kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Этнос","этноним", "этногенез" Қазақ халық болып қалыптасуының негізгі кезеңдері.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: «Этнос», «этноним», «этногенез» Қазақ халық болып

қалыптасуының негізгі кезеңдері.

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға «этнос», «этноним», «этногенез»,қазақ халық болып қалыптасуының

негізгі кезеңдері туралы түсінік беру.

Сабақтың міндеттері:

    1. Қазақтардың халық болып қалытасуында этносаяси қауымдастыықтың рөлін көрсету. Халық болып құрылуды жеделдеткен факторларды анықтап, қазақ халқының қалыптасуының аяқталуын түсіндіру.

    2. Оқулықпен жұмыс жасау арқылы оқушының ойын, білімін жетілдіру.

    3. Бәсекеге барынша қабілетті білімді, білікті жеке тұлға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: топпен жұмыс, сұрақ- жауап.

Сабақтың көрнекілігі:

    1. карта

    2. Тірек-сызба, суреттер, кестені пайдалану.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқу құралын тексеріп түгелдеу

  • Оқушылар зейінін сабаққа аудару

Көрнекілік: карта, суреттер, сызба, кесте пайдалану.

Үй тапсырмасын сұрау:

  1. Алтын Орданың негізін қалаушы- Батый

  2. Алтын Орданың орталығы Сарай- Бату, Сарай- Берке

  3. Ақ Орданың негізін қалаушы Орда Ежен

  4. Ақ Орданың орталығы- Сығанақ

  5. Ақ Орданың өмір сүрген уақыты 13-15 ғғ

  6. Моғолстан мем –ң негізін қалаушы- Тоғылық Темір

  7. Моғолстанның орталығы- Алмалық

  8. Әбілқайыр хандығының екінші атауы- көшпелі өзбек хандығы

  9. Ноғай Ордасының негізін қалаушы- Едіге

  10. Ноғай Ордасының орталығы- Сарайшық

Жұптарымен өзара алмастырып, дұрыс жауап бойынша өзара тексеріп, бағалайды.

Сабақтың жоспары:

1.Қазақстан аумағында этносаяси қауымдастықтың қалыптасуы.

2.Қазақ халқының қалыптасуындағы қыпшақ тайпаларының рөлі

3.Қазақ халқының қылыптасуының аяқталуы

Жоспар бойынша топтарға тапсырма бөліп беріп, 8 минут уақыт беріп, оқып, сызба құру ұсынылады. Әр топ тақтаға шығып, постер арқылы сабақ түсіндіреді.

2- тапсырма: Әр топ картамен жұмыс жасап, контур картаға  түсіреді.

3- тапсырма: Сөзжұмбақ шешу.

Сабақты бекіту:

Білемін

Білдім

Білгім келеді

Бірнеше оқушыдан сабақты қалай түсінгенін кесте арқылы тексеріп, қосымша сұрақтар қоямын.

  1. Монғол шапқыншылығының жергілікті халыққа қандай зардаптары тиді?

  2. Этносаяси қауымдастық дегеніміз не, оның халық болып қалыптасуға қандай әсері болды?

  3. «92 баулы қыпшақ шежіресінен» не білуге болады?

  4. Қазақ халқының қалыптасуындағы қыпшақ тайпаларының атқаратын рөлі қандай?

  5. Халық болып қалыптасудың қандай белгілерін білесіңдер?

  6. Жүздердің пайда болғандығы туралы аңызда не айтылған?

  7. Қазақ халқының қалыптасуы қашан, қалай аяқталды?

Бағалау: Әр топ бағалаушысы топтағы балаларды бағалайды.

Үйге тапсырма:

  1. тақырып бойынша сұрақтарға ауызша жауап дайындау.

  2. Картамен жұмыс

  3. Қазақ халқының қалыптасуы жөнінде қосымша деректермен жұмыс.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Этнос","этноним", "этногенез" Қазақ халық болып қалыптасуының негізгі кезеңдері.»

Дифференциалдық теңдеулер – ізделінетін функцияны оның әр түрлі ретті туындыларымен (немесе дифференциалдарымен) және тәуелсіз айнымалылармен байланыстыратын теңдеулер. Дифференциалдық теңдеулер 17 ғасырдың соңында механика, т.б. жаратылыстану пәндерінің талабына сәйкес интегралдық есептеу және дифференциалдық есептеумен қатар пайда болды. Қарапайым дифференциалдық теңдеулер Ньютонның және неміс математигі Лейбництің) еңбектерінде кездеседі. “Дифференциалдық теңдеулер” терминін ғылымға Лейбниц енгізген (1676).
Тәуелсіз бір айнымалыға тәуелді бір немесе бірнеше функциялардың туындылары бар дифференциалдық теңдеулерді жай дифференциалдық теңдеу деп, ал тәуелсіз бірнеше айнымалыға тәуелді функциялардың дербес туындылары бар дифференциалдық теңдеулерді дербес туындылы дифференциалдық теңдеу деп атайды. Дифференциалдық теңдеулерге енетін туындылардың реті дифференциалдық теңдеулердің реті делінеді.
Бір белгісіз функциясы бар 1-ретті дифференциалдық теңдеулер деп х айнымалысының, y ізделінетін функциясының және оның туындысының арасындағы мынадай қатысты: F(x,
айтады.
Егер y, yӨ)=0 (1) теңдеу туындыға қатысты шешілетін болса, онда мынадай теңдеу алынады: yӨ=f(x, y). (2)
Ал (2) теңдеу дифференциалдар арасындағы қатыс түрінде былайша жазылады:
dy="f"(x, y)dx;
онда соңғы теңдеу:
P(x, y)dx+Q(x, y)dy=0
теңдеуінің дербес бір түрі болып есептеледі (мұндағы х және y айнымалылары – бір-біріне пара-пар айнымалылар).
х тәуелсіз айнымалысына тәуелді бір белгісізді функциясы бар n-ретті дифференциалдық теңдеу былайша жазылады:
F(x,y,yӨ, y˝,..., y(n–1), y(n))= 0 (3)
Егер:
y="y"Ө, y2=y˝, ..., yn-1=y(n–1) (4)
белгісіз функцияларды қосымша енгізсек, онда (3) теңдеуді n белгісіз функциялары бар 1-ретті n теңдеулер жүйесімен алмастыруға болады. Осындай жолмен жоғары ретті теңдеулер жүйесі де 1-ретті теңдеулер жүйесіне келтіріледі.
Дербес туындылы дифференциалдық теңдеу мен дербес туындылы дифференциалдық теңдеу жүйесінің өзіне тән ерекшелігі – олардың дербес шешімдерін бір мәнді анықтау үшін белгілі бір параметрлердің шекті сандары мәндерінің берілуін талап етпей, қандай да бір (кез келген) функциялардың берілуін талап ететіндігі. Мысалы, теңдеуінің жалпы шешімі болып:
u(t, x)=f(x+t)+g(x–t) өрнегі есептеледі, мұндағы f және g – кез келген функциялар. Бұл жерде екі айнымалы u(x, y) функциясы бір айнымалы кез келген екі f(z) және g(z) функциялары арқылы өрнектеліп тұр.



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
"Этнос","этноним", "этногенез" Қазақ халық болып қалыптасуының негізгі кезеңдері.

Автор: Бикенова Айгуль Бактияровна

Дата: 18.01.2017

Номер свидетельства: 380935


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства