kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Алашорда үкіметінің құрылуы.Алаш Орда үкіметінің құрылғанына 100 жыл.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ жоспары

Оқу бөлімі:

Мектеп:

КОБ  Сабыр Рахымов атындағы Шымкент республикалық «Жас ұлан»мектебі

Пән мұғалімі:

А.Н.Тоқсанбаева

Пән:

Қазақстан тарихы

Сынып:

11 «А», 4 рота 1 взвод

Өтілген күні:

22. 11. 2017 ж.                                           

Тақырыбы

Алашорда үкіметінің құрылуы.Алаш Орда үкіметінің құрылғанына 100 жыл.                                                                                                    

Мақсаты

Алаш автономиясы мен Алашорда үкіметі құрылуы қарастырылған ІІ Жалпықазақ сьезінің қаулысын талдап, құрылуының алғы шарттарымен танысу 

 Кәсіби даму мақсаты:

Ұландардың  ынтымақтастығын көтеру.Адамдық, азаматтық, гуманистік қасиеттерді дарыту. Қоғамның патриот азаматын қалыптастыру.

Құндылықтарға тәрбиелеу

Өмір бойы оқу, ынтымақтастық, еңбек және шығармашылыққа бағыттау

Пәнаралық байланыс

География, дүниежүзі тарихы, қазақ әдебиеті

Алдыңғы білім

Түркістан автономиясының  құрылуы

Қауіпсіздік және денсаулық

Қауіпсіздік шараларын сақтау. Ұқыпты болу.

7 модульдің қолданылуы

«АКТ», “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін  бағалау және оқуды  бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”,  “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.

Қолданылатын ресурстар

Т.Тұрлығұл, С.Жолдасбаев, Л.Қожакеева, Г.Жусанбаева,

«Адам.Қоғам. Құқық», ЖМБ 10 сынып оқулығы, Алматы: Мектеп 2015.

К. Төлеубаева, Ю.Наумова, Ә.Көпекбай «Адам.Қоғам. Құқық»  ЖМБ 10 сынып. Дидактикалық материалдар.

Сабақ барысы

Уақыты (минут)

Мұғалімнің іс-әрекеті

Ұландар іс-әрекеті

Басы

10 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

1.Взвод командирі орынбасарының баянатын қабылдап, ұландармен сәлемдесу.

 Сен білесің бе? (жаңа термин сөздердің мағынасын ашу) 
1. Революция (төңкеріс) - белгілі бір топ адамдардың мемлекеттік билікті басып алуы немесе ескі биліктің орнына жаңа биліктің келуін атаймыз. 
2. Социализм – латын тілінен аударғанда «ортақ, тең» деген мағынаны береді. 
3. Партия - ( лат. бөлік, топ) идеялары мен көздеген мақсаттарының ортақтығы негізінде біріккен адамдар тобы. 
4. Алаш – қазақ деген ұғымды білдіреді. 
5. Автономия – бір мемлекет ішінде өзін-өзі басқаруға құқық берілген саяси-ұлттық 
құрылым. 
6.Зиялылар – латын. түсінетін, саналы, ойлаушы, яғни ой еңбегімен, мәдениеттідамыту және таратумен кәсіби түрде айналысатын адамдардың қоғамдықтобы. 

Алаш автономиясы  мен қазіргі тәуелсіз Қазақстанның даму бағытындағы ұқсастықтары  мен айырмашылықтарын  салыстыру арқылы оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамыту.

Взвод командир орынбасары баянат береді

 

Ортасы

20 минут

Жаңа сабақ Жаһанша Досмұхамедовтың «ЕНДІГІ ЖЕРДЕ ҚАЗАҚТЫ- ЕЛ ТҰРМЫСЫН, ТІЛІН, МІНЕЗ-ҚҰЛҚЫН, ӘДЕТ-ҒҰРПЫН БІЛЕТІНДЕР ҒАНА БАСҚАРАДЫ» деген эпиграф сөзімен басталды. Сынып оқушылары «Алаш айнасы», «Алаштанушылар», «Алаш ұрпағы» атты үш топқа бөлінді. Топтарға мынадай тапсырмалар берілді:

 Оқушыларға алдын ала «Алаш Орда» энциклопедиясындағы 

ІІ Жалпықазақ съезінің қаулысының толық нұсқасын әкелу тапсырылады. 

1. «Алаш айнасы» тобына - ІІ Жалпықырғыз-қазақ съезінде Алаш автономиясын құрудан басқа қандай мәселелер қарастырылды?

2. «Алаштанушылар» тобына – ІІ Жалпықырғыз-қазақ съезінде Алаш автономиясын құру мәселесін талқылау

3. «Алаш ұрпағы» тобына - ІІ Жалпықырғыз-қазақ съезінде Алаш милициясы мәселесін талқылау тапсырмалары берілді. 

 

Соңы

10 минут

1920-1940 ж.ж. халқымыздың бастан кешкен қаралы тарихының бір кезеңі. Ол тарихта мәңгі қалып, ұрпақ есінде ешқашан ұмытылмайды. 1997 жылы саяси қуғын-сүргін құрбандарын еске алу жылы болып аталып өтті, ал 31-мамыр қуғын-сүргін құрбандарын еске алу күні болып белгіленген. Еліміздің тәуелсіздігін алу үшін, өз үлесін қосқан барлық ХХ ғ. басындағы өмір сүрген қазақ зиялыларының еңбегі зая кетпеді деп толықтай айта аламыз. 

Сабақты қорытындылауға арналған сұрақтар. 
1. Алаш бағдарламасы жарияланған газет.(Қазақ) 
2. Заңгер, қазақтан шыққан тұңғыш магистрі? (М.Шоқай) 
3. 1917 жылы желтоқсанда өткен екінші қазақ сьезі қай қалада өтті? (Орынбор) 
4. Алашорда үкіметінің көтерген ұраны қалай аталды? (Оян қазақ) 

Үйге тапсырма: 

1. Осы тақырыпқа қосымша материал әкелу (Алаш Орда энцеклопедиясынан)

2. «Алаш орда» деректі фильмін толық көріп, «Алаш игілігі» атты эссе жаз

 

Рефлексия

1 минут

БББ стратегиясы

Бүгінгі сабақта нені түсіндім?

Сабақ несімен ұнады?

Не қиын болды?

Білемін

Білдім

Білгім келеді

Ұландар кері байланыс арқылы өздерінің сабақта білгендерін және келесі екінші сабақта не туралы білгілері келетіні туралы БББ стратегиясын толтырады

Үйге тапсырма

1 минут

13. Отбасы әлеуметтік топ ретінде

Пән мұғалімінің сабақтан кейінгі рефлексиясы

Сабақтың ұтымды тұстары?

Сабақтың дамытуды қажет ететін тұстары?

Осы сабақта жеке тұлға/топ жайында қандай қосымша ақпарат алдым?

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Алашорда үкіметінің құрылуы.Алаш Орда үкіметінің құрылғанына 100 жыл.»

Сабақ жоспары

Оқу бөлімі:


Мектеп:

КОБ Сабыр Рахымов атындағы Шымкент республикалық «Жас ұлан»мектебі

Пән мұғалімі:

А.Н.Тоқсанбаева

Пән:

Қазақстан тарихы

Сынып:

11 «А», 4 рота 1 взвод

Өтілген күні:

22. 11. 2017 ж.

Тақырыбы

Алашорда үкіметінің құрылуы.Алаш Орда үкіметінің құрылғанына 100 жыл.

Мақсаты

Алаш автономиясы мен Алашорда үкіметі құрылуы қарастырылған ІІ Жалпықазақ сьезінің қаулысын талдап, құрылуының алғы шарттарымен танысу 

Кәсіби даму мақсаты:

Ұландардың ынтымақтастығын көтеру.Адамдық, азаматтық, гуманистік қасиеттерді дарыту. Қоғамның патриот азаматын қалыптастыру.

Құндылықтарға тәрбиелеу

Өмір бойы оқу, ынтымақтастық, еңбек және шығармашылыққа бағыттау

Пәнаралық байланыс

География, дүниежүзі тарихы, қазақ әдебиеті

Алдыңғы білім

Түркістан автономиясының құрылуы

Қауіпсіздік және денсаулық

Қауіпсіздік шараларын сақтау. Ұқыпты болу.

7 модульдің қолданылуы

«АКТ», “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.


Қолданылатын ресурстар

Т.Тұрлығұл, С.Жолдасбаев, Л.Қожакеева, Г.Жусанбаева,

«Адам.Қоғам. Құқық» , ЖМБ 10 сынып оқулығы, Алматы: Мектеп 2015.


К. Төлеубаева, Ю.Наумова, Ә.Көпекбай «Адам.Қоғам. Құқық» ЖМБ 10 сынып. Дидактикалық материалдар.

Сабақ барысы


Уақыты (минут)

Мұғалімнің іс-әрекеті

Ұландар іс-әрекеті


Басы

10 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

1.Взвод командирі орынбасарының баянатын қабылдап, ұландармен сәлемдесу.

 Сен білесің бе? (жаңа термин сөздердің мағынасын ашу) 
1. Революция (төңкеріс) - белгілі бір топ адамдардың мемлекеттік билікті басып алуы немесе ескі биліктің орнына жаңа биліктің келуін атаймыз. 
2. Социализм – латын тілінен аударғанда «ортақ, тең» деген мағынаны береді. 
3. Партия - ( лат. бөлік, топ) идеялары мен көздеген мақсаттарының ортақтығы негізінде біріккен адамдар тобы. 
4. Алаш – қазақ деген ұғымды білдіреді. 
5. Автономия – бір мемлекет ішінде өзін-өзі басқаруға құқық берілген саяси-ұлттық 
құрылым. 
6.Зиялылар – латын. түсінетін, саналы, ойлаушы, яғни ой еңбегімен, мәдениеттідамыту және таратумен кәсіби түрде айналысатын адамдардың қоғамдықтобы. 

Алаш автономиясы  мен қазіргі тәуелсіз Қазақстанның даму бағытындағы ұқсастықтары  мен айырмашылықтарын  салыстыру арқылы оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамыту.


Взвод командир орынбасары баянат береді


Ортасы

20 минут

Жаңа сабақ Жаһанша Досмұхамедовтың «ЕНДІГІ ЖЕРДЕ ҚАЗАҚТЫ- ЕЛ ТҰРМЫСЫН, ТІЛІН, МІНЕЗ-ҚҰЛҚЫН, ӘДЕТ-ҒҰРПЫН БІЛЕТІНДЕР ҒАНА БАСҚАРАДЫ» деген эпиграф сөзімен басталды. Сынып оқушылары «Алаш айнасы», «Алаштанушылар», «Алаш ұрпағы» атты үш топқа бөлінді. Топтарға мынадай тапсырмалар берілді:

 Оқушыларға алдын ала «Алаш Орда» энциклопедиясындағы 

ІІ Жалпықазақ съезінің қаулысының толық нұсқасын әкелу тапсырылады. 

1. «Алаш айнасы» тобына - ІІ Жалпықырғыз-қазақ съезінде Алаш автономиясын құрудан басқа қандай мәселелер қарастырылды?

2. «Алаштанушылар» тобына – ІІ Жалпықырғыз-қазақ съезінде Алаш автономиясын құру мәселесін талқылау

3. «Алаш ұрпағы» тобына - ІІ Жалпықырғыз-қазақ съезінде Алаш милициясы мәселесін талқылау тапсырмалары берілді. 



Соңы

10 минут

1920-1940 ж.ж. халқымыздың бастан кешкен қаралы тарихының бір кезеңі. Ол тарихта мәңгі қалып, ұрпақ есінде ешқашан ұмытылмайды. 1997 жылы саяси қуғын-сүргін құрбандарын еске алу жылы болып аталып өтті, ал 31-мамыр қуғын-сүргін құрбандарын еске алу күні болып белгіленген. Еліміздің тәуелсіздігін алу үшін, өз үлесін қосқан барлық ХХ ғ. басындағы өмір сүрген қазақ зиялыларының еңбегі зая кетпеді деп толықтай айта аламыз. 

Сабақты қорытындылауға арналған сұрақтар. 
1. Алаш бағдарламасы жарияланған газет.(Қазақ) 
2. Заңгер, қазақтан шыққан тұңғыш магистрі? (М.Шоқай) 
3. 1917 жылы желтоқсанда өткен екінші қазақ сьезі қай қалада өтті? (Орынбор) 
4. Алашорда үкіметінің көтерген ұраны қалай аталды? (Оян қазақ) 

Үйге тапсырма: 

1. Осы тақырыпқа қосымша материал әкелу (Алаш Орда энцеклопедиясынан)

2. «Алаш орда» деректі фильмін толық көріп, «Алаш игілігі» атты эссе жаз



Рефлексия

1 минут

БББ стратегиясы

Бүгінгі сабақта нені түсіндім?

Сабақ несімен ұнады?

Не қиын болды?

Білемін

Білдім

Білгім келеді





Ұландар кері байланыс арқылы өздерінің сабақта білгендерін және келесі екінші сабақта не туралы білгілері келетіні туралы БББ стратегиясын толтырады

Үйге тапсырма

1 минут

13. Отбасы әлеуметтік топ ретінде


Пән мұғалімінің сабақтан кейінгі рефлексиясы

Сабақтың ұтымды тұстары?



Сабақтың дамытуды қажет ететін тұстары?



Осы сабақта жеке тұлға/топ жайында қандай қосымша ақпарат алдым?















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 11 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Алашорда үкіметінің құрылуы.Алаш Орда үкіметінің құрылғанына 100 жыл.

Автор: Тоқсанбаева Айман Нурмахановна

Дата: 17.01.2018

Номер свидетельства: 450506


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства