kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Ежелгі ?нді М?дениеті" та?ырыбына саба? жоспары (6-сынып)

Нажмите, чтобы узнать подробности

"Ежелгі ?нді м?дениеті" та?ырыбында?ы саба? сжоспарыны? негізгі ма?саты о?ушыларды ?ндістанны? м?дениетімен таныстыру. О?ушылар ?з бетінше та?ырыппен берілген тапсырмаларды орындау ар?ылы танысады. Ежелгі дастандарды бір-біріне мазм?ндайды, негізгі кейіпкерлерін аны?тайды. Ману за?дары бойынша м?лімет алады. Ежелгі ?ндістанда?ы діндер, соны? ішінде будда діні туралы ма?л?мат алады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Ежелгі ?нді М?дениеті" та?ырыбына саба? жоспары (6-сынып)»

«№2 Ұзынкөл орта мектебі» КММ













Тақырыбы: Ежелгі Үнді мәдениеті

















Тарих пәнінің мұғалімі

Қиятова А.Т










2016 жыл



Сабақтың технологиялық картасы № 20 күнi

Пән: Ежелгі дүние тарихы

Сынып: 6

Сабақ тақырыбы: Ежелгі Үнді мәдениеті


Мақсаттары:


  1. Ежелгі Үндістанның мәдениетіне тоқтала отырып, Ману заңдары, әдеби шығармалары, будда діні өнер мен білім негіздері туралы білімдерін қалыптастыру.


  1. Дамытушылық: Өз ойларын еркін жеткізе алу, бір-бірін тыңдай білу, оқулықпен жұмыс жасай отырып, негізгі мәліметтерді іріктей алу қабілеттерін дамыту.


  1. Тәрбиелік: Өз халқы мен басқа да халықтардың тарихын құрметтей білу сезімін қалыптастыру.


Көнекілік құралдар: тақта, бор, оқулық, үлестірмелі кеспелер


Сабақ түрі: жаңа сабақ


Қолданылған әдістер: сұрақ-жауап, баяндау, әңгімелеу, жеке жұмыс.


Сабақ барысы


Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс - әрекеттері

Оқушылардың

іс - әрекеттері

І. Ұйымдастыру кезеңі.


2мин


Амандасу.. Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу. Зейіндерін сабаққа аудару.

Кезекші сабақта жоқ оқушыларды айтады, үйге берілген тапсырманы оқушылардың есіне салады.

ІІ. Үй жұмысын тексеру.


13 мин






Оқушыларға үйге


берілген тақырып


бойынша


жалпылама


сұрақтарға жауап


береді


  1. Үндістанның табиғаты қандай?

(ыстық, Ганг, Үнді өзендері, Пенджаб –«бес өзен елі», төменгі Синд, Гималай)

  1. Ежелгі қалалары: (Хараппа, Мохенджа-Даро.)

  2. Бір орталыққа бағынған Үнді мемлекетінің құрылуы

(Бір орталыққа бағынған Үнді мемлекетін Чандрагуптаның немересі Ашок іске асырды)

  1. Үнділіктер немен айналысты, қандай кәсіптермен?

( егіншілік, қолөнер, сауда, мал шаруашылығы, бау-бақша.

  1. Ежелгі Үндістандағы әлеуметтік топтар туралы не айта аласыңдар?

( брахмандар, шудралар, жауынгерлер шаруалар)

  1. Варна деген не?

(белгілі бір міндеткерлігі бар, бір-бірінен осы міндеткерліктері бойынша ерекшеленетін топтар)







1 мин


Қорытынды жасайды.


ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру.



20 мин







Оқулық бойынша


тақырыптың әр


бөлігіне


сәйкес оқушыларға


тапсырмалар


беріледі.






























Жоспар

  1. Ежелгі дастандар

  2. Ману заңдары

  3. Будда діні

  4. Өнер мен білім


Тапсырма № 1

. “Махабхарата”, “Рамаяна” дастандарының мазмұнын айтып беріңдер.

ІІ.“Махабхарата”, “Рамаяна” дастандарының негізгі кейіпкерлерін дәптерлеріңе жазып алыңдар.

“Махабхарата”. Тайпалардың (10 тайпаның) билік үшін таласы, оған тіпті құдайлар да араласады. Сөйтіп ол ұзаққа (18 күн) созылады, нәтижесінде пандавтар жеңеді. Дастан 18 кітаптан тұрады.

«Рамаяна». Үнділіктердің Айодхий атты жерінде Дашарата есімді патша болыпты, оның 3 әйелден 3 ұлы болыпты, дастан үлкен ұлы Рама туралы. Оның әйелі Сита екеуі қайырымдылығымен ерекшеленеді. Олар Ракша патшасы құбыжық Раванамен күреседі, Равана Ситаны ұрлап әкетеді, кейін Рама Хануман атты маймылдың көмегімен жұбайын құтқарып алады және Равананы өлтіреді.

«Махабхарата»: кауравтар (Ганг өзеннің солтүстік жағы) және пандавтар (Гнагтың оңтүстік жағалауы) деген тайпалар.

«Рамаяна»: Дашарата, Рама, Сита, Равана, Хануман.

Тапсырма №2

  • Ману заңдары бойынша елді басқару жүйесі қандай болды?

  • Кшатрийлер деген кімдер?

  • Сот қызметі туралы айтып бер.

Ману заңдары бойынша патша – адамдардың ішіндегі қасиетті билеуші, адамдар оны тыңдап, заңдарын мойындап, сол негізде әрекет етуі керек.

Кшатрийлер – тұрақты әскер, олар 6-ға бөлінді: пілді жауынгерлер, атты әскерелер, соғыс арбасы бар жауынгерлер, жаяу әскер, әскербасылар және қосалқы көмекші жабдықтау бөлімдері. Заңда жоғарғы сот қызметін патша атқарады, қылмыстың түрлері, олар бойынша берілетін жазалар белгіленген. Жаза түрлері: ескерту, айып төлеу, дүре соғу, түрмеге қамау, өлім жазасы.

Тапсырма № 3

Будда дінінің негізін салушы Сиддхардһа атты патшазада. Будда – «жарық сәулелі» деген мағына береді. Бұл дін бойынша әр адам нирванаға – «нағыз рахатты» өмірге ұмтылу керек. Нирванаға құмарлық пен тілектерден бас тартқан адам жетеді. Буддизм адамдарды ұлтына, тіліне бөлмеді. Буддизмді Ашок патша барша елге таратуға тырысты, себебі бұл діннің ұстанымы оған пайдалы болды.

Тапсырма № 4

Өнердің тамаша туындыларының бірі – храмдар.

  • Храмдардың 2 түрі бар: ашық жердегі тастан кірпіштен жасалған және үңгір ішіндегі ххрамдар.

  • Үнділіктердің жыл санауы бойынша 1 жыл -360 күн, 12 ай, 30 күннен тұрды. Біздің заманымыздың 6-7 ғасырларында үнді оқымыстылары жердің дөңгелек екенін білді. Олар өте ертеден сандардың ондық жүйесін пайдаланды.

Ежелгі Үнділік қасиетті кітаптарда әр түрлі аурулардың атаулары кездеседі. Мысалы: сары ауру ,буын ауруы, бас ауруы, алапес. Оларда емдеу бақсылықпен қатар жүрді, дәрі-дәрмек жасауды және оларды пайдалану ерекшеліктерін білді.

1 мин


Қорытынды жасайды

IV. Бекіту.


3 мин

Оқушыларға бекіту сұрақтары қойылады


  1. Аталған 2 дастанның негізгі тақырыбы?


  1. Ману деген кім?


  1. Ману заңы бойынша әскердің түрлері?


  1. Будда дінінің негізін салушы кім?


  1. Храмдарды сипаттаңдар.


V. Бағалау

2 мин.

Сабақтың әр кезеңінде белсенді қатысқан оқушыларға баға қойылады.

Бағаларын күнделіктеріне қойдыртады.

VI. Үй жұмысы.

2 мин


§16 оқу мазмұны, қосымша мәлімет іздестіру

1 мин


Қорытынды жасайды.

Тексеруші ұсыныстары, ескертулері.








































Жоспар

  1. Табиғаты

  2. Ең ежелгі қалалар.

  3. Үнді мемлекеттің құрылуы

  4. Кәсібі

  5. Әлеуметтік қатынастар

Тапсырмалар

  1. Табиғаты туралы әңгімелеп, қысқаша жазыңдар.

  2. Ежелгі қалаларын жазып, оларға ауызша сипаттама беріңдер.

  3. Үнді мелекетінің құрылуы туралы әңгімелеңдер.

  4. Кәсібі бойынша кластер сызыңдар.

  5. Әлеуметтік топтарға кесте сызып, варна немесе каста ұғымына анықтама бер.


Жоспар

  1. Табиғаты

  2. Ең ежелгі қалалар.

  3. Үнді мемлекеттің құрылуы

  4. Кәсібі

  5. Әлеуметтік қатынастар

Тапсырмалар

  1. Табиғаты туралы әңгімелеп, қысқаша жазыңдар.

  2. Ежелгі қалаларын жазып, оларға ауызша сипаттама беріңдер.

  3. Үнді мелекетінің құрылуы туралы әңгімелеңдер.

  4. Кәсібі бойынша кластер сызыңдар.

  5. Әлеуметтік топтарға кесте сызып, варна немесе каста ұғымына анықтама бер.


Жоспар

  1. Табиғаты

  2. Ең ежелгі қалалар.

  3. Үнді мемлекеттің құрылуы

  4. Кәсібі

  5. Әлеуметтік қатынастар

Тапсырмалар

  1. Табиғаты туралы әңгімелеп, қысқаша жазыңдар.

  2. Ежелгі қалаларын жазып, оларға ауызша сипаттама беріңдер.

  3. Үнді мелекетінің құрылуы туралы әңгімелеңдер.

  4. Кәсібі бойынша кластер сызыңдар.

  5. Әлеуметтік топтарға кесте сызып, варна немесе каста ұғымына анықтама бер.



Жоспар

  1. Табиғаты

  2. Ең ежелгі қалалар.

  3. Үнді мемлекеттің құрылуы

  4. Кәсібі

  5. Әлеуметтік қатынастар

Тапсырмалар

  1. Табиғаты туралы әңгімелеп, қысқаша жазыңдар.

  2. Ежелгі қалаларын жазып, оларға ауызша сипаттама беріңдер.

  3. Үнді мелекетінің құрылуы туралы әңгімелеңдер.

  4. Кәсібі бойынша кластер сызыңдар.

  5. Әлеуметтік топтарға кесте сызып, варна немесе каста ұғымына анықтама бер.


Жоспар

  1. Табиғаты

  2. Ең ежелгі қалалар.

  3. Үнді мемлекеттің құрылуы

  4. Кәсібі

  5. Әлеуметтік қатынастар

Тапсырмалар

  1. Табиғаты туралы әңгімелеп, қысқаша жазыңдар.

  2. Ежелгі қалаларын жазып, оларға ауызша сипаттама беріңдер.

  3. Үнді мелекетінің құрылуы туралы әңгімелеңдер.

  4. Кәсібі бойынша кластер сызыңдар.

  5. Әлеуметтік топтарға кесте сызып, варна немесе каста ұғымына анықтама бер.






































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
"Ежелгі ?нді М?дениеті" та?ырыбына саба? жоспары (6-сынып)

Автор: Киятова Айгерим Толибековна

Дата: 01.02.2016

Номер свидетельства: 286137


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства