Просмотр содержимого документа
«?аза? хал?ыны? м?дениеті »
Сабақтың тақырыбы:Қазақ халқының мәдениеті.
Күні: 03.04.2014ж
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларды Қазақстанның ХІV-ХVғ-ғы материалдық және рухани мәдениетімен, олардың жыл мезгілдерін бақылау тәжірибесімен, жерлеу дәстүрімен жан жақты таныстыру;
Топта жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру, сыни тұрғыдан ойлауға, салыстырмалы талдау жасауға, жүйелі қорытындылауға үйрету және шығармашылық қабілеттерін шыңдау.Мәселені тарихи шындық тұрғысынан бағалау қабілеттерін қалыптастыру.Өзара ынтымақтастықты және өзара баға беруді дамыту.
Ұжымдасып өзара көмек көрсете білуге баулу, өзара сыйластыққа үйрету. Өз Отанының тарихын, мәдени құндылықтарын құрметтеуге оны ұмытпауға тәрбиелеу.
Оқытудың нәтижелері:
Жаңа тақырып жөнінде түсінік қалыптасады.
Берілген тақырыптан толық мәлімет алады
Өз пікірін жеткізу арқылы берілген тапсырманы орындай алады.
Оқушы өз ойын еркін, айқын түрде жеткізе алады.
Қамтылатын модульдер:
1-модуль оқыту мен оқудағы жаңа тәсіл (топтық жұмыс), 2-модуль СТО «Сұрақ қою, қайта сұрақ қою» әдісі, «Ой қозғау» әдісі, 3-модуль АКТ пайдалану ,
Қадамдар:
Үй тапсырмасын тексеру
Топпен жұмыс
Бағалау
рефлексия
үйге тапсырма
Сабақ барысы:
Мұғалімнің іс-әрекеті:
Ұйымдастыру
Оқушының зейінін сабаққа аудару
Топқа бөлу (суреттер арқылы бөлу)
Мәтінді тарату
деңгейлік тапсырма
Оқушының іс-әрекеті
1-тапсырма Үй тапсырмасын тексеру
1-сұрақ Қазақ хандығының басқару жүйесі неше тармақтан тұрады?
2- сұрақ Қазақ ханы қалай сайланды?
3- сұрақ Ханның құқықтары мен міндеттері?
4-сұрақ Қазақ халқының әлеуметтік құрамы?
Жаңа сабаққа оқушының қызығушылығын ояту
Мұғалімнің кіріспе сөзі: Халқымыздың тарихында «мұрагер» деген сөз бар. Бұл сөздің тағы бір баламасы «ізбасар». « Ізбасар» немесе «мұрагер» деген сөз «ұрпақтан-ұрпаққа жалғасушы» деген мағынаны білдіреді. Ендеше, «ат тұяғын тай басар» дегендей, біз ата-
бабаларымыздың ізбасарымыз, яғни өшкенін жандырып, мәдениетін жалғастырушы жас ұрпақпыз. Құрметті оқушылар бүгінгі біздің сабағымыз халқымыздың ХІV-ХVғ мәдениетінің дамуына арналмақ.
2-тапсырма
Миға шабуыл әдісімен «Мәдениет» сөзіне анықтама беру. Топтастыру
Түрлі замандағы киім-кешек
Ұлттық тағам Баспана (киіз үй)
Ауыз әдебиеті Музыка Діни наным- сенім Тарихи ескерткіштер
Үй жиһаздары Жыр-дастандар
Мал шауашылығы Ертегілер
Мақал-мәтелдер Құрал-саймандар
Қару-жарақтар
3-тапсырма
–Балалар, қараңдаршы, мәдениет сөзі өте ауқымды екен! Сондықтан, мәдениетті екі топқа бөлеміз.
1) Материалдық
2) Рухани
Материалдық мәдениетке ауызша тоқталамыз.
Қазақ халқының материалдық мәдениетіне мыналар жатады: тұрғын үй, киім-кешек, тағам түрлері, құрал-сайман, қару-жарақтары. –Енді осы материалдық мәдениетке байланысты бүгінгі таңда бізге келіп жеткен дүниелері мен игіліктерін слайдтан тамашалайық!
4-тапсырма Модуль СТО. Кубизм әдісі бойынша:Сипатта, баянда, салыстыр,зертте, маңызы.Әр топқа тапсырма беріледі. Постер арқылы әр топтың ішінен бір оқушы жауап береді. Мұғалім: Рухани мәдениет- белгілі бір кезеңде өмір сүрген халықтың жан дүниесінің көрінісі. Ол-ғасырлар тереңінен бастау алған рухани қазына. Рухани мәдениетке –әдет-ғұрып, салт-дәстүр, ауыз-әдебиеті, қиял-ғажайып ертегілер, діни наным-сенімдер жатады.
1-топ Рухани мәдениет. Тіл және жазу.
2-топ Қазақ халқының ауыз әдебиеті.
3-топ Қазақ халқының жыл мезгілдерін бақылауы.
4-топ Қазақ жерінде ислам дінінің нығаюы, жерлеу дәстүрі.
Бекіту тапсырмалары: ХІV-ХV ғасырлардағы рухани мәдениет (кесте толтыру)
Ауыз әдебиеті
Жазбаша әдебиет
Музыка өнері
Діни наным-сенімдері
Қорытынды: Қазақша ай, күн, жыл атауларымен таныстыру Алла тағала он сегіз мың ғаламды алты-ақ күнде жаратқан, ол күн аттары: