1960 году родился в Жанакорган.Училься в ЖЕН. пи взял образавание учитель истории. после этого началь работать учителям средней школы №160. много мереприятии провел. Оченилис очень хорошими оченьками. Был семинар. Мои ученики провели флеш -моб на тему здоровье. открытый урок был на тему "?аза? ханды?ына 550 жыл". прошел успешна. Есть семья. 4 сына и внучки есть. Слава Аллаху все прекрасно.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
««1916 жыл?ы ?лт-азатты? к?теріліс»»
Сабақтың тақырыбы: «1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс туралы қосымша ізденіс жұмыстары арқылы жүйелеп бекіту және тарихы мәліметтерді пайдалана отырып қорытындылау.
Тәрбиелік: Ұлт зиялыларының ұстанған бағытын түсіндіріп, алаш зиялыларының ұстанған бағыты халықтың аман қалуы, оның этникалық тұтастығын сақтау идеясы болғанын түсіндіру арқылы оқушылар бойында елжандылық, отаншылдық қасиеттерін шыңдау. ІІ . Дамытушылық. Деңгейлік тапсырмалар бере отырып, оқушыларды шығармашылық ізденіске, өз пікірін жеткізе білуге үйрету. Сабақтың көрнекілігі: плакаттар, тірек -сызба, дидактикалық материал, қажетті сөздер.
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың әдісі: білімді жинақтау, қорыту, сұрақ- жауап, ойын әдістері
Сабақтың типі: қайталау
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру (сынып екі топқа бөлінеді, әр топтың аты, ұраны топ
басшысы болады )
ІІ. Ойынның мақсаты мен жоспарын айту
ІІІ. Ойынды кезең бойынша өту
ІҮ. Қорытындылау
І-кезең «Тарихқа шолу» тікелей сұрақтар қою. (сұраққа тез жауап беру, әр сұрақ 1 ұпай)
1916 жылғы Қазақстандағы ұлт- азаттық қозғалыстың тууына әсер еткен жағдайлар?
Басты себептері?
Негізгі қозғаушы күші кімдер?
Мақсаты қандай болды?
Торғай облысындағы көтерілісті кім басқарды?
Қазақ әдебиетінен осы ұлт- азаттық қозғалысқа байланысты кімдердің шығармаларын білесіңдер? М.Әуезов «Қилы заман», Ж.Аймауытов «Қартқожа».тб
«Қазақ ұлтының өмір сүруінің өзі проблемаға айналды» деп айтқан кім?
Көтерісшілер патша жарлығын орындаудан неге бас тартты?
1916 жылғы қозғалыстың маңңызы қандай болды?
ІІ кезең Реттік тест.
1. 1914 жыл жаз ІІ Николай жалпыға бірдей мобилизация жариялады
2.1914 жыл 30 шілде. Серб ұлтшылдары Франц Фердинандты өлтірді.
3.1915ж жаз Путилов зауыты шеберханаларының жұмысшылары
ЖҰМЫСҚА ШЫҚТЫ.
4. 1918Ж 18 АҚПАН Екібастұз және Қарағанды көмір кендерінен Спасск
Зауытының қазақ жұмысшыларыереуіл жасады.
1. 1916 жыл 25 маусым Қазақтарда тыл жұмыстарына алу жөнінде
Патша жарлығы Орынборға жетті.
2.1916ж 28 маусым «Бұратана» халықтарды тыл жұмыстарына
Алу жөнінде Жарлық шықты.
3. 1916ж қазан Көтерілісшілердің саны 50 мыңға жетті.
4 . 1916 жыл қараша Торғай мен Ырғыз уездерінде әрқайсысында
2-3 мың адам болған 20-дай көтерілісшілер
жасағы болды.
ІІІ кезең Балама тест.
1. Бірінші Германия Ресейге соғыс ашты ма?
«ия» «жоқ»
2.1914 жылы жазда Сараево қаласында Әрцгерцог Франц Фердинанд өлтірілді ме?
«ия» «жоқ»
3.Соғыс жылдары егіс көлемі, мал саны қысқарды ма?
«ия» «жоқ»
4.Монархия жоғарғы билік өкілі ме?
«ия» «жоқ»
Бірінші дүниежүзілік соғыс 1914-1920 жылдарға созылды ма?
«ия» «жоқ»
Шовинизм ұлтшылдықтың шектен шыққан түрі?
«ия» «жоқ»
IVкезең Қатесін тап
Соғыстың үш жылының ішінде Түркістан өлкесінен 10 мың жылқы, 12,7 мың түйе,13мыңнан аса киіз үй әкетілді.
1915 жылы жазда Екібастұз бен Қарағанды көмір кендері мен Риддер зауытының қазақ жұмысшылары ереуіл жасады.
1918жылғы 18 ақпан күнгі Успен зауытының жұмысшылармен ынтымақтастықтың белгісі ретінде Петроградтың басқа аудандарында да ереуіл болып өтті.
Бірінші дүние жүзілік соғыс 1914ж 1 тамыздан 1919жыл 11 қарашаға дейін созылды.
V кезең Сәйкестендіру тесті.
1. Антанта 1)капиталистік елдердің ықпал ету
Аймақтары,шикізат көздері,дүниежүзілік
Үстемдік жолындағы қарама-қайшылық-
Тарының шиеленісу нәтижесі.
2. Дүниежүзілік соғыс 2)құрамына Ұлыбритания,Франция мен
Ресей енген әскери одақ.1904-1907
жылдары қалыптасты.Бірінші
дүниежүзілік соғыста Германия бастаған
Үштік одаққа қарсы соғысты.
3. Бірінші дүниежүзілік соғыс 3бір мемлекеттің қарсыласымен
өз одақтастарының келісімінсіз жасасқан
бітім шарты немесе бітімі.
4. Сепараттық білім 4)1914-1918 жылдар аралығында Австрия-
Герман блогы мен Англя,Франция және
Ресей коалициясының арасындағы
Сонымен бірге Қиыр және Таяу
Шығыстың,Африканың т.б көптеген
Елдері қатынасқан соғыс.
5. Қарусыздану 5)революцияға дейінгі Ресейдегі патшаның
Шектеусіз жоғарғы билігі.
6. Самодержавие 6) жаппай қарулануды тыюға, соғыс жүргізу
Құралдарын шектеу.
Қорытындылау
Бүгінгі сабақта 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің мақсаты , басты себептері,Торғайдағы ошағы жайлы мағлұмат алдыңдар
Сабақты Ж. Молдағалиевтың «Мен қазақпын» өленімен аяқтағым келеді .
Мен қазақпын мың өліп ,мың тірілген
Жөргегімде таныстым мұң тіліммен
Жылағанда жүрегім күн тұтылып,
Қуанғанда күлкімнен түн түрілген.
Бағалау. Үйге тапсырма беру. § 2 1916 жылғы ұлт – азаттық қозғалыс