САБАҚ: | МЕКТЕП: Т.Рысқұлов ом |
Күні: 25.11.2015ж | Мұғалімнің есімі: Байшева Асел Умиржановна |
СЫНЫП: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | 1931-1933 жылдардағы аштық және шаруалар көтерілісі |
Сабақ негізделген оқу мақсаты | 1931-1933 жылдарындағы ашаршылық және шаруалар көтерілісі жөнінде таныстыру және ашаршылық кезіндегі жіберілген ащы ақиқатқа оқушылардың көздерін жеткізу |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: оқушылар ашаршылық кезіндегі аштық себебі неден болды, шаруалар көтерілісінің тарихи маңызы неде |
Оқушылардың басым бөлігі: ашаршылық және шаруалар көтерілісі жөнінде танысады |
Кейбір оқушылар: ашаршылық кезіндегі шындықты, қанша халық қырылғаны жөнінде біледі. |
Тілдік мақсаты Айтылым Тыңдалым Жазылым Оқылым | Оқушылар не істей алады? Ауызша талдау жасайды, өз пікірлерін білдіреді |
Логикалық ойлау қабілеттері артады. |
Кері байланыс орнайды, ынтымақтаса жұмыс жасап, шығармашы лыққа шыңдалады. Пәнге қызығушылы ғы артады. |
Өзіндік бағалауы қалыптасады. |
Алдыңғы оқу 8 мин | Қазақстандағы ауыл шаруашылығын ұжымдастыру 1911 жылдан бастап редакторы Сағынгерей Бөкеев болған қай газет шыға бастады? Жергілікті халықты отаршыл әкімшілікке қарсы қарулы күреске шақырған партия? 1911-1915 жж аралығында Тролцк қаласында айына бір рет, кейін екі рет шығып, тұрған саяси және әдеби журнал? Сарбаздардың басшысы қолбасы? 1917 – 1920 жж Қазақтың тұңғыш ұлттық демократиялық партиясы? 1917 ж шілде де қай қалада бірінші жалпы Қазақ съезі шақырылды? 1926 жылдың өзінде С.Садуақасов және С.Қожановқа қандай кіна тағылды? «Маса» атты өлеңдер жинағының авторы? 1913-1918жж аралығында Орынборда аптасына бір рет шығып тұрған қоғамдық және әдеби газет? |
Жоспар |
Жоспарлан- ған уақыт | Жоспарланған жұмыстар: 1. 1931 -1933 жылдардағы аштық 2. Шаруалардың жаппай ұжымдастыру саясатына қарсылығы 3. Созақ көтерілісі 4. Жетісудағы көтеріліс 5. Ақтөбе, Қостанай және Қызылорда округтеріндегі көтерілістер 6. Маңғыстаудағы көтерілістер | Ресурстар Бейнтаспа карта, слайд суреттер, хронологиялық кесте, ашаршылық деректі фильмі, тапсырма-лар, кесте. |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | |
Басталуы 3 мин | Сыныпты түрлі геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлу Мұғалімнің үстелінде сандар жазылған қима қағаздар тұр, әр топтың көшбасшылары келіп таңдайды. Ол сандардан бүгінгі жұмыс жоспарының тақырыптары шығады. Сөзжұмбақ 1911 жылдан бастап редакторы Сағынгерей Бөкеев болған қай газет шыға бастады? Жергілікті халықты отаршыл әкімшілікке қарсы қарулы күреске шақырған партия немес ағын№ 1911-1915 жылдар аралығындағы Троцк қаласында айына бір рт кейін екі рет шығып тұрған қоғамдық саяси әдеби журнал? Сарбаздардың басшысы, қол басы? 1917-1920 жылдар Қазақстанның тұңғыш ұлттық демократиялық партиясы? 1917 жылы шілдеде қай қалада бірінші жалпы қазақ съезі шақырылды? 1926 жылдың өзінде С.Сәдуақасов және С.Қожановқа қандай кінә тағылды? «Маса атты өлеңнің авторы? | 4 топқа бөлінеді | | Оқулықтағы 138-143 беттердегі материалдар |
Ортасы 15 мин | Топ тапсырмалары 1. 1931 -1933 жылдардағы аштық 2. Шаруалардың жаппай ұжымдастыру саясатына қарсылығы Т 3. Созақ көтерілісі 4. Жетісудағы көтеріліс 5. Ақтөбе, Қостанай және Қызылорда округтеріндегі көтерілістер 6. Маңғыстаудағы көтерілістер 1931 -1933 жылдардағы аштық.1929-1930 жылдардың қысында жұт болды. Өткен тақырыпта ұлт зиялылары Ғ. Мүсірепов, Қ. Қуанышев, М. Ғатаулин т.б. өз наразылықтарын ашық білдіргенін, И. Сталин мен Ф. Голощекинге айыптау хаттар жазғанын айттық. ОГПУ-дің деректері бойынша қазақтар Батыс Сібір, Орта Поволжье, Қалмақстан, Тәжікстан, Солтүстік өлкеге және басқа аймақтарға қоныс аударған. Бірнеше жүз мың қазақ Қытай, Монғолия, Иран мен Ауғанстанға қоныс аударды. Нәтижесінде 1931-1933 жылдары аштықтан, суықтан және өзге де аурулардан 2,1 млн-дай қазақтар мен 200-250 мыңдай басқа ұлттардың өкілдері қаза тапты. Кесте арқылы түсіндіру: Шаруалар көтерілістері Уақыты | Болған оқиғалар | Басшылары | 1928 ж | “Байлардың шаруашылығын тәркілеу туралы” қаулы. | Ф.И. Голощекин | 1929 ж | Қостанай округіндегі көтеріліс | Тәліп Мұсабаев | 1929 ж | Сырдария округі, Бостандық ауданындағы көтеріліс | А. Бекежанов, С. Қадиев, А. Смағұлов | 1930 ж | Созақ ауданындағы көтеріліс | С. Шолақов | 1930 ж | Жетісудағы көтеріліс | Е.Жанбаев,Қ.Қалиев және Ғ. Сатырбаев. | 1930 ж | Ақтөбе, Қостанай және Қызылорда округтеріндегі көтеріліс | А. Қанаев, Ж. Бәйімбетов, М. Саматов, И. Сатыбалдин | 1930 ж 20 ақпан | Өскемен мен Зырян аудандарындағы көтерілісі | | 1931 ж | Маңғыстаудағы көтеріліс | | Қарсылық түрлері: ұжымшар қозғалысының белсенділерін, партия, кеңес, комсомол қызметкерлерін, сот орындаушыларын өлтіру; өзін-өзі қорғайтын қарулы отрядтар құру; ашық көтеріліске шығу түрлерінде жасалды; Көтерісшілердің қойған талаптары: Қарақұмға Ә. Жангелдин бастаған үкімет комиссиясы келді. Сарбаздар жағынан келізсөздерді Ж. Бәйімбетов, Д. Қараев пен А. Әйменовтер жүргізді. Олар мынадай талаптар ұсынды: орташалардан заңсыз тәркілген малды қайтару; ұждан бостандығы, мешіттерді қайтару және дінге сенушілердің істеріне өкіметтің араласпауы; тәркілеуге тыйым салатын декрет жариялау, оны өкімет орындарының мүліксіз орындауы; ауылдағы «тап күресін» жасанды шиеленістіруді тоқтату; ауыл ішіндегі барлық мәселелерді «өкілетті өкілдер» емес, жалпы жиналыстың шешуі; салық мөлшерін малдың санына қарай белгілеу; көтерілісші ауылдардан Қарақұмда ерекше әкімшілік аудан құру. Нәтижесі: Ұжымдастыру жылдары республика аумағында 372 жаппай толқулар мен көтерілістер орын алды. Маңғыстау, Жылқосын, Ойыл, Табын аудандарының шаруалары Қазақстан жерін тастап, Түрікменстан, Қарақалпақстан аумағына, ал бір бөлігі Иран мен Ауғанстанға көшіп кетуге мәжбүр болды. Жасанды жолмен құрылған ұжымшарлар таратылып, халыққа күштеп қоғамдастырылған мал-мүлкі қайтарылды. | Топтық жұмыста, оқушылардың белсенділігі бағаланады жұптық жұмыс: Тақырыптың түйінін постерға жазу, жинақтайды
| Жеке оқушылардың жұмысы бағаланады |
жеке оқушылар бағаланады |
Аяқталуы 12 мин | «Ойашар» сәйкестендіру 1 | “Байлардың шаруашылығын тәркілеу туралы” қаулы. | 4 | С. Шолақов | 2 | Сырдария округі, Бостандық ауданындағы көтеріліс | 5 | Е.Жанбаев, Қ.Қалиев, Ғ. Сатырбаев. | 3 | Қостанай округіндегі көтеріліс | 2 | Тәліп Мұсабаев | 4 | Созақ ауданындағы көтеріліс | 1 | Ф.И. Голощекин | 5 | Жетісудағы көтеріліс | 3 | А. Бекежанов, С. Қадиев, А. Смағұлов. | 6 | Ақтөбе, Қостанай және Қызылорда округтеріндегі көтеріліс | 6 | А. Қанаев, Ж. Бәйімбетов, М. Саматов, И. Сатыбалдин | Сөйлемді толықтыр. _________ жылдардағы аштық. 1929-1930 жылдардың қысында_____ болды. ________ - Біріккен Мемлекеттік Саяси басқарма. Аштықтан, суықтан және өзге де аурулардан ____млн-дай қазақтар мен _____ мыңдай басқа ұлттардың өкілдері қаза тапты. Жауабы: 1931 -1933, жұт, ОГПУ, 2,1 млн, 200-25. БАСҚАТЫРҒЫШ. Сатыбалдин, Мұсабаев, Голощекин, Бекежанов. б | ы | б | е | к | е | а | т | е | в | г | ж | л | а | а | н | о | а | д | с | б | и | л | н | и | м | а | к | о | о | н | ұ | с | е | щ | в | | Жеке жұмыс Барлық топта «1931-1932 жж ашаршылық » қосымша ақпаратты интернет желісінен пайдалануға болады | Оқушының өткен сабақтармен байланысқан теориялық білімі ескеріледі | |
Кері байланыс 2 мин | Қашан? Қандай оқиға болды? 1931-1933 жж Қазақстандағы ашаршылық 1928ж “Байлардың шаруашылығын тәркілеу туралы” қаулы. 1929 ж Қостанай, Бостандық, Сырдария округіндегі көтерілістер 1930 ж Созақ , Жітісу, Ақтөбе, Қостанай, Қызылорда округтеріндегі көтерілістер 1931 ж Маңғыстаудағы көтеріліс | | | |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Өзіндік бағалауы қалыптасады. 6 мин Тарих сахнасында 74 жыл өмір сүрген Кеңес Одағының жарқын кезеңдері баршылық. Бірақ.... дей тұрсақ та қазақ халқы үшін қаралы беттер де айтарлықтай. Елбасымыз Н.Назарбаевтың жарлығымен «31 мамыр» қуғын-сүргін құрбандарын еске алу күні деп жарияланды. Бұл- біріншіден, ашаршылықта құрбан болған милондардың рухына бүгінгі буыннан тағзым. Екіншіден, келер ұрпақ ата-бабаларының қандай қасіреттерді бастан өткергенін біліп жүріуне қажет тағзым. ҚР призеденті Нұрсұлтан Назарбаевтың «1931-1933 жылдардағы ашаршылық құрбандарына ескерткіш» монументінің ашылу рәсімінде сөйлеген сөзінен. Сабағымыздың соңында қуғын-сүргін құрбандары болған ата-бабаларымызды еске алып, бір минут үнсіздік жариялайық. | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
| | |
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? 2 мин | Үйренбедім, түсінбедім |
Қорытынды бағамдау 2 мин Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуда да, оқуды да ескеріңіз)? Оқушылар өз ойларын жүйелеп жеткізеді. Бірлесе жұмыс жасау арқылы өзара сыйластық, ынтымақтастық ахуалы қалыптасады. СТО әдістері арқылы пәнге белсенділігі артады Үйге: §20-21. 1930 жылдардағы аштық, шаруалар. «Аштық» тақырыбында реферат. |