kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тестовый материал по Истории Казахстана "Восстание Кенесары Касымова"

Нажмите, чтобы узнать подробности

тестовый материал по теме "Восстание Кенесары Касымова"

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тестовый материал по Истории Казахстана "Восстание Кенесары Касымова"»

 Сабақ түрлері және оның құрылымы

 

 Түсіндіру сабақтары: жаңа, біріккен, панорамалық, зерттеу т.б.

Пысықтау сабақтары: бекіту, саяхат, семинар, қайталау, жарыс, конференция, талқылау т.б.

Сынау сабақтары: сынақ, диспут, ойын, сахналау, жұмбақ т.б.

 

Жаңа сабақ – жаңа білім беру мақсатында.

Біріккен сабақ – жаңа білім мен өткенді және пәндер арасындағы байланысты көрсету мақсатында.

Зерттеу сабағы – іздендіру мақсатында.

Панорамалық сабақ – сабақ элементтерінің көрінісін іске асыру мақсатында.

Бекіту сабағы – білімді меңгеру деңгейін байқау.

Саяхат сабақ – танымдық қабілетін дамыту.

Семинар сабақ – оқушының білімін тереңдету.

Қайталау сабағы – пәндерден алған білімді толық қалыптастыру.

Жарыс сабақ – оқушылар ойларының жетіктігін байқау.

Конференция сабақ – іскерлігі мен танымдық белсенділігін қалыптастыру.

Сынақ сабақ – білім мен дағдысын бір жүйеге келтіру.

Диспут сабақ – білімі мен дағдысын қалыптастыру.

Ойын, жұмбақ – оқушылар зейінін дамыту.

Сахналау сабағы – оқушылар шығармашылығын дамыту.

Талқылау сабағы – ауызекі тілдегі, жұмыстағы жіберген қателерін арнайы талдау.


Сабақ жоспарын жасаудағы талаптар

 

  1. Тақырыбы:

  2. Мақсаты:

а) дамытушылық

ә) тәрбиелік

б) жалпы білімділік

  1. Күнделікті жоспарды жасаудағы градация – күрделендіру.

а) ұйымдастыру кезеңі

ә) тіл дамыту

б) жаңа тақырыпты енгізу, сол бойынша жұмыс

в) бекіту

г) үй тапсырмасы (үйге берілген тапсырма, өтілген сабақтың 30 пайызынан көп не аз болмауы керек)

д) балалардың жұмысын бағалау

  1. Дидактикалық принциптер:

  2. Жай және күрделі

  3. Жүйелілігі

  4. Белсенділігі

  5. Білімділігі

  6. Көрнекілігі

  7. Коммуникативті бағдары

  8. Даралап оқыту

  9. Жеке дара оқыту

 

Сабақ беру кезеңіндегі талаптар

 

 

  1. Тақырыпты жоспарлау

  2. Сабақ жоспары

  3. Өз білімін көтеру жоспары

  4. Жаңа бағдарламаның мазмұнын меңгеру жоспары

  5. Сабақтың мақсатын айқындай білуі

  6. Сабақ мақсатына қарай мазмұндай білу қабілеті

  7. Түрлі әдіс қолдана білу қабілеті

  8. Бағдарлама бойынша тәжірибе жұмыстарының өтілу барысы.

  9. Сабаққа қызығушылығын тудыру қабілеті

  10. Пән аралық байланыс

  11. Сабақ кезіндегі тәртібі

  12. Мақсатына қарай бағалай білуі

  13. Үлгермеушілік себебін анықтай білу қабілеті

  14. Кабинет жабдықтарына қосқан үлесі

  15. Көрнекілікті пайдалана білу дәрежесі

 

 

 

 

 

Сабақтың құрылымдық сәттері

 

  1. Ұйымдастыру кезеңі – 2-3 мин.

  2. Үй тапсырмасын сұрау – 10-15 мин.

Әдістері: сұрақ-жауап, жазба жұмысы арқылы, әңгімелесу, жаттау, оқу, талдау, тест.

  1. Үй тапсырмасын пысықтау, қорыту – 1-2 мин.

  2. Жаңа сабаққа кіріспе – 1-2 мин.

  3. Жаңа сабақ – 15-20 мин.

Әдістері: әңгіме, баяндау, көрнекі, техникалық құралдар, өткенмен байланыс т.б.

  1. Жаңа сабақты пысықтау, қорыту – 1-2 мин.

  2. Үй тапсырмасына даярлық – 2-3 мин.

Әдістері: сыныптағы жұмысқа ұқсас, нормаға сай 1/3 бөлік, түсіндіру, жас, жеке ерекшелікті ескеру.

  1. Үйге тапсырма беру.

 

 

  

Сабақ түрлері:

  1. Жаңа білім беру сабағы.

  2. Құрастырылған сабақ

  3. Білімді, дағдыны, ептілікті жүйелеу (қорытындылау) және қайталау сабағы.

  4. Бақылау – есепке алу сабағы.

  5. Тәжірибелік сабақ.

  6. Кино сабақ.

  7. Саяхат сабақ.

  8. Конференция сабақ.

  9. Пікірталас сабақ.

  10. Іскерлік ойын сабағы.

  11. Жарыс сабақ.

  12. Не? Қайда? Қашан? Интеллектуалды ойын түріндегі сабақ.

  13. «Емтихан» — іскерлік ойын сабағы.

  14. Өндіріс орнында өткізілетін сабақ.

ІІ. Лекциялық-семинарлық жүйе

Сабақ түрлері:

  1. Лекция.

  2. Семинарлық сабақ.

 

 

 

 

 

Оқыту әдістері:

 

  1. Репродуктивтік әдіске сай көрнекі түсіндіру.

  2. Проблемалық жағдай, оқушылардың өзіндік жұмысы арқылы.

  3. Оқушылардың өзіндік жұмысы. Келелі мәселелерді қозғай отырып, әңгімеге тарту арқылы лекция өткізу.

  4. Проблемалық мәселе тудыра отырып, әңгіме өткізу, репродуктивтік және тәжірибелік әдістерге сүйене отырып түсіндіру.

  5. Сараптау, синтез, салыстыру арқылы жалқыдан жалпыға және жалпыдан жалқыға өту әдістерін қолдану.

  6. Мұғалім ерекше орын алатын ақпараттық-өткендеу әдістері (кеңес, әңгіме, лекция, түсіндіру).

 

 

 

 

 


Сабақты  талдау

 

  1. Сабақтың үш мақсатының орындалуы.

а) білімдік мақсат – нақты тақырып бойынша.

ә) тәрбиелік мақсат – тәрбиенің кешенді берілуі немесе бір тәрбиенің ерекше көрінуі.

б) дамытушылық мақсат – баланың іс-әрекетте белсенділігінің артуы.

  1. Сабаққа қойылатын 6 талаптың орындалуы.

  2. Сабақтың түріне қарай құрылымдық сәттердің жүзеге асуы.

  3. Сабаққа қатысушының арнайы тақырыбын бақылауы.

 

 

 

 


 


 

 

 

 

Сабақ түрлері мен типтері.

 

Сабақ типтерi.

Сабақ түрлерi.

1.Жаңа тақырыпты оқу.

Дәрiс.

Әңгiмелесу.

Кино-сабақ.

Компьютер, теледидар т.б.пайдалану сабағы.

2.ББД жетiлдiру.

Өздiк  жұмыс.

Сарамандық жұмыс.

Зертханалық жұмыс.

Семинарлар.

Пiкiрталастар.

3.ББД жүйелеу және қорыту.

Әңгiмелесу.

Семинар.

Пiкiрталас.

4.Аралас.

Сабақтың барлық  түрлерi.

5.Бақылау.

Бақылау жұмысы.

Сұрау.

Сынақ.

Бiр-бiрiн бақылау.

6.Бiрiккен

Өндiрiс еңбегi арқылы теориялық окыту.

 

 

 

 

 

 

Сабақ мақсаттары.

1.Бiлiмдiлiк.

Жаңа айғақтарды хабарлау(алғашқы танысу).Жаңа түсiнiк,терминдердi кiрiстiру. Жаңа құбылыс, заң, оның түрлерiн оқыту.

-Iс-әрекеттiң жаңа тәсiлiн меңгеру.

-Бiлiм және дағдыларды жалпылауды қалыптастыру

-Бiлiмдi бекiту, iс-әрекет тәсiлдерi, шешiмдi  пайдалана бiлу, қолдану.

-Игерiлген бiлiмдi жаңа байланысқа кiргiзе отырып жалпылау, тереңдету. Меңгерiлген  түсiнiктердiң қосымша белгiлерiн оқыту.

-Тiлдiк дағдылар мен лексикалық жұмыстардың орындалуы.

-Бiлiмдi жүйелеу, оқытылған материалды реттеу және пысықтау.

-Бiлiм көздерiнiң жұмыс дағдыларын  меңгеру: оқу кiтаптары, анықтамалық әдебиеттер.

2.Дамытушылық:

-Ақыл-ой iс-әрекетiнiң дамуы:талдау,себебiн анықтау,тергеулiк байланыс, салыстыру, дәлелдеу, нұсқа және ұсыныстарды  шығару, бiлiмдi жаңа жағдайларға  көшiру т.б.өз iс-әрекетiн жоспарлау(жауапты құрастыруда, есептi шешуде, тапсырманы орындауда,iздену iс -әрекетiнде,бақылауды ұйымдастыруда,есеп формуласы мен шартын қайта құрастыруда, мәлiметтердi естен, мәтiннен, хабарландырудан алуда).

-Психологиялық үрдiс:естi жаттықтыру, ойды жинақтау, ойлау, елестету ассоциациясы.

-Өзiне, қоршаған ортаға, мектепке, қоғамдық пайдалы еңбекке, Отанға, әлемге, жалпы адамзат құндылығына нақты сезiм мен қарым-қатынастың дамуы.

3.Тәрбиелiк:

— Орындаушылық , тәртiпшiлiк, көңiл аударушылық, шыншылдық, сенiмдiлiк, жауапкершiлiк, нәтижелiк, эмоциональды бiрқалыптылық, еңбекшiлдiк, iс-әрекеттiң  орындалуын жеткiлiктi қамтамасыз ететiн жеке мiнездiң тәрбиеленуi.

— Белсендiлiк, қызығушылық, мақсатқа жете бiлушiлiк, байқағыштық, тұрақтылық, сезiмдiлiк, шешiм қабылдағыштық, танымдылық, өз-өзiне баға беруге қабiлеттi, шығармашылық iс-әрекеттiң орындалуын жеткiлiктi қамтамасыз ететiн жеке мiнездiң  тәрбиеленуi.

-Талап қоя бiлушiлiк, өз-өзiн сынай бiлетiн, адамгершiлiгi зор, сенiмдi, сыпайы  және тұрақты, лайықты, ынталы, татулықты сүйгiш, ынтымақшыл, өз-өзiн ұстай алатын, сезiмшiл, парасатты қасиеттердiң алдымен оқушылар, содан кейiн өндiрiс ұжымда болуын және iс-әрекетiн жеткiлiктi қамтамасыз ететiн жеке мiнездiң тәрбиеленуi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 









Сабақты талдау кестесі

Сынып_____________  Күні ____________    Пәні __________________________________

Тақырыбы____________________________________________________________________

Сабақтың мақсаты_____________________________________________________________

  1. Мұғалім жаңа тақырып бойынша оқушылардың мотивациясын қамтамасыз етеді ме? Ол үшін қандай тәсілдерді қолданады?

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

бағалаңыз ( 5 ұпай бойынша)

  1. Сабақ барысында қандай мақсат жүзеге асырылады (астын сызыңыз)

білім, білік дағдаларын қалыптастыру

алған білімдерін қолдана білуі,

-шығармашылық тапсырмаларды орындач.

Оқушының жеке дамуын қамтамасыз етуде, оқыту кезеңдерінің мақсаттары сай келуі

бағалаңыз ( 5 ұпай бойынша)

  1. Сабақ барысында мұғалімнің қойған мақсаттарының жүзеге асырылуы

бағалаңыз ( 10 ұпай бойынша)

  1. Сабақ барысында мұғалім оқушылардың төменде көрсетілген қабілеттердің қайсысының дамуына көңіл бөледі?  (астын сызыңыз):

Қабылдау, зейіне, елестету, ойлау, жады, сөйлеу, өзін-өзі бақылау

бағалаңыз ( 8ұпай бойынша)

  1. Сабақ барысында тәрбие міндеттері жүзеге асырылады ма?________________________________________

Cабақтың қай кезеңдерінде_______________________________________________________________________

бағалаңыз ( 8 ұпай бойынша)

  1. Оқушының іздену қабілетінің дамуы сабақ барысында қалай жүзеге асырылады? Репродуктивті («оқып бер», «мазмұндаи», «қайтала», «есіңе түсір» сұрақтарына жауапты талап ететін тапсырмалар) _________;

Ізденуді: («дәлелдеи», «түсіндір», «бағала», «салыстыри», «қатесін тап » сөздерін талап ететін тапсырмалар саны______________;                                                                                   бағалаңыз (10 ұпай бойынша)

  1. Сабақ барысында мұғалім оқушылардың танымдылық қабілеттерін дамыту үшін, төменде көрсетілген танымдылық әдістерінің қайсысын қолданады(астын сызыңыз) Бақылау, ақпарат іздеу, талдап сараптау, оқу, тәжірибе немесе _________________                                бағалаңыз ( 10 ұпай бойынша)

  2. Сабақ барысында қандай оқыту құралдары қолданылады? Атаңыз__________________________________

бағалаңыз ( 5 ұпай бойынша)

  1. Көрнекіліктердің сабақ барысында қолдануы және мақсаты (астын сызыңыз):

Иллюстрация ретінде, тапсырмаларды орындау үшін.

Көрнекі құралдар: өте көп, орынды, жеткіліксіз қолданды

бағалаңыз ( 8 ұпай бойынша)

  1. Сабақтың қызметін кім ұйымдастыруда (астын сызыңыз):

Тек мұғалім, оқушылардың өздері , сабақтағы жағдаяттарға байланысты.

бағалаңыз ( 8 ұпай бойынша)

  1. Сабақ барысындағы оқушылардың көңіл күйі қандай? ________________________________________________

Ол мұғалімнің көңіл күйіне сәйкес келеді ме?  (иә, жоқ) бағалаңыз ( 8 ұпай бойынша)

  1. Мұғалімнің сабақ барысында оқушылармен қарым -қатынасы (астын сызыңызе): авторитарлы, анархиялық бағалаңыз ( 5 ұпай бойынша)

  1. Мұғалімнің сабақ барысында жаңашыл технологияны қолдануы: жүйелі түрде, элементтері бағалаңыз ( 5 ұпай бойынша)

  1. Қолданатын технологияның тиімділігі: ______________________________________________________

бағалаңыз ( 5 ұпай бойынша)

Сабақ бойынша қортындылар мен ұсыныстар:

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________80 ұпай – Жоғарғы санат

70 ұпай – Бірінші санат

60 ұпай – Екінші санат

 


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Тесты

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Тестовый материал по Истории Казахстана "Восстание Кенесары Касымова"

Автор: Уралшаев Нурман Толентаевич

Дата: 28.05.2017

Номер свидетельства: 419096
