашылықпен айналысты?


2) Семантикалық карта толтыру. (+)

Сақтар


Мургаб аңғарында

Арал теңізінің маңында

Сырдарияның орта ағысында

Сақ - парадарайа


+


Сақ - тиграхауда



+

Сақ - хаумаварга

+







Енді, осы сақ тайпаларының және сақтардың тайпалық одақтарына кіретін тайпалардың орналасуын картадан көрсетейік.

Киімдерінің түсі

Сары мен көк түсті

Қызыл және сары қызыл

Ақ түсті

Сақ жауынгерлері


+


Абыздар



+

Малшылар мен егіншілер

+




3)Кестені дұрыс толтыру «Сақ сөзінің мағынасы»

Парсы жазбаларында

Құдіретті еркектер

Иран жазбаларында

Жүйрік атты турлар

Грек авторлары

Азиялық скифтер


4)Сөзжұмбақ шешу

 

Т

И

Г

Р

О

Х

А

У

Д

А

 

Ә

Д

І

Л


 

Ж

А

У

Ы

Н

Г

Е

Р

Л

Е

Р


 

Г

Р

Е

К


 

Ж

Ы

Л

Қ

Ы



С

Т

Р

А

Б

О

Н



Ш

І

Р

І

К

Р

А

Б

А

Т


А

Б

Ы

З

Д

А

Р



Д

А

И

Л

А

Р


 

Е

Г

І

Н

Ш

І

Л

Е

Р



К

Т

Е

С

И

Й


1. Жетісу,Тянь-Шань аңғарын мекендеген сақ атауы.

2. Гректер сақтарды жоғары бағалап, оларды қандай адамдар деп атаған?

3. Сақ қоғамында кімдер қызыл немесе сары-қызыл киім киеді?

4. Қай елдің тарихшысы сақтар туралы, дұшпанға қатал,досқа адал деп айтты?

5. Сақтар шаруашылығында көлік ретінде көп пайдаланған төрт түлік түрі?

6. Ежелгі грек географы?

7. Қызылорда облысы маңынан табылған сақ тұрағы?

8. Сақ қоғамындағы ақ түсті киімді кімдер киген?

9. Көшпелі тайпалардың грек деректеріндегі атауы?

10.Сары,көк түсті киімді кімдер киді?

11. «Сақ әйелдері ержүрек келеді,соғыс қаупі төнгенде ерлеріне көмек көрсетіп,ұрысқа араласады» деп баяндаған кім?

Ой қозғау.

Тәуелсіздік дегенді қалай түсінеміз?

Дербес мемлекет




Азат Тәуелсіздік Бостандық



Еркіндік

Міне балалар тәуелсіздік – бостандық,еркіндік, азат мемлекет екенін білдік.Тәуелсіздік жолында біздің аға – апаларымыз да өз өмірлерін құрбан етті. Олар кімдер?Олардың есімі алтын әріптермен жазылып, мәңгілік тарихта, біздің жадымызда қалмақ.

Олар ел тәуелсіздігі үшін күрескен. Өз елінің тәуелсіздігін алу үшін елін, жерін, дұшпандарынан алып қалу үшін ерліктерін көрсете отырып, батыл да ержүрек атанған сақ көсемдері де болды.

3. Жаңа сабақ:

Ендеше, балалар, бүгінгі жаңа сабағымыз «Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі »

Бейне ролик «Сақтар»(Ерден атаның әңгімелері)

І-топ. Б. з. б. VІІІ - VІІ ғ - да сақтар өз атырабындағы алдыңғы қатарлы елдермен қарым – қатынас жасап отырған. Тіпті парсы елдерімен де соғыс одағын құрған. Бірақ парсы патшасы одақты місе тұтпай сақ - масагеттерді өзіне тәуелді етпекші болған. Сөйтіп бірінші рет жорық жасаған. Нәтижесінде жеңіліп Кир қаза табады. Ал енді осы оқиғаға тоқталайық. Мемлекет шекарасын тойымсыздықпен кеңейтуді ойлаған Кир ең әуелі сақ – массагеттерді бағындыруды ойлайды. Соғысқа жедел дайындала бастайды. Соғыспас бұрын сақ еліне елші жібереді. Күйеуі қайтыс болған сақ патшайымы Томириске маған күйеуге шық деп ұсыныс білдіреді. Томирис Кирдің сәлемін қабыл алмайды. Өзіне - өзі сенімді болады. Күшпен ала алмасын білген Кир айлаға көшеді. Мал сатып мол етіп ет асып, шарапты жеткілікті етіп қалдырады, жауынгерлер мас болып ұйықтап қалады. Ішінде Томиристің баласы Спаргаписте бар. Тұтқынға түсіп қалады. Бұл хабарды естіген Томирис Кирге хат жолдайды. Томирис шығып елшісіне хатты береді. Оны ол Кирге жеткізеді. 
Хат 
«Қанқұмар Кир! Жеңіске желікпе! Сен менің ұлымды ашық айқаста қару құдіретімен жеңген жоқсың. Шарап ішкізіп, алдап барып пенде еттің. Енді менің мына ақылымды тыңда! Айла – амалмен біраз жауынгерлерімді тұтқын қылғаныңды қанағат тұтып менің ұлымды өзіме қайтарып бер де есен-сауыңда жөніңді тап. Егер олай етпесең тәңірі атымен ант етіп айтайын, қанға қанша тойымсыз болсаңда, адам ханын сусынның қанғаныңша ішкіземін!» - деп жазады. Кир оқып шығады. 
Томиристің тұтқынға түскен ұлы өзінің қандай күйге түскенін ұғып, өзін - өзі өлтіреді. Келесі күні екі жақтың арасында құлақ естіп, көз көрмеген сұрапыл соғыс болады. Парсыларды жайратып салады. Кир де өледі. 
Томирис –«Маған Кирдің басын тауып әкеліңдер»,- дейді. 
Томирис: Қан толтырған торсыққа Кирдің басын салып тұрып: 
- «Әйтеуір тірі қалдым, сені жеңіп шықтым демесем, жан дегенде жалғыз ұлымды аярлықпен қолға түсіріп, сен менің түбіме жеттің, жауыз! 
- Енді тәңірге берген сертімді орындап, басынды қанға бөктіріп, сусынымды қандырғаннан басқа амалым жоқ» Сақтардың осылайша тәуелсіздігін сақтап қалады. 
ІІ топ: Осы оқиғадан 11 жылдан соң патша болған үш жылда 1 - 2 жеңіске жеткеніне мастанған 
І Дарий сақтармен соғыспақшы болып б. з. б 519 жылы сақтарға қарсы соғысқа аттанды. Осы соғыс жайлы грек тарихшысы Полиэн Шырақ есімді сақ жауынгерлерінің ерлігі жайлы баяндайды. Шырақ өз үстінен өзі жаралап парсыларға қашып барады. Оларды сақтарға бастап барамын деп елсіз, сусыз шөлге апарып қырады. 
Шырақ: - І Дарийге «Менің түп атам парсы еді. Сақтардың малын бағып жүрем құлы болатынмын. Сіздердің келе жатқандарыңызды естіп қаштым деп қолға түсіп қалып, әзер құтылдым. Маған көмектесең сақтарда кеткен кегімді қайтаруға көмектесе көріңіз - деді 
Мен сақтардың жерінің ой - шұңқырын жақсы білемін сіздерді бастап бара аламын» 
Парсыларды қалың қолын құм ішіне әкеліп, адастырады. 
- Дарий: не мақсатпен сен бізді алдап, әскерімізді қырмақшысың? Енді бізге алға да, артқа да жол жоқ. 
- Шырақ: Жеңіс! Жеңіс! Жеңіске жетті деген осы. Отандастарымыздың басына үйірілген қасіреттің қара бұлтын кері серпіп, сендерді шөлмен аштыққа әкеп қамадым. 
Енді қайда барсаңдарда табатындарың ажал!- Ашуланған Дарий Шырақтың басын шауып түсіреді. 
ІІІтоп: А. Македонскийдің сақ еліне жорығы. 
Грек – македон әскері б. з. б ІV ғ - да Орта Азияға басып кірді, Самарқанды жаулап алды. 
«Ескендір поэмасынан үзінді:» 
А. Македонский: Қақпаңды аш! 
- Қақпаны саған ашуға рұқсат жоқ дейді. 
А. Македонский – Мен Ескендір патшамын 
Жер жүзінде соғыста бәрін жеңген. 
Көп жүрдім кездей келді көрмеген жер 
Ең болмаса халқыма көрсетейін 
Сый қылып, белгі болар бір нәрсе бар. 
Сонда бір орамал лақтырады. 
Македонский орамалды ашып көреді. Бұл сыйға таң болған Александр Аристотельден ақыл сұрайды. 
Аристотель: Бұл адамның көз сүйегі. 
Тоя ма адам көзі мың мен санға 
Жеміт көз жер бетінде тоймаса да 
Өлсе тояр көзіне құм құйылғанда 
4.Бекіту: Міне, балалар сақтардың елінің, жерінің тәуелсіздігін қалай қорғағандығын өз көзімізбен көргендей болдық. 
Сұрақ: 1. Сақтар кімдермен шайқасқан екен? 
2. Парсылар сақтарды алдаса; сақтар парсылардан қалай қарымта қайтарды? 
3. Македонскийді жеңудің қандай мақсаты болды? 
4. Қандай тарихи тұлғалармен кездестік? 
«Сандар да сөйлейді» ойыны


«Тарихи есеп»

  1. Кир патшаның сақтарға жорығы (530) + Томирис патшаның дүниеге келген жылы (570) =1100

  2. I Дарий сақтарға шабуыл жасаған жыл (519) + Томирис дүниеден өткен жыл (520) = 1039

  3. Марафон шайқасы басталған жыл (490) + Македон әскеріне қарсы неше жыл партизан соғысын жүргізді(3) =493

«Сәйкестендіру тесті»

1

Кир

1

Тәуелсіздік үшін жанын пида еткен бақташы

2

Томирис

2

Ежелгі грек тарихшысы

3

Шырақ

3

«Тарихтың атасы»

4

Спаргапис

4

Сақ тайпаларының патшайымы

5

Дарий

5

Рим тарихшысы

6

Александр Македонский

6

Сақ көсемі

7

Помпей Трог

7

Сақ патшайымы Томиристің ұлы

8

Полиэн

8

Парсы патшасы

9

Спитамен

9

Македония патшасы

10

Арриан

10

Грек-македон басқыншыларына қарсы күрес жүргізген

11

Скунха



12

Геродот

Жауабы: 1-8; 2-4; 3-1; 4-7; 5-8; 6-9; 7-5; 8-2; 9-10; 10-2; 11-6; 12-3.

Тест тапсырмасы

  1. Б.з.б. 530 жылы қай парсы патшасы сақ еліне жорық жасады?

А) Дарий Ә) Кир Б) А. Македонский

2. Сақтардың А.Македонскийге қарсы күресін кім басқарды?

А) Спаргапис Ә) Томирис Б) Спитамен

3. Б.з.б. 570-520 жылдары өмір сүрген сақ патшайымы?

А) Томирис Ә) Клеопатра Б) Семирамида

4. «Жеңілмейтін әскер» деп кімдерді атаған?

А) Грек-македон Ә) Парсы Б) Сақ

5. Дарийдің әскерін шөл даламен адастырған ер жүрек сақ жауынгерін ата?

А) Томирис Ә) Спитамен Б) Шырақ

6. Грек-македон басқыншылары сақ еліне неше жыл бойы соғыс жүргізді?

А) 13 Ә) 3 Б) 10

7. Томирис пен Кир арасындағы шайқас немен аяқталды?

А) Кир қаза болды Ә) Томирис қаза болды Б) Екеуі де қаза болды

8. «Досқа адал, дұшпанға қатал» деп кімдер жөнінде айтылған?

А) Грек Ә) Парсы Б) Сақ

Кілті: 1 Ә, 2 Б, 3 А,4 А, 5 Б, 6 Ә, 7 А, 8 Б.

6.Рефлексия (кері байланыс)

«Блоб ағашы» арқылы кері байланыс жасау. (Блоб агашы тасiлi - окушынын озiн-озi багалауга арналган тамаша тасiл. Мынау бiр турi. Сабак сонында окушы сабакта озiн калай устады, кандай дарежеде оз бiлiмiн корсете алды, агаштан озiн тауып бояп кояды. Жуппен жаксы жумыс iстесе кушактасып отырган екi адамды белгiлейдi. Сабакка араласпаса жерде буртиып жаткан баланы бояп кояды.т.с.с.)

7. Бағалау.

8.Қорытынды:

Тәуелсіздік үшін мың өліп, мың тірілген қазақ елі, гүлденіп мәңгі жасай бермек. Тәуелсіздігімізді алтынымыздай ардақтап, асылымыздай бағалайық, қымбатымыздай құрметтей білейік.

«Өз тарихын білмеген халық, өзінде сыйламайды» Н.Назарбаев

9. Үйге тапсырма: «Шырақтың ерлігі» туралы эссе жазу.




















Құмжарған орта мектебі






Тақырыбы: «Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі»

6-сынып












Өткізген:А.А.Бисеналина















2016-2017 оқу жылы


1. «Сақ әйелдері ержүрек келеді, соғыс қауіпі төнгенде ерлерге көмек көрсетіп ұрысқа араласады». Грек тарихшы Ктесий

3. «Әйел болса да, жаудың шапқыншылығынан қорыққан жоқ» деп кім жазды.

Рим тарихшысы Помпей Трог


  1. «Сақтар жақсы шабандоздар болған. Олар садақпен, қылышпен және қола балталармен қаруланған, сауыт киген». Грек географы Страбон



2) Семантикалық карта толтыру. (+)

Сақтар


Мургаб аңғарында

Арал теңізінің маңында

Сырдарияның орта ағысында

Сақ - парадарайа




Сақ - тиграхауда




Сақ - хаумаварга






Киімдерінің түсі

Сары мен көк түсті

Қызыл және сары қызыл

Ақ түсті

Сақ жауынгерлері




Абыздар




Малшылар мен егіншілер





2) Семантикалық карта толтыру. (+)

Сақтар


Мургаб аңғарында

Арал теңізінің маңында

Сырдарияның орта ағысында

Сақ - парадарайа




Сақ - тиграхауда




Сақ - хаумаварга






Киімдерінің түсі

Сары мен көк түсті

Қызыл және сары қызыл

Ақ түсті

Сақ жауынгерлері




Абыздар




Малшылар мен егіншілер





2) Семантикалық карта толтыру. (+)

Сақтар


Мургаб аңғарында

Арал теңізінің маңында

Сырдарияның орта ағысында

Сақ - парадарайа




Сақ - тиграхауда




Сақ - хаумаварга






Киімдерінің түсі

Сары мен көк түсті

Қызыл және сары қызыл

Ақ түсті

Сақ жауынгерлері




Абыздар




Малшылар мен егіншілер






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Қазақстан аумағындағы тайпалық одақтар мен алғашқы мемлекеттер.Сақтар.

Автор: Бисеналина Айжан Алимжановна

Дата: 31.01.2017

Номер свидетельства: 386173


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства