| Мақсаты:
Сабақтың түрі: Сабақтың әдісі:
Оқушылар үшін оқу нәтижелері | ☺ Ежелгі Египеттегі жазудың пайда болу тарихымен және оның ерекшеліктерімен таныстыру , ғылыми білімдердің қандай түрлері дамығандығын әңгімелеп, әдебиет пен өнер туындылары жайында мағлұмат алуға жағдай жасау; ☺ Оқушыларды өзге елдің тарихын білуге, өз бетінше ізденуіне, шығармашылықпен жұмыс істеуге дағдыландыру, логикалық ойлауы мен есте сақтау қабілеттерін арттыру.; ☺ Ынтымақтастық,адамгершілік ортасын құрып,бірлікте жұмыс жүргізеді.
Ізденіс сабақ Сұрақ-жауап, өзіндік жұмыс, топтастыру, қызығушылықты ояту, ой қозғау, пікір- талас, топтық жұмыс. Оқушылар өз ойларын жүйелеп жеткізе біледі. Топпен жұмыс жасау барысында Египеттегі жазудың пайда болу тарихымен және оның ерекшеліктерімен танысады , ғылыми білімдердің қандай түрлері дамығандығын әңгімелеп береді.Өзін-өзі және басқаларды да бағалай алады. Тарихи оқиғаларға баға бере алады. «СТО» әдісі бойынша мәтінді оқи отырып, білімді өз беттерімен меңгеру, өзін-өзі реттеу дағдылары дамиды . Топпен жұмыс жасай отырып; сыни ойлау қабілеті дамиды,өзіне сенімі артады, ұйымшылдыққа үйренеді. | |
Б Л У м
| Сабақ кезеңдері Сыни тұрғыдан ойлауға ынталандыратын кезеңдермен байланыс | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Б і л у | Ұйымдастыру 2-минут
5-минут
| Амандасу .Түгелдеу. Сыныпты топтарға бөлу.
Дайынсың ба сабаққа Қарап алшы жан-жаққа Бәрі бар ма орнында Қалам,дәптер,кітап та.
Бақылаушының бағалау парағын үлестіру.Топтың кезекті топ басшысын сайлау.Топ мүшелерінің міндеттерді бөлісуін еске салу. «Кім жылдам» әдісі: Үйге берілген тапсырма бойынша сұрақтар жылдам-жылдам қойылады. Мысалға: 1. Ежелгі Египетегі перғауындар дегеніміз кімдер?(патшалары, жердегі құдай болып саналды.) 2. Перғауындардың билігі шектеулі болған ба ? (жоқ, шексіз болған) 3. Перғауыннан кейінгі беделдісі кімдер болды? Және қандай қызмет атқарды? (әкімдер) 4. Шонжарлар тобына кімдер жатты? (сарай қызметкерлері, қазылар, әкімдер, жазғыштар, сақшылар, шабармандар) 5. ІІІ Тутмос қай жылдары билік құрған? ( б.з.б. 1525-1491 жж) 6. ІІІ Тутмос Сирияға неше рет жорық жасады ? (17 рет жорық жасаған) 7. Жазғыштар дегеніміз кімдер?(перғауынның бұйрығын жазып....) 8. ІІ Рамзес туралы не білесің?(Египет қуатты елге айналды) 9.Египеттіктер тұтқындарды қалай атаған?(тірі өліктер) 10. Египет әскерінің негізгі бөлігі атты әскерлер болды (жоқ, жаяу жауынгерлер) Формативті:мадақтау,смайлик дәптерінің бүгінгі бетіне жабыстыру. |
№1 топ лингвистик-ғалымдар №2 топ зерттеуші- ғалымдар №3 топ дінтанушылар №4 топ археологтар белгіленіп қойылған парталарға барып оқушылар отырады Кезектескен көшбасшы топтағы оқушыларға міндеттер бөлінуі бойынша атқарған істерін бақылап, соңында өз тобының оқушыларын бағалайды. Кім бірінші жылдамдық танытып қол көтереді, сол сұраққа жауап береді.
|
Т ү с і н у |
Жаңа сабақ Мақсаты:Оқушы білімді қабылдайды,түсінеді, түсіндіреді. Бұрыннан білетін білімдерін пайдаланып, мақсатқа жету үшін өз бетімен жұмыс істейді. 5-минут оқуға 15-минут талдауға | Бағалау критерийлері: 1.Білімділігі 2.Ойлау жылдамдығы 3.Тіл байлығы 4.Сұрақтарға жауаптың нақтылығы,мазмұнын ашуы «Мағынаны тану» ЖИГСО стратегиясы (мәтінмен танысып, ой бөлісуге даярланады) І топ – лингвистик-ғалымдар – «Жазуы мен әдебиеті» ІІ топ – зерттеуші- ғалымдар – «Математикалық білімдер. Медицина. Мектеп» ІІІ топ – дінтанушылар – «Ежелгі Египет діні» ІV топ – археологтар «Храмдар мен пирамидалар» |
Тақырыпты дәптерге жазады.Оқушылар өздеріне берілген тапсырмаларды түсіндіреді. |
Қ о л д а н у | Жаңа сабақты меңгерту. Мақсаты:білімнің негізгі түйінін беру,нақты,дәлелді мысалдар келтіру.Ең негізгі мәселелерді меңгеру дәрежелерін байқау. Алған білімді қолданады. 5-минут | Саяхат бағыттары: 1-аялдама тапсырмасы: а) Иероглиф деген не? ә) Иероглифтердің саны қанша болған? 2-аялдама тапсырмасы: а) Египетте жазу үшін не пайдаланылды? ә) Египеттіктер миллион санын қалай білдірген? б) Египетте геометрия ғылымын не үшін пайдаланған? 3-аялдама тапсырмасы: «Үлкен сфинкс», «Хеопс пирамидасы» / әңгімелеу/ Формативті бағалау «Үш шапалақ» |
Экранда көрсетілген сұрақтарға жауап береді.
|
Талдау | Мақсаты: оқушылардың топтық белсенділігін және бір-біріне деген достық қарым-қатынасын нығайту. Білімді жай қабылдамайды,талдайды, саралайды,салыстырады Мақсат анық,ситуация түсініксіз,оны оқушылар өзі толықтырады, табады,шешеді. Қабылдаған біліміңді саралай біл,маңызын дәлеледе. 4-минут | 4- аялдама тапсырмасы: «Сандар сөйлейді» 750....................................... 2600...................................... 150....................................... 2 млн 300 мың .................. 20.......................................... 100 мың............................. 80 мың ............................ 12.................................... 365..................................... |
Экранда көрсетілген сұрақтарға жауап береді. |
Ж и н а қ т а у | Жаңа сабақты бекіту Мақсаты:оқушылардың алған білімі бойынша щығармашылығын дамыту,оны қолдана білуге жетелеу. Алған білімнен жаңа өнім жасап шығарады. 4-минут | 5- аялдама тапсырмасы: Тарихи диктант - «Египеттегі медицина» Египет дәрігерлері -------,---------,----------,-------- т.б. мамандары болып бөлінді. Адамдарды емдеу барысында әр түрлі ------------- мен ------------ жиі пайдаланып отырған. Египет дәрігерлері -------------тәсілін пайдалана отырып та емдеген. Олар операцияға әр түрлі --------------- жасалған медициналық -----------------пайдаланды. 6-аялдама тапсырмасы: Сәйкестендір - «Ежелгі Египеттіктердің діні» Күн құдайы Хапи Тас құдайы Ра Ніл өзені құдайы Бенбен Ақыл құдайы Тот |
Ортақ ой қорытып топтың атынан бір оқушы жеткізеді.
|
| Сергіту сәті: 1-минут | «Африка жауыны» | |
Б а ғ а л а у | Мақсаты:оқушылардың өзіндік қөзқарастары,пікірін қалыптастыру,білім мазмұнын бағалауға үйрету. 3-минут | Дарынды оқушының білімін дамыту\ 1.Мәдениет терминін қалай топтастырар едіңдер?
2.Ежелгі египеттіктердің мәдениетін қалай бағалар едің? | Дарынды оқушы өз пікірін білдіреді, сынайды,жоққа шығарады,мақұлдайды. Өзіндік баға береді. |
| Бағалау
5-минут | Кезектескен көшбасшы бағалау парағы бойынша топ мүшелерін бағалауынан кейін жиынтық баға шығару | Кезектескен көшбасшы бағалау парағы бойынша топ мүшелерін бағалайды |
| Кері байланыс 2-минут | «Білім ағашы» тұсына сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып,ілулерін тапсырамын. | Сұрақтарға жауап жазып,стикерді арнайы көрсетілген « Білім ағашы»тұсына іледі. |
| Кейінгі тапсырмалар | Үйге тапсырма; Египет пирамидаларының орналасқан жерін кескін картаға белгілеу. | |