kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Алғашқы адамдардардың өмірі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Адамның тікелей тарихи дамуы барысында негізгі үш кезеңді ажыратады.

  • Оларға ежелгі адамдар (архантроптар),
  • ертедегі адамдар (палеоантроптар) және
  • қазіргі адамдар (неоантроптар) жатады.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Алғашқы адамдардардың өмірі»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

5.1А Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі

Мектеп: Ш. Уәлиханов атындағы №18 жалпы орта мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Алипова М.А.

Сынып:5 қазақ

Қатысқандар:

Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы:

Алғашқы адамдардың өмірі


Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу

мақсаттары

5.1.2.1алғашқы адамдардың тұрмыс- тіршілігін шығармашылық түрде (әңгімелеу, бейнелеу, көрініс, макет) көрсету.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: алғашқы адамдардың тұрмыс- тіршілігі туралы мәтіннен оқып, әңгімелей алады.

Оқушылардың басым бөлігі: алғашқы адамдардың еңбек құралдарын, оларды қоршаған табиғи ортаны сипаттай алады.

Кейбір оқушылар: алғашқы адамдардың еңбек құралдары мен баспаналарының макетін жасай алады;

алғашқы адамдардың тұрмыс- тіршілігіне талдау жасап, қорытынды жасай алады.



Бағалау критерийі

Түсіну. Қолдану.

  • Алғашқы адамдардың тұрмыс- тіршілігі туралы мәтінді оқып, постер құру;

  • Алғашқы адамдардың қоршаған ортасы мен еңбек құралдарын сипаттау;

  • Алғашқы адамдардың алғашқы топтасу жүйесін, қоғамдық құрылысын сахналау.

  • Алғашқы адамдардың еңбек құралдары мен баспаналарының макетін жасау

  • Алғашқы адамдардың тұрмыс- тіршілігіне талдау жасап,

қорытынды жасау.



Тілдік мақсаттар

Тыңдалым дағдысы:алғашқы адамдардың тұрмыс- тіршілігі туралы балаларға бейнеролик көрсету.

Оқылым дағдысы:оқулықтағы мәтінді оқу.

Жазылым дағдысы:тақырып бойынша сурет салу және ежелгі еңбек құралдары мен баспаналардың макетін жасау;

Айтылым дағдысы: алғашқы адамдардың тұрмыс- тіршілігін сахналау және әңгімелеу

Құндылықтарға баулу

Құндылықтарды негізге алғанда «Мәңгілік ел» - ұлттық идеясының 7 қағидасын қарастыру:

  • Ұлттық бірлік

  • біздің қоғамымыздағы бітім мен келісім

  • жоғары руханилылық

  • Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы

Сонымен қатар сабақ мақсатына қарай қолданылатын құндылықтар:

  • Өз тарихына деген мақтаныш.

  • Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;

  • қарым-қатынас жасау қабілеті;

  • өмір бойы оқуға дайын болу.

Пəнаралық байланыс

География, бейнелеу өнері, әдебиет,жаратылыстану

Тақырып бойынша

Алдыңғы білім

5.1.1.1. алғашқы адамдардың антропологиясын сипаттау.

Епті адам-австролопитек, тік жүретін адам-питекантроп- синантроп,неандерталь, саналы адам-кроманьон тірек сөздерімен жұмыс.

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы7 мин



2 минут


5 минут




1.Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын, сабаққа дайындығын тексеру.

Ынтымақтастық атмосферасын орнату.

Сыныпты сурет бойынша төрт топқа бөлу, оқушылар суретке қарап, өз топтастарын тауып қолдарындағы сурет бойынша топқа атау қояды.

Сынып 4 топқа бөлінеді:

  1. Топ. Спикерлер

  2. Топ. Суретшілер

  3. Топ. Әртістер.

  4. Топ. Сәулетшілер.


Сыныпты «Кәсіп бойынша» топқа бөлу әдісі- оқушылардың мектеп кезінен белгілі бір мамандыққа және оның спецификациясы бойынша жұмыс жасауға дағдыландырады.


Топқа бөлуге берілетін суреттер:

Спикер

Микрафон, трибуна,адамның басы мен даусы,ауыз

Суретші

Сурет дәптер, қалам, бояу,гуашь

Әртіс

Сайқымазақ,маска,

Нұржан Төлендиев, Тұрсынбек Қабатов

Зерттеушілер

Ғимарат, сызба, циркуль, ватман


Сабақтың ортасы

30 мин

2 мин



3 мин










17 мин


















8 мин






«Stop-кадр» әдісі

Оқушылардың назарына алғашқы адамдардың өмірі туралы бейнеролик ұсынылады.


Бәйнероликтен соң ой қозғау мақсатында «Кімжылдам?» әдісі қолданылады.

Қойылатын сұрақтар:

Бейнеролик кімдер туралы?

Бұл қай кезең?

Олар не жасап жатыр?

Адамдардың киімі қандай?

Қоршаған ортасы қандай?

Қазіргі адамдармен ұқсастығы бар ма?

Ой қозғау сәтінен соң әр топқа оқулық бойынша мәтін беріледі.

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. Әр топқа өз кәсібіне байланысты проблемалық сұрақтар қойылады.

  1. Топ. Спикерлер.

Мәтінді оқи отырып, ежелгі адамдардың өмірі және алғашқы топтасу жүйесі туралы постер құрып,әңгімелеу

  1. Топ. Суретшілер.

Мәтінді оқи отырып, ежелгі адамдарды қоршаған орта туралы сурет салу.

  1. Топ. Әртістер.

Мәтінді оқи отырып, оқулық бетіндегі суреттерге қарап, ежелгі адамдардың тұрмыс -тіршілігін сахналау.

  1. Топ. Сәулетшілер.

Мәтінді оқи отырып, мұғалім ұсынған ресурстарды қолдана отырып, ежелгі адамдардың баспанасы мен еңбек құралдарының макетін жасау.

Барлығы мәтінді оқиды. Топ ішінде талқылайды. Бірігіп өз жобаларын жасайды. Ортаға бірігіп шығып жұмыстарын қорғайды. Соңынан топ мүшесі шығып қорытындылайды.


Дискрипторлар:

  1. Алғашқы адамдардың тұрмыс- тіршілігі туралы мәтіннен оқып, постер жасайды

  2. Алғашқы адамдардың еңбек құралдарын, оларды қоршаған табиғи ортаны бейнелейді

  3. Алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін сахналайды

  4. Алғашқы адамдардың еңбек құралдары мен баспаналарының макетін жасайды


Қабілеті жоғары оқушыларға арналған тапсырма:

«9 ромб » әдісі.

Сабақта алған білімдерін маңыздылығына қарай ромбыға орналастыру, қорытынды шығару.

Алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігіне талдау жасап, қорытындыла.

Дискриптор:

  1. Алғашқы адамдардың өміріне талдау жасайды;

  2. Алғашқы адамдардың тіршілігі туралы өз ойын қорытындылайды.


Бейнеролик:

Lms.nsi.kz/history

12

Спикерлер тобына:

ватман, қалам,

маркер,

стикер

Суретшілертобына:

ватман, түрлі- түсті қалам, бояу

Әртістер тобына:

ежелгі адамдардың киімі,

таяқ,

себет


Сәулетшілер тобына:

сіріңке,

жіп,

шөп,

тас,

ағаш

Сабақтың соңы


8 мин

Сергіту сәті.

Кері байланыс: ҚҚҚ кестесі

ҚҚҚ кестесі

1.Қызық болған 3 нәрсе

2.Қиын болған 3 нәрсе

3.Құнды болған 3 нәрсе

ҚҚҚ кестесі, бағалау парақтары, стикер

Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті

оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз

Денсаулық жəне

қауіпсіздік техникасын

сақтау

Барлық оқушылар:

«Stop кадр» әдісі оқушылардың көру қабілеті мен есте сақтау қабілетін, детальдарды бір- бірінен ажырата алу дағдыларын қалыптастырады. Бұл әдіс арқылы оқушылар алғашқы адамдардың тұрмыс -тіршілігі туралы түсінеді, әңгімелей алады

«Кім жылдам?» әдісі- арқылы оқушылардың ой қозғауына берілген түрткі сұрақтармен түсінікті қалыптастырып дамытуға болады.

Бұл әдіс кезінде оқушыларға көрсетілетін қолдау барынша қолдау түріне жатады. Өйткені берілетін ақпарат пен қойылатын сұрақ негізі айқын,тек сұраққа жауап беру қажет.

Оқушылардың басым бөлігі:

Оқушыларға «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі беріледі. Бұл әдіс бойынша берілген мәтін бойынша əрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі; бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады.

Постер құру- алғашқы адамдардың тұрмыс -тіршілігі туралы постер құру арқылы талдау жасауға үйренеді.

Бейнелеу әдісі- арқылы оқушылардың ежелгі адамдардың тұрмыс- тіршілігі туралы қиялын дамытады.

Сахналау әдісі- арқылы оқушылардың шығармашылық шеберлігінарттырады.

Макет жасау әдісі- арқылы еңбек құралдардың макетін жасау арқылы тәжірибелік дағдысын дамытады.

Бұл әдіс мәтінді толыққанды талқылауда өз нәтижесін толықтай береді.Ойлау қабілеттерін арттырады.Қабілеті төмен оқушылар мен жұптаса отырып оқушылар бір – біріне қолдау көрсетеді.

Кейбір оқушылар: « 9 ромб» әдісі Бұл қабілеті жоғары оқушыларға арналған тапсырма. Бұл тапсырманы орындау барысында оқушыға қолдау аз көрсетіледі. Оқушы алғашқы адамдардың тұрмыс- тіршілігіне талдау жасап, қорытынды жасай алады.Өзі ізденіп, проблемалық сұрақтың шешімін өзі табу қажет.



Сабақ барысындағы барлық тапсырма дискриптор негізінде бағаланады.

Дискрипторлар:

  1. Алғашқы адамдардың тұрмыс- тіршілігі туралы мәтіннен оқып, постер жасайды

  2. Алғашқы адамдардың еңбек құралдарын, оларды қоршаған табиғи ортаны бейнелейді

  3. Алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін сахналайды

  4. Алғашқы адамдардың еңбек құралдары мен баспаналарының макетін жасайды

  5. Алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін талдап, қорытынды жасайды



Сергіту сәті.

Сабақтағы шаралар барысында оқушылардың денсаулығымен қауіпсіздігіне қатер төнбейді.





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Алғашқы адамдардардың өмірі

Автор: Алипова Мейрамкуль Аулабековна

Дата: 01.06.2020

Номер свидетельства: 552174


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства