?аза?станда?ы хан билігі ?андай жа?дайда жойылады?
1822 ж. Шы??ан «Сібір ?аза?тары туралы жар?ыны?» басты ма?саты ?аза?ты? д?ст?рлі саяси ж?йесін жою, ж?не аума?ты? бас?арылуын ?згерту болды. Осыны растайтын деректер келтірі?дер.
Картадан округтік приказдар мен Кіші ж?зді? ?ш б?лігін к?рсеті?дер. Орта ж?не Кіші ж?з ?аза?тары ?ай генерал-губернаторлар?а ба?ынды?
А?мола-айма?та?ы ірі сауда орталы?ы.Округтік ?аланы? м?ртебесі. «А?мола» энциклопедиясы ( немесе ?ала тарихы туралы кез келген ?осымша ?дебиеттер)
материялдары негізінде о?ушылар?а ізденіс ж?мыстарын ?йымдастыру. Саба?та міндетті т?рде т?уелс?з ?аза?станны? жа?а астанасыны? тарихы айтылатын кез келген жа?а деректерді пайдалану. Ізденіс барысында о?ушыларды астананы? ?скери бекініс ретіндегі тарихымен таныстыру (п?наралы? байланыстар: география, ?дебиет, ?ылыми зерттеулер).
О?ушылар арасынан ??рыл?ан топтар?а т?мендегі ба?ыттар бойынша тапсырмалар беру:
1-топ «А?мола» бекінісі. Географиялы? орналасуы. Таби?аты мен таби?и ресурстары та?ырыбына хабарлама дайындау
Просмотр содержимого документа
«А?мола бекінісіні? салынуы мен дамуы. »
Сабақтың тақырыбы:Ақмола бекінісінің салынуы мен дамуы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Сабақтың барысында оқушыларға қаланың салыну тарихы, оның саяси стратегиялық, экономикалық маңызы туралы әңгімелеп, қаланың қазіргі тәуелсәз Қазақстан тарихындағы мәртебесіне тоқталып кету.
Дамытушылық:Әр түрлі тарихи кезеңдегі оқиғаларды салыстыра білу, логикалық ойлау машығын дамыту, картамен жұмыс істеуге үйрету
Тәрбиелік: Туған жерге сүйіспеншілік, эстетикалық талғамды қалыптастыруға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі:интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Негізгі түсініктер: әскери бекініс, округтік приказ, қала мәртебесі, Ақмола әскери бекінісінің негізгі тарихи кезеңдері, қалалықтардың кәсібі, тарихы-архитектуралық ескерткіштері.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:оқушыларды түгендеу,оқушы зейінін сабаққа аудару
Үй тапсырмасын сұрау:
Қазақстандағы хан билігі қандай жағдайда жойылады?
1822 ж. Шыққан «Сібір қазақтары туралы жарғының» басты мақсаты қазақтың дәстүрлі саяси жүйесін жою, және аумақтың басқарылуын өзгерту болды. Осыны растайтын деректер келтіріңдер.
Картадан округтік приказдар мен Кіші жүздің үш бөлігін көрсетіңдер. Орта және Кіші жүз қазақтары қай генерал-губернаторларға бағынды?
3. Жаңа тақырыпты оқытудың жоспары:
Жаңа округтің ашылуына дайындық.Ақмола округтік приказы.
Ақмола-аймақтағы ірі сауда орталығы.Округтік қаланың мәртебесі. «Ақмола» энциклопедиясы ( немесе қала тарихы туралы кез келген қосымша әдебиеттер)
материялдары негізінде оқушыларға ізденіс жұмыстарын ұйымдастыру. Сабақта міндетті түрде тәуелсәз Қазақстанның жаңа астанасының тарихы айтылатын кез келген жаңа деректерді пайдалану. Ізденіс барысында оқушыларды астананың әскери бекініс ретіндегі тарихымен таныстыру (пәнаралық байланыстар: география, әдебиет, ғылыми зерттеулер).
Оқушылар арасынан құрылған топтарға төмендегі бағыттар бойынша тапсырмалар беру:
1-топ «Ақмола» бекінісі. Географиялық орналасуы. Табиғаты мен табиғи ресурстары тақырыбына хабарлама дайындау
Жалпы мәліметтер
Рельефі
Климаты
Су ресурстары
Жер бедері
Халқы
2-топ. « Ақмола округтік приказ- аймақтағы ірі орталық» тақырыбына хабарлама дайындау.
Жаңа басқару тәртібі
Экономикасы
Архитектурасы мен қала құрылысы
Халқы
Білім беру
3-топ.Мына тақырып бойынша хабарлама дайындау:
«Қаланың қалыптасу тарихы»
Ақмола бекінісі-Ақмола округ приказы-Ақмола-Цениноград- Ақмола-Астана.
Жылдар
Қаланың мәртебесі
Архитектуралық ескерткіштер
4-топ. Астана-Қазақстан Республикасының астанасы тақырыбы бойынша хабарлама дайындау.
Оқушылардың жұмыстарының қорытындысын шығару, талқылау және баға қою.
Сабақты бекіту кезінде оқушыларға Астананың көрікті жерлеріне арнап газет шығаруды ұсыну.