Просмотр содержимого документа
«?аза? даласын зерттеудегі орыс ?алымдарыны? ?лесі»
Сыныбы:11 «Ә» күні: 31.01.15
Сабақтың тақырыбы:
Қазақ даласын зерттеудегі орыс ғалымдарының үлесі
Сабақтың мақсаты:ХVІІІ- ХІХ ғ. патша үкіметінің Қазақстанның географиясын, тарихы мен этнографиясын зерттеуі және оған қатысқан орыс зерттеушілері мен ғалымдары туралы білу.
Сабақтың міндеті:
Қазазақ жерін зерттеудегі орыс ғалымдарының шығармаларын біледі.
Қазақ даласын зерттеудегі ғалымдардың шығармаларынасыни көзқарастарын білдіреді.
Топпен жұмыс істеуде белсенділігі артады
Сабақтың типі: Жаңа білім беру
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Топпен жұмыс,екі жақты күнделік, жадыны дамыту,
Сабаққа қажетті көрнекіліктер: карта,кеспе қағаздар.
Құралдар: тақта, плакат,стикер,маркер
Сабақтың жоспары:
Әдіс-тәсілдер
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Қамтылатын модуль
Ұйымдастыру кезеңі
"Шаттық шеңбері" арқылы сыныптың психологиялық ахуалын жақсарту.
-Балалар, шеңбер болып тұрып, бір-бірімізге жақсы тілектер жолдайық
Оқушылар шеңбер болып тұрады да, бір-бірлеріне жақсы тілектер айтады.
Диалогтық оқыту
Білу
Жадыны дамыту
Оқушыларға 15 шақты оқйғаларды мерзімдеріне қарай орналастыруын сұраймы.
Оқушылар топта оқйғалардың мерзімдеріне қарай орналастырады.
Оқу мен оқытудағы жаңа тәсілдер
Түсіну
Оқушыларға орыс ғалымдарының зертеу жұмыстарымен таныстыра отырып сауалдар қоямын.
-Өлкені зерттеу не себепті қажет
-Ең алғаш қай патша өлкені зерттеуді қолға алды?
-бұл зерттеулер қандай мүмкіндіктер берді?
Оқушылар қойылған сұрақтарға өз ойларымен бөліседі
Диалогтық оқыту.
Талантты және дарынды оқушыларды оқыту.
Зерттеу жұмыстары
Оқушыларды 2 топқа бөлінеді.Әр топқа тапсырмалар берілген.
Тапсырма орындалып болған соң екі топ жұмыстарын саралау.
1-топ
Қазақ даласын топаграфиясын зерттеген ғалымдар.
2-топ
Қазақ даласыныңмәдениетін зерттеген ғалымдар.
Диалогтық оқыту.
Талантты және дарынды оқушыларды оқыту.
Шығармашылық тапсырма
Екі жақты күнделік
Қазақ даласын зерттеулердің тиімді тиімсіз жақтарын өз дәптерлеріне орындап шығады.
Оқушылар жеке өз дәптерлеріне орындап шығады.
Диалогтық оқыту.
Талантты және дарынды оқушыларды оқыту.
Бағалау
Смайликтер арқылы бағалау
Кері байланыс парағы
Оқушылар өз-өздерін бағалайды.
Өзін- өзі бағалау
Үйге тапсырма
Орыс ғалымдарының шығармалары туралы мәлімет
Ұлт- азаттық қозғалыс
Алты жылдық білім білім беру
Сауатсыздықты жою ұйымы
Орынбор –Ташкент темір жолы
Орынборда құрылған Маркстік ұйым
Қиыр Шығыстан корейлер көшірілді
КСРО Ғылым академиясының Қазақстандағы филиалы
М.Жұмабаевтың «Шолпан» атты жинағы
Хроникалық фильмдер студиясы
Қазақ КСР Жоғарғы кеңесінің екінші сайлауы
Ауыл шаруашылығын ұжымдастыру бағыты жарияланды
Риддер қорғасын зауыты 40% қорғасынын берді
Орал майданы жойылды
Түркістанда байырғы халықты әскерге тұңғыш күштеп жинау
Дурнов өлкедегі қарсылықтарды жаншуға арнайы тапсырма берді
Тіл білімі, әдебиет және өнер институты шаңырақ көтерді.