Сабақтың тақырыбы: | Ауыл шаруашылығының дамуы. Тың игеру |
Мақсаты: | Оқушыларға тың және тыңайған жерлерді игеру жұмысының барысы мен нәтижелері туралы ұғындыра отырып , тың игеру саясатының мәнін, мақсатын, маңызын ашу. Оқушылардың өз ойын еркін айтуға. өз көзқарасын нақты дәлелдер арқылы дәлелдеуге, жүйелі сұрақ қоя білугеқалыптастыру. Оқушыларды бірігіп ізденуге, нақтылыққа тәрбиелеу. Топпен жұмыс жасауға, өзге адамдардың сөзін тыңдауға дағдыландыру. |
Күтілетін нәтиже: | Оқушылар тың және тыңайған жерлерді игеру саясаты туралы білімдері кеңейеді, өздік ойы қалыптасады, баға береді. |
Негізгі идеясы: | Тың игерудің экологиялық және рухани зардаптары болғанымен, ол ХХ ғасырдың аса ірі экономикалық жобаларының бірі болды. |
Әдіс- тәсілдер | Топқа бөлу, дебат, деңгейлік тапсырмалар, |
Қажетті ресурстар | Интерактивті тақта, Қаз.тарихы 9-сынып оқулығы. Авторлары: М.Қозыбаев, К. Нұрпейіс Қ. Жүкешев «Мектеп» баспасы |
кезеңдері | уақыты | Сабақтың барысы |
Тапсырмалары | Мұғалімнің іс- әрекеті | Оқушылардың іс - әрекеті | бағалау |
І.Ұйымдастыру | 3-мин | Туылған күндері бойынша қатарға тұрғызылып, реттік сан арқылы 3 топқа бөлу | Оқушылардың реттілікпен қатарға тұруына, топқа бөлінуін қадағалайды | Амандасуы, Топқа бөлінуі, тобындағы 5 рөлді: төраға, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және бақылаушыларды анықтайды. | Ұтымды ұйымдастырылған топты мадақтау |
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау | 7 мин | «Ыстық орындық» ойыны арқылы сұрау | Әр топтан өз қалаулары бойынша 1 оқушы шығып, оқушылардың сұрақтарына жауап береді, жауап жоқ болса, мұғалім топ мүшелеріне сұрақты бағыттайды.Сабақта қамтылмаған қосымша сұрақты мұғалім қояды. | Оқушы үй тапсырмасы бойынша сұрақтар қояды және ереже бойынша жауап береді. | Топтық бақылау парағы. Мадақтау |
ІІІ. Ой қозғау | 5- мин | Ашық сұрақтар: 1Соғыстан кейінгі жылдарда экономикамызды көтеру үшін қандай жұмыстарды қолға алу керек болды деп ойлайсыңдар? Ауыл шаруашылығындағы басты қандай шаруашылықтар? Дамыту үшін ең алдымен қандай қадамдар қажет? | : Мұғалім ашық сұрақтар қойып, жаңатақырыпты оқушылармен бірге диалог жүргізе отырып бірге анықтайды. | сұрақтарға жауап береді, сабақтың тақырыбын анықтайды. | Мадақтау. |
| 7 -мин | Тақырыпты ашып, әр оқушы жеке- жеке оқу; 1-топқа: Тың игеруге жаппай кірісу 2-топқаТыңның алғашқы табыстары3-топқа Демографиялық ахуал мен ауылшаруашылығының жағдайы Деңгейлік тапсырмалар !)1.Тың игерудің негізгі мақсаты не болды? 2.Егістікке жарамды зерттеу жұмыстарын кімдер атқарды? 3.Жаппай жерді жыртып тастау зиян деп айтқан басшыларды неліктен орынан алып тастады деп ойлайсың? ІІ) 1. Тың игеру республиканың қай аудандарында жүзеге асырылды? 2.Тұрғын үй салынуының себебі? 3.Қандай жағдайлар еңбекшілерді ынталандырды? Олардың еңбегін қалай бағалайсың? ІІІ)1.Қазақстанда қанша жер жыртылды? 2. Тың игерудің демографиялық жадайға қандай әсері болды? 3. Тоталитарлық жүйенінің ҚХР мен Ресей аумағында тұратын қазақ жұршылығының өкілдерін Қазақстан тыңына келтіруге неліктен енжар қарады деп ойлайсың? | Мұғалім бақылайды жинап алады | Тақырыпты ашып, әр оқушы жеке- жеке оқып меңгеру. Түсінгендерін жұппен талқылау | |
| 12 - мин | Әңгіме-дебат ережесімен таныстыру.Сайысымыздың ережесі: 1. Бос айтыс, тартыстан аулақ болу 2. Қарсыласыңды қорқытуға әуес болма 3. Мысқыл сұрақтар қоюға болмайды. 4. Қарма- қарсы сұрақтарға берілген уақытты тиімді пайдалану. | Тақырыбы: «Тың игерудің Қазақстан халқының шаруашылығы мен тұрмысын жақсартуға пайдасы зор». Әңгіме -дебат ережесі бойынша айтылатын ұсыныстар нақты және дәлелдемелері болуы тиіс,қағаз шиыру арқылы даттаушы. жақтаушы және бақылаушы топты анықтаймыз. | 1. Екі фракцияда 6 спикерден болады. 2. Екі фракцияның спикерлері (дәлелдерін) таныстырады 3.Өзіндік ұстанымдарын қорғайды. | Топтық бақылау парағы және 2 жұлдыз,1 ұсыныс арқылы бағалайды. |
| 2 мин | Н. С. Хрущев туралы ақпарат беру | Қосымша ақпараттар беру | Оқушылар мұқият тыңдайды | |
| 5- мин | І топқа. Тарихи диктант ІІ топқа. Сәйкестендіру ІІІ топқа. Хрон-қ жұмыс. | Тапсырмаларды беріп, бақылайдыЖеңімпаз топты анықтайды | Топтармен бірлесіп жұмыс жасайды. | Топтар бірін – бірі бағалайды. |
Қорытынды бөлім. | 3- мин | Кері байланыс Рефлексия жаздыру | Менін бүгін топқа қосқан үлесім қандай? Сабақта мен үшін сәтті тұсыСабақта маған не ұнамады? | Оқушылар өз әсерлері туралы жазады | |
| | Үйге тапсырма | Тың игеру саясатын қосымша маериалдар іздеу, 1)«Тың қазаққа не берді? 2)Сұрақтар дайындау 3) Эссе жазу | | |