Саба?ты?та?ырыбы: ?аза?станны? 1920-1940 жылдарда?ы ?о?амды?-саяси жа?дайы. Саба?ты?ма?саты: 1920-40 жылдарда?ы ?о?амда ?алыптас?ан саяси жа?дай?а талдау жасау, ?аз?станда?ы тоталитаризмні? к?ріністерін сипаттай отырып, республиканы? сол кезе?дегі даму ?орытындыларын шы?ару. Саба?ты?міндеттері:
а) білімдік: о?ушылар?а тоталитарлы? режим мен социализмні? сталиндік ?лгісіні? м?ні мен сипатын т?сіндіру, коммунистік партия билеген т?ста ?аза?станны? лагерьлер ?лкесіне айналуы, жазы?сыз адамдарды? жазаланып, азап шеккені жайлы баяндау.
?) дамытушылы?: ?о?амда?ы ??былыстарды салыстыру, айырмашылы?тарды ажырату, ?з бетінше ?орытынды жасау?а да?дыландыру, ойлау ?абілеттерін дамыту.
б) т?рбиелік: о?ушыларды? ту?ан жеріне деген с?йіспеншілігін арттыру ма?сатында халы? ?амын ойла?ан а?алар ісін ?лгі етуге т?рбиелеу. Саба?ты? типі: жа?а білімді ме?герту саба?ы Саба?ты? т?рі: аралас саба?
Просмотр содержимого документа
«"?аза?станны? 1920-1940 жылдарда?ы ?о?амды?-саяси жа?дайы"»
«Бекітемін»_____________
САБАҚ № Қазақстан тарихы 9 сынып мерзімі: Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның 1920-1940 жылдардағы қоғамдық-саяси жағдайы. Сабақтың мақсаты: 1920-40 жылдардағы қоғамда қалыптасқан саяси жағдайға талдау жасау, Қазқстандағы тоталитаризмнің көріністерін сипаттай отырып, республиканың сол кезеңдегі даму қорытындыларын шығару. Сабақтың міндеттері: а) білімдік: оқушыларға тоталитарлық режим мен социализмнің сталиндік үлгісінің мәні мен сипатын түсіндіру, коммунистік партия билеген тұста Қазақстанның лагерьлер өлкесіне айналуы, жазықсыз адамдардың жазаланып, азап шеккені жайлы баяндау. ә) дамытушылық: қоғамдағы құбылыстарды салыстыру, айырмашылықтарды ажырату, өз бетінше қорытынды жасауға дағдыландыру, ойлау қабілеттерін дамыту.
б) тәрбиелік: оқушылардың туған жеріне деген сүйіспеншілігін арттыру мақсатында халық қамын ойлаған ағалар ісін үлгі етуге тәрбиелеу. Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту сабағы Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндірмелі-иллюстративті әдіс, проблемалық мазмұндау әдісі, топтық шығармашылық жұмыстар Сабақта қолданылатын жаңа технология: интерактивті оқыту Сабақтың көрнекілігі: Қазақстанның саяси картасы, тірек-сызба, слайд, үлестірме материалдар. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: - оқушылармен қалыпты психологиялық климат орнату; - оқушыларды бағдаршам түстері арқылы 3 топқа бөлу, топ басшыларын тағайындау. ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: «Ыстық орындық» әдісі
1931-33 жылдардағы аштық.
Көтеріліс себептері
Көтеріліс орталықтары.
Ұжымдастыру саясатының қорытындысы.
ІІІ. Жаңа сабақ:
«Қызығушылық ояту». «Тоталитаризмнің орнығуы тек қана Сталинге табыну ретінде қалыптасты ма?» сұрақ қою арқылы ой шақыру. Тақырыпты оқыту жоспары: §22-23. Қазақстанның 1920-1940 жылдардағы қоғамдық-саяси жағдайы Сабақ жоспары: 1. Қазақстанда тоталитарлық жүйенің орнығуы. 2. Қазақстандағы тоталитаризмнің көріністері. 3. 1930 жылдардағы жаппай саяси қуғын-сүргін. 4. Қазақстандағы саяси қуғын-сүргіннің зардаптары. Жаңа білімді меңгерту:
а). Мұғалім ауызша баяндауы. «Қазақстандағы тоталитаризмнің көріністері» тірек-сызбасын пайдаланып әңгімелеу
Диктаторлық жеке билік. Тоталитарлық тәртіп.
Көрініс беру түрлері
Ассимиляциялық саясат. Шынайы егемендіктің болмауы
Экономиканың шикизаттық бағытта қалыптасуы
Концлагерлер құру. Жаппай қуғын-сүргін жүргізілуі. 3,5млн. адамның азап шегуі.
Б). СББР № 383
IV. Сабақты бекіту:
1.Топтық тапсырмалар: «Зерттеу» берілген мәтінмен танысып, өз ойларымен қорытындылайды
1-топ- 1920-40-жылдардағы Қазақстанның саяси жағдайы. Қазақстандағы тоталитаризмнің көрінісіне сипаттама беру
2-топ- 1930-жылдардағы жаппай саяси қуғын-сүргіндер. Қазақстандағы 1930жылдардың бас кезеңіндегі лагерлер жүйесіне сипаттама беру. 3-топ- Қуғын-сүргіннің зардаптары. 1937-1938 ж. ж. сталиндік қуғын-сүргіннің ақиқат зардаптарына сипаттама беру.
2. Жаңа сөздер:
-ОГПУ
-ГУЛАГ
-«халық жаулары»
-«үштіктер»
-репрессия
-ассимиляция
V. Рефлексия. «Ой түйін» кестесі бойынша әр топ бүгінгі сабақта қандай білім алғандығы туралы және сабақта алған әсерлері жайлы өз пікірлерін білдіреді.
VI. Қорытындылау. Енді бізге қайта оралды заңғарлар, Сталиндік тозақтарда жанғандар- Ахметтер, Жүсіпбектер, Сәкендер, Ілиястар, Бейімбеттер, Мағжандар. 1920-1940 ж. ж. халқымыздың бастан кешкен қаралы тарихының бір кезеңі. Ол тарихта мәңгі қалып, ұрпақ есінде ешқашан ұмытылмайды. 1997ж саяси қуғын-сүргін құрбандарын еске алу жылы болып аталып өтті, ал 31-мамыр қуғын-сүргін құрбандарын еске алу күні болып белгіленген. VІІ. Бағалау: сабаққа белсенді қатысқан оқушылар бағаланады.
VІІ. Үй тапсырмасы: § 22-23 оқу, мазмұндау. «Қазақстан лагерьлер өлкесі» тақырыбына қосымша материалдар жинау.