kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"?асіретті жылдар" та?ырыбына ашы? саба?

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саты:

Білімділік: «Білген сайын келеді біле бергім,біле беру емес пе тілегі елді?»-демекші ту?ан елді? тарихын,соны? ішінде ?ай?ылы ?ара беттерді,оны? себеп-салдарын,зардаптары туралы т?сінік беру.

Т?рбиелік: «Ту?ан жерді с?ю парыз,с?ю ?шін тарихын білу парыз»-дегендей,?з отаныны? тарихына деген с?йіспеншілікке,Отанын ??рметтеуге т?рбиелеу.

Дамытушылы?:О?ушыларды? осы саба??а деген белсенділігін,?ызы?ушылы?ын арттырып,ойлау,ізденімпазды?,танымды? ?асиеттерін арттыру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"?асіретті жылдар" та?ырыбына ашы? саба?»


Ғ. Молдашев атындағы орта жалпы

білім беретін мектебі.









Ашық сабақ


Тақырыбы:










Оқытушы: Стамгазиев Н.Ә.













БҚО облысы Казталов ауданының

Ғ.Молдашев атындағы ОЖББ

мектебінің тарих және география

пәндерінің мұғалімі

Стамғазиев Нурбек Алибекович


Сабақтың тақырыбы: Қасіретті жылдар.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: «Білген сайын келеді біле бергім,біле беру емес пе тілегі елдің»-демекші туған елдің тарихын ,соның ішінде қайғылы қара беттерді,оның себеп-салдарын,зардаптары туралы түсінік беру.

Тәрбиелік: «Туған жерді сүю парыз,сүю үшін тарихын білу парыз»-дегендей,өз отанының тарихына деген сүйіспеншілікке,Отанын қүрметтеуге тәрбиелеу.

Дамытушылық:Оқушылардың осы сабаққа деген белсенділігін,қызығушылығын арттырып,ойлау,ізденімпаздық,танымдық қасиеттерін арттыру.

Сабақтың түрі: Түсіндірмелі сабақ

Сабақтың көрнекілігі:Интерактивті тақта,электронды оқулық,оқушының өзіндік жұмыс парағы,карта.

Сабақтың әдісі: баяндау,сұрақ-жауап, тест.

Пән аралық байланыс: Әдебиет.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі.

Оқушылармен амандасу, оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

1.Индустрияландыру дегеніміз не ?

2.Қазақстанды индустрияландыру қай жылы жарияланды ?


3.Қазақстанды индустрияландыруға байланысты көзқарастар.


- Қазақстан экономиясының орталыққа тәуелділігін,шикізат көзі ретінде дамуын жақтады.


- Қазақстанды индустрияландыруды жоғарғы жақтағылардың талабы бойынша жүргізбей,жергілікті қажеттілікті ескере

отырып,өнеркәсіптер салу негізінде жүзеге асыруды жақтады.


- Қазақ жерін индустрияландыруға қарсы болды.Бұлар қазақ халқының ғасырлар бойы қалыптасқан ерекшелігін бұзады деп есептеді.


- Бұлар шовинистік көзқараста болды. «Қазақ бәрібір жұмыс істемейді,ол қайтсе де далаға қашады», «өндірісті қазақтандыру пайда бермейді»-деді.












4.Қазақстанды индустрияландыру неден басталды ?




Өлкенің табиғи

байлықтарын зерттеуден.


Академик Академик Инженер-гоелог

Н.С.Курнаков И.М.Губкин Қ.И.Сәтбаев




Орталық Қазақстанды Орал-Ембі мұнайлы Жезқазған мыс кен

зерттеді. ауданын зерттеді. орындарын зерттеді.




«Қазақстан Кеңес «Мұнайға аса бай «Аймақтың болашағы

Одағының тұтас кен орындарының зор екенін»-дәлелдеді.

металлогенді бірі»-деді.

провинциясы»-деп

тұжырымдады.



5. Іле ағаш тілу Түркісіб теміржолы Балқаш мыс балқыту




Ақтөбе фосфор Индустрияландыру Атырау балық

тыңайтқыштары. жылдарында консервілеу

салынған комбинаты.

құрылыстар.




Орал,Алматы ет Мерке,Жамбыл Шымкент

комбинаттары. Талдықорған қант қоғасын

зауыттары. зауыты.





Халық дәстүрі бұзылды.


Қазақ шаруалары кедейленді

және аштыққа ұшырады.


6. Индустрияландырудың Лагерьлер жүйесі орнықты.

Қазақстанға тигізген

әсері. Қазақстан Ресейдің шикізат

көзіне айналды.


Жергілікті мамандар дайындауға көңіл бөлінбеді.








Қазақстан индустриялды-аграрлық

аймаққа айналды

Қалалар мен қала тұргындарының

7. Индустрияландырудың үлес салмағы өсті

тарихи маңызы.

Ұлттық жұмысшы табы құрылды


Инженер-техникалық зиялылар

қалыптасты


Қысқа мерзімді орасан зор материалдық

қазыналар,өнеркәсіп мүмкіншілігі жасалды






8. Тест тапсырмалары.


1.Индустрияландыру кезінде Ф.И.Голощекиннің «Кіші Қазан» бағытына қарсы шығып,өз идеясын ұсынған кім?

А)Қ.И.Сатбаев В)А.А.Андреев С)Н.Нұрмақов

Д)С.Өтебаев Е)С.Садуақасов



2.Қазақстанда индустрияландыру неден басталды?

А)Табиғи байлықтарды зерттеуден

В)Жұмысшы табын сан жағынан көбейту

С)Жергілікті халықты отырықшылыққа үйрету.

Д)Темір жолдар салу

Е)Жер асты құбыр жолдарын жүргізу

3.Түркісіб темір жол тұрақты паидалануға қашан берілді ?

А )1929 ж кыркүиекте В) 1931 ж қаңтарда

С) 1933 ж тамызда Д) 1930 ж наурызда

Е) 1932 ж шілдеде

4. «Каз. АКСР- і Кеңес Одағының тұтас металлогенді провинциясы» деп тұжырым жасаған академикті атаңыз:

А) И..М.Губкин В) Қ.И.Сәтбаев

С) Т Рысқұлов Д) Н.С.Курнаков

Е) В.И. Иванов

5. Ф.И.Голощекиннің « Кіші Казан » төңкерісінің бағыты кандай?

А) Өлкені шикізат базасы ету

В) Республикада ірі өнеркәсіп орындарын ашу

С) Өнеркәсіпті шикізат көзіне жақындату

Д) Мәдениет орталықтарын ашу

Е) Қазақ эиялыларын қалыптастыру

6. Бірінші бесжылдық кезінде республикаға білікті жұмысшы

кадрлар, инженер-техник қызметкерлері қайдан әкелінді?

А)Ресей,Украйна В)Балтық бойынан

С)Солтүстік Кавказдан Д)Түркіменстан,Өзбекстан

Е)Еуропаның шығыс бөлігінен

7.1930 жылдың аяғында қала халқы қанша пайызға жетті?

А)17,6 В)24,2

С)29,8 Д)30

Е)31,6

8. Индустрияландыру кезінде Қазақстанда академик Губкин басқарған экпедиция нені зерттеді?

А)Қостанай темір рудасын В)Орал-Ембі мұнайын

С)Жезқазған мысын Д)Алтай полиметаллын

Е)Мұғалжар фосфорын

9.Өлкедегі индустрияландыруды жүзеге асыруда пайда болған қиыншылықтар?

А)Экономиялық және техникалық артта қалу

В)Зиялы топ өкілдерінің қарсылығы

С)Басшылықтың ынтасыздығы

Д)Шаруалардың көтеріліске шығуы

Е)Шикізаттың игерілмеуі

10.Оңтүстік Оралдың өнеркәсіп орындарын шикізатпен жабдықтаушы қай аймақ болды?

А)Оңтүстік Қазақстан В)Солтүстік Қазақстан

С)Орталық Қазақстан Д)Шығыс Қазақстан

Е)Батыс Қазақстан



11.Балқаш мыс балқыту комбинатының құрылысына Ресейден қанша маман әкелінді?

А)1000 В)750

С)540 Д)380

Е)110

12.Күйінішпен «Қазақстан отар болып кеді және солай болып қалды....»-деп айтқан кім?

А)Н.Ақбаев В)Ф.Голощекин

С)А.Андреев Д)М.Шоқай

Е)С.Сәдуақасов


ІІІ. Жаңа материалдарды меңгеру

Тақырып басталар алдында оқушыларға сұрақ қойылады:

  1. Миға шабуыл.

Репрессия дегеніміз не?

Тоталитаризм дегеніміз не?












И.В.Сталин


НКВД
















Н.И.Ежов Л.Берия




Карлаг Алжир



1930 жылы КСРО ХКК

«Қазақстанда еңбекпен түзету

лагерін құру туралы»

қаулы қабылдады.





Степлаг ЧСИР







Репрессия




1930 жыл 1937-1938 жыл 1950 жыл


«Ленинский гвардияны, «Ұлттық зиялыларды «Екінші дүние

яғни, карт Алаш қайраткерлерін жүзілік соғыстан

большевиктерді жою» оппазицияны құртып кейінгі беделді

өзіне берілген адамдарды жою»

адамдарды жинау»




Ж.Аймауытов С.Сейфуллин Е.Бехмаханов

М.Дулатов І.Жансүгіров Т.Тәжібаев т.б.

А.Байтұрсынов т.б. Б.Майлин

М.Жұмабаев т.б.


Қазақстанда жалпы Гулаг азабынан 101 мың адам өткен.Оның 27 мыңы ату жазасына кесілген.

1991 жылы тәуелсіздік алғаннан кейін Қазақстан Республикасының президенті Нұрсылтан Әбішұлы Назарбаев бұйрығымен 31 мамыр ұлттық аза күні болып және 1997 жыл жалпыұлттық татулық және саяси қуғын-сүргін құрбандарын еске алу жылы болып жарияланды.Осы жылы сталиндік қуғын-сүргінге түскен ұлттық зиялылар қасіретінің 60 жылдығы атап өтілді.1997 жылы 13-ші желтоқсанда Ақмолада саяси қуғын-сүргін құрбандарына арналған мемориалдық кешен ашылды.


ІҮ. Сабақты қорытындылау.

1.Өзіндік жұмыс арқылы.


Оқушының өзіндік жұмыс парағы.


Оқушының аты-жөні____________________ сыныбы______ күні______

1.тапсырма: Қызығушылықты ояту.(5 ұпай)

Репрессия дегеніміз не?___________________________________________

________________________________________________________________

2.тапсырма: Белсенділік.(оқушылар тірек сөздер бойынша осы тақырыпта өз ойларын жеткізеді) (5 ұпай)

Сталин. Репрессия. 1997жыл____________________________________

________________________________________________________________

________________________________________________________________

________________________________________________________________

________________________________________________________________


3.тапсырма: Түртіп алу.(3 ұпай)

- «білемін»______________________________________________________

________________________________________________________________

білдім»________________________________________________________

________________________________________________________________

- «мен үшін жаңа сөз немесе тұлға»________________________________

________________________________________________________________


4.тапсырма: «Ой-толғаныс» (сәйкестендіру тестісін орындау) (5 ұпай)

Саяси қуғын-сүгінге ұшыраған қазақ зиялылары.

а)Қазақ тіл ғылымының негізін салушы Қ.Жұбанов

в)Тілші ғалым,профессор М.Тынышбаев

с)Қазақ тарих мектебінің негізін салушы А.Байтұрсынов

д)Қазақтың тұңғыш инженері С.Асфендияров


5.тапсырма: Тәуелсіздік немесе бейбітшілік туралы бір шумақ өлең.

(5 ұпай)

______________________________________________________

______________________________________________________

______________________________________________________

______________________________________________________

______________________________________________________


Ү. Үйге тапсырма.

1.Оқып келу.

2.Өз ауданымыздан қуғын-сүргінге ұшыраған адамдар туралы

мәліметтер жинап келу.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс

Скачать
"?асіретті жылдар" та?ырыбына ашы? саба?

Автор: Стамгазиев Нурбек Алибекович

Дата: 12.01.2016

Номер свидетельства: 275701


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства