Просмотр содержимого документа
«?аза?стан тарихы п?нінен 10-сыныптар?а арнал?ан саба? жоспары. Та?ырыбы: "??ндар мемлекеті" »
28 қараша 2014 жылы
Қазақстан тарихы 10 «Б» сынып
Қоянды орта мектебі тарих пәнінің мұғалімі Савилхан Меруерт
Сабақтың тақырыбы: Ғұндар мемлекеті
Мақсаты: Ғұн атауы, «халықтардың ұлы қоныс аударуындағы» ғұндардың ролі,ғұн мемлекеттік бірлестігінің қалыптасу тарихы,Мөде,Аттила туралы мағлұматтарды талқылау.
Міндеттері:
Оқушылардың ойлау қабілетін шыңдау,өзіндік пікірі бар оқушы дайындап, жеке тұлға қалыптастыру.
Оқушының сөйлеу мәдениетіне, ойын еркін жеткізе білуге баулу.
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Сабақ әдісі: топтық жұмыс,ой-қозғау,Венн диаграммасы
Сабақ көрнекілігі: Карта,тірек-сызба,суреттер,видео-ролик,слайд.
Сабақ барысы:
І-Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу
Түгендеу
Сабаққа назарларын аудару
ІІ.Психологиялық дайындық.
Мұғалім: Ізгі арманын,үмітін
Бабалардың жалғаймыз.
Білім көкжиегінде
Жалындаймыз,самғаймыз.
ІІІ.Үй тапсырамасы.
Пресс-конференция түрінде өтеді.
Құрметті пресс-конференцияға қатысушылар!
Қаңлылар туралы не білетінімізді ортаға салайық.
Астана арнасының арнайы тілішісі: Аманжол Хуан
Менің сұрағым «Тарихшылар» тобына арналады.
Қаңлылардың этникалық дамуы туралы не білесіздер.
Егеменді Қазастан газетінің тілшісі: Құдайбергенов Султан
Менің сұрағым «Көшпенділер» тобына арналады.
Қаңлылардың жалпы орналасуы қалай болған?
Қазақ радиосының тілшісі: Кундаулет Кунзат
Мен сұрағымды «Зерттеушілер» тобына қойғым келіп отыр.
Қаңлылардың саяси дамуы қай уақытта ерекше дамыды.
ІҮ. Жаңа сабақ
Ал балалар! Қазақ халқының ата - тегі болған қандай тайпаларды білесіздер?
Төменде берілген кесте бойынша білетінімізді толтырып өтейік.
Ғұн
Қаңлы
Үйсін
Сақ
Ендеше, бүгінгі біздің жаңа тақырыбымыз: Ғұндар мемлекеті.
Оқушыларға ғұндар туралы қысқаша видеоролик көрсетіледі.
Мұғалім: Ғұндар туралы слайд арқылы қысқаша түсінік береді.Картадан көрсету.
Б.з.б. І мыңжылдықтың ортасында Алтай, Оңтүстік Сібір мен Шығыс Қазақстан аумағында “Ғұн” деген атпен тайпа одағы қалыптаса бастады. Қытайлар хунну, кейде сюнну деп атаған бұл тайпалар “халықтардың Ұлы қоныс аударуы” дәуірінде белгілі болды.
Оқушыларғы топтық тапсырма беру.
1 топ. Ғұндардың гүлденуі мен тайпалары
2 топ.Ғұндардың Юэчжилермен,Қытаймен,Үйсіндермен,Қаңлылармен байланысы
3 топ. Ғұн мемлекетілігі,Ұлы қоныс аудару
Әр топ берілген тапсырма бойынша жеке,жұп,топ болып жұмыс жасайды.Әр топтың спикерлері сөйлейді.
Ғұн қағанаты мен ғұндарды зерттеген ғалым көп. Тек Кеңестер Одағының өзінен түрколог ғалымдар Лев Гумилев, С. Кляшторный, Л. П. Окладников, Əлкей Марғұлан, О. Сүлейменов, Манаш Қозыбаев, Мəмбет Қойгелдиев, Əбдуəли Қайдар, Рахманқұл Бердібай, Ақселеу Сейдімбек, Қойшығара Салғара, Мырзатай Жолдасбековтердің еңбектері де төбе-төбе. Қытайдағы Уаң Биңхуа мен Уаң Миңжы, Жақып Мырзаханов пен Жақып Жүнісұлы, Шадыман Ахметұлы, Қытайдан Қазақстанға барған Нəбижан Мұхаметханұлы, Бақыт Еженханұлы, Əлімғазы Дəулетхан сықылды ғалымдар бұл іске тіпті күшті серпін берді.
Деңгейлік тапсырма.
Ғұндардың орналасуы
Ғұн тайпасының көсемдері
Ғұн тайпалары туралы айтылған ой –пікірлерге тоқталыңыз.
Ғұндардың Еуропаға жорығы
Ү.Шығармашылық жұмыс.
1 топ. Мөде қаған туралы көрініс
2 топ. Қытай қорғанының ерекшелігі,тарихтағы орны
3 топ.Аттила патша туралы не білеміз?
ҮІ.Сабақты бекіту.Венн диаграммасы арқылы сабақты қорытындылау.
Ғұндар мен қаңлыларды салыстыру
Сабақ соңында ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың 2014 жыл 14 қарашадағы «Нұрлы жол – болашаққа жол» жолдауына тоқталып өту.
ҮІІ.Бағалау.
ҮІІІ.Үй тапсырмасы:
Сабақ соңында «Менің сабақтан алған әсерім» атты плакатқа оқушылар өз ойларын білідіреді.
Бекітемін:
Қоянды орта мектебінің
директоры Ж.Шәкенұлы
Ашық сабақ
Тақырыбы: Ғұндар мемлекеті
Сыныбы: 10 «Б»
Пәні:Қазақстан тарихы
Пән мұғалімі: Савилхан Меруерт
Қоянды орта мектебі
2014-2015 оқужылы
Ашық сабақ туралы рефлексивтік есеп 10 «Б» сыныбымен өткен «Ғұндар тарихы. Ғұн мемлекетінің қалыптасуы.» тақырыбындағы сын тұрғысынан ойлау сабағым өз көңілімнен шықты. Оқытудың бұл тиімділігі мұғалімді тыңдағанда ғана емес, тиісінше түрлі әдіс-тәсілдерді қолдану нәтижесінде, яғни сөйлесу, талдау және дәлелдеу барысында сапалы болатынын алға тартады. Қазірдің өзінде сыныптағы балалардың өзара сұхбаты танымдық қабілеттерін аша түсетіндіктерін айқын көрсетті. Атап айтсам: - оқушылар тақырыпты тереңірек меңгеріп, оның толық ашуларына үлкен мүмкіндік туғызды; - бірінің идеясын бірі тыңдауына, қабылдауына жағдай туады; - оқушылар өз ойларын дәлелдеуге тырысады және қорғай білді; - әдіс-тәсілдердің арқасында мұғалім оқушылардың білім деңгейін анықтауына мүмкіндік алды; - ойын жеткізуге дағдыланды; - өз ойын айта отырып, өзгені бағалай білді; - сұхбат барысында белгілі бір тақырып төңірегінде ғана ой толғауына мүмкіндігі туады. Менің өз іс-тәжірибемде нені қолдануым қажет. Сыни оқытудың маңыздығын, дағдылырын қалыптастыру үшін өз бетімен көп жұмыс жасау керек екенін өз ойыма түйдім. Сабақ процесі кезінде нені өзгертуім қерек? 1.Әр топтағы оқушылардың іс-әрекеттеріне қарай психологиялық ерекшеліктерін ескеру; 2.Сабақ кезінде тақырыптың мақсат- міндеттерін оқушылармен бірге талқылау; 3.Сабақта оқушылардың бір-бірлерін бағалауына мүмкіндіктер туғызу; 4. Сабақта проблемалық ситуацияларды біргелікте шешуге Не сәтті өтті? 1.Сабақтың басында сыни ойлау арқылы шығармашылыққа бағыттау, сабақтың тақырыбын, мақсатын оқушылар өздері ашты, зерттеу жұмысын жүргізді. Не сәтсіз болды? 1.Топтағы оқушылардың барлығы бірдей белсенділік танытқан жоқ; 2. Талантты және дарынды оқушылар тапсырмаларды орындауда өздері ғана көшбасшылық жасады. Келесі сабақтарымда нені басшылыққа алып, ойлану қажет? Сабақты оқушылардың таным-әрекеттерінің сипатына сай ұйымдаспауы. Түйген идея: оқушыларды сабақ процесіндегі жауаптарына қарап емес, маған қойған сұрақтарына қарай бағалауым қажет екендігі.