Сілтеме : 7 сыныпорта ғасырлардағы Қазақстан тарихыС. Жолдаспаев
Күтілетін нәтиже : - Сәулет өнері мен құрылыстың дамуы туралы біледі.
Ойлау деңгейі
Сабақтың барысы
Уақыты
Мұғалімнің
іс –әрекеті
Оқушының
іс – әрекеті
Білу
Ұйымдастыру кезеңі
СТОү
ТжДБО
ОБжК
4 м
Сыныпты қима суреттерді құрастыру арқылы екі топқа бөлдім.
(қызыл,жасыл, көк түстер арқылы топтарға бөлу)
«Серпілген сауал» әдісі арқылы үй жұмысын тексердім.
Жаңа тақырыпқа шығу үшін қима суреттер құрастырылды.
Оқушылар берілген суреттерді құрастырып екі топқа бөлініп отырады.
Сыныптасының атын атап допты лақтырады және сұрақ қояды. Допты қағып алған оқушы қойылған сұраққа жауап береді .Егер жауап бере аламаса сұрақты келесі оқушыға қайталап қояды.
1) Қандай өзендердің бойында қалалар көп орналасқан ? ( Арыс , Сырдария)
2) 10 – 12 ғ қалалардың құрылыс жүйесінде қандай өзгерістер болған ? ( мешіттер, шығыс моншасы пайда болды)
3)Қалаларда қандай шеберханалар пайда болды? ( қыш құмыра – ң махалласы)
4) Ташнау деген не ? ( канализацияның қарапайым түрі)
Мұсылман дінінің әдет – ғұрып, салт –дәстүрлері орындалатынқасиетті ғимарат.
10 – 11 ғасыр
Қараханның
Бағалау
СТОү
ТжДБО
ОЖЕСО
6 м
«Түсіп қалған сөздерді жетекшілікке алып байланыс орнат»
1)Тараз қаласынан да -------- монша аршылды.Көлемі 13,4* 12,4 м болатын бірінші моншаның әр түрлі мақсаттарға пайдалануға арналған ------- бөлмесі болған.Монша ыстық өткізетін каналдар жүйесімен жылытылған. Табылған қалдықтар: ------------,--- ----------------------, -------------------,--------------полихромдық әшекейлер Тараз моншасының іші бай безендірілгенін дәлелдейді.
Тарихи хат
Тарихи хат
Оқушылар бүгінгі сабақта алған білімдері туралы жазып береді.
Бір – бірін бағалайды.
Сабақтың тақырып: Қазақ хандары, билері, батырлары.
Сабақ мақсаты: Қазақ хандары, билері, батырлары туралы білім беру.
Міндеттері: -Танымдық сипаттағы тапсырмалар арқылы ой – өрісін арттыру,
- Қазақ хандары, билері, батырлары туралы ойларын кеңейтіп, тұжырымдауға жетелеу;
- Ғылыми жаңалықтарға қызығушылықтарын ояту;
- Қазақ хандары, билері, батырлары тақырыбы бойынша жұптық, топтық жұмыстар арқылы оқушыларды диалогқа түсуге,
Сілтеме : 5сыныпҚазақстан тарихынан әңгімелер Ж. Артықбаев, А. Сабданбекова
Күтілетін нәтиже : - Қазақ хандары, билері, батырлары туралы біледі.
Ойлау деңгейі
Сабақтың барысы
Уақыты
Мұғалімнің
іс –әрекеті
Оқушының
іс – әрекеті
Білу
Ұйымдастыру кезеңі
СТОү
ТжДБО
ОБжК
4 м
Сыныпты қызыл, жасыл, көк түске боялған қоржынға салынған асықтар арқылы үш топқа бөлдім.
1) Қазақ хандары ( қызыл түс)
2) Қазақ билері (жасыл түс)
3) Қазақ батырлары (көк түс)
«Серпілген сауал» әдісі арқылы үй жұмысын тексердім.
Оқушылар берілген суреттерді құрастырып үш топқа бөлініп отырады.
Сыныптасының атын атап допты лақтырады және сұрақ қояды. Допты қағып алған оқушы қойылған сұраққа жауап береді .Егер жауап бере аламаса сұрақты келесі оқушыға қайталап қояды.
Монғол мемлекеті қашан, қалай құрылды?
«Отырар шайқасы» туралы не білесің?
«Басбармақ» арқылы бағалайды.
Түсіну
СТОү
ОмОЖТ
ОүБжОБ
ОЖЕСО
ТжДБО
ОБжК
15 м
«Тұлғаны танып біл» әдістемесі оқушылар өз ойларын дауыстап айтып беру үшін пайдаланылады.
Әрбір оқушы берілген тақырыпты жұбымен оқиды талдайды, тұлғалыр туралы постер жасайды.
Мен оқушыларға бағыт-бағдар бердім.
«Тұлғаны танып біл » әдістемесі
Оқушылар мәтінмен танысады.
Оқушы қадамдары :
Оқиды,
жұппен талдайды
постерге түсіреді.
«Бағдаршам » арқылы бағалау
Талдау
СТОү
ОүБжОБ
7 м
«Сыйқырлы сандық»
Сыйқырлы сандық әртүрлі сұрақтармен толтырылады.Әрбір оқушы кезегімен сұрақ алып дауыстап оқып,жауап береді де , 5,4,3 балдық жүйе бойынша тиісті бағасын алады. Алған бағалырын есептеп ойын соңында 1,2,3 орындарды анықтайды. Ойын барлық оқушылардың тапқырлығы бойынша алған білімін анықтайды.
Сергіту жаттығуы
«Сыйқырлы сандық»
1.Тарихта қазақ елінің хандары қандай қызмет атқарды?
2.Хандарға ел басқаруда ,маңызды мәселелерді шешуде кімдер көмектесті?
3.Неліктен Тәуке хан билік еткен заманды
«Алтын ғасыр» деп атады?
4.Жоңғар мемлекеті қалай құрылды?
Қолдану
СТОү
ОүБжОБ
ОЖЕСО
5 м
«Хандарды билік ету ретімен орналастыр»
Хақназар
Керей мен Жәнібек
Қасым
Тәуекел
Абылай
Жәңгір
«Қолпаштау»
Жинақтау
СТОү
ОЖЕСО
8 м
«Жадыны дамыту» арналған әдіс – тәсіл
Монархия , хан, сұлтан, төлеңгіт,батыр,тархан,
Оларды жаттау үшін, сендерде 2 минут бар.
«Жадыны дамыту» арналған әдіс – тәсіл
Монархия –әкеден балаға мұра ретінде қалдырылып отыратын мемкеттік билік. Хан –орта ғасырлардағы Қазақ мелекетінің билеушісі
Сұлтан –ханның мұрагері
Төлеңгіт- ханның малын бағатын адам батыр –жеке ерлігімен ерекше көзге түскен ер жүрек, қаҺарман адам
Тархан – әскер басы, елші азаматтарға берілген.
«Қолпаштау»
Бағалау
СТОү
ТжДБО
ОЖЕСО
6 м
«Тест »
1.Қазақ хандығы құрылар қарсаңында Ақ Орданы кім биледі
А. Жошы в. Керей с. Әбілқайыр д. Жәнібек
2.Ханның мұрагерін қалай атаған
А. Жауынгер в. Төлеңгіт с. Сұлтан д.би
3.Әйгілі қазақ билері жасауға қатысқан заң
А.Төре бітігі в.«Жеті Жарғы»с. Қылмыстық заң д.Жарғы
4.Төмендегі батырлардың қайсысы М. Жұмабаевтың кейіпкері
А. Бөгенбай в. Наурызбай с. Батыр Баян д. Қабанбай
5.Қазақ хандығының аумағын кеңейтіп,хандықты іргелі мемлекетке айналдырған:
А.Хақназар в.Тәуекел с. Есім д. Қасым
6.Абылай хан өмір сүрген кезең.
А.1711-1781 в.1718-1788 с.1711 – 1791 д.1701-1781
7.Дарабоз атанған батыр.
А. Бөгенбай в.Наурызбай с.Баян батыр д.Қабанбай
8.Қазақ хандығы құрылған жыл.
А. 1227 ж в.1466 ж с. 1659 ж д. 1778 ж
9. Жаугершілік заманда 50 жылдан астам қазақ қолын бастаған батыр.
А.Қабанбай в.Наурызбай с. Бөгенбай д.Жәнібек
10. Тәуке хан билік еткен жылдар
А.1680-1718 в. 1982 – 1766 с. 1663- 1756 д.1711 -1781
Оқушылар берілген тапсырманы орындайды. Топпен дәптер алмастыру арқылы бір – бірлерін тексереді.
Стикерлерге бүгінгі сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын «Екі жұлдыз ,бір тілек » арқылы жазады.
Сабақтың тақырып: Қазақ халқының музыка, күй өнері
Сабақ мақсаты: Қазақ халқының музыка, күй өнері туралы білім беру.
Міндеттері: -Танымдық сипаттағы тапсырмалар арқылы ой – өрісін арттыру,
- Қазақ халқының музыка, күй өнері туралы ойларын кеңейтіп, тұжырымдауға жетелеу;
- Ғылыми жаңалықтарға қызығушылықтарын ояту;
- Қазақ халқының музыка, күй өнері тақырыбы бойынша жұптық, топтық жұмыстар арқылы оқушыларды диалогқа
Сілтеме : 5сыныпҚазақстан тарихынан әңгімелер Ж. Артықбаев, А. Сабданбекова
Күтілетін нәтиже : - Қазақ халқының музыка, күй өнері туралы біледі.
Ойлау деңгейі
Мұғалімнің
іс –әрекеті
Оқушының
іс – әрекеті
Білу
«Серпілген сауал» әдісі арқылы үй жұмысын тексердім.
Сыныптасының атын атап допты лақтырады және сұрақ қояды. Допты қағып алған оқушы қойылған сұраққа жауап береді .Егер жауап бере аламаса сұрақты келесі оқушыға қайталап қояды.
«Басбармақ» арқылы бағалайды.
Түсіну
«ӨКІЛ» әдісі .Топ тапсырманы орындап болғаннан кейін, әр топтан бір адам «өкіл» ретінде таңдалып, түсіндіріп және жинақтау үшін, және басқалардың идеяларын анықтау үшін басқа топқа жіберіледі. Сосын не білгенін айту үшін өкіл өз тобына қайта оралады.
Мен оқушыларға бағыт-бағдар бердім.
«ӨКІЛ » әдістемесі
Оқушылар мәтінмен танысады.
«Бағдаршам » арқылы бағалау
Талдау
«Сыйқырлы сандық»
Сыйқырлы сандық әртүрлі сұрақтармен толтырылады.Әрбір оқушы кезегімен сұрақ алып дауыстап оқып,жауап береді де , 5,4,3 балдық жүйе бойынша тиісті бағасын алады. Алған бағалырын есептеп ойын соңында 1,2,3 орындарды анықтайды. Ойын барлық оқушылардың тапқырлығы бойынша алған білімін анықтайды.
Сергіту жаттығуы
«Сыйқырлы сандық»
1.Қазақтың музыка аспаптарын атап шық.
2.Құрманғазының шәкірттері кімдер.
3.Қорқыт ата туралы аңызда не айтылады?
Қолдану
«Блиц – турнир» ойыны
Суретте қоян телефонда отыр. Ол телефон номерін тергенде, тақырыпқа байланысты сөздер шығады. Оқушылар соны тауып, анықтама беруі тиіс.
Қобыз, күйші,Қорқыт,
«Блиц – турнир» ойыны
Суретте қоян телефонда отыр. Ол телефон номерін тергенде, тақырыпқа байланысты сөздер шығады. Оқушылар соны тауып, анықтама беруі тиіс.
Қобыз, күйші,Қорқыт,
«Қолпаштау»
Жинақтау
«Сәйкестендіру»
Құрманғазы
«Жалғыз аяқ», «Жарым патша», «Жез киік» т.б. күйлері халықтың тіршілігі,өмір тарихы туралы толғаныстарға толы.
Тәттімбет
Б.Қазақстан облысы Жаңақала ауданында Жиделі елді мекенінде дүниеге келген. Оның ұстазы Ұзақ деген күйші.
Ықылас
40- тан астам күйі бар.Қарқаралы тауының баурайында дүниеге келген.Жас кезінен бастап өнерлі ортада өскен.
«Сәйкестендіру»
Құрманғазы
«Жалғыз аяқ», «Жарым патша», «Жез киік» т.б. күйлері халықтың тіршілігі,өмір тарихы туралы толғаныстарға толы.
Тәттімбет
Б.Қазақстан облысы Жаңақала ауданында Жиделі елді мекенінде дүниеге келген. Оның ұстазы Ұзақ деген күйші.
Ықылас
40- тан астам күйі бар.Қарқаралы тауының баурайында дүниеге келген.Жас кезінен бастап өнерлі ортада өскен.
Оқушылар берілген тапсырманы орындайды. Топпен дәптер алмастыру арқылы бір – бірлерін тексереді.
Бағалау
«ТЕСТ»
1)Төкпе күйдің майталманы, Батыс Қазақстан облысының Жаңақала ауданының Жиделі елді мекенінде дүниеге келген кім? а/Тәттімбет б/ Құрманғазы с/Қорқыт
2) Сарыарқа жерінде шертпе күйдің тамаша үлгісін жасаған кім? а/Құрманғазы б/Тәттімбет с/Ықылас
3)Түркі халықтарына ортақ ұлы ойшыл, жырау, бақсылардың қамқоршысы 9-10 ғғ өмір сүрген оғыз тайпасынан шыққан қобызшы кім?
7)«Жарым патша», «Жез киік» күйлерін шығарған кім?
а/Құрманғазы б/Ықылас с/Қорқыт
«ТЕСТ»
1)Төкпе күйдің майталманы, Батыс Қазақстан облысының Жаңақала ауданының Жиделі елді мекенінде дүниеге келген кім?
а/Тәттімбет б/ Құрманғазы с/Қорқыт
2) Сарыарқа жерінде шертпе күйдің тамаша үлгісін жасаған кім? а/Құрманғазы б/Тәттімбет с/Ықылас
3)Түркі халықтарына ортақ ұлы ойшыл, жырау, бақсылардың қамқоршысы 9-10 ғғ өмір сүрген оғыз тайпасынан шыққан қобызшы кім? а/Ықылас б/Қорқыт с/Тәттімбет
Сілтеме : 9 сыныпҚазақстан тарихы М.Қозыбаев,К.Нүрпейіс, Қ. Жүкешев
Күтілетін нәтиже : - Индустрияландыруға бағыт алу және оның барысы туралы біледі.
Ойлау деңгейі
Сабақтың барысы
Уақыты
Мұғалімнің
іс –әрекеті
Оқушының
іс – әрекеті
Білу
Ұйымдастыру кезеңі
СТОү
ТжДБО
ОБжК
4 м
Сыныпты екі топқа бөлдім.
«Серпілген сауал » әдісі арқылы үй жұмысын тексердім.
Оқушылар екі топқа бөлініп отырады.
Сыныптасының атын атап допты лақтырады және сұрақ қояды. Допты қағып алған оқушы қойылған сұраққа жауап береді .Егер жауап бере аламаса сұрақты келесі оқушыға қайталап қояды.
«Басбармақ» арқылы бағалайды
Түсіну
СТОү
ОмОЖТ
ОүБжОБ
ОЖЕСО
ТжДБО
ОБжК
15 м
«Көршіңе әңгімелеп бер »әдістемесі оқушылар өз ойларын дауыстап айтып беру үшін пайдаланылады.
оқығаныңыз бойынша сұрақ қойыңыз, ойлануға бір-бірлеріңізге
1 минуттан уақыт беріңіздер;
· одан кейін жұбыңыздан өз ойларымен бөлісуді сұраңыз;
· жаңа тақырыпты айтыңыз және осы тақырып бойынша өздері білетін барлық жағдайды көршіңізге айтыңыздар.
Мен оқушыларға бағыт-бағдар бередім.
«Көршіңе әңгімелеп бер »әдістемесі
Оқушылар мәтінмен танысады.Оқиды, топпен, жұппен талдап, бір – бірлеріне сұрақтар қояды.
«Бағдаршам » арқылы бағалау
Талдау
СТОү
ОүБжОБ
8 м
«Майданға кімдер ,қалай көмектесті?»
Оқушылар
Комсомол жастар
Еңбекшілер
Кестені толтырады
«Дәптер алмасу» арқылы бағалау
Қолдану
СТОү
ОүБжОБ
ОЖЕСО
7 м
«Хронологиялық диктант» ,Ауыр жылдар хроникасы
1.Соғыстың алғашқы кезеңінде экономиканы әскери жағдайға лайықтап қайта құру іске асырылды. 1941-1942 ж
2.Шығыс Қоңырат молибден кеніші іске қосылды. 1942 ж
3.Ембі мен Ақтөбе мұнай кәсіпшілері ең жоғарғы көрсеткішке қол жеткізді. 1943 ж
4.25 кеніштер, шахталар, карьерлер,11 байыту фабрикалары іске қосылды. 1941-1945 ж
5. «Қазақстан комсомолы» деген жазу бар 45 жауынгерлік машина Сталинград майданының жауынгерлеріне табыс етілді. 1942 ж. қыркүйек
6.Оңтүстік Қазақстанның ауыл жастары «Қазақстан комсомолы» сүңгуір қайығын жасаттыру бастамасын көтерді. 1943 ж. қыркүйек
7.Республикадан зауыттарды қалпына келтіру жұмыстарына 1439 комсомол жіберілді. 1943 ж
«Хронологиялық диктант» ,Ауыр жылдар хроникасы
1.Соғыстың алғашқы кезеңінде экономиканы әскери жағдайға лайықтап қайта құру іске асырылды.
2.Шығыс Қоңырат молибден кеніші іске қосылды.
3.Ембі мен Ақтөбе мұнай кәсіпшілері ең жоғарғы көрсеткішке қол жеткізді.
4.25 кеніштер, шахталар, карьерлер,11 байыту фабрикалары іске қосылды.
5. «Қазақстан комсомолы» деген жазу бар 45 жауынгерлік машина Сталинград майданының жауынгерлеріне табыс етілді.
6.Оңтүстік Қазақстанның ауыл жастары «Қазақстан комсомолы» сүңгуір қайығын жасаттыру бастамасын көтерді.
7.Республикадан зауыттарды қалпына келтіру жұмыстарына 1439 комсомол жіберілді.
«Дәптер алмасу» арқылы бірін – бірі бағалайды .
Жинақтау
СТОү
ОЖЕСО
5 м
«Сандар сөйлейді» Бұл сандар жайлы не білесің?
1.480 млн сом
2.4 млн сом
3.600 мың сом
4.400 мың сом
«Сандар сөйлейді» Бұл сандар жайлы не білесің?
1.Республикада танк колонналары мен авиация экскадрильялары үшін жиналды.
2.оқушылар масақ терді, металл сынықтарын жинады өздері тапқан ақшаны «Қазақстан пионер»қорына аударды.
3.Киров атындағы Қазақ мемлекеттік университетінің студенттері «Кеңес студенті » танк колонносын жасауға аударды.
4. Үш күн ішінде Алматы жастары ақша жинап жаңа жыл қарсаңында батырға жаңа ұшақты табыс етті.
«Дәптер алмасу» арқылы бірін – бірі бағалайды .
Бағалау
СТОү
ТжДБО
ОЖЕСО
6 м
«Ыстық орындық»
Бір оқушы орындыққа отырады қалған сыныптастары отырған оқушыға жаңа сабақ бойынша сұрақтар қояды. Қойылған сұраққа жауап берсе орынан тұрады, келесі оқушы отырады.
«Ыстық орындық»
«Қолпаштау» арқылы бағалау
Сабақтың тақырыбы: Қоғамдық саяси дамудың қайшылықтары
Сабақ мақсаты: Қоғамдық саяси дамудың қайшылықтары туралы білім беру.
Міндеттері: -Танымдық сипаттағы тапсырмалар арқылы ой – өрісін арттыру,
- Қоғамдық саяси дамудың қайшылықтары туралы ойларын кеңейтіп, тұжырымдауға жетелеу;
- Ғылыми жаңалықтарға қызығушылықтарын ояту;
- Қоғамдық саяси дамудың қайшылықтары тақырыбы бойынша жұптық, топтық жұмыстар арқылы оқушыларды
диалогқа түсуге, ойларын еркін жеткізуге дағдыландыру.
Сілтеме : 7 сынып орта ғасырлардағы дүниежүзі тарихы
Күтілетін нәтиже : Ортағасырлардағы Қытай мемлекеті туралы біледі.
Ойлау деңгейі
Сабақтың барысы
Уақыты
Мұғалімнің
іс –әрекеті
Оқушының
іс – әрекеті
Білу
Ұйымдастыру кезеңі
СТОү
ТжДБО
ОБжК
4 м
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнату . ( бүгінгі күнге жасы сөз)
Сыныпты түрлі – түсті қағаздар арқылы екі топқа бөлдім.
(қызыл,жасыл түстер арқылы топтарға бөлу)
Жаңа тақырыпқа шығу үшін ребус бердім.
Оқушылар берілген суреттерді алып топқа бөлініп отырады.
Оқушылар бірден шешуін тауып, жаңа тақырыпқа шықты.
«Басбармақ» арқылы бағалайды.
Түсіну
СТОү
ОмОЖТ
ОүБжОБ
ОЖЕСО
ТжДБО
ОБжК
15 м
«Өкіл» әдісі
Топ тапсырманы орындап болғаннан кейін, әр топтан бір адам «өкіл» ретінде таңдалып, түсіндіріп және жинақтау үшін, және басқалардың идеяларын анықтау үшін басқа топқа жіберіледі. Сосын не білгенін айту үшін өкіл өз тобына қайта оралады. Бұл зеріктіретін және қайталана беретін «өз тобына хабарлау» әдісінен аулақ болу үшін қолданылатын тиімді әдіс. Сондай-ақ бұл өкіл тілін қолдануға және белсенді тындаушылар тобын құруға жағдай жасайды .
Мен оқушыларға бағыт-бағдар бередім.
«Өкіл »әдісі
Оқушылар мәтінмен танысады.Оқиды, топпен, жұппен талдап, бір – бірлеріне сұрақтар қояды.
«Бағдаршам » арқылы бағалау
Талдау
СТОү
ОүБжОБ
7 м
«Серпілген сауал» .
Оқушылар жаңа тақырып бойынша бір – бірлеріне сұрақтар қояды.
«Серпілген сауал» .
Сыныптасының атын атап допты лақтырады және сұрақ қояды. Допты қағып алған оқушы қойылған сұраққа жауап береді .Егер жауап бере аламаса сұрақты келесі оқушыға қайталап қояды.
«Қолпаштау» арқылы бағалау
Қолдану
СТОү
ОүБжОБ
ОЖЕСО
5 м
«Түсіп қалған сөздерді жетекшілікке алып байланыс орнат»
Феодалдық бытыраңқылықты пайдаланып, 4 ғасырдың басында Қытайдың солтүстігінде көрші ғұн тайпалары шабуыл жасады. 311 жылы ғұндар Лоянды, 316 жылы екінші астанасы Чаньанды алады, Қытайдың солтүстік аймағын түгелдей бағындырады.Сөйтіп өз мемлекетін құрады.
Феодалдық бытыраңқылықты пайдаланып, -------- ғасырдың басында Қытайдың солтүстігінде көрші ---- тайпалары шабуыл жасады. ---- жылы ғұндар --------, ------- жылы екінші астанасы ------ алады, Қытайдың солтүстік аймағын түгелдей бағындырады.Сөйтіп өз мемлекетін құрады.
Жинақтау
СТОү
ОЖЕСО
8 м
Тест
1.Жаңа заманның 1 ғасырында Қытайда қандай дін тарай бастады?
а) ислам в) будда с) христиандық д) даосизм
2.616 жылға дейін Қытайды қай әулет басқарды?
а) Суй в) Тан с) Сун д) Мин
3.Мин әулеті қай жылдары билік етті?
а) 1271-1368ж в) 1368 – 1644 ж
с) 1438- 1469 ж д) 1291- 1348 ж
4.Қытай жері әкімшілік жағынан қанша аймаққа бөлінді?
а) 15 в) 10 с) 5 д) 20
Тест
1.Жаңа заманның 1 ғасырында Қытайда қандай дін тарай бастады?
а) ислам в) будда с) христиандық д) даосизм
2.616 жылға дейін Қытайды қай әулет басқарды?
а) Суй в) Тан с) Сун д) Мин
3.Мин әулеті қай жылдары билік етті?
а) 1271-1368ж в) 1368 – 1644 ж
с) 1438- 1469 ж д) 1291- 1348 ж
4.Қытай жері әкімшілік жағынан қанша аймаққа бөлінді?
а) 15 в) 10 с) 5 д) 20
«Дәптер алмастыру»
Бағалау
СТОү
ТжДБО
ОЖЕСО
6 м
Тарихи хат
Тарихи хат
Оқушылар Ортағасырлардағы Қытай мемлекеті
туралы оқып білгендерін әңгімелеп жазып берді.
Сабақтың тақырып: Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі
Сабақ мақсаты: Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі туралы білім беру.
Міндеттері: -Танымдық сипаттағы тапсырмалар арқылы ой – өрісін арттыру,
- Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі туралы ойларын кеңейтіп, тұжырымдауға жетелеу;
- Ғылыми жаңалықтарға қызығушылықтарын ояту;
- Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі тақырыбы бойынша жұптық, топтық жұмыстар арқылы оқушыларды диалогқа түсуге, ойларын еркін жеткізуге дағдыландыру.
Сілтеме : 6 сынып ежелгі қазақстан тарихы Т.С. Садыков , Ә.Т. Төлеубаев
Күтілетін нәтиже : - Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі туралы біледі.
Ойлау деңгейі
Сабақтың барысы
Уақыты
Мұғалімнің
іс –әрекеті
Оқушының
іс – әрекеті
Білу
Ұйымдастыру кезеңі
СТОү
ТжДБО
ОБжК
4 м
Сыныпты қима суреттерді құрастыру арқылы үш топқа бөлдім.
1) Кир әскерінің басып кіруі
2) Шарақтың ерлігі
3) Александр Македонскийдің сақ еліне жорығы
«Серпілген сауал» әдісі арқылы үй жұмысын тексердім.
Жаңа тақырыпқа шығу үшін қима суреттер құрастырылды.
Оқушылар берілген суреттерді құрастырып үш топқа бөлініп отырады.
Сыныптасының атын атап допты лақтырады және сұрақ қояды. Допты қағып алған оқушы қойылған сұраққа жауап береді.Егер жауап бере аламаса сұрақты келесі оқушыға қайталап қояды.
«Басбармақ» арқылы бағалайды.
Түсіну
СТОү
ОмОЖТ
ОүБжОБ
ОЖЕСО
ТжДБО
ОБжК
15 м
«Мозайка » әдістемесі оқушылар өз ойларын дауыстап айтып беру үшін пайдаланылады.
Әрбір оқушы берілген тақырыпты оқиды жұбымен талдайды, келесі топпен ақпарат алмастыру үшін орынан тұрады.
Мен оқушыларға бағыт-бағдар бередім.
«Мозайка » әдістемесі
Оқушылар мәтінмен танысады.
Оқушы қадамдары :
Оқиды,
жұппен талдайды
келесі топпен ақпарат алмасады.
«Бағдаршам » арқылы бағалау
Талдау
СТОү
ОүБжОБ
7 м
«Ыстық орындық»
Бір оқушы орындыққа отырады қалған сыныптастары отырған оқушыға жаңа сабақ бойынша сұрақтар қояды. Қойылған сұраққа жауап берсе орынан тұрады, келесі оқушы отырады.
«Басқатырғыш» сөздерден дұрыс жазылу ретін табу
СОРТИМИ ТОМИРИС
ЙАДРИ ДАРИЙ
ҚАШРЫ ШЫРАҚ
ТЕПНАМСИ СПИТАМЕН
ИРК КИР
«Ыстық орындық»
«Басқатырғыш» сөздерден дұрыс жазылу ретін табу
СОРТИМИ ТОМИРИС
ЙАДРИ ДАРИЙ
ҚАШРЫ ШЫРАҚ
ТЕПНАМСИ СПИТАМЕН
ИРК КИР
«Қолпаштау» арқылы бағалау
Қолдану
СТОү
ОүБжОБ
ОЖЕСО
5 м
«Хронологиялық диктант»
Б.з.530 ж – Кир бастаған парсы әскері сақ жеріне басып кірді
Б.з.б. 519 парсылар сақтарға қайта шабуыл жасады
Б.з.б. 1Ү ғ. 30 жылдары – гректер сақ жеріне қауіп төндірді
Б.з.б. 490 ж – Марафон шайқасы
«Жылдар сөйлейді»
Б.з.530 ж – Кир бастаған парсы әскері сақ жеріне басып кірді
Б.з.б. 519 парсылар сақтарға қайта шабуыл жасады
Б.з.б. 1Ү ғ. 30 жылдары – гректер сақ жеріне қауіп төндірді
Бірін-бірі бағалайды.
Б.з.б. 490 ж – Марафон шайқасы
Дәптер алмасу арқылы бірін – бірі бағалайды .
Жинақтау
СТОү
ОЖЕСО
8 м
«Сәйкестендір »
«Әйел болса да, жаудың шапқыншылығынан қорыққан жоқ» ( Помпей Трог)
«Мен сендерді адастырып ,қырғынға ұшыраттым, елімді аман алып қалдым, мен дегеніме жеттеім. Енді қолдарыңнан келгендеріңді істей беріңдер» (Шырақ )
«Қорқып қашқан көшпелілердің соңынан қуа жөнелгенде, Спитамен кері бұрылып шабуылға шықты. Гректер өзендегі кішкентай аралға қарай қашты. Бұл жерде скифтер мен Спитаменнің атты әскері оларды қоршауға алады да, садақпен атып, түгел қырып салады» ( Арриан)
«Мен әскеріммен сақ жеріне жорыққа шықтым» ( 1 Дарий)
Оқушылар берілген тапсырманы сәкестендіріп орындайды.
«Әйел болса да, жаудың шапқыншылығынан қорыққан жоқ» ( Помпей Трог)
«Мен сендерді адастырып ,қырғынға ұшыраттым, елімді аман алып қалдым, мен дегеніме жеттеім. Енді қолдарыңнан келгендеріңді істей беріңдер» (Шырақ )
«Қорқып қашқан көшпелілердің соңынан қуа жөнелгенде, Спитамен кері бұрылып шабуылға шықты. Гректер өзендегі кішкентай аралға қарай қашты. Бұл жерде скифтер мен Спитаменнің атты әскері оларды қоршауға алады да, садақпен атып, түгел қырып салады» ( Арриан)
«Мен әскеріммен сақ жеріне жорыққа шықтым» ( 1 Дарий)
«Дәптер алмастыру »
Бағалау
СТОү
ТжДБО
ОЖЕСО
6 м
Тест
1. Б.з.б. 530 жылы қай парсы патшасы сақ еліне жорық жасады ?
А) Дарий Ә) Кир Б) А. Македонский
2. Сақтардың А. Македонскийге қарсы күресін кім басқарды ?
А) Спаргапис Ә) Томирис Б) Спитамен
3. Б.з.б. 570-520 жылдары өмір сүрген сақ патшайымы ?
А) Томирис Ә) Клеопатра Б) Семирамида
4. «Жеңілмейтін әскер» деп кімдерді атаған ?
А) Грек-македон Ә) Парсы Б) Сақ
5. Дарийдің әскерін шөл даламен адастырған ер жүрек сақ жауынгерін ата ?
А) Томирис Ә) Спитамен Б) Шырақ
6. Грек-македон басқыншылары сақ еліне неше жыл бойы соғыс жүргізді ?
А) 13 Ә) 3 Б)
7. Томирис пен Кир арасындағы шайқасы немен аяқталды ?
А) Кир қаза болды Ә) Томирис қаза болды Б) Екеуі де қаза болды
8. «Досқа адал, дұшпанға қатал» деп кімдер жөнінде айтылған ?