Сабақтың мақсаты: Білімділік: Шығыс Қазақстандағы сақ кезеңінің мәдениетіндегі ерекшеліктер, археология ғылымындағы үлкен жаңалық 3-ші «Алтын адамның» табылуы туралы түсінік беру.Дамытушылық: Ой қабілеттерін, сөйлеу дағдысын дамыту, тарихи оқиғалар мен құбылыстарды талдау, сипаттау қабілеттерін дамыту, шығармашылық деңгейін арттыру.
Тәрбиелік: Еңбекке баулу, сұлулыққа тәрбиелеу, ата-баба рухын қастер тұтуға баулу.
Көрнекі құралдар: әдістемелік журналдар, Қазақстан Республикасының саяси картасы, интернет материалдары, парақшалар, сызба-кестелер, суреттер, баспасөз материалдары, интерактивті тақта, слайдтар.
Әдіс-тәсілдер: сын тұрғысынан ойлау жобасының кейбір стратегиялары, әңгімелеу, сұрақ-жауап, тірек сызба.
Сабақтың түрі: топтық жұмыс.
Пәнаралық байланыс: география, еңбек, бейнелеу өнері.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
А) Оқушыларды сабаққа дайындау, өтілу барысын таныстыру.
Ә) Үй тапсырмасы мен жаңа сабақты байланыстыру және еске түсіру мақсатында деңгейлік сұрақтармен жұмыс жүргізу.
Деңгейлік сұрақтар:
1-ші деңгейдегі тапсырма.
А) Сақтар шаруашылығының негізгі түрін атаңдар.
ә) Төрт түлік малдың қай түрлерін көбірек өсірді?
2-ші деңгейдегі тапсырма.
А) Сақ тайпалары туралы тарихи деректер қай елдің жазба деректерінде кездеседі?
ә) Сақ тайпаларын гректер мен парсылар қалай атаған?
3-ші деңгейдегі тапсырма.
А) Ежелгі деректерде сақтар қандай топтарға бөлінеді? әр топтың мекендеген жерлерін айтып көрсет.
ә) Атақты ғалым Герoдот сақтардың тұрмыс салты мен тіршілігі туралы не деп жазды?
4-ші деңгейдегі тапсырма.
А) Сақ тайпаларын жаулап алу соғыстарын жүргізген мемлекеттерді ата.
ә) «Алтын адам» туралы не білесің, ол қайдан табылды, бұл қорғаннан табылған заттардың қазақ елі үшін қандай маңызы бар деп ойлайсың?
Эпиграф
Қазақ даласының әр төбесі, әр белесі ертегі,
Топырағын басып қалсаң бір ертегі шертеді.
М.Шаханов
І. Қызығушылықты ояту кезеңі.
Интерактивті тақтадан әр топтың ізденіс жұмыстарын тыңдау.
Ой шақыру
1-ші топ. «Шілікті тобы»
Шілікті патша қорғандарына сипаттама беру.
1. орналасқан орны, Шығыс Қазақстан табиғат жағдайы, халқы
2. обаларға сипаттама
3. оны алғаш кім зерттеген?
4. №5 оба туралы не білдіңдер? Ерекшелігі қандай?
2-ші топ. «Бәйгетөбе»
1. шілікті қорымындағы №1 обаны кім тапты?
2. №1 обаның ерекшелігі?
3. №1 обаны сипаттап бер
4. Әбдеш Төлеубаев кім?
3-ші топ. «Берел» тобы
1. Берел кезеңі деп аталу себебі?
2. Берел кезеңіндегі зерттелген обаларға сипаттама бер
3. Берел кезеңіндегі 1998-99жж зерттелген №11 оба несімен ерекшеленеді?
4. Берел кезеңінің уақыты және оны зерттеген кім?
Семантикалық карта «Мағынаны айыру»
Мазмұны
Шілікті
Берел
Бәйгетөбе
1. жайпақ түпті қыш ыдыс
2. 45 жастағы ер адам мен егде әйел
3. дромос
4. саркофаг
5. биіктігі 8м, диаметрі 100м, 3 қабаттан тұратын оба
6. 4303 қаптырма түймешіктер
7. «Шілікті Алтын адамы»
8. 13 қола жебе, қорамсақ
9. 13 жирен жылқы
10. 200 ескерткіш
«Дискуссиялық өрнек»
№
Мазмұны
Келісемін
Келіспеймін
1
Б.з.д 8-3 ғасырлар аралығындағы сақ кезеңіндегі жерлеу дәстүрі
2
Бүгінгі жерлеу дәстүрі
3
Бүгінгі таңда археология ғылымы өз деңгейінде дамыған
4
Ә.Төлеубаев, З.Самашев, К.Ақышев ұлы есімдер
5
Шығыс Қазақстан-қазақ жерінің мәдениет пен байлығының көзі
ІІІ. Ой толғаныс «тақырып бойынша ой толғау, еркін жазу»
І топ. «5 жолды өлең»
ІІ топ «Эссе»
ІІІ топ «Кейіпкерге хат»
Бағалау.
Үйге тапсырма. §17 Шығыс Қазақстан