Қазақстан Республикасының жалпы білім беретін мектептері
педагогтерінің біліктілігін арттыру курстары бағдарламасының
үшінші деңгейі бойынша мектептегі тәжірибесін іске асыру барысындағы
Ахметова Акмарал Болатхановнаның
Қ Ы С Қ А М Е Р З І М Д І С А Б А Қ Ж О С П А Р Ы
Пәні: Қазақстан тарихы
Кабинеті:22
Сыныбы: 7 ә
Мерзімі: 23.10.2013
Уақыты:1705-1750
Тақырыбы: Қыпшақ хандығы (ХІ - ХІІІ)
Мақсаты:Қыпшақ хандығының құрылу тарихы мен саяси тарихын оқып түсіну.
Міндеттері:
Бірлесіп оқу арқылы Қыпшақ мемлекеті туралы ақпарат алу.
Сын тұрғысынан ойлау арқылы қоғамдық құрылысымеен таныстыру.
Өзгеге, өзіне деген сыни көзқарастарын қалыптастыру
Қолданылған модульдері: диалогтік оқыту, сын тұрғысынан оқыту, ОүБ және ОБ, талантты және дарынды балаларды оқыту, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу, оқытудағы басқару және көшбасшылық.
Стратегиялар: «Шеңберлі дөңгелек», «кубизм», «ой қозғау», «автобус аялдамасы», «кластер», «5 минуттық эссе жазу», блум жүйесі бойынша бағалау.
Сабақ жоспары
Сабақ кезеңдері
Уақыты
Жоспар мазмұны
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?
Кіріспе
Ұйымдастыру кезеңі.
Шеңберлі дөңгелек стратегиясы.
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне жылы лебізін білдіру арқылы жағымды орта тудыру.
«Кубизм»
стратегиясы.
Оқушылар шеңбер құрып, қасындағы оқушыға гүл шоқтарын ұсыну арқылы бір – біріне жылы лебізін айтқызу.
Куббизм стратегиясы бойынша сұрақтар беріледі:
1.Не себептен Қарақытайлар Жетісу аймағына қоныстанды?
2.Қарақытайлар алым-салық жинау жүйесін қалай жүргізді?
3.Қарақытай мемлекеті өзінің сыртқы саясатында қандай бағыт ұстанды?
4.Қарақытай мемлекеті қай жерлерді жаулап алды?
5.Неліктен Қарақытай мемлекеті қарахан мемлекетінің қоғамдық құрылысына өзгеріс еңгізген жоқ?
6.Хорезмшахы қарақытай мемлекетіне неге салық төлеуден бас тартты?
Оқушылар бір – біріне гүл шоқтарын ұсыну арқылы жылы лебізін айтады.
Кубизм» стратегиясы бойынша әр топ өзіне түскен сұрақ бойынша жауап береді.
1.Бірінші себеп: Орталық Азиядан батысқа қарай жылжыған түрік тілдес тайпалардың қарақытайлар жерін жаулап алуы.
Екінші себеп:Осы кезде бұл аймақтың қожасы болып отырған Қарахан мемлекеті әлсірей бастаған.
2.Әрбір үйден бір динардан ақша жинаған.
3.Қарақытай мемлекеті енді Қарахан мемлекетінің Орта Азиядағы иеліктерін жаулап алуды көздейді.
4.Қарахан мемлекеті, Мауараннахрды, Хорезмді, Балх пен Хотан және Гансу жеріндегі ұйғырларды.
5.Қарахан мемлекетінің қоғамдық құрылысынан әлдеқайда төмен болды.
6.Хорезм шахы әл- Арсланның қаза болып, оның балаларының арасында билік үшін талас туады.
Жарайсыңдар!
Смайлик арқылы
Топ аттары жазылған қағаздар.
Тұсауке
сер
Қызығушы
лықты ояту сатысы
«Ой қозғау» стратегиясы
Мақсаты: түрткі сұрақтар қою арқылы оқушылардың қызуғышылығын ояту
1.Қыпшақ мемлекеті туралы не білесіңдер?
2.Қыпшақ мемлекеті мен Қимақ мемлекетінің ара қатынасы қандай болды?
Сабақтың мақсатын айтамын содан кейін енді оқушылардың мақсатын білгім келетіндігін сұраймын.
Ал, балалар, сіздердің бүгінгі сабақтан не білгілеріңіз келеді?
Оқушылардың жауаптары тыңдалып, ескерілді. Сөйтіп оқушы да сабаққа мақсат қоюға тартылады.
Тамаша!
Жарайсындар!
Негізгі бөлім
Мағынаны ажырату сатысы
«Автобус аялдамасы» стратегиясы
Мақсаты: Оқушылардың сабақ барысында алған білімін саралап, не түсінгенін білу
Сергіту сәті.
Оқушылардың бойларын сергіте отырып, тапсырманы ынтамен орындауда ықпал ету.
Жаңа сабақ барысындағы алған білімін саралап, өздерінің не үйренгенің түсіну мақсатында «Автобус аялдамасы» әдісін қолданамын.
№1 аялдама тапсырмасы.Қыпшақтардың этникалық құрамына қандай тайпалар кірген?
№2.Қоғамдық құрылысы туралы не айтуға болады ?
№3. Қыпшақтар қандай жерлерді өздеріне қаратты.
№4. Шаруашылығы.
Қол, иық бөксе қимылдарымен ауаға бірден 5-ке дейінгі сандарды жазғызамын.